دکوراسیون چطور بر احساسات ما تاثیر می‌گذارد؟

4
۰
(۰)
چه در خانه چه سر کار، احساسات ما تحت تاثیر طراحی داخلی هستند.
چه در خانه چه سر کار، احساسات ما تحت تاثیر طراحی داخلی هستند.

تاثیر بر ارتباطات اجتماعی

طراحی داخلی در هر مکانی، به نحوی تعیین می‌کند که افرادی که در آن هستند با هم چه ارتباطاتی دارند. برای درک بهتر این موضوع بیایید ارتباطات متقابل اجتماعی را در سطح روابط شخصی و خصوصی دسته‌بندی کنیم. از آن جا که قرار گرفتن در محیط‌های زیبا و طراحی شده یک نیاز منطقی-اجتماعی انسانی است، اگر به خوبی برآورده شود محیط را قابل معاشرت خواهد کرد.

یک دکوراسیون مناسب داخلی در محل کار باعث می‌شود کارمندان متمرکزتر و پویاتر باشند. همچنین در منزل، افراد خانواده را شاد خواهد کرد. مثلا یک طراح حرفه‌ای همیشه اطمینان حاصل می‎‌کند که در محل کار، حتی با دکوراسیون باز هم هرکدام از کارمندان با پارتیشن‌های کوتاه یا کابین‌های جدا، یا هر ترفند دیگری فضای شخصی کافی و مناسبی دارند و دخالت بصری و فیزیکی در حریمشان صورت نخواهد گرفت.

یک دکوراسیون مناسب، بر پاسخ‌های انسانی و رفتارها، تاثیرات مثبت می‌گذارد

یک دکوراسیون مناسب، بر پاسخ‌های انسانی و رفتارها، تاثیرات مثبت می‌گذارد

پاسخ‌های فیزیولوژیکی انسانی

طبق نظرات متخصصان فیزیولوژی، پاسخ‌های جسمی و روانی انسان به محیط، پیچیده و درهم‌تنیده هستند و بهترین راه برای فهمیدن آن‌ها طبقه‌بندی‌شان به سه سطح است: کمال، شناخت و رفتار مکانی. شناخت از محیط می‌تواند به عنوان فرایندی تعریف شود که در آن حس‌های بینایی، شنوایی، چشایی، لامسه و بویایی به کار می‌افتند تا انسان را از محیط اطرافش آگاه کنند.

یک طراح بامهارت و باتجربه، محرک‌های محیطی طرح می‌کند که مستقیما با این حس‌ها و سطوح روانی انسان و فرایندهای تحریک، تاثیرگذاری و نمو او در تماس باشند. عدنان تاکید زیادی بر دکوراسیون داخلی و طراحی‌هایی دارد که بر پاسخ‌های انسانی و رفتارها، تاثیرات مثبت می‌گذارند. چه یک سازمان کسب و کاری داشته باشید و چه به دنبال طراحی محیط مناسب برای خانه‌تان باشید، باید مطمئن شوید که طراح و معمار شما تجربه و مهارت کافی از ویژگی‌های انسانی محیط را دارد. یک طراح بی‌تجربه یا آماتور نتایج مثبتی از محیط در اختیار شما نمی‌گذارد، پس پیش از هر چیزی با خودتان اتمام حجت کنید که این یک جا کوتاه نخواهید آمد.

قبل از شروع هر گونه طراحی، باید درموردش بخوانیم.

قبل از شروع هر گونه طراحی، باید درموردش بخوانیم.

حتی اگر خودتان این وظیفه را به عهده گرفته باشید، بهتر است قبل از شروع کتاب‌های مرتبط بخوانید و –به عنوان حداقل و ساده‌ترین گزینه در دسترس- سری به وب‌سایت‌های مرتبط با دیزاین بزنید و اصول اولیه طراحی را یاد بگیرید. پیش از شروع کار، این چند سوال را از خودتان بپرسید و جواب‌هایتان را مرتب یادداشت کنید:

  • در آغاز ورود به هر اتاقی، چه حس‌ (یا حس‌هایی) دارید؟
  • به نظرتان خانه شما به گردش هوا یا هوای تازه نیاز دارد؟
  • آیا در جاهای استراحت (مثل اتاق پذیرایی) بافت‌های نرم و در اماکن مخصوص تمرکز (مثل دفتر) بافت‌های سخت و طرح‌های تیز به کار می‎‌برید؟
  • دلیل انتخاب‌های رنگی‌تان برای اتاق‌های مختلف منزل چیست؟
به کاربرد هر اتاقی دقیقا فکر کنید

به کاربرد هر اتاقی دقیقا فکر کنید

اتاق پذیرایی یا آشپزخانه معمولا مکانی هستند برای جمع شدن آدم‌های مختلف در خانه و معمولا اولین جایی هستند که در بدو ورد به خانه، جلوی چشم‌اند. این فضاها جان می‌دهند برای پر شدن با رنگ و نور و زیبایی. وسایل مورد علاقه‌تان را جلوی دست بگذارید: چه مبلی که از خریدنش خوشحال هستید و چه یادگاری‌های مورد علاقه‌تان؛ همه را بیاورید جلوی چشم و رنگ‌های مناسبی برای تزئینشان انتخاب کنید.

اتاق خواب هم که از اسمش مشخص است: باید آرامبخش و خالی از هر اضطرابی باشد. این اتاق را با پارچه‌هایی که بافت گرم و رنگ‌های سیر دارد پر کنید.

برای داشتن احساس امنیت کامل در خانه، همیشه مهم است که درها و پنجره‌های خانه را چک کنید. مخصوصا اگر در خانه بچه دارید. پنجره‌ها را با راه حل‌های دو جداره و قفل‌های مخصوص کودک ایمن کنید و روی درها سیستم ایمنی نصب کنید.

رنگ‌ها و تاثیرات درونی هرکدام را بشناسید

رنگ‌ها و تاثیرات درونی هرکدام را بشناسید

بد نیست بدانید که رنگ‌ها و تاثیرات درونی، هرکدام کاربرد و تخصص خود را دارند. مثلا قهوه‌‎ای رنگی خنثی و محدودکننده است و معمولا در فضاهایی به کار می‌رود که نماینگرِ طبیعت، ثبات و غلبه مواد ارگانیک هستند. سفید خلوص، خوبی و پاکی را منعکس می‌کند. اما استفاده زیاد از آن ممکن است شما را یاد محیط‌های استریل بیمارستانی بیندازد و عصبی‌تان کند. مشکی نماینده وقار و کلاسیسم است اما نباید آن را غالب کنید (مگر این که به دنبال راه‌اندازی یک سالن نمایش خانگی باشید). قرمز عشق، آتش و عصبانیت را به یاد می‌آورد و رنگی بسیار پرانرژی است. این رنگ فشار خون و متابولیسم را افزایش می‌‍دهد. صورتی صلح و عشق را یادآوری می‌کند. اگر عاشق قرمز هستید و از انرژی زیاد آن خوشتان نمی‌آید از صورتی استفاده کنید. آبی اعتماد به نفس، ثبات و بزرگی را به یاد می‎آورد و محبوب‌ترین رنگ برای اتاق پذیرایی است. از آبی‎های تیره اما باید پرهیز کنید چون یک جورهایی فضا را غمگین می‌کنند.

البته که روانشناسی دکوراسیون موضوعات بسیار زیاد دیگری را در بر می‌گیرد و محدود به این موارد نیست اما آگاهی از چند بعد از آن و ایجاد تغییرات جزئی در دکوراسیون نیز می‌تواند تاثیر چشمگیری در روحیه شما و روابطتان با افراد داشته باشد. کافیست امتحان کنید.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.