دکوراسیون سبک باروک؛ تاریخی و مجلل

22
۲
(۱)
دکوراسیون باروک؛ متعارف و دقیق
دکوراسیون باروک؛ متعارف و دقیق

متعارف و دقیق بودن از جمله خصوصیات مهم سبک باروک هستند. طراحی داخلی این سبک دارای جزییات معماری پیچیده و متنوع همراه با گچ بری های مذهبی است؛ در حالی که سبک روکوکو دارای تصاویر فواره، چراغ های تزیینی و قفسه هاست. مبلمان در سبک باروک با نقش های گیاهان به شکل کنده کاری همراه است. خاتم کاری نیز در سبک طراحی داخلی باروک مشاهده می شود. تاج در اکثر قطعات مبلمان جزو طرح های مشترک دوره باروک هستند. این سبک به خودی خود کلاسیک و سختگیرانه است. گرچه پس از آن دوره، الهام بخش طرح هایی شد که زیبایی اش را با سبک های شیک، مدرن، سنتی و غیرمتعارف ترکیب می کنند.

باروک؛ لاکچری و غنی

باروک؛ لاکچری و غنی

ویژگی‌های سبک باروک

طرح های گل و گیاه که در طراحی باروک مشترک بودند، در سبک مدرن نیز مدت ها مورد استفاده قرار می گیرند و اگر به اقلام کوچکتر مانند آینه ها، میزهای کناری، میز آرایش و میز قهوه خوری توجه کنید و نمونه های با تزئین گیاهان را به دکوراسیون فعلی خود اضافه کنید، از گستردگی ‌اش لذت خواهید برد. ویژگی های دیگر طراحی سبک باروک این روزها به صورت مداوم در خانه های لوکس رایج‌تر می‌شود، شما نیز می توانید طراحی داخلی فضای کاخ‌ های قرن هفدهم را با به کار بردن این ویژگی ها، برای منزل تان به کار ببرید:

 • خطوط لاکچری (ابریشمی و مخملی) و خطوط انتهایی غنی (گچ بری و نقش روی دیوارها و سقف).
 • دکوراسیون مصور سقف و دیوارها: می توانید نقاشی دیواری به سبک باروک سفارش بدهید.
 • مجسمه هایی از کودکان، نوازندگان و زنان
 • مبلمان حکاکی شده نفیس و با پوشش طلایی یا برنزی، چوب مرغوب، تزیین شده با فلز و موزاییک گران‌بها
باروک؛ گرانقیمت

باروک؛ گرانقیمت

مشخصه‌های مبلمان باروک

مشخصه های این نوع مبلمان:

 • رویه پارچه ای
 • رنگ لاکی و زر اندود
 • پایه های انحنا دار
 • حکاکی پیچیده

میزها در سبک باروک اغلب با موزاییک تزیین می شوند و تکیه گاه صندلی ها به سمت عقب متمایل شده اند. مبلمان سبک باروک را می توان در صندلی ، کمد، میز و کشوهای معروف به عثمانی پیدا کرد. رنگ این مبلمان اغلب به رنگ دیوارهاست اما می توانند متضاد هم باشند. به عنوان مثال، مبلمان با رویه پارچه ای کبود رنگ، ممکن است در کنار دیوارهایی به رنگ بژ و لوازم طلایی رنگ قرار گیرد. البته باید توجه کرد که سبک باروک برای طراحی اتاق های بزرگ مناسب به نظر می رسد و مبلمان بزرگ این سبک موجب می شود که اتاق کوچک بسیار کوچکتر به نظر برسد.

باروک در اتاق ها

باروک در اتاق ها

برای این که طراحی داخلی اتاق خود را تحسین برانگیز کنید، می توانید از لوازمی مانند کریستال، سنگ طبیعی و چوب نفیس استفاده کنید.

 • آشپزخانه سبک باروک به شکل منحنی و دارای لوازم طلایی رنگ است، پایه های مبلمان این آشپزخانه منحنی هستند و شمعدان های کریستالی در آن به کار می رود. نمای کلی مبلمان باید ملایم باشد و تکیه گاه صندلی ها نیز گرد طراحی شود. نکته مهم این است که تمامی لوازم مدرن باید تا حد ممکن با سبک آشپزخانه باروک شما مطابقت داشته باشند.
 • اتاق خواب سبک باروک نیز دارای انبوهی از خطوط منحنی در مبلمان است. سقف این اتاق خواب با گچ بری تزئین می شود. پنجره های این اتاق باید پرده های بزرگ داشته باشند. به طور کلی تم رنگی بهتر است سایه های طلایی، بژ، کبود، قرمز و قهوه ای داشته باشد.
 • حمام به سبک باروک کمتر از دیگر فضاهای خانه خودنمایی می کند و نوارهای طلایی رنگ، سینک های سنگ مرمر، موزاییک روی سقف و نقاشی دیوارها همگی حاکی از این واقعیت هستند. آینه بزرگ در قابی گرانقیمت نیز جزو مزیت های این نوع حمام به سبک باروک است.

هنگام طراحی فضا برای استفاده از سبک باروک نباید جزییات را فراموش کنید. به عنوان مثال باید بر طراحی دکوری سقف، دیوارها و لوازمی که کف را می پوشانند، تمرکز کنید.

سبک باروک بر ظرافت و زیبایی محیط داخلی منزل تاکید دارد و به دلیل هیبت و عظمتی که به طراحی داخلی می دهد، در طراحی رستوران ها، هتل ها و فروشگاه ها بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

باروک یا روکوکو

باروک یا روکوکو

تفاوت میان دو سبک باروک و روکوکو

سبک روکوکو از فرانسه نشات می گیرد و در پایان دوره باروک ظهور پیدا کرد. در حقیقت، سبک روکوکو به طور عمومی زیرمجموعه دوره باروک شناخته می شود و برخی تاریخدانان نیز سبک روکوکو را باروک متاخر می نامند. در حالی که باروک را نفیس و سنگین و حتی جدی می دانند، روکوکو را سبک، سرخوش، فانتزی و عجیب توصیف می کنند.

سبک روکوکو به نوعی انقلاب علیه طراحی های موقر باروک محسوب می شود که در اماکن سلطنتی فرانسه وجود داشت. حس اصلی عصر روکوکو به طور کامل به به راحتی، گرمی، زندگی خصوصی و غیر رسمی بودن مربوط می شد؛ در حالی که سبک باروک سنگین و موقر است و به خدا و کلیسا مربوط می شود.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۲ / ۵. تعداد نظرات: ۱

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.