دکوراسیون اداری از قرن هفدهم تا امروز (قسمت دوم)

9
۰
(۰)
مبلمان اداری Action Office
مبلمان اداری Action Office

دفتر عملکردی (Action Office)

در هنگامی که سبک Burolandschaft تکامل می یافت، یک رویکرد جدید با عنوان اکشن آفیس یا دفتر عملکردی (Action Office) در حال ظهور بود. این سبک متمایز از Burolandschaft بود و شامل میزهای کاری متعدد و دیوارهای جداکننده می شد که علاوه بر افزایش آزادی حرکت و افزایش میزان حریم خصوصی به نیازهای فنی و فیزیکی کارمندان نیز توجه بیشتری کرده بود. به بیان ساده تر اکشن آفیس نخستین رویکردی بود که به مبلمان اداری به عنوان یکی از نیازهای اساسی محیط های کاری توجه می کرد.

مبلمان مدولار اساس سبک اکشن آفیس بود که هم فضای مورد نیاز کارکنان را افزایش می داد و هم با انعطاف پذیری خود امکان تغییر محیط کار با توجه به نیاز کاربر را ممکن می کرد. ملزوماتی نظیر کتابخانه، فایلینگ و میز و صندلی های با قابلیت تغییر ارتفاع نیز نخستین بار در این رویکرد در کنار هم قرار گرفتند.

مقاله ای با عنوان «آیا به دختران خود اجازه کار در دفاتر کار باز را می دهید؟» در هفته نامه بریتانیایی Observer

مقاله ای با عنوان «آیا به دختران خود اجازه کار در دفاتر کار باز را می دهید؟» در هفته نامه بریتانیایی Observer

ورود کارمندان زن به محیط هایی که تا پیش از این تحت سلطه مردان قرار داشت در دهه ۱۹۶۰ منجر به تغییرات ظریفی در طراحی محل کار شد. دفاتر کار دیگر به سطح بالاتری از حریم خصوصی احتیاج داشتند و کارمندان و کارگران زن با پافشاری زیاد این حقوق را مطالبه می کردند. این درخواست ها به اندازه ای جدی بود که در هفته نامه بریتانیایی Observer مقاله ای با عنوان «آیا به دختران خود اجازه کار در دفاتر کار باز را می دهید؟» به چاپ رسید. دفاتر کاری با سبک اکشن آفیس توانسته بودند تا حدودی این نیاز را برآورده کنند اما به لحاظ محیط کار تیمی، این دفاتر همچنان به Burolanschaft شباهت داشتند.

مبلمان اداری Action Office

مبلمان اداری Action Office

اکشن آفیس در زمان خود اگرچه زمینه ساز یک تحول عظیم در طراحی دکوراسیون اداری می شد و رونق زیادی به ساخت قطعات مختلف مبلمان اداری داد اما چندان مورد استقبال شرکت ها واقع نشد. چرا که خرید آن نه برای شرکت ها مقرون به صرفه بود و نه حتی حریم خصوصی مورد نیاز کارمندان را فراهم می کرد. بنابراین، دهه ۱۹۸۰ با ظهور سبکی عجیب در دکوراسیون اداری آغاز شد؛ رویکردی به نام فضای کار مکعبی یا ادارات مزرعه ای!

فضای کار مکعبی

فضای کار مکعبی

فضای کار مکعبی (Cubicle)

پیشرفت تکنولوژی و ظهور تجهیزاتی نظیر کامپیوتر در دهه ۱۹۸۰ از یک سو و رویکرد اقتصادی تر شرکت های بزرگ و کوچک به مقوله طراحی دکوراسیون اداری از سوی دیگر زمینه ساز تغییر کامل در طراحی دفاتر کار شد. تجهیزاتی مثل کامپیوتر و گسترش شبکه های داخلی در ظاهر نشان می داد که کارمندان به ارتباطات کاری کمتری با هم نیاز داشته باشند. پس طرح های جدید دکوراسیون اداری با حریم شخصی بیشتر و به ناچار فضای کوچکتر برای هر کارمند ارائه می شدند. در این شکل از طراحی که به فضای کار مکعبی معروف شد، یک فضای بزرگ همانند یک کندوی عسل با پارتیشن به تعداد زیادی اتاقک کوچک تقسیم می شد.

 

فضای کار مکعبی

فضای کار مکعبی

فضای کار مکعبی به دلیل ارزان بودن دیوارهای پیش ساخته، بیشترین استفاده ممکن از فضای کار و جداسازی آسان کارمندان از هم مورد استقبال بسیاری از کارفرمایان قرار گرفت. در آن زمان، بسیاری عقیده داشتند که اجرای چنین دکوراسیونی به افزایش تمرکز کارکنان و بالا رفتن بهره وری کمک می کند؛ اما نتیجه این کار سال ها بعد مشخص شد.

بسیاری فضای کار مکعبی را افسرده ترین دوره دکوراسیون اداری در طول تاریخ می دانند. تقریبا دو دهه کامل بیشتر کارمندان در میان دیوارهایی غول پیکر به دام افتاده بودند. رفته رفته مشخص شد که ارتباط میان کارمندان تنها یک نیاز شغلی نیست که با رشد تکنولوژی کمرنگ شود، بلکه نیازی اجتماعی است و حذف آن زمینه ساز مشکلات روحی نظیر افسردگی و خستگی در کارمندان می شود. در نتیجه، فضای کار مکعبی نه تنها زمینه ساز افزایش بهره وری نمی شد بلکه هرچه زمان بیشتر می گذشت اشتیاق کارکنان برای پیشرفت، بروز خلاقیت، همکاری و رقابت کمتر و کمتر می شد. این موضوع شرکت ها را مجبور کرد دفاتری را طراحی کنند که بیشتر به تعامل میان کارکنان بها دهد.

دکوراسیون اداری مدرن

دکوراسیون اداری مدرن

فناروی و طراحی دکوراسیون اداری

با پیشرفت تکنولوژی کارمندان تحرک بیشتری پیدا کردند و یک دوره طلایی در طراحی دفاتر کار آغاز شد. همانطور که کارکنان قابلیت تحرک بیشتری پیدا می کردند، آشکار شد که در هر کجا می توانند کار کنند و دیگر به میز خود وابسته نیستند. بنابراین، شرکت ها روش جدیدی در طراحی دکوراسیون اداری به کار بستند. آنها یک محیط کار را به فضاهای مختلف با دکوراسیون های گوناگون تقسیم کردند. میزهای اختصاصی، میزهای گروهی، مبلمان راحتی، فضای پارتیشن بندی شده و حتی کافه همگی در کنار هم یک دکوراسیون اداری را تشکیل می دادند. پس کارمندان می توانستند بنا به نیاز خود هر فضایی را که دوست دارند برای کار کردن انتخاب کنند.

دکوراسیون اداری مدرن

دکوراسیون اداری مدرن

این تقریبا برای نخستین بار بود که یک دکوراسیون اداری مورد علاقه کارمندان طراحی می شد. به بیان دیگر، برای اولین بار بهره وری مفهومی جدید به خود گرفت و کارفرمایان دریافتند تا زمانی کارمندان از محل کار خود راضی نباشند، راندمان واقعی حاصل نخواهد شد.

همچنین رشد فناوری سبب شد تا عناصر جدیدی به طراحی دکوراسیون اداری وارد شوند. سیستم های خنک کننده جدید، سطوح جاذب صدا، مبلمان اداری مدولار، سیستم های نورپردازی متنوع و سطوح رنگی همگی در دکوراسیون های اداری مدرن به کار رفتند. برخی شرکت های بزرگ حتی به نیاز کارکنان به سرگرمی نیز توجه کردند و انواع وسایل بازی نظیر میز تنیس، دارت و حتی کنسول های بازی را به دکوراسیون خود افزودند. برخی دیگر از شرکت ها نیز بازی های گروهی و جشن ها را برای سرگرمی کارمندان انتخاب کردند و فضای مورد نیاز آن را در دکوراسیون داخلی خود گنجاندند.

شاید در نگاه گذرا این نوع طراحی دکوراسیون مانعی برای استفاده بهینه از فضا باشد اما تجربه طراحان مدرن ثابت کرد که این روش موجب می شود تا از هر فضای بزرگ و کوچکی بتوان برای اجرای یک طرح متفاوت استفاده نمود. چیزی که در رویکردهای پیشین به هیچ وجه ممکن نبود.

دکوراسیون اداری مدرن

دکوراسیون اداری مدرن

دفاتر کار آینده؟

تاریخ طراحی دکوراسیون اداری نشان می دهد که هر گاه تصور می شد دفاتر کار به تکامل رسیده اند، سبکی جدید با توجه به نقاط ضعف طرح های قبلی ظهور می کرد. همانطور که تاریخ طراحی دفاتر کار ادامه دارد، امروز به نقطه ای رسیده است که دکوراسیون های اداری با رنگ های متنوع، روشنایی و تهویه مناسب، میز و صندلی های راحت و امکانات رفاهی گوناگون سطح بالایی از راحتی را برای کارمندان فراهم می کنند. اما تصور نکنید که این پایان راه است!

طراحی بیوفیلیک در دکوراسیون اداری

طراحی بیوفیلیک در دکوراسیون اداری

یکی از نگرانی های پیش رو در شرکت های بزرگ بحث اتلاف انرژی و هزینه هایی است که بر دوش کارفرمایان می گذارد. در نتیجه آنها ناگزیرند تا بعدها تغییراتی در دکوراسیون های اداری خود برا کاهش مصرف انرژی ایجاد کنند.

استفاده از نور طبیعی به منظور روشنایی، دیوارهای سبز و طراحی بیوفیلیک (Biophilic) در حال حاضر هم به طور پراکنده توسط شرکت ها به اجرا در می آید اما احتمالا طی دهه های آینده با افزایش آلودگی های زیست محیطی و گرمای زمین و بالا رفتن بهای انرژی شاهد تغییرات اساسی تری در این زمینه خواهیم بود.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.