دکوراسیون اتاق روان درمانی باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد

33
۳
(۲)
نور مناسب در اتاق روان درمانی
نور مناسب در اتاق روان درمانی

روشنایی مناسب

یکی از راه‌های دکوراسیون کردن مناسب مرکز درمانی استفاده از روشنایی کافی است و نور طبیعی نیز بهترین نوع روشنایی محسوب می‌شود. البته داشتن نور طبیعی احتمالا در تمامی اماکن شهری ممکن نباشد؛ بنابراین، با توجه به شرایط موجود می‌توانید برای بهبود روشنایی اقدامات لازم را انجام دهید و نورپردازی غیرمستقیم و کلی را اجرا کنید. روشنایی ملایم شاید کافی نباشد، اما بهتر است از به کار بردن نور فلورسنت شدید نیز خودداری کنید؛ چرا که احساس حضور در کلینیک سرد و بی‌روح را به مراجعه‌ کننده می‌دهد و زحمات بهترین درمانگران را نیز بی‌اثر جلوه خواهد داد.

رنگ روشن در اتاق روان درمانی

رنگ روشن در اتاق روان درمانی

رنگ روشن

رنگ‌ها باید هماهنگ اما ملایم باشند. به طور عام، رنگ‌های تیره موجب برانگیخته شدن احساسات منفی می‌شوند؛ در حالی که رنگ‌های روشن به احساسات مثبت منجر می‌شوند. به هر حال به خاطر داشته باشید که دکوراسیون یک دست سفید در بیماران استرس‌زا خواهد بود و سفیدی و روشنی را باید با رنگ‌های آرامش‌بخش دیگر به تعادل رساند به‌گونه‌ای که افسرده کننده نیز نباشند. تا آنجا که به تاثیرگذاری رنگ‌ها مربوط می‌شود، هر چه واکنش بیمار مثبت‌تر باشد، درمان بهتر ادامه پیدا می‌کند. احتمالا یک رنگ خاص برای هر جلسه و هر بیمار مناسب نیست و بهتر است رنگ اصلی دکوراسیون ثبات داشته باشد.

ارائه‌کنندگان خدمات درمانی باید رنگ‌های مختلف را امتحان کنند تا مشخص شود که کدام گزینه برای کارشان بهترین است؛ چرا که یک توصیه کلی برای انتخاب رنگ وجود ندارد و عوامل متنوعی در آن موثر هستند. برای مثال محدوده سنی مراجعه‌کنندگان از اهمیت خاصی برخوردار است. اگر به کودکان خدمات درمانی ارائه می‌کنید باید مرکز درمانی شما با مرکزی که به دیگر گروه‌های سنی خدمات می‌دهند، متفاوت باشد.

مبلمان راحت در اتاق روان درمانی

مبلمان راحت در اتاق روان درمانی

مبل و صندلی راحت

مکان نشستن باید راحت باشد و اگر بیمار احساس خوبی در محل استقرار خود داشته باشد، لحظات بهتری را هنگام درمان تجربه خواهد کرد. بیمارانی که با فضا ناآشنا هستند، واکنش بهتری به مبلمان رسمی از جمله صندلی یا تخت، فضای اتاق و موقعیت قرار گرفتن بدن خود نشان می‌دهند. اما زمانی که بیماران با درمانگر و فضا آشنایی پیدا می‌کنند، با مبلمان غیررسمی احساس راحتی بیشتری دارند. برای همین معمولا در اتاق‌های روان درمانی مجموعه‌‌ای از مبل، صندلی و تخت را می‌بینیم. اگر بیمار حق انتخاب مبلمان داشته باشد که بسیار خوب خواهد بود، اما اگر فضای موجود به شما اجازه داشتن چنین فرصتی نمی‌دهد، باید سعی کنید مبلمانی را داشته باشید که در عین ظاهر رسمی، راحتی و آسایش داشته باشد.

کف‌پوش زیبا در اتاق روان درمانی فروید

کف‌پوش زیبا در اتاق روان درمانی فروید

فرش برای کفپوش

تا جایی که به کف‌پوش مربوط می‌شود، فرش و قالیچه به فضای موجود احساس راحتی بیشتری می‌‌‌‌دهد. از کاربرد کف سیمانی، کاشی یا هر جنس دیگری که احساس سردی و مصنوعی بودن به فضای اتاق می‌دهد، خودداری کنید. استفاده از طرح‌های هنری و نقشمایه‌های سنتی برای دادن حس خونگرمی به فضای درمانی بسیار مهم است. آثار هنری که منعکس‌کننده حس درمان و امنیت باشند، می‌توانند نتایج مثبتی بر بیمار بگذارند؛ هرچند باید از طرح‌های هنری تحریک‌کننده احساسات و آثار هنری که بر جلسات درمانی اثر منفی می‌گذارند، خودداری کنید. در تصویر بالا اتاق خاص روان درمانی فروید را می‌بینید که اکثر ویژگی‌های ذکر شده، از جمله نور طبیعی، مبلمان راحت و کفپوش مناسب را دارد.

 

گیاه در اتاق روان درمانی

گیاه در اتاق روان درمانی

گیاهان

سرانجام باید به این نکته توجه کنید که گل و گیاه می‌تواند از سطح استرس بیمار بکاهد و به فضای دفتر کار شما نیز زیبایی دهد. به دنبال استفاده از گیاهان برگ‌دار و یا بالارونده باشید و از گیاهان تیغ‌دار یا دارای گل‌ خودداری کنید. همچنین توجه کنید که آیا مجموعه گیاهانی که استفاده می‌کنید دارای عمر طولانی هستند یا خیر.

با توجه به این موضوع مهم که فضای بصری نیز موضوع تعیین‌کننده‌‌ای برای موفقیت‌آمیز بودن درمان است، مرکز درمانی خود را به گونه مناسبی دکوراسیون کنید و اگر چنین نیست تغییر دکوراسیون را در اولویت قرار دهید. با دانستن این نکات در زمینه دکوراسیون می‌توانید درمان موثرتری ارائه کنید و سلامتی بیمار را بهبود بخشید.

کتابخانه در اتاق روان درمانی

کتابخانه در اتاق روان درمانی

کتابخانه‌ای غنی

متخصصان روان درمانی معمولا از دانش مناسب درباره رشته تخصصی خود برخوردار هستند و مجموعه قابل توجهی از کتاب‌های مرتبط با درمان را در اختیار دارند. علاوه بر این کتاب‌های داخل قفسه به فضای درمانی نوعی ارزش زیبایی‌شناسانه می‌دهند و بیمار نیز احساس بهتری درباره دانش و تبحر درمانگر برای درمان مشکل خاص خود پیدا می‌کند. قفسه‌هایی که در اختیار دارید، همچنین فرصتی برای تقویت توانایی فردی‌تان است.

گرچه امروزه اکثر اطلاعات به صورت الکترونیک و در فایل‌های کامپیوتری هستند، اما آرشیو کاغذی روند درمان و منظم نگه‌داشتن آن در قفسه‌ها به مراجعان نیز اطمینان خاطر خواهد داد که شما به جلسات گذشته درمان اشراف کامل دارید.

اتاق روان درمانی کودک

اتاق روان درمانی کودک

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۳ / ۵. تعداد نظرات: ۲

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.