ده گیاه خانگی همدم روزهای زمستانی شما!

23
۵
(۱)
آلوئه‌ورا
آلوئه‌ورا

۳.آلوئه‌ورا

آلوئه‌ورا یکی از راحت‌ترین گیاهان زمستانی برای نگهداری است. به عنوان گیاهی استوایی، نیاز به محیطی گرم دارد ولی لازم نیست نور مستقیم به آن بتابد. به همین دلیل می‌توانید داخل خانه‌ای که دمای به نسبت گرم و متعادل دارد، در کنار پنجره نگه‌داری‌اش کنید. آلوئه‌ورا به آب زیادی احتیاج ندارد و همین که هفته‌ای یک‌بار به آن آب دهید کافی است. ضمن اینکه آلوئه‌ورا خواص دارویی فراوانی دارد: عصاره‌ برگ‌های آن سوختگی را التیام می‌بخشد و پر از ویتامین و مواد معدنی است.

سنسوریا

سنسوریا

۱.سنسوریا یا شمشیری

از آن‌جا که سنسوریا به آب چندانی نیاز ندارد، یکی از بهترین گیاهان آپارتمانی زمستانی است. می‌توانید هفته‌ها به حال خود رهایش کنید و باز سرحال و تروتازه به نظر برسد. این گیاه حتی برای زنده ماندن به نور زیادی احتیاج ندارد. ضمن اینکه سنسوریا می‌تواند با از بین بردن سمومی مثل فرمالدئید و بنزن هوا را هم تصفیه کند. فوق‌العاده نیست؟

سرخس شاخ‌گوزنی

سرخس شاخ‌گوزنی

۲. پلاتیسریوم یا سرخس شاخ‌گوزنی

سرخس شاخ‌گوزنی گیاهی باابهت به‌نظر می‌رسد ولی نگه‌داری از آن ساده است. اگر در نور کم تا متوسط و فضایی نسبتا مرطوب باشد به خوبی رشد می‌کند. این گیاه روی تکه‌ای چوب یا سبد هم به خوبی رشد می‌کند و برای اینکه روی دیوار خانه نصب شود، بهترین گزینه است.

آناناسیان

آناناسیان

۴.آناناسیان

اگر می‌خواهید کمی رنگ و لعاب به خانه بیاورید گیاه آناناسیان بهترین انتخاب ممکن است. برگ‌های این گیاه رنگارنگ، خوشه‌ای و زیبا هستند. آناناسیان به نور مستقیم آفتاب نیاز ندارد و در واقع در محیط‌های سایه‌دار بهتر هم رشد می‌کند، نزدیک حمام که هوا کمی رطوبت هم دارد مناسب‌ترین جا برای قراردادنش است. آناناسیان تشنه‌ آب نیست و هروقت احساس کردید خشک شده، کمی آب به آن دهید.

گیاه آبدار

گیاه آبدار

۵.گیاه آب‌دار

گیاه آب‌دار نوعی کاکتوس، گیاهی کویری و به طور کل مقاوم است، به آب چندانی لازم ندارد و تنها نور غیرمستقیم و زیاد برای رشدش لازم است، بنابراین در روزهای ابری زمستانی با نورمصنوعی به خوبی سازگار می‌شود.

کالاتیا گورخری

کالاتیا گورخری

۶.کالاتیا گورخری

کالاتیا گورخری هم گیاهی استوایی است و در جنگل‌های بارانی می‌روید. این گیاه به نور مستقیم احتیاجی ندارد و داخل خانه هم خوب رشد می‌کند و به خصوص محیط حمام به دلیل رطوبت زیاد بهترین جا برای نگهداری‌اش است. کالاتیا با رنگ زیبای برگ‌هایش به خانه شخصیت می‌دهد.

گیاه عنکبوتی

گیاه عنکبوتی

۷.گیاه عنکبوتی

به عنوان گیاهی استوایی، به‌عمل آوردن گیاه عنکبوتی در خانه کار راحتی است. مانند سنسوریا، گیاه عنکبوتی هم کیفیت هوا را بهتر می‌کند. میانگین دمای مناسب برای نگه‌داری‌اش ۱۸-۲۴ درجه سانتی‌گراد است، بنابراین آن را در دمای ۱۰ درجه و پایین‌تر قرار ندهید. ضمن اینکه گیاه عنکبوتی نباید در معرض نور مستقیم آفتاب باشد وگرنه برگ‌هایش می‌سوزد. این گیاه رطوبت را هم دوست دارد بنابراین باید دفعات نسبتا زیادی آبیاری‌اش کنید. اگر برگ‌های گیاه عنکبوتی قهوه‌ای و شکننده شد، رطوبت اطرافش را زیاد کنید. در کل بهتر است آن را در حمام بگذارید تا شاداب بماند.

برگ قاشقی

برگ قاشقی

۸.چمچمه‌ای

چمچمه‌ای که به عنوان گیاه داخل گنجه‌ی هم شناخته می‌شود، گزینه‌ای محبوب برای اداره و خانه‌ها است. از جمله گیاهان تصفیه‌کننده‌ی هوا است و یکی از آسان‌ترین گیاهان برای نگهداری است. چمچمه‌ای را باید در نور کم تا متوسط قرار داد، بسته به میزان تابش نور گل‌های کمتر یا بیشتری از آن می‌روید. یکی از اشتباهات مرسوم حین نگهداری این گیاه آب دادن زیاد از حد است. به جای برنامه‌ریزی برای آبیاری، هفته‌ای یک بار خاکش را بررسی کنید و اگر خشک بود به آن آب دهید.

پامچال

پامچال

۹.پامچال

اگرچه بیشتر گل‌ها در بهار شکوفه می‌کنند اما پامچال گیاهی زمستانی است. این گیاه رنگ‌های مختلفی دارد و به خانه‌ سرد و تاریک زمستانی حال‌وهوای شاد و رنگارنگی می‌دهد. برای وفق پیدا کردن با محیط، پامچال‌ها را در روز بین خانه و بیرون جابه‌جا کنید. ضمن اینکه نباید زیاد به این گیاه آب دهید. آب زیاد و خاک نرم احتمال یخ‌زدن ریشه را زیاد می‌کند.

شب‌بو

شب‌بو

۱۰.شب‌بو

شب‌بو با برگ‌های تیره‌اش جزو گیاهانی است که در تمام فصل‌های سال زیبا به نظر می‌رسد. گل‌های کاملا سفید و زیبای این گیاه برای درست کردن دسته‌گل هم به کار می‌روند. نور مستقیم و آب به اندازه از ملزومات نگه‌داری این گیاه هستند و باید پس از گل دادن هرس شود تا برای رشد مجدد آماده شود.

گیاهان زمستانی

گیاهان زمستانی

همان‌طور که در ماه‌های سرد زمستان شما مدت بیشتری را در منزل می‌گذرانید، این گیاهان نیز با گذاراندن مدت بیشتری در خانه سرما را راحت‌تر تحمل می‌کنند و از بین نمی‌روند. واقعیت این است که نگه‌داری از گیاهان آپارتمانی زمستانی کاری است که حتی بچه‌ها از پس آن برمی‌آیند. بیشتر این گیاهان آب و نور چندانی نیاز ندارند و شما را به دردسر نمی‌اندازند. همانطور که گفته شد علاوه بر زیبایی کاربردهای دیگری مثل تصفیه کردن هوا هم دارند و به بهبود هوای منزل مخصوصا در زمستان که هوای نامطلوب باعث بیماری می‌شود، کمک می‌کنند. در ضمن از بسیاری از لوازم دکوراسیون و چیدمان ارزان‌تر هستند! اگر هنوز هم در قرار دادن یک گلدان سبز زمستانی مردد هستید؛ چشمانتان را ببندید و تصور کنید در حالی که بیرون از خانه برف و باران است، شما زیر پتو نوشیدنی داغ میل می‌کنید و اطرافتان هم سرسبز است و حس‌وحال طبیعت را دارد. زیبا نیست؟

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۵ / ۵. تعداد نظرات: ۱

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.