چگونه عیب و نقص های دیوار را پنهان کنیم؟

1,256
۳.۵
(۶۷)

تا به حال شده است روی یک ترک یا لکه کوچک دیوار حساس شوید؟

لکه‌ها چه روی دیوار باشند، چه روی لباس یکی از سرسخت‌ترین دشمن‌های ما و تمرکزمان هستند که باید با یک روش تدافعی از شر آن‌ها خلاص شویم. سوال مهم این است که در زمینه دکوراسیون داخلی، چگونه می‌توانیم دیوارها و سطوح آسیب‌دیده را از نظر پنهان کنیم؟ مطمئنا بهترین کار برای خلاص شدن همیشگی از دست این نواقص، رنگ‌کردن مجدد دیوار یا تغییر کاغذدیواری است؛ اما شاید بتوان روش‌های ساده وو موثرتری هم پیدا کرد. با ما همراه باشید تا ایده‌های ارزان و بسیار ساده برای اصلاح یا پوشش نقاط ضعف دیوارها را معرفی کنیم.

۱. پوشش دیوارهای خراب با قفسه‌های دیواری

قفسه یا همان شلف‌های چوبی یا فلزی یکی از مهم‌ترین ابزارهای دکوراسیون داخلی هستند. حال که قرار است شکاف‌ها و لکه‌های دیوار را پنهان کنیم، بد نیست این راهکار برای بهتر شدن دکوراسیون داخلی خانه هم باشد.

شلف ها و قفسه‌ها در سایزها و شکل‌های مختلفی در بازار موجودند و البته می‌توانید متناسب با فضای خانه و موقعیت دیوار، طرح مخصوص به خود را برای ساخت به نجاری‌ها سفارش دهید. با استفاده از چند قفسه نه تنها می‌توانید نواقص دیوار خود را مخفی کنید؛ بلکه فضایی اضافه برای کتاب‌، ظروف و هر وسیله‌ی دیگری در اختیار دارید. اگر خلاق باشید می‌توانید به کمک وسایل موجود در خانه مانند جعبه‌های چوبی بلااستفاده یا هر وسیله دیگری برای خود چند طبقه یا باکس بسازید و لکه‌ها یا شکاف‌های دیوار را بپوشانید.

پوشش دیوار با قفسه

پوشش سوراخ دیوار پشت قفسه ها

۲. آویزان کردن تابلوهای هنری برای پوشاندن دیوار خراب

تابلوها یکی از بدیهی‌ترین وسایلی هستند که هنگام پوشاندن یک دیوار به ذهنمان می‌رسند.

یک تابلو نقاشی زیبا یا چندین قاب عکس در کنار هم، به راحتی قسمت‌های آسیب دیده‌ی دیوارمان را می‌پوشانند. استفاده از قاب عکس‌ها شیوه‌های متفاوت و فراوانی دارد. فرقی ندارد که شما بخواهید تنها از یک تابلوی بزرگ نقاشی استفاده کنید یا از تعداد زیادی قاب کوچک؛ در نهایت این تابلوها یا قاب‌ها ظاهری هنرمندانه و فضایی دلچسب برای شما ایجاد می‌کنند و نقطه ضعف دیوارتان را به یک نقطه قوت در خانه تغییر می‌دهند.

اگر می‌خواهید دیوار آسیب‌دیده خانه را به یک کلکسیون از قاب‌ها و عکس‌های یادگاری تبدیل کنید، بهتر است با اصول نصب تابلوها روی دیوار و شیوه کنار هم قرار دادن چندین تابلو آشنا باشید.

پوشش دیوار با تابلو

پوشاندن دیوار با مجموعه تابلوها

۳. آینه ها بهترین ایده برای پوشاندن دیوار خراب

خواسته یا ناخواسته حداقل یک آینه دیواری در هر خانه‌ای وجود دارد و همان بخش از خانه به یکی از قسمت‌های محبوب برای ساکنان خانه تبدیل شده است. اما در این‌جا مهم این است که ایده استفاده از آینه‌ها برای پوشش ترک‌ها یا لکه‌های دیوار اجرا شود.

اگر می‌خواهید به کمک آینه‌ها دیوارهای آسیب‌دیده خانه را بپوشانید، چند ایده رایج را برای دکوراسیون داخلی خانه‌تان بررسی و بهترین را انتخاب کنید. همان‌طور که در تصاویر زیر مشاهده می‌کنید، می‌توانید از یک آینه بزرگ برای پوشش دیوار استفاده کنید، یا به‌جای تابلو و قاب عکس یک کلکسیون از آینه‌های بزرگ و کوچک روی دیوار بسازید. ساده‌ترین ایده هم این است که تمام دیوار را با یک آینه بزرگ تراش‌خورده، بپوشانید. این ایده برای اتاق‌خواب‌ها یا ورودی خانه که آسیب جدی به دیوار وارد شده است، راهکار مناسبی است.

با توجه به اهمیت آینه ها در دکوراسیون داخلی خانه و حتی محل کار، پیشنهاد می‌کنم حتما مطلب «خانه‌ای زیباتر با آینه‌ها» را بخوانید تا با آگاهی از قدرت جادویی آینه ها در زیبا کردن فضای خانه بهره ببرید.

پوشش دیوار با آینه ها

کلکسیون آینه ها روی دیوار

پوشش کل دیوار با آینه

۴. پوشاندن دیوار با پارچه های طرح دار

پیاده‌کردن طرح و نقش روی پارچه کار چندان سختی نیست. پس اگر می‌خواهید با طرح و نقش‌های ظریف و رنگارنگ پوششی برای دیوار آسیب‌دیده فراهم کنید، می‌توانید به پارچه‌ها یا تابلو فرش‌ها فکر کنید.

اگر از نظر هزینه برای پوشش دیوار آسیب دیده، محدود هستید می‌توانید از روسری‌ها یا پارچه‌هایی که طرح و نقش متفاوتی دارند، کمک بگیرید. خب اگر این تکه پارچه بتواند خود را با دیگر وسایل داخل خانه تطبیق دهد، چه ایرادی دارد آن را بر روی قسمت نقص‌دار دیوار متصل کنید؟ به این ترتیب نه تنها از شر خرابی راحت شده‌اید، بلکه سبکی جدید و مختص به خود را در دکور خانه‌تان ایجاد کرده‌اید. علاوه بر اینها پارچه‌ی زیبا و چشمگیرتان هم گوشه کمد خاک نمی‌خورد و در معرض دید همه قرار می‌گیرد.

فقط حواستان باشد که طرح پارچه با سبک دکوراسیون خانه و شیوه چیدمان مبلمان خانه هماهنگ باشد. اگر این اصل مهم را رعایت نکنید، درنهایت دیوارتان مصداق ضرب‌المثل معروف «اومد ابروشو درست کنه، زد چشمشم کور کرد» می‌شود.

پوشش دیوار با تابلو فرش

پوشش دیوار با پارچه

۵. پوشاندن دیوار با آجر

آجرهای نسوز و دکوری فراوانی امروزه در بازار وجود دارند. این آجرها که به سادگی قابل نصب در هر خانه‌ای هستند، در رنگ‌ها و طرح‌های مختلفی به فروش می‌رسند. شما می‌توانید تکه‌ی آسیب‌دیده‌ی دیوارتان را با آجر بپوشانید. به این شکل نه تنها مشکل دیوار را برطرف کرده‌اید، بلکه با ایجاد بافتی متفاوت در دیوار معمولی خانه‌تان موجب جذابیت بیشتر آن شده‌اید.

پوشاندن دیوار با آجر

پوشاندن دیوار با دیوارپوش

پوشاندن دیوار با دیوارپوش چوبی

۶. دیوارتان را به یک تخته سیاه تبدیل کنید

شاید این ایده کمی عجیب باشد اما با اطمینان می‌گویم ایده بسیار جذابی است که هر کسی ریسک اجرای آن را قبول نمی‌کند؛ ولی اگر درست گام بردارید یک دیوار متمایز در خانه خواهید داشت که در کمتر خانه‌ای می‌توانید مشابه آن را پیدا کنید.

با استفاده از رنگ مشکی می‌توانید از شر بسیاری از آسیب‌ها و نقص‌های دیوار خلاص شوید. آنوقت با استفاده از یک گچ هر روز شکلی متفاوت بر روی دیوارتان بکشید حتی اگر لکه‌ای نم یا ترکی در این دیوار به‌ وجود بیاید دیگر آنطور به چشم نمی‌آید زیرا که تخته‌های سیاه را می‌توان به هر شکلی که دوست دارید درآورید و هر نوع طرح و نوشته‌ای بر روی آن بکشید. حواستان باشد که اینکار را برای تمام دیوارها انجام ندهید زیرا موجب تاریک و دلگیر شدن خانه می‌شود.

رنگ تیره را به کسانی که فضای اتاقشان کوچک است پیشنهاد نمی‌دهیم؛ زیرا رنگ‌های تیره فضا را کوچکتر از آنچه که هست نشان می‌دهند.

تبدیل دسوار به تخته سیاه

۷. استفاده از برچسب برای پوشش دیوار

برچسب‌ها نوعی از محصولات پرطرفدار در بازار هستند و کار با آنها بسیار ساده است. تنها کافی است پوسته آن‌ها را جدا کرده و قسمت چسبی را به هر جای دیوار که دلتان می‌خواهد، بچسبانید. تنوع طرح و رنگ‌های برچسب‌ها موجب شده که یکی از بهترین گزینه‌ها نه تنها برای پوشاندن نقص‌های دیوار باشند، بلکه در دیوارهای سالم و خالی نیز بسیار کارآمد واقع شوند.

پوشاندن دیوار با برچسب

۸. برای تزیین دیوار خراب، روی آن نقاشی کنید

وقتی از نقاشی کردن دیوار صحبت می‌کنیم، شاید در ذهنتان نقاشی دیوار توسط متخصصان این کار نقش می بندد؛ کسانی که دیوارها را رنگ، گچ و به اصطلاح نقاشی می‌کنند. گرچه این یک راه‌حل ساده برای نو کردن دیوارهاست اما حقیقتا ما این راه‌حل ساده را به شما پیشنهاد نمی‌دهیم.

فکر کنید که دیوار ، دفتر نقاشی شماست! از خلاقیت خود استفاده کنید و بر روی دیوار نقاشی بکشید. مثلا اگر یک ترک افقی بر روی دیوار دارید، می‌توانید آن را تبدیل به یک شاخه‌ی درخت کنید که یک گنجشک بر روی آن نشسته است یا لکه‌ی نم دیوار را تبدیل به موجی خروشان در دریا کنید!

نقاشی روی دیوار

۹. اتصال چوب لباسی برای پوشاندن دیوار خراب

لباس‌ها می‌توانند خیلی راحت جلو دیوار قرار بگیرند و در نتیجه نقص آن را بپوشانند. بنابراین اگر دیوارتان در جایی مانند اتاق خواب یا راهرو قرار دارد، می‌توانید با اتصال یک چوب لباسی، نه تنها نقص دیوارتان را بپوشانید، بلکه فضایی اضافه برای لباس‌های خود یا مهمانانتان ایجاد کنید.

چوب لباسی برای پوشاندن سوراخ دیوار

پوشش دیوار زخمی با لباس

۱۰. تزیین دیوار گچی با انواع آویز

آویز‌ها انواع و طرح‌های مختلفی دارند. این آویز‌ها می‌توانند از جنس چوب، پلاستیک، پارچه، مروارید، سنگ، کاموا یا هر چیز دیگری باشند. مهم این است که با آویز آن‌ها روی دیوار می‌توانید آسیب‌های دیوار را بپوشانید و دکوراسیون داخلی خانه را کامل کنید. ساختن آویز کار سختی نیست.اگر دست به هنر هستید می‌توانید با خلاقیت و هنرتان یک آویز زیبا برای دیوار خانه بسازید یا حتی از میان صنایع دستی مختلف، بهترین ایده را برای نصب روی دیوار ترک‌خورده خریداری کنید.

آویز مکرومه برای پوشش دیوار

اگر  اهل نگهداری از گیاهان آپارتمانی هستید و به دیوار مد نظر نور خوبی می‌تابد، می‌توانید از آویزهای طبیعی استفاده کنید. برای این کار کافی است یک حلقه به دیوار متصل کرده و یک گلدان سرسبز در آن قرار دهید. بهتر است از گل‌هایی که آویز می‌شوند مانند پتوس یا پیچک برای این دیوار انتخاب کنید تا بتوانید نقص دیوارتان را مخفی کنید.

آویزهای گیاهی در کنار پوشش دیوار، حس و حالی پویا و پرانرژی به خانه‌تان ببخشید.

پوشش دیوار با گل های آپارتمانی

پوشش سوراخ دیوار با گل های آویز

اگر تا به حال تجربه نگه داشتن گیاهان آپارتمانی در خانه را ندارید، می‌توانید گل‌های آپارتمانی مقاوم که در این مطلب به شما معرفی کرده‌ایم را برای شروع به خانه خود دعوت کنید.

ایده‌ای متفاوت برای پوشش دیوار ابتکاری

در این‌جا یک ایده جدید و متفاوت را به شما نشان می‌دهیم. ایده‌ای که می‌توانید تمام یا بخشی از دیوار را با آن و به کمک طبقات مختلف پوشش دهید و هر چند وقت یک بار، برای تنوع آرایش طبقه‌ها را عوض کنید.

اجازه دهید بیشتر از این صحبت را طولانی نکنیم و مستقیم برویم سراغ نمونه اجرا شده این ایده. مطمئنا با دیدن تصاویر زیر متوجه ایده و نحوه اجرای آن برای دیوار خانه‌تان خواهید شد.

پوشش دیوار ابتکاری

ایده جدید برای پوشش دیوار

حالا دیگر برای پوشش دیوار با کمترین هزینه آماده هستید

از خلاقیت خود بهره ببرید. برای بهتر کردن ظاهر دیوارهای خود نیازی به هزینه‌های آن چنانی نیست. تنها کافی است که ذهنتان را باز بگذارید تا بهترین ایده‌ها به سویتان پرواز کنند. بدون ترس ایده‌هایتان را اجرا کنید. این کار باعث می‌شود که دیوار خانه شما متفاوت از بقیه و همچنین بازتاب‌دهنده روحیه و شخصیت شما باشد.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۳.۵ / ۵. تعداد نظرات: ۶۷

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.