دفتر خانگی خودت رو بساز

210
۲.۷
(۳)

تصور کنید مشکلی برای شرکت پیش آمده و برای حداقل یک هفته مجبور هستید در خانه وظایف و مسئولیت‌های کاری را انجام دهید. اولین چیزی که باید برای خود فراهم کنید، فضای مخصوص برای کارکردن است.

برای کار کردن نیاز به تمرکز داریم و بسته به شرایط خانه و خانواده ممکن است نتوانیم به‌راحتی بر روی کار متمرکز شویم. بنابراین باید یک اتاق کار با شرایط ایدئال داشته باشیم تا بتوانیم فضای کاری شرکت را در خانه ایجاد کرده و مسئولیت‌های کاری را با سرعت و کیفیت بهتری انجام دهیم. اگر شما هم تصمیم دارید یک اتاق کار در خانه داشته باشید، می‌توانید از ایده‌های زیر برای دکوراسیون اتاق کار خانگی استفاده کنید و اتاقی مناسب برای کار بچینید.

میز و صندلی متناسب با فضای خانه برای اتاق کار انتخاب کنید

پیش از هر چیز به یک میز و صندلی اداری احتیاج دارید. برای خرید میز و صندلی مخصوص برای اتاق کار خانگی حتما اندازه اتاق و فضایی که در اختیار دارید را مد نظر بگیرید. بسته به نوع کاری که انجام می‌دهید و وسایلی که باید روی میز باشد، اندازه میز را مشخص کنید.

اگر وسایل کارتان محدود به یک لپ‌تاپ یا کامپیوتر رومیزی است، میز در ابعاد کوچکتر برای شما مناسب است، زیرا فضای زیادی را اشغال نمی‌کند و می‌توانید وسایل بیشتری را در اتاق کار قرار دهید.

فراموش نکنید قرار است ساعت‌های زیادی پشت میز بنشینید، پس راحت‌بودن میز و صندلی نسبت به زیبایی ظاهری اهمیت بیشتری دارد.

انتخاب میز و صندلی برای اتاق کار خانگی

میز اتاق کار متناسب با فضا

چیدن میز و صندلی در اتاق کار خانگی

الگویی برای زیباتر کردن فضای اتاق کار خانگی در نظر بگیرید

از رنگ‌ها کمک بگیرید تا یک الگوی مشخص در اتاق کار داشته باشید. دیوارهای ساده و بی‌رنگ برای اتاق کار خانگی مناسب نیستند. با چیدمان وسایل رنگی و استفاده از کاغذدیواری و پرده‌های رنگی سعی کنید به اتاق کار خود روح تازه‌ای بدمید.

همان طور که در تصویر زیر می‌بینید در این اتاق کار از رنگ آبی به عنوان تم اصلی دکوراسیون و انتخاب وسایل استفاده شده است. پرده‌ها، کاغذدیواری و مبلمان با طرح و رنگ‌های زیبا محیط را چشم‌نواز کرده‌اند.

انتخاب کاغذدیواری برای اتاق کار خانگی

توصیه می‌کنیم بخشی از دیوار اتاق را با کاغذدیواری طرح‌دار از فضای کلی اتاق جدا کنید تا بدانید این قسمت مخصوص تمرکز روی وظایف کاری است و ضمیر ناخودآگاهتان برای بالا برددن بازدهی آماده باشد. در اتاق‌های زیر به خوبی جداکردن فضای کار از دیگر قسمت‌های اتاق اجرا شده است و به شما هم این نکته را القا می‌کند که این بخش مخصوص تمرکز کردن روی کار است.

جداکردن فضای کار با کاغذدیواری

توصیه می‌کنیم رنگ سبز را برای اتاق کار انتخاب کنید، چون این رنگ احساس آرامش را در شما تقویت می‌کند.

رنگ سبز برای اتاق کار خانگی

انتخاب کاغذدیواری برای اتاق کار خانگی

تمرکز بیشتر در اتاق کار خانگی با دیوارهای متمایز

از فضای کمدها برای ساختن میز کار استفاده کنید

اگر اتاقی که برای کارکردن انتخاب کرده‌اید، کوچک است و با محدودیت فضا در آن روبه‌رو هستید می‌توانید از میزهای توکار استفاده کنید. ویژگی بارز این مدل از میزها این است که فضای اضافی در اتاق اشغال نمی‌کند و حتی با طراحی درست می‌توانید در پایان روز و اتمام کارها، آن را ببندید تا اتاق مرتب‌تر به نظر برسد.

طراحی میز کار در فضای کمدهای اتاق

پنهان کردن میز کار در کمدهای اتاق

نور اتاق کار را دست کم نگیرید

از فاکتورهای مهم برای طراحی دکوراسیون داخلی، نور است. هر چه نور در اتاق کار خانگی بیشتر باشد، فضای اتاق بزرگتر به نظر می‌رسد و به‌ویژه اگر نور طبیعی باشد حس خوبی را به شما القا خواهد کرد.

سعی کنید اتاقی که پنجره دارد را برای اتاق کار انتخاب کنید و اگر نور طبیعی اتاق خوب نیست حتما با استفاده از چراغ‌های متعدد محیطی روشن برای خود فراهم کنید. ساده‌ترین راه‌حل برای تامین نور اتاق کار، استفاده از چراغ‌ مطالعه متناسب با دکوراسیون اتاق است.

اهمیت نور در اتاق کار خانگی

به کمک پارتیشن محل کارتان را از فضای خانه جدا کنید

اگر اتاق مخصوصی برای کار کردن ندارید و مجبور هستید در فضای خانه میز کارتان را بگذارید، برای ایجاد تمرکز و جدا کردن محیط کار از دیگر بخش‌های خانه از پارتیشن‌های مناسب با چیدمان خانه استفاده کنید. در این شرایط سعی کنید از میز کاری که با مبلمان و دکوراسیون خانه همخوانی دارد، استفاده کنید و برای مرتب بودن خانه کمترین وسایل کار را روی میز بگذارید.

جداکردن فضای کاری با پارتیشن

جدا کردن فضای اتاق کار در خانه

در صورت امکان می‌توانید با درهای شیشه‌ای فضای کار را از محیط خانه جدا کنید و یک اتاق کار کوچک برای خود بسازید.

جدا کردن میز کار با درهای شیشه ای

با گل‌های طبیعی محیط اتاق  کار خانگی را شادتر کنید

همان طور که شرکت‌ها و سازمان‌ها برای زیبایی محیط کار از گل‌های آپارتمانی مقاوم کمک می‌گیرند، شما هم می‌توانید فضای اتاق کارتان را با چند گلدان گل طبیعی، شاداب‌تر کنید.

تاثیر گل های آپارتمانی بر فضای اتاق کار خانگی

زیبایی فضای اتاق کار با گل های سرسبز

حتی استفاده از تصاویر طبیعت در دکوراسیون اتاق می‌تواند تاثیر چشمگیری در فضای اتاق داشته باشد. این پرده کرکره با طرح برگ‌های سبز، مثال بارزی از تاثیر حضور المان‌های طبیعت بر فضای کار است.

انرژی بیشتر در اتاق کار با المان های طبیعت

با وسایل ساده اتاق کارتان را تزئین کنید

یک اتاق کار خانگی باید به جای محل انباشتن پرونده‌ها و اسناد، فضایی آراسته داشته باشد. هر چه فضای کار زیباتر و دلنشین‌تر باشد، خستگی کمتری در طول روز احساس می‌کنید و با انرژی بیشتری می‌توانید وظایف و مسئولیت‌های روزانه را انجام دهید.

همانند شرکت‌های پیشرفته که سعی دارند با چیدمان مدرن فضای کاری، از کسل بودن فضای داخلی فاصله بگیرند و با طراحی قسمت‌های مختلف مانند اتاق بازی یا اتاق استراحت به حفظ انرژی کارکنان در طول روز کمک کنند؛ شما هم باید این اصل را در چیدمان اتاق کارتان رعایت کنید.

تزیین اتاق کار خانگی

تاثیر دکوراسیون اتاق کار بر بهره وری

از قفسه ها برای مرتب نگه داشتن اتاق استفاده کنید

نظم وسایل در اتاق کار کمک می‌کند نظم فکری بیشتری در حین کار داشته باشید. برای اتاق کار خانگی سعی کنید از قفسه‌ها و طبقه‌های مختلف برای چیدمان وسایل اتاق و مرتب نگه داشتن آن کمک بگیرید.

اتاق کار خانگی مرتب با قفسه ها

ضرورت وجود قفسه ها در اتاق کار خانگی

سعی کنید اتاق کارتان را باسلیقه خودتان بچینید

چیدمان اتاق کار خانگی را کم اهمیت ندانید؛ چون قرار است ساعت‌های زیادی را در اتاق و پشت میز با تمرکز کار کنید. مهم است فضایی مرتب و دلنشین برای خود فراهم کنید تا کیفیت و بازدهی کارتان بیشتر شود. در بالا چند نکته مهمی که شاید به آن کم توجه باشید را لیست کردیم تا با در نظر گرفتن آنها به هنگام چیدمان اتاق کار، فضایی آرام داشته باشید.

اما مهم‌ترین اصل برای داشتن یک دفتر کار خانگی با ویژگی‌های منحصر به‌فرد این است که کاملا مطابق با نیازها و شرایط شخصی خودتان باشد؛ چون قرار است شما در این محیط با تمرکز بالا، بهره‌وری زیادی داشته باشید.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۲.۷ / ۵. تعداد نظرات: ۳

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.