دفاتر اداری آینده، بدون میز و بدون صندلی

12
۰
(۰)
سهم افراد دورکار دربازار کار روز به روز در حال افزایش است.
سهم افراد دورکار دربازار کار روز به روز در حال افزایش است.

تغییر محیط کار افراد از اداره به منزل

با پیشرفت تکنولوژی، جمعیت افرادی که در منزل کار می‌کنند یا به عبارتی دور کار هستند، رو به افزایش است به‌طوری که پیش بینی می‌شود که تا سال ۲۰۲۷ تعداد افراد دور کار بیشتر از افرادی خواهد بود که در اداره‌ها مشغول به‌کار هستند. در تحقیقی که اخیراً روی هزار نفر از مدیران انجام گرفت، مشخص شد که آنها هم ترجیح می‌دهند به طور میانگین سی و هشت درصد از کارمندانشان دور کار باشند. همه‌ این‌ها ایجاد محیط راحت‌تر و غیررسمی‌تری را می‌طلبند تا جایی که کارشناسان معتقدند، در آینده اداره‌ها تنها دارای کاناپه‌هایی به‌جای میز‌و‌صندلی و دیگر قطعات مبلمان خواهند بود.

صندلی اداری Pacific، اولین نسل از صندلی‌های اداری که راحتی آن، ملاک اصلی طراح بوده است.

صندلی اداری Pacific، اولین نسل از صندلی‌های اداری که راحتی آن، ملاک اصلی طراح بوده است.

اولین صندلی اداری که از رسمی بودن فاصله گرفت

اولین طرح مربوط به مبلمان اداری راحت به دو سال پیش برمی‌گردد که یک طراح معروف؛ آسگربای، با همکاری کمپانی ویترا صندلی اداری پاسیفیک
(Pacific) را طراحی و تولید کرد که ازنظر ظاهری همچنان در قالب صندلی‌های اداری بود ولی بسیار راحت‌تر از انواع مشابه قبلی موجود در بازار. صندلی اداری پاسیفیک مورد توجه شرکت اپل قرار گرفت و برای محیط اداری خود از آن استفاده کردند و این تازه شروع موفقیت این طرح بود. آسگربای در این مورد می‌گوید: «برای داشتن بهترین افراد، باید محیطی با درجه‌ رسمیت کمتر و راحتی بیشتر فراهم کنید.» استقبال کارمندان از این صندلی، باعث شد طراحان و فعالان این حوزه به این نکته‌ اساسی پی ببرند که اداره‌های مدرن به مبلمانی حتی راحت‌تر از پاسیفیک نیاز دارند و وقت آن است با محیط‌های رسمی خداحافظی کنیم.

نمایی از محیطی که شرکت اپل برای راحتی کارمندان خود به دور از محیط رسمی فراهم کرده‌است.

نمایی از محیطی که شرکت اپل برای راحتی کارمندان خود به دور از محیط رسمی فراهم کرده‌است.

تغییرات محیط کاری شرکت اپل در راستای ایجاد محیطی راحت‌تر برای کارمندان

شرکت اپل که پی برده بود کارمندانش نیاز به محیطی راحت‌تر و غیررسمی‌تر دارند، شروع به قراردادن کاناپه‌هایی در شرکت کرد تا افراد مدتی از روز را آنجا سپری کنند و به انجام کارهایشان بپردازند. اما مشکلی که این کار داشت، این بود که کارمندان فقط برای مدت کوتاهی می‌توانستند به انجام کارهایشان در آن محیط بپردازند و این دلایل مختلفی داشت. ازجمله نیاز به استفاده از میز برای انجام برخی وظایف، عدم دسترسی آسان به پریز برق برای شارژ لپ‌تاپ و ارگونومیک نبودن کاناپه برای ساعات کار طولانی. موارد این‌چنینی که نیاز به داشتن محیط کار غیررسمی و راحت را بیش‌ازپیش پررنگ می‌کردند، باعث شدند طراحان به فکر ایجاد طرحی از مبلمان اداری مدرن بیفتند که این نقص‌ها را نداشته باشد و درعین‌حال راحت باشد.

مبل Soft Work، جایگزین مناسب میز و صندلی‌های اداری

مبل Soft Work، جایگزین مناسب میز و صندلی‌های اداری

کار لطیف (!) جایگزینی برای میز و صندلی‌های اداری

کمپانی ویترا یکی از اولین فعالان حوزه‌ مبلمان اداری بود که به نیاز مطرح‌ شده درزمینه‌ ایجاد محیط اداری غیررسمی پاسخ داد. ویترا Soft Work را به بازار عرضه کرد. این مبل اداری همان‌طور که از اسمش (کار لطیف) مشخص است، یک مبل راحت و ارگونومیک است که دسته‌ای جهت رفع نیاز به میز و البته جای شارژر دارد و مناسب افرادی است که ساعات طولانی به کار می‌پردازند؛ چه در منزل و یا هرجای دیگری. از دیگر ویژگی‌های Soft Work ارتفاع آن است که مشابه ارتفاع صندلی است، تا حالت بدن فرد حین نشستن روی آن، باعث خستگی نشود. رویه‌ این مبل نیز نرمی و راحتی تمام را برای فرد به ارمغان می‌آورد. همه‌ این ویژگی‌ها در کنار هم به طراحی و تولید محصولی منجر شده که ترکیبی از کاناپه، میز و صندلی اداری است و یک محیط ایده‌آل برای افراد جهت انجام کارهایشان به‌حساب می‌آید.

محیط اداری برای دور هم جمع شدن کارمندان و ایجاد انسجام بین آنها ضروری است.

محیط اداری برای دور هم جمع شدن کارمندان و ایجاد انسجام بین آنها ضروری است.

اگر تا سال ۲۰۲۷ بیشتر افراد دورکار خواهند بود، پس چه نیازی به مبلمانی اداری‌ مثل Soft Work است؟

بله در آینده سهم افراد دورکار به نحو قابل‌توجهی افزایش خواهد یافت، اما باید این نکته را مدنظر داشته باشید که محیط‌های اداری غیرقابل‌ حذف هستند چراکه انسجام کارمندان که اصل اولیه‌ پیشرفت یک شرکت است، نتیجه‌ تعامل مرتب آنان با یکدیگر و دورهم جمع شدن آنها در یک محیط است. اصلی که در روانشناسی water-cooler effect نامیده می‌شود و امروزه تأکید زیادی نیز بر آن می‌شود. بنابراین آنچه می‌توان در راستای راحتی بیشتر کارمندان در محیط کار و درنتیجه افزایش بازدهی کار آنها انجام داد، استفاده از مبلمان اداری راحت و غیررسمی است که درعین‌حال که تمام نیازهای آنها را برای انجام کارهایشان را رفع می‌کند، میزان خستگی آنها را تا سطح قابل‌توجهی کاهش می‌دهد.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.