در دنیای طراحی قفسه های مدرن چه خبر؟

12
۵
(۱)
سیستم مونتانا
سیستم مونتانا

سیستم مونتانا

سیستم مونتانا با بی نهایت ترکیب برای چیدمان و لوازم کاربردی یکی از کلاسیک های اواخر قرن بیستم است. پیتر جی. لسن (Peter J. Lassen) شرکت دانمارکی مونتانا را در سال ۱۹۸۲ تاسیس و سیستم قفسه مدولار بسیار کاربردی این شرکت را طراحی کرد. این سیستم شامل ۳۶ قفسه در ۴ عمق متفاوت، در کشویی و سیستم نورپردازی است.

سیستم اُ تی زی

سیستم اُ تی زی

اُتی‌زی OTZ

اُ تی زی بخشی از کسب و کار خانوادگی شرکت فکمودو دیزاین (Facmodo Design) است که کارش را سال ۲۰۱۳ شروع کرد. استودیوی این شرکت، مبلمانی را طراحی می کند و توسعه می دهد که کاربردی، ساده، مقاوم و مدولار هستند. اُ تی زی سیستمی انعطاف پذیر است که با ورقه های آهنی داغ و روکش دار ساخته شده است.

یونیت نگهدارنده چند تکه دیکسون

یونیت نگهدارنده چند تکه دیکسون

یونیت نگهدارنده چندتکه دیکسون

یونیت های مدولار دیکسون هم برای نگه داری و هم به نمایش گذاشتن اشیاء دکوری و یا کتاب ها عالی هستند. این قفسه های مدرن ساخت استودیو دِر (Dare Studio) و نمونه‌ای کلاسیک از طراحی انگلیسی هستند. محصولات استودیوی در دست سازند و همین ویژگی کیفیت آن ها را منحصر به فرد می کند.

استک ترولی

استک ترولی

استَک ترولی Stak Trolley

سیستم استک ترولی با طراحی براق، ساده و موقر پاتریک فِرِی (Patrick Frey) برای محیط های خانگی و اداری ساخته شده است. شعار ریچارد لمپرت (Richard Lampert) که این کار را سفارش داده، این است: «کوچک و کاربردی تا حد ممکن»

یونیت نگه دارنده کامپونیبیلی

یونیت نگه دارنده کامپونیبیلی

یونیت نگه دارنده کامپونیبیلی Componibili

آنا کاستلی (Anna Castelli) یونیت نگه دارنده کامپونیبیلی را سال ۱۹۶۸ برای شرکت شناخته شده کارتل طراحی کرد. این طرح کلاسیک در همان زمان در نمایشگاه هنرهای مدرن نیویورک هم به نمایش درآمد. این یونیت چندکاره، با پوشش سخت، کاربردی، تطبیق‌پذیر و هوشمندانه در بیشتر اتاق های خانه قابل استفاده است. قفسه های مدرن کامپونیبیلی قابلیت فشرده شدن دارند و در دو شکل کروی و مربعی و اندازه ها و رنگ های مختلف تولید شده اند.

سیستم قفسه بندی جهانی 606

سیستم قفسه بندی جهانی ۶۰۶

سیستم قفسه بندی جهانی ۶۰۶

ویتسو (Vitsœ) برای خودش تعهدی در نظر گرفته و آن تولید محصولاتی است که دوام بلندمدت دارند. این تعهد شرکت ویتسو راهی است که به واسطه آن سعی می کند ارزشی که برای مشتری قائل است را نشان دهد. یکی از محصولات این شرکت قفسه هایی مدرن با نام سیستم قفسه بندی جهانی ۶۰۶ است که دیتر رمس سال آن را ۱۹۶۰ طراحی کرد و از همان زمان توسط ویتسو تولید می شود. ۶۰۶ با طراحی دقیق، انعطاف پذیری و تطبیق‌پذیری همراهی مادام العمر برای کتاب ها است.

رویال سیستم

رویال سیستم

رویال سیستم

پل کادوویوس (Poul Cadovius) سال ۱۹۴۸ رویال سیستم را طراحی کرد. محصولی که فرمش جذاب، ساده و کاربردی است. DK3 امتیاز تولید این محصول را که در دهه ۵۰ و ۶۰ میلادی روی بورس بود، خرید تا این محصول کلاسیک هلندی را دوباره تولید و معرفی کند. رویال سیستم یکی از اولین قفسه های مدرنِ آویز دیواری است که از مصالحی مانند چوب گردو، چوب بلوط و لمینت فشرده با استیل ساخته می شود.

استرینگ

استرینگ

استرینگ String

سیستم قفسه بندی استرینگ را طراح و معمار سوئدی نیلز استرینینگ (Nils Strinning)، سال ۱۹۴۹ طراحی کرد. سرهم بندی و جابه جا کردن این سیستم دیواری راحت است و طراحی هوشمندانه اش آن را به محصولی مقاوم و کاربردی تبدیل کرده. استرینگ در انواع مختلفی تولید شده است: سیستم کلاسیک، سیستم پِلِکس (۱۹۵۳)، پاکِت (۲۰۰۵) و ورکز (۲۰۱۴)

سیستم قفسه بندی آری اس اچ 05

سیستم قفسه بندی آری اس اچ ۰۵

سیستم قفسه بندی آری اس اچ ۰۵ SH05 Arie

آریک لوی (Arik Levy) قفسه آری اس اچ ۰۵ را در سال ۲۰۰۸ برای ای ۱۵ (E15) ساخت. طراحی زیرکانه این محصول امکان ترکیب بندی متعدد یک پارچه را بدون تکرار بصری امکان پذیر ساخته است. آری اس اچ می تواند علاوه بر قفسه به عنوان تقسیم کننده فضا و انبار نیز به کار رود.

استکد

استکد

استکد Stacked

سیستم استکد را جولین د اسمت (Julien De Smedt) برای موتو (Muuto) طراحی کرد. استکد که با گیره های کوچک به هم متصل می شود، در انواع اندازه ها سرهم می شود، می تواند انواع مختلف انبارش و قفسه ها را ایجاد کند و در همه نقاط خانه برای هر وسیله ای کاربردی باشد.

835 اینفینیتو

۸۳۵ اینفینیتو

۸۳۵ اینفینیتو ۸۳۵ Infinito

قفسه مدولار اینفینیتو ۸۳۵ توسط فرانکو آلبینی (Franco Albini) برای شرکت کاسینا (Cassina) طراحی شد. این قفسه شامل ساختار افقی، نگهدارنده های دردار و قفسه هایی با دو عمق است. اینفینیتو با هدف نظم و ترتیب بخشیدن به محیط های مختلف طراحی شده است.

رندومیتو

رندومیتو

رندومیتو Randomito

رندومیتو متعلق به شرکت ام دی اف ایتالیا (MDF Italia)، یونیتی تک برای قفسه های آویختنی است که می تواند برعکس هم مورد استفاده قرار گیرد. این یونیت ها در رنگ های سفید، نارنجی، خاکی و سبز در دسترس هستند. ترکیب کردن یونیت ها به کاربر امکان بیشتری برای جای گذاری می دهد و از طرفی از نظر بصری هم تاثیر مثبتی دارد.

شما می توانید بعضی نمونه های مشابه این قفسه ها در بازار داخلی مبلمان را اینجا مشاهده و برای خرید آنلاین اقدام کنید.

قفسه مدولار

قفسه مدولار

پیش از شروع شاید لازم باشد کمی بیشتر درباره واژه مدولار بدانیم. مدول یعنی قطعاتی هم خانواده که از ساختار و اندازه‌ای مشخص نسبت به هم برخوردارند. به عنوان مثال «آجر» یک مدول است و با تکرار آن دیوار ساخته می‌شود. مبلمان ماژولار یا مدولار خود را به خوبی با شرایط، ابعاد و اندازه محیط وفق می دهد.

​​​​​​با سیستم قفسه مدرن و مدولار می توانید سلیقه شخصی تان را راحت تر اعمال کنید. در واقع این قفسه ها هم در طراحی و هم در کاربردی بودن دست ما را باز می‌گذارند تا آن‌طور که راحت تر هستیم آن را بچینیم و حتی هرازگاه تغییر دهیم. طبق گفته‌ طراح صنعتی دیتر رمس (Dieter Rams): «لوازمی که طراحی ضعیفی دارند، لزوما زشت تر از محصولاتی که خوب طراحی شده اند نیستند. بلکه مسئله درمورد ارزش و کاربردی بودن است. یکی از بدترین چیزها درمورد یک محصول، کاربردی نبودن و به خوبی جای نگرفتن میان سایر مبلمان خانه است.» رمس این حرف را در سخنرانی سال ۱۹۷۶ در نیویورک گفته است اما تا همین امروز هم این جمله ارزش خودش را حفظ کرده و مصداق دارد.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۵ / ۵. تعداد نظرات: ۱

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.