درباره سبک صنعتی در دکوراسیون داخلی بیشتر بدانیم

14
۰
(۰)

در حالی که در سایر سبک‌های طراحی تلاش بر این است تا تأسیسات ساختمانی نظیر لوله، هواکش‌ها و کابل‌های برق از نظر پنهان شوند، در سبک صنعتی، طراحان با شجاعت تمام آنها را در معرض نمایش می‌گذارند. در چنین سبکی، طراحی داخلی بیش از آنکه ظاهری ناتمام را از خود نشان دهد، مدرن و انعطاف‌پذیر جلوه می‌کند. جالب آنکه روند طراحی داخلی نشان می‌دهد که سبک صنعتی به‌طور فزاینده‌ای در آپارتمان ها، فضاهای تجاری و خانه‌های بادکوراسیون مدرندر حال استفاده است.

طراحی داخلی به سبک صنعتی

طراحی داخلی به سبک صنعتی

احتمالاً یکی از دلایل رونق طراحی صنعتی در سال‌های اخیر تلاش برای تبدیل کارخانه‌ها، انبارهای قدیمی و ساختمان‌های متروک به فضای مفید شهری است. همچنین کاهش هزینه‌های طراحی نیز یکی دیگر از شاخصه‌هایی است که موجب می‌شود تاطراحان دکوراسیونبه سراغ این سبک جدید بروند. در واقع سبک صنعتی این فرصت را به شما می‌دهد تا قواعد مختلف از سبک‌های گوناگون نظیر کلاسیک، مینیمال و مدرن را در هم ادغام کنید.

طراحی صنعتی گرایش زیادی به ایده‌های مینیمالیستی دارد. در واقع این سبک به تنهایی آن قدر جذاب و گیراست که نیازی به استفاده از مبلمان و وسایل پیچیده در آن وجود ندارد، در نتیجه افراد می‌توانند تمرکز بیشتری بر فرم و عملکرد دلخواه وسایل خود داشته باشند.

دفتر کار شرکت MOO در لندن با طراحی به سبک صنعتی

دفتر کار شرکت MOO در لندن با طراحی به سبک صنعتی

جالب است که برخلاف بسیاری از سبک‌های دکوراسیون که نوع کف‌پوش‌ها، رنگ دیوارها و پوشش پرده‌ها آنها را معرفی می‌کنند، در سبک صنعتی این سقف‌ها هستند که معرف و وجه تمایز طراحی محسوب می‌شوند و طراحان عمدتاً با این بخش از ساختمان دست و پنجه نرم می‌کنند، چراکه سال‌هاست در طراحی ساختمان‌ها به دلیل ایجاد فضای بیشتر، افزایش ایمنی و دسترسی و تعمیر راحت‌تر، تأسیسات ساختمانی را در سقف‌ها جاسازی می‌کنند.

با وجود آنکه می‌توانید از تصاویر اینترنتی و طراحی داخلی شرکت‌های بزرگ الهام بگیرید، اما بد نیست تا با برخی اصول مهم در طراحی صنعتی نیز آشنا شوید:

دفتر کار Yelp، سانفرانسیسکو

دفتر کار Yelp، سانفرانسیسکو

استفاده از لوله‌ها، کانال‌ها و میله‌ها در سبک صنعتی

امضای یک طراحی به سبک صنعتی و چیزی که آن را از سایر سبک‌ها جدا می‌کند، وجود همین عناصر در مقابل چشمان بینندگان است. در واقع رها کردن تأسیسات ساختمانی و مکانیکی در طراحی داخلی، جسورانه‌ترین حرکتی است که در دنیای دکوراسیون رخ داده است و چندان هم عجیب نیست که مورد توجه افراد قرار گیرد، چراکه ما هیچ‌گاه به دیدن آنها عادت نداشته‌ایم.

گاهی سبک صنعتی می تواند کمک کند هزینه ها کاهش یابد. برای درک این موضوع تنها کافی است هزینه نصب سقف کاذب در یک ساختمان اداری بزرگ برای پوشاندن تأسیسات ساختمانی را حدوداً محاسبه کنید تا دریابید که چه هزینه گزافی از دوش مدیران برداشته خواهد شد. اما این قانون همیشه صدق نمی کند . درمواردی تاسیسات مورد استفاده در سقف خود با کیفیت و نمای بهتر از معمول تهیه می شوند که این امر باعث می شود هزینه ها با روش استفاده از سقف کاذب چندان تفاوتی نداشته باشد!

ترکیب چوب و فلز در سبک صنعتی

ترکیب چوب و فلز در سبک صنعتی

ترکیب چوب و فلز در سبک صنعتی

در سبک صنعتی، ترکیب چوب‌هایی با بافت طبیعی در کنار فلزهایی به رنگ‌های مختلف یک نمای زیبا و دل‌نشین را ایجاد می‌کند. جالب است که این مواد نیاز به پرداخت زیادی ندارند و به ساده‌ترین شکل ممکن می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند. در نتیجه در بسیاری از طراحی‌های داخلی که از سبک صنعتی پیروی کرده‌اند، تیرها و ستون‌های چوبی و فلزی مکعبی و استوانه‌ای ساده را مشاهده خواهید کرد.

رنگ‌ها در سبک صنعتی

رنگ‌ها در سبک صنعتی

رنگ‌ها در سبک صنعتی

به‌طور کلی اغلب از رنگ‌های گرم در سبک صنعتی استفاده می‌کنند، چراکه به‌طور طبیعی لوله‌ها، آجرها و چوب‌ها به رنگ‌های گرم متمایل هستند. با این حال طراحان به منظور تعدیل فضای داخلی و بزرگ جلوه دادن آن از رنگ‌های خنثی نیز استفاده می‌کنند.

طراحی دیوارها در سبک صنعتی

طراحی دیوارها در سبک صنعتی

طراحی دیوارها در سبک صنعتی

در سبک صنعتی دیوارها می‌توانند به همان شکل طبیعی که در کارخانه‌ها و انبارها مشاهده می‌کنید، باقی بمانند. در این شکل از طراحی، دیوارها اغلب از جنس آجر یا بتون هستند که علاوه بر کاهش هزینه، برای بسیاری از انسان‌ها که به مشاهده دیوارهای گچی و کاغذ دیواری عادت کرده‌اند، جالب به نظر می‌رسد.

پوشش کف در طراحی به سبک صنعتی

پوشش کف در طراحی به سبک صنعتی

پوشش کف در طراحی به سبک صنعتی

در سبک صنعتی، بسیاری برای حفظ اصالت طراحی از کف‌پوش‌های بتنی استفاده می‌کنند. این کف‌پوش‌ها یک گزینه مناسب و اقتصادی محسوب می‌شوند که در برابر عوامل محیطی نظیر رطوبت و ضربات استحکام بالایی دارند. با این حال، این کف‌پوش‌ها مورد پسند برخی از افراد واقع نمی‌شوند. در نتیجه می‌توان از کف‌پوش‌های چوبی نظیر پارکت و لمینت و یا سنگ کف نیز استفاده نمود. این کف‌پوش‌ها به دلیل رنگی که دارند، کنتراست و گرمای فوق‌العاده‌ای در طراحی داخلی ایجاد می‌کنند.

نورپردازی در سبک صنعتی

نورپردازی در سبک صنعتی

نورپردازی در سبک صنعتی

نورپردازی در هر سبک دکوراسیون چالش برانگیز است، اما در طراحی صنعتی عمدتاً از لامپ‌های آویز و آزاد به منظور روشنایی استفاده می‌شود. این سیستم روشنایی اگرچه در سبک‌های دیگر جلوه چندانی از خود نشان نمی‌دهد، اما به خوبی با سادگی و روح طراحی صنعتی سازگار است. در سبک صنعتی هر جز به ساده‌ترین شکل ممکن مورد استفاده قرار می‌گیرد، پس در سیستم نورپردازی نیز وجود اجزای ساده، بی‌آلایش و قدیمی خالی از اشکال است.

دکوراسیون در سبک صنعتی

دکوراسیون در سبک صنعتی

دکوراسیون در سبک صنعتی

سبک صنعتی با تمام جذابیت‌های ظاهری خود باید با یک محیط صنعتی واقعی کمی تفاوت داشته باشد. در این سبک باید با استفاده از مبلمان و لوازم جانبی کمی تعادل در محیط ایجاد کرد. به این منظور می‌توان از نیمکت‌های پلاستیکی، مبلمان راحتی، پوف، کوسن و فرش‌های کوچک و پراکنده استفاده کرد. طبیعی است که اغلب رنگ‌هایی که برای این سبک انتخاب می‌کنید باید از طیف گرم یا خنثی نظیر کرم و قهوه‌ای باشد، اما می‌توانید به‌طور محدود و گزینه‌ای از رنگ‌های سرد نیز استفاده کنید. همچنین می‌توان از گیاهان نیز در سبک صنعتی استفاده کرد. وجود گیاهان در چنین فضایی که عناصر مختلف نظیر ستون‌ها، تیرهای سقفی و پنجره‌ها عیناً تکرار می‌شوند، می‌تواند موجب کاهش یکنواختی محیط شود.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.