خانه چطور خونه میشه؟

29
۳.۷
(۳)
خانواده در محیط خانه
خانواده در محیط خانه

برای شروع آیا تابه‌حال فکر کرده‌اید که کارکرد خانه چیست؟ اولین پاسخ‌ها احتمالاً شامل این‌ها خواهد بود: محلی برای اقامت، آسایش و آرامش، انجام فعالیت‌های شخصی، برقراری ارتباط میان اعضای خانواده، برقراری ارتباط با دوستان و فامیل. حالا این ویژگی‌ها را در قالب یک چک‌لیست ببینید و تیک بزنید که خانه‌ای که در آن زندگی می‌کنید کدام‌یک از این ویژگی‌ها را دارد؟ آیا این کیفیت را دارد که در پی یک روز سخت در بیرون از خانه با ورودتان به شما «آرامش» بدهد؟ آیا برای انجام کارهای روزانه‌تان خودتان و سایر اعضای خانواده مثل آشپزی کردن، کتاب خواندن، تماشای تلویزیون، درس خواندن بچه‌ها به قولی فرندلی یا مناسب سازی شده است یا هر بار که چیزی لازم دارید باید کل خانه را بگردید و درنهایت هم با جوراب‌های لنگه‌به‌لنگه از خانه خارج شوید یا ظرف مناسب برای همراه بردن غذا را پیدا نکنید؟ آیا اگر کسی به شما زنگ بزند و بخواهد تا ده دقیقه دیگر به دیدنتان بیاید آمادگی کافی دارید یا از ورودش هول و شرمنده می‌شوید؟

اگر بخواهیم نوع دیگری نتیجه‌گیری موارد بالا را بگوییم این‌طور می‌شود: خانه محلی است که «زیبا و چشم‌نواز» است. دارای «امکانات اولیه موردنیاز» برای آرامش و آسایش تمامی افراد خانواده است. «جایگذاری و چیدمان» وسایل خانه به صورتی است که «رفت‌وآمد» در خانه و استفاده از «ابزار و وسایل» موردنیاز برای کارهای روزمره به‌آسانی انجام می‌شود. می‌توان بدون دغدغه از جای‌جای آن برای «ارتباط» و گرد هم آمدن اعضای خانواده و پذیرایی از «فامیل» و «دوستان» استفاده کرد.

برخورداری از چنین خانه ای مثل هر خواسته دیگر نیاز به سرمایه گذاری دارد. سرمایه ای که بیش از آنکه از جنس پول باشد از جنس درک ضرورت آن، خواستن و کمی تلاش برای دستیابی به آن است. اینقدر ها هم سخت نیست و مثل همه کارهای دیگر خواستن توانستن است. بیایید با هم مراحل زیر را برویم تا انگیزه بیشتری برای یک کار اساسی که با خانه تکانی امسال شروع می شود ولی قرار است ادامه اش بدهیم و جزئی از سبک زندگی ما بشود داشته باشیم .

جزئیات تصاویر را ببینید

جزئیات تصاویر را ببینید

مشق نظری کنید!

سال‌ها پیش نزد یکی از بهترین اساتید آن زمان خوشنویسی یاد می‌گرفتم. می‌دانید که برای خوشنویسی باید ساعت‌های متمادی جملاتی محدود را به‌صورت مکرر بنویسید تا چم‌وخم نگارش حروف به‌دستتان بیاید که اصطلاحاً به آن مشق کردن می‌گویند. استاد می‌گفت بیش از آنکه مشق عملی کنید باید مشق نظری داشته باشید. مفهومش این بود که باید این‌قدر چشمتان خط خوب ببیند که ناخودآگاه تفاوت خط خوب و بد را در جزئیات تشخیص بدهید. می‌خواهم از این تجربه استفاده کنم و بگویم که برای انگیزه گرفتن یکی از کارهایتان این باشد که مرتب عکس‌های دکوراسیون منزل را ببینید.

به تفکیک فضاهای مختلف و با دقت روی جزئیات. هیچ‌چیز را نادیده نگیرید، نحوه جاگذاری و تزئین میزهای جلو مبلی و عسلی، داخل کمدها، موارد استفاده از گوشه‌ها، محل و اندازه تابلوها و بسیاری چیزهای دیگر را می‌توانید با دیدن همین تصاویر الهام بگیرید و بعد خودتان با استفاده از آن ایده و امکاناتی که در اختیار دارید دست‌به‌کار شوید و بهترین راه‌حل‌ها را پیدا کنید.

با مفهوم بهینه کنار بیایید

آنچه که در بالا گفتیم بسیار خوب است به‌شرطی که آگاهانه انجام شود و موجب بلندپروازی یا از سوی دیگر ناامیدی‌تان نشود. اگر فضای زندگی شما ۷۰ متر نه ۱۵۰ متر و استطاعت مالی‌تان تنها در حد تعویض یا اضافه کردن چند جزء کوچک نه تمام مبلمان است چه باک. اولاً سعی کنید از تصاویری الگو بگیرید که بیشتر به شرایط و سبک زندگی شما نزدیک است و بعد هم فکر تعویض یا دور ریختن را از سرخود بیرون کنید.

شما می‌توانید با چیدمان درست و تنها افزودن چند آیتم کوچک بهترین ترکیب را ازآنچه که دارید را خلق کنید. حتی می‌توان کاملاً بدون هزینه این کار را کرد. اگر با ما همراه باشید در روزهای آینده به شما می‌گوییم چگونه. درستی چیدمان، نظم در قرار دادن آنچه که دارید در محل مناسب و تمیزی همیشگی راز یک خانه دل‌چسب است. کمبود فضا یا امکانات را همیشه می‌شود با روش‌های خلاقانه تا حد زیادی مدیریت کرد.

استانداردهای خودتان را تعیین کنید و خانه دار کافی باشید

جو فراست کتابی دارد به نام مادر کافی که به فارسی هم ترجمه‌شده است. در این کتاب می‌گوید لازم نیست شما یک مادر خارق‌العاده‌ای باشید، مادر کافی بودن بس است. می‌خواهم از این مطلب به عنوان یک استعاره استفاده کنم و بگویم نباید استانداردهایتان برای نظم و تمیزی خانه را در حدی بگذارید که به وسواس منجر شود و یا به شما و همه افراد خانواده فشار بیاورد. شرایط زندگی افراد باهم بسیار متفاوت است و به همین دلیل تعریف یک خانه خوب از یکی به دیگری فرق می‌کند. خانه خوب برآیند عوامل بسیار زیادی است. مطمئناً اگر شما یک مادر شاغل با دو فرزند کوچک هستید نوع چیدمان و دکور خانه متناسب با شرایطتان و نظم و تمیزی آن با خواهر تازه‌عروستان یا والدین سالخورده‌تان فرق دارد.

درعین‌حال که معیارهای زیبایی را در چیدمان و دکور خانه در نظر می‌گیرید آسایش و نحوه استفاده افراد خانواده را هم در نظر داشته باشید و آن را قربانی نکنید و میزان نظم و تمیزی را هم با توجه به سبک زندگی‌تان و زمانی که می‌توانید صرف کنید تعیین کنید اما سعی کنید به همان پایبند باشید.

خانه شلوغ

خانه شلوغ

از تله های معمول منجر به انباشتگی فرار کنید

انباشتگی دشمن نظم و آراستگی است و کار نظافت را نیز دشوار می کند. اگر به زبان انگلیسی جستجو کنیم بیش از هر چیز رمز و راز یک خانه خوب را declutter می دانند و به عنوان اولین گام برای یک خانه تمیزو مرتب معرفی می کنند که مفهومش همان رفع انباشتگی است. در تمام روشها اعم از اروپایی یا آسیا و شرق دور به این مسئله تاکید می شود که خود را از انباشتگی رها کنید. انباشتگی یعنی نگهداری وسایل بیش از حد و اندازه. فکر می کنید انباشتگی که به خصوص ما ایرانی ها بسیار دچارش هستیم با چه چیزهایی ایجاد می شود؟ روشهای مختلفی دارد که بعضی از آنها به شرح زیرند:

علاقه وافر به نگهداری اشیاء و یادگاری های قدیمی

اگر اقلامی دارید که برای این که یادگاری است نگه داشته اید مطمئن شوید که از نظر روانی شما را خوش حال می کنند و یاد آور خاطرات بد نیستند. پس به جای این که کمدها را از آنها انباشته کنید به عنوان دکور یا یک وسیله کاربردی از آنها استفاده کنید . در غیر اینصورت با بخشیدن آنها مطمئنا کار درستی کرده اید.

اعتقاد به هر چیز به دیده خوار آید عاقبت روزی بهکارآید

این باوری است که در فرهنگ ما ریشه دوانده. ولی معمولا نگهداری این اقلام نه تنها کمکی به ما نمی کند بلکه بار سنگینی است که با خود جابجا می کنیم. نگهداری لباس هایی که آنقدر تنگ شده که دیگر امکان ندارد بتوانیم بپوشیم یا حتی اگر روزی بتوانیم دیگر مطلوبمان نیست. نگهداری ظرف و ظروف لب پریده و رنگ و رو رفته چون روزی پول زیادی برایشان داده ایم و ده ها چیز دیگر. مطمئن باشید با بخشیدن اقلامی که قابل استفاده است به دیگرانی که در حال حاضر به آن نیاز دارند و دور انداختن آنچه دیگر برای کسی قابل استفاده نیست نه تنها کار خیری کرده اید بلکه جا برای ورود چیزهای بهتری به زندگی خود ایجاد می کنید.

از شر انباشتگی ها خلاص شوید

از شر انباشتگی ها خلاص شوید

خرید بی رویه و بدون برنامه ریزی

خیلی از ما زمانی دلمان چیزی را می‌خواسته که به هر دلیل نتوانسته‌ایم آن را تهیه کنیم. اگرچه امروز دیگر به آن نیاز نداریم ولی چون در شرایطی هستیم که می‌توانیم خریداری‌اش کنیم برای فرونشاندن عطش سرکوب‌شده اقدام به خریداری این اقلام می‌کنیم یا مثلاً دریک حراجی جنسی را می‌بینیم که قیمتش بسیار مناسب است. بدون توجه به میزان نیازمان یا فضایی که برای نگهداری آن موردنیاز است بی‌محابا این اقلام را می‌خریم و بعد دچار دردسر برای نگهداری یا پیدا کردن یک کاربری مناسب برای آن‌ها می‌شویم. بسیاری از انباشتگی‌ها از این مسیر ایجاد می‌شود. به کمد و کابینت‌های خود رجوع کنید و ببینید چند قلم کالا دارید که بدون استفاده در آنها جا خوش کرده‌اند.

نگهداری هدایا و چیزهایی که هرگز استفاده نمی شوند

گاهی هدایایی دریافت می‌کنیم که با سلیقه یا سبک زندگی ما جور در نمی‌آیند ولی احساس تعهد می‌کنیم که آنها را نگه داریم. معمولاً سال‌ها در گوشه کمد یا درآور خاک می‌خورند و جایمان را هم تنگ می‌کنند. یک منشأ انباشتگی همین‌ها هستند که اگر کمی فکر کنید حتماً در کمد و کابینت‌های شما هم یافت می‌شوند.

ازنظر روحی خودتان را آماده کنید که از دست این اقلام خلاص شوید. مطمئن باشد شر ماندنشان بیش از رفتنشان است. هنگام خانه تکانی سه فضا یا کارتن را در نظر بگیرید و این سه گروه کالا ر ا جدا کنید. خوب است بدانید لباس و ظروفی که یک سال کامل از آن استفاده نکردید مشمول این قانون می‌شوند ولی شما خودتان یک قانون که برایتان قابل قبول باشد برایش در نظر بگیرید.

فضای اول: کالاهای باارزشی که به درد شما نمی‌خورند پس در محل کالاهایی که می‌خواهید بفروشید یا هدیه دهید قرارشان دهید. خودتان را گول نزنید اگر بلد نیستید یا اهل فروختن جنسی که دارید نیستید یک باره آن‌ها را داخل هدیه‌ها قرار دهید و اگر واقعاً می‌توانید بفروشیدشان سریع اقدام کنید. نگذارید دوباره در یک گوشه خاک بخورند

فضای دوم: کالاهایی که واقعا به درد نخورند و باید دور ریخته شوند.

فضای سوم: کالاهایی که می‌توان با تعمیر یا تغییر کاربری از آن‌ها استفاده کرد. این کالاها معمولاً تعداد زیادی نیستند ولی برای تعمیر یا استفاده مجدد از آنها زمان در نظر بگیرید. بسیاری از وسایلی که فکر می‌کنید با تعمیر درست می‌شوند دیگر برای استفاده مجدد مطلوبتان نخواهد بود. دستگاه‌های برقی که یک قطعه‌شان مشکل دارد یا لوازم الکترونیکی آسیب‌دیده از این دسته‌اند. شاید بهتر باشد کمی دست و دلبازانه رفتار کنید و تا جایی که می‌شود این اقلام را ببخشید تا کاربری که واقعاً به آنها نیاز دارد با تعمیر از آنها استفاده کند یا یک‌باره به دورشان بیندازید.

نظم دادن به وسایل

نظم دادن به وسایل

نظم بدهید، چه نظمی!

حالا که دور خودتان را کمی خلوت کرده‌اید به راحتی می‌توانید به آنچه که باقی می‌ماند نظم بدهید. لباس‌ها و کیف و کفش‌ها، ابزار پخت و پز، ظرف و ظروف، کتاب‌ها، سی دی‌ها، اگر دارای فرزند کوچک هستید اسباب بازی‌ها و بسیاری چیزهای دیگر مشمول این نظم دهی می‌شوند. جای برخی‌شان در اتاق خواب است، بعضی در انباری، بعضی در اتاق نشیمن یا ورودی خانه و بعضی در آشپزخانه. سرویس بهداشتی و حمام هم که جای خود را دارد.

قبل از هر چیز روزمره‌ها را از گاه به گاه‌ها جدا کنید. آنچه که گاه به گاه استفاده می‌کنید را در فضاهای محصور و دوردست کابینت‌ها و کمدها می‌توانید قرار دهید ولی مهم‌تر از آنها چیزهایی هستند که روزانه بهشان احتیاج دارید و به سراغشان می‌روید که البته کم هم نیستند و بسیاری از ظرف و ظروف و کفش و لباس‌ها را در بر می‌گیرند.

گول برخی از تصویرهای ژورنالی را نخورید که اتاق نشیمن یا اتاق خوابی را نشان می دهند که فقط لوازم بزرگ و تزئینی در آن دیده میشود. همه این ها باید به نحوی دم دست باشند که شما به راحتی بتوانید از آنها استفاده کنید. داخل کمدها و فضاهای بسته با به ضرورت بیرون و کاملا دم دست. این بخشی است که راحتی و آرامش شما را تضمین می کند. چینش و نظم دادن به این لوازم ترفندهایی دارد که ممکن است در ابتدا کمی وقت شما را بگیرد و یا نیاز باشد برای انجام آن وسایلی نظیر انواع سبد یا به اصطلاح ارگانایزر تهیه کنید ولی مطمئن باشید که از موثرترین بخش های کار شماست و اگر از اول خوب انجامش دهید می توانید با کمی صرف وقت همیشه مرتب بمانید. با ما همراه باشید تا ترفندهای این کار را در طی روزهای آینده بهتان بگوییم. پس از انجام دادنش از دیدن کشوها و کمد ها و کابینت های آشپزخانه لذت خواهید برد و در زمان انجام کارهایتان کلی صرفه جویی خواهید کرد.

نظافت کنید

نظافت کنید

بشورید و بسابید!

این‌قدر ضرورت نظافت و تمیزی زیاد است و همه درباره‌اش می دانیم پس در اینجا در مورد آن چیزی نمی‌گویم. فقط می‌ماند این که چگونه همیشه خانه‌ای تمیز داشته باشیم. خانه تکانی کمک می‌کند که در یک مقطع همه چیز از دیوارها و کف گرفته تا اثاثیه و مبلمان را تمیز کنید اما مأموریت بعدی شما تمیز نگه داشتن خانه‌ای است که با صرف وقت و هزینه مرتبش کرده‌اید. گرد و خاک، لکه‌ها و ترشحات مواد غذایی و آلودگی‌های بسیار دیگر دشمنان یک خانه همیشه مرتب و تمیز هستند که تنها با توجه و فعالیت متناسب روزانه و هفتگی و ماه به ماه می‌شود از پسشان برآمد.

در خانه تکانی که انجام می‌دهید جای وسایل شوینده و پاک کننده و لوازمی مثل جاروی دستی و برقی و تی را به‌گونه‌ای انتخاب کنید که برداشتن و گذاشتن آنها خیلی راحت باشد. در این صورت نصف راه را رفته‌اید. نظافت هم مشمول همان قاعده انباشتگی است که قبلاً راجع به آن صحبت کردیم. اگر بگذارید انباشته شود بسیار سخت می‌شود و به راحتی از پس آن برنمی‌آیید. باید یک برنامه روزانه شامل کارهایی که هر شب، هر صبح برای نظافت خانه انجام می‌دهید، کارهای هفتگی و کارهای ماهیانه داشته باشید و طبق آن پیش بروید. به این ترتیب بدون این که سرسام بگیرید و ندانید از کجا باید شروع کنید با تقسیم کارها در میان روزهای هفته و ماه خانه همواره تمیز خواهد ماند و مطمئن باشید که در خانه تکانی بعدی کارتان خیلی سبک‌تر خواهد بود. در بخش‌های هفتگی به شما خواهیم گفت که کارهای واجب روزانه، هفتگی و ماه به ماه کدامند.

تغییر چیدمان برای بهتر شدن آن

تغییر چیدمان برای بهتر شدن آن

چیدمانتان را تغییر دهید و دکور کنید

یکی از راه‌های مطلوب سازی خانه چیدمان درست وسایل است. هما نگونه که در ابتدا گفتیم محل قرارگیری وسایل به نحوی که رفت و آمد به مکان‌های پرتردد خانه مثل آشپزخانه و سرویس بهداشتی و اتاق خواب‌ها راحت انجام شود بسیار مهم است. تسلط به تلویزیون برای اعضای خانه و استفاده خوب از گوشه و کنارها نیز تنها جزئی از عوامل مهم در چیدمان هستند. شاید به چیدمان موجود عادت کرده باشید اما بهترین نباشد. در چیدمان خانه یک بازنگری کنید و ببینید آیا با جابه‌جا کردن بعضی وسایل می‌توانید زیبایی و راحتی بیشتری فراهم کنید. معمولاً راه‌هایی هست و نتیجه مثبت خواهد بود. دکوراسیون خانه با اقلامی که دارید یا اجزای کوچکی مثل کوسن و آباژور و تابلو می‌تواند خانه را گرم‌تر و جذاب تر کند.

کمک گرفتن در انجام کارها

کمک گرفتن در انجام کارها

از جلب همکاری و کمک دیگران غافل نشوید

مطمئناً حجم کاری که برای همیشه مرتب و تمیز نگه داشتن خانه لازم است از توان تنها یک نفر که معمولاً خانم خانه است خارج است. او مدیر خوبی است و می‌تواند برنامه ریزی کند، زمینه‌ها را فراهم کند و آموزش دهد و هر جا خلائی بود پر کند. اما همکاری سایر اعضای خانواده اعم از همسر و فرزندان در تمام مراحل ضروری است. اگر در حال حاضر این همکاری وجود دارد که بسیار خوشبخت هستید ولی اگر نیست که معمولاً این‌طور است با آنها صحبت کنید و ازشان بخواهید که با شما همکاری و همراهی کنند. ولی تا به این کار عادت کنند مدیر بد اخلاقی نباشید و کمی بهشان فرصت بدهید تا عادت کنند و در ضمن نظمی را که گذاشته‌اید چک کنید و اگر می‌بینید رعایتش سخت است روش کار را اصلاح کنید. بله این کار مدیریت است. مدیریت از نوع کلان! چه خانه‌دار باشید و چه شاغل باید این علم را بدانید.

همان‌طور که در ابتدا گفتیم خانه داری به مفهوم داشتن و اداره یک خانه زیبا، منظم و تمیز یک سبک زندگی است و کمی تلاش می‌خواهد. ولی حاصل این تلاش تأثیرش را در همه جنبه‌های زندگی شما خواهد گذاشت و درجاهای دیگر سهولت‌هایی برای شما ایجاد خواهد کرد که زحمتتان را جبران می‌کند.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۳.۷ / ۵. تعداد نظرات: ۳

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.