خانه تاریخی داروغه:جلوه ای از هنر و معماری در شهر مشهد

12
۰
(۰)
خانه داروغه_مشهد
خانه داروغه_مشهد

خانه تاریخی داروغه

این خانه ی تاریخی که اطلاعات چندانی از زمان ساخت آن در دسترس نیست به گفته ی ریش سفیدان محل نمونه ی یک بنای قجری است.گفته می شود خانه داروغه در ابتدا به عنوان منزل شخصی داروغه شهر مورد استفاده قرار می گرفته است.در سال ۶۶ این خانه توسط وراث به نمایندگان یکی از هیات‌های مذهبی روستای شهیدیه شهرستان میبد یزد فروخته می شود که نهایتا به دلیل استفاده غیر اصولی و عدم رسیدگی مالکین آن به شدت دچار تخریب و فرسودگی می شود.
طراحی پلکان ها ،تراس و تزیینات آن گویای الگوبرداری از معماریروسی است.تزیینات این بنا شامل نمای آجری فوق العاده ای همراه با کاشی های هفت رنگ ، تندسیهای گچی قالبی تراشیده شده و طرحهای زیبای چوبی زیر سقف اتاقها است.

خانه داروغه_مشهد

خانه داروغه_مشهد

طرح مرمت خانه تاریخی داروغه

نهایتا این بنای تاریخی در سال ۱۳۹۱ توسط شهرداری منطقه و شرکت مسکن سازان ثامن خریداری شده و عملیات مرمت آن به شرکت مهندسان مشاور بن واگدار می شود.
هدف از مرمت و باسازی این بنای تاریخی نشان دادن معماری این شهر به زائران و حفظ اصالت هویت شهر و منطقه و جلوگیری از تخریب عناصر بصری شهر عنوان شد و به منظور دسترسی به این اهداف، ساختمان از لحاظ کالبدی و سازه ای مورد مطالعه قرار گرفت و الحاقات غیر ضروری که ماهیت بنا را خدشه دار می کردند شناساسایی و حذف شدند و بخشهای مرمتی و الحاقات ضروری به دست استادکاران ماهر و با استفاده از آجرهای هم دوره به گونه ای کار شدند که از بخش های اصلی قابل تشخیص باشند.

خانه داروغه_مشهد

خانه داروغه_مشهد

تقدیر یونسکو از طرح مرمت خانه داروغه

اما شاید این سوال برای شما نیز پیش آمده باشد که چه معیارهایی در مرمت این خانه مورد توجه قرار گرفته که یونسکو آن را شایسته تقدیر و احترام دانسته است.
مطابق با آنچه ناظر مرمت خانه ی تاریخی داروغه به خبرگزاری ایسنا گفته است.طرح مرمت این خانه هماهنگ با آخرین کنوانسیون های مرمتی نظیر: حفظ محیط زیست و همچنین حساسیت‌های باستان‌شناسی انجام شده و گزارش های باستان شناسی در حین انجام مطالعات و مرمت به یونسکو ارسال می شده است.

خانه داروغه_مشهد

خانه داروغه_مشهد

عمده مصالحی که در مرمت بنا مورد استفاده قرارگرفته ، مصالح بومی بوده و با مرمت این بنای تاریخی در واقع یکی از نمادهای زیبای شهری مشهد مقدس احیا شده است.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.