خانه‌ تکانی اتاق به اتاق با کودکان!

8
۰
(۰)
مراحل تمیز کردن آشپزخانه
مراحل تمیز کردن آشپزخانه

مراحل تمیز کردن آشپزخانه

همه ما می‌دانیم که آشپزخانه بیشترین زمان را در خانه تکانی به خود اختصاص می‌دهد.

کابینت‌ها

برای شروع خانه تکانی آشپزخانه باید از کابینت‌ها باید شروع کرد. در این مرحله تمامی ظروف و وسایل درون کابینت‌ها را خارج کنید و درون کابینت‌ها را با آب گرم بشویید و در نهایت درهای کابینت‌ها را باز بگذارید. پس از خشک شدن ظروف، تمامی وسایل را به طور مرتب درون کابینت‌ها قرار دهید.

سینک آشپزخانه

سینک آشپزخانه را با کمک اسپری‌های پاک کننده چندمنظوره تمیز کنید و کابینت زیر سینک را فراموش نکنید چرا که معمولاً یکی از شلخته‌ترین کابینت‌های آشپزخانه است. در صورت نیاز لوله تخلیه آب را تمیز کنید.

ماشین ظرفشویی

تمیز کردن ماشین ظرفشویی یکی از کارهای سخت لیست خانه تکانی است. برای این کار ابتدا همه سبدها و اجزای ماشین ظرفشویی را خارج کرده و آنها را درون محلول آب گرم و ۳ فنجان سرکه به مدت نیم ساعت قرار دهید؛ و درون ماشین را با کمک این محلول شستشو دهید.

یخچال

همه وسایل را از یخچال و فریزر خود خارج کنید، تمامی مواد غذایی تاریخ گذشته را به دور بیاندازید و بعد از سازماندهی مواد غذایی نوبت به تمیز کردن داخل یخچال می‌رسد، داخل یخچال را به وسیله یک اسفنج آغشته به آب و جوش‌شیرین تمیز کنید.

اجاق‌گاز

اجاق‌گاز یکی از وسایل مهم آشپزخانه است که همه خانم‌ها به تمیزی آن حساس هستند و همیشه در حال نظافت اجاق‌گاز آشپزخانه خود هستند. اجاق‌گاز معمولاً دارای شبکه‌هایی برای قرار دادن قابلمه بر روی شعله است که به مرور زمان این شبکه‌های فلزی چرب و کثیف می‌شوند برای این کار شبکه‌ها را درون محلول آب گرم و مواد شوینده قرار دهید تا تمام مواد و چربی باقی مانده بر روی آن از بین برود؛ و سپس با فرچه نرم سطح گاز را تمیز کنید.

تمیز کردن آشپزخانه با کمک کودکان
تمیز کردن آشپزخانه با کمک کودکان

کودکان چه کاره‌اند؟

حالا نوبت می‌رسد به وظایف کودکان در تمیز کردن آشپزخانه. فرزندان شما می‌توانند به روش‌های مختلف در خانه تکانی به شما کمک کنند؛ اما این نکته را فراموش نکنید که وظایف کودکان را با توجه به سن و تواناییشان به آنها بدهید. در زیر چند پیشنهاد برای کمک کردن کودکان در تمیز کردن آشپزخانه آورده شده است.

 وظایف کودکان در تمیز کردن آشپزخانه

وظایف کودکان در تمیز کردن آشپزخانه

 • کابینت‌های مواد غذایی (و نه کشوهای که ممکن است چاقو، دربازکن یا ابزارها و مواد خطرناک دیگر مانند شوینده‌های قوی یا داروها در آن‌ها باشد.) بهترین بخش‌ برای کمک گرفتن از کودکان است. کودکان می‌توانند ظروف و مواد غذایی (البته با وزن کم) را از کابینت‌ها خارج کنند.
 • مواد غذایی داخل ظروف ذخیره‌سازی مثل بانکه‌ها و غیره را که قرار است ظروفشان شسته شود در ظروف دیگر بریزند.
 • گرد و غبار داخل کابینت‌ها را تمیز کنند.
 • درهای کابینت‌های پایین و دستگیره‌ها را پاک کنند.
 • در خشک کردن ظروف شسته شده کمک کنند.
 • خوراکی‌ها و مواد غذایی را از یخچال خارج کنند.
 • میز و صندلی آشپزخانه را پاک کنند.
 • گروهی از بچه‌ها هر کاری را که با آب در ارتباط باشد آب بازی می‌پندارند و برایشان خوشایند است، پس می‌توانید در شستشو وسایل کوچک و نشکستنی نیز شریکشان کنید.
مراحل تمیز کردن حمام و سرویس بهداشتی

مراحل تمیز کردن حمام و سرویس بهداشتی

مراحل تمیز کردن حمام و سرویس بهداشتی

در تمیز کردن حمام و سرویس‌های بهداشتی ابتدا باید بروید سراغ دیوارها و کاشی‌های کف حمام. چه بهتر که با مواد شستشو خانگی مثل آب و سرکه و فرچه‌های مخصوص آن‌ها را تمیز کنید. دوش و سر دوشی را فراموش نکنید که معمولاً بیشترین جرم را به خود می‌گیرند. آینه‌ها را در ابتدا با کمک آب صابون تمیز کنید و سپس با کمک شیشه شوی آن را برق بیاندازید. برای شستشوی کاسه توالت ابتدا ماده شوینده در حفره داخل کاسه توالت بریزد و بگذارید برای چند دقیقه بماند و سپس با فرچه آن را تمیز کنید.

کودکان چه کاره‌اند؟

قبل از شروع تمیز کردن حمام و سرویس بهداشتی این نکته را در نظر بگیرید که به هیچ عنوان از مواد شوینده سمی استفاده نکنید از مواد تمیز کننده طبیعی استفاده کنید. خصوصا اگر قرار است این کار را با بچه‌ها انجام دهید. اما چند پیشنهاد برای کمک کردن کودکان در تمیز کردن حمام و سرویس بهداشتی:

 • لوازم خودشان در حمام مانند اسباب بازی‌های حمام را در یک تشت کوچک کف و آب بشویند.
 • سر دوش را بشویند.
 • آینه را پاک کنند.
مراحل تمیز کردن اتاق‌خواب

مراحل تمیز کردن اتاق‌خواب

مراحل تمیز کردن اتاق‌خواب

نوبت می‌رسد به اتاق‌خواب و وسایل درون آن. در این اتاق باید همه چیز را برق بیندازید، ملحفه‌های روی تشک تخت را جمع کنید و مقداری جوش‌شیرین بر روی آن بریزید و بعد از یک ساعت آن را جارو بکشید تا اگر گرد و غباری بر روی تشک تخت شما است به همراه جوش‌شیرین پاک شود. رو بالشی‌ها و روکش تخت را بشویید. نوبت به کمدها که رسید تمام وسایل و یا لباس‌های خود را که در یک سال گذشته از آنها استفاده نکرده‌اید را به نیازمندان بدهید.

کودکان چه کاره‌اند؟

 • اتاق خواب اگر اتاق خود کودکان باشد که می‌‌توانند در همه بخش‌های آن کمک کنند.
 • لباس‌ها را از کمد و کشو بیرون بیاورند، لباس‌هایی که شما مجددا تا زده‌اید را در کمد و کشو بچینند.
 • لباس‌ها و اسباب بازی و وسایلی که باید شسته شود را به اتاق رختشویی ببرند.
 • اسباب بازی و لوازم تحریرشان را سامان دهند.
 • گرد و غبار مبلمان را بگیرند.
 • کمی جوش‌شیرین بر روی تخت بریزند.
 • رو بالشیها را عوض کنند.
مراحل تمیز کردن اتاق نشیمن

مراحل تمیز کردن اتاق نشیمن

مراحل تمیز کردن اتاق نشیمن

در خانه تکانی برای تمیز کردن اتاق نشیمن در ابتدای کار به سراغ سقف و دیوارها بروید از بالا تا پایین شروع کنید به گردگیری تا هرچه گرد و غبار است به زمین بریزد و در صورت نیاز دیوارها را بشویید. تمامی کتاب‌های داخل کتابخانه را گردگیری کنید و مرتب در جای خود قرار دهید. کف را تی و جارو بزنید. گرد و خاک قاب پنجره‌ها را بگیرید.

کودکان چه کاره‌اند؟

 • در گرفتن گرد و غبار اولیه مبلمان کمک کنند.
 • با نظارت شما کلیدهای چراغ را تمیز کنند.
 • در پف دادن کوسن‌ها به شما کمک کنند.
خانه تکانی سال نو

خانه تکانی سال نو

در نهایت به این نتیجه می‌رسیم که خانه تکانی سال نو باید به صورت تفریحی انجام شود و از هر گونه دعوای غیرضروری بر سر تمیز کردن خانه خودداری ‌کنید. با یک برنامه‌ریزی درست و مشارکت کودکانتان در خانه تکانی به استقبال بهار بروید.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.