خالق دنیای پلنگ سیاه برنده اسکار ۲۰۱۹

13
۰
(۰)
پلنگ سیاه
پلنگ سیاه

اسکار در دستان بیچلر

بیچلر این جایزه را در بحبوحه فصلی مملو از جایزه دریافت کرد. این طراح تولید، نخستین آمریکایی – آفریقایی است که برای طراحی تولید نامزد جایزه اسکار شد و آن را دریافت کرد. او در این باره گفته است: «به همه نامزدهای اسکار تبریک می گویم چرا که از نظر روایت داستان، سال جالبی داشتیم همچنین از اسکار به خاطر این افتخار باورنکردنی که نصیب من کرد، تشکر می ‌کنم. این موقعیت فقط برای من اهمیت ندارد، بلکه چنین زمان مهمی به همه زنان سیاهپوستی که قبل از من آمدند نیز تعلق دارد. این برهه مهم به هر دختر جوان سیاهپوست و رنگین پوستی تعلق دارد که به آنها گفته شده به اندازه کافی خوب، زیبا یا باهوش نیستند. من به اینجا آمدم تا بگویم، کافیست! شما زیبا و ارزشمند هستید.»

طراحی اتاقMBaku

طراحی اتاقMBaku

پس از طراحی شهر گوریلا که داستان فیلم از آنجا آغاز می‌شود، بیچلر برای الهام گرفتن از واقعیت به آفریقای جنوبی سفر کرد، او دشت های کم گیاه و کوه های گرم را از آفریقا به خاطر داشت اما در این سفر شاهد بارش برف در ارتفاعات کوه‌ها بود. همین شد که او این سرزمین افسانه‌ای را در منطقه‌ای سرد و برفی تصور کرد و به تصویر کشید. «مردم معمولا آفریقا را در ذهنشان برفی تصور نمی‌کنند این اتفاق یک بافت دیگر را به ملت خیالی واکاندا اضافه کرد.»

یکی از مجموعه‌های چالش برانگیزی که بیچلر در این پروژه با آن روبرو شد، اتاق M’Baku بود. او به دنبال راهی بود که فضایی احساسی، رعب آور و در عین حال باز را ایجاد کند. برای انجام این کار او به زوایای شدید و تند و تیز نیاز داشت و سرانجام با طراحی سخت این فضا به هدفش رسید.

در این فیلم همه چیز به معنای واقعی کلمه «عظیم» است. او می گوید: «گاهی اوقات شما نسبت به یک مکان احساس صمیمت و نزدیکی کافی نمی‌کنید، چرا که درباره آن صحنه و یا شخصیت‌ها اطلاعات کامل ندارید. به عنوان طراح تولید، من شکایتی از عظمت پروژه ندارم چرا که بخش سرگرم کننده در ساختن همین است، البته که باید همه جزئیات ملموس و محسوس به نظر برسد و این کار سختی است.»

پلنگ سیاه

پلنگ سیاه

بیچلر همچنین در ادامه صحبت‌هایش گفته است «امروز قویتر از دیروز در اینجا می‌ایستم. با خودباوری و اتکای به نفس در اینجا ایستاده‌ام چون رایان کوگلر برای من زحمات بسیار کشید تا هم طراح بهتری بشوم و هم راوی بهتری باشم و صد البته که انسان بهتری نیز باشم. قویتر هستم چون همکاران هنرمند من با جان و دل از من حمایت کردند و تجارب، استعداد، جرئت، فروتنی و سخت کوشی خود را نثار من کردند. این احساس قوت را همچنین از پسرم دارم که ۲۰ سال برای موفقیت مادر تنهایش از خود گذشتگی کرد.»

عوامل تولید و هنرمندان فیلم پلنگ سیاه همچنین جوایز دیگری را نیز به خود اختصاص دادند. همانطور که گفته شد روث ای کارتر برای بهترین طراحی لباس و لودویگ گورانسون برای بهترین موسیقی متن جوایز اسکار را دریافت کردند. این فیلم همچنین برای بهترین تصویر، بهترین ترانه، بهترین ویرایش صدا و بهترین ترکیب صدا نیز نامزد دریافت اسکار شد.

سرزمین واکاندا

سرزمین واکاندا

بیچلر و طراحی واکاندا

​​​​​​«پلنگ سیاه» (Black Panther) به روایت ماجراهایی در یک سرزمین آفریقایی می‌پردازد که برخلاف دیگر بخش‌ها هیچ وقت مستعمره نبوده و کشوری پیشرفته است. هنگامی که هانا بیچلر (Hannah Beachler) پذیرفت سرزمین واکاندا (Wakanda) را بیافریند، در اصل با ساخت یک جامعه موافقت کرد.

در این فیلم بیچلر با نقشه برداری از توپوگرافی جنوب غربی صحرای آفریقا با استفاده از عناصر دنیای واقعی، سرزمین خیالی را به تصویر کشید او در این‌باره گفته است: «شما فقط می‌توانید اجزاء را در جایی دقیق قرار دهید و برای اینکه یک تمدن کامل بسازید، ناچار هستید آنچه هست را ادامه دهید. پل‌ها، بخش‌بندی مناطق و حمل و نقل همه خوراک ساخت این سرزمین بود و این پروسه شامل جمع‌آوری عناصر گذشته و تکامل آن در یک سناریوی علمی-تخیلی، همراه با تجدید سنت‌های خاص، می‌شد.» در ساخت این تمدن به لحاظ بصری و تصویری حرفه‌های دیگری در صنعت سینما نیز موثر بوده‌اند از جمله طراحی لباس و روث ای کارتر طراح لباس این فیلم نیز جایزه بهترین طراحی لباس را در نود و یکمین دوره اسکار دریافت کرد.

طراحی تولید پلنگ سیاه

طراحی تولید پلنگ سیاه

طراح تولید کیست و چه می کند؟

طراحان تولید (Production Designers) ممکن است در خارج از صنعت فیلم به اندازه کارگردانان، نویسندگان و تولیدکنندگان شناخته شده نباشند، اما فیلمسازان مشتاق به سرعت متوجه می‌شوند که هرگز نمی‌توان بدون ایده‌های یک طراح تولید که فیلم را بر روی یک صفحه نمایش بزرگ به تصویر می‌کشد، فیلم ساخت.

طراح تولید، وظیفه دارد، از مناسب بودن تصویر موقعیت مکانی تک تک صحنه‌ها اطمینان حاصل کند. مکان‌ها، مجموعه‌ها، لباس‌ها، نورپردازی‌ها، و … همه به کمک هم می‌آیند تا جهانی را بر روی صفحه نمایش بسازند و این جهان بخش مهمی از داستان فیلم است. یک فیلمنامه باورنکردنی، بازیگران فوق العاده و … همه برای مخاطبان مهم هستند، اما کافی نه. چرا که تک تک این‌ها به تنهایی داستان یکپارچه‌ای را نمی‌گویند. به همین دلیل کار طراح تولید در طول پیش تولید در کنار مدیر و تولید پروژه آغاز می‌شود.

طراحی تولید پلنگ سیاه

طراحی تولید پلنگ سیاه

طراح تولید اثر نویسنده، چشم انداز کارگردان و برنامه تهیه‌کننده را به کار می گیرد و آن را به یک داستان بصری تبدیل می‌کند. تیم پیش تولید، ایده‌هایی را شکل می‌دهد و طرح زمینه بصری را که برای گفتن داستانی فریبنده استفاده می‌شود، برنامه ریزی می‌کند. این شامل تصمیم‌گیری در مورد رنگ‌ها، تم‌ها، ترکیبات و دیگر عناصر بصری نیز می‌شود که تحریک احساسات در هر یک از صحنه‌ها را در پی دارند. طراح تولید با توجه به دانش قوی خود در زمینه هنر و طراحی، از جمله نظریه رنگ، نورپردازی و غیره تأثیر قابل توجهی بر نسخه نهایی فیلم خواهد داشت. همچنین طراح تولید مسئول قابل اعتماد بودن هر یک از جزئیات صحنه (مثلا جزئیات تاریخی یا نمادینِ عناصر و … ) است.

تبدیل ایده‌های تیم هنری از هنرمندان، تصویرسازان تا طراحان گرافیک، به واقعیتی که تا همان اندزه چشم‌انداز خلاق داشته باشد، بر عهده طراح تولید است. طراح تولید حتی در هدایت بودجه هم نقش مهمی دارد. در واقع، اینکه مخاطبان داستان را چگونه تجربه می‌کنند به طراح تولید وابسته است.

واکاندا: آفریقای برفی
واکاندا: آفریقای برفی

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.