حال بهتر با آشپزخانه لاغرتر

10
۰
(۰)
آشپزخانه شلوغ
آشپزخانه شلوغ

یک لیست از وسایل غیرضروری آماده کنید

بسیاری از اوقات سطح کابینت‌های آشپزخانه‌مان از لوازم غیرضروری پر می‌شود، طوری که جایی برای لوازم روزمره باقی نمی‌گذارد. بیاییم در خانه تکانی امسال صادقانه لوازم غیرضروری که شاید سالی یکبار هم به کار نروند را جدا کنیم. مسلما لیست این لوازم برای هر آشپزخانه‌ای متفاوت است. مثلا من از دستگاه آبمیوه‌گیری، شاید سالی سه بار استفاده کنم، پس لیست من به این صورت است:

  • آبمیوه گیری: به ندرت
  • وافل ساز: به ندرت
  • پلوپز برقی: به ندرت
  • بخارپز: به ندرت
  • یک دستگاه اسپرسو: هر روز
با داشتن این لیست شاید بشود بعضی وسایل اضافی را به شخص یا موسسه دیگری بخشید. با اینکار هم فضای بیشتری در آشپزخانه خواهیم داشت هم به رفع نیاز دیگران کمک کرده‌ایم.

البته که من هم مثل شما نمی‌خواهم و حتی نمی‌توانم همه چیز را تعویض و نو کنم، قرار هم نیست چنین اتفاقی بیفتد. اما این واقعیت هم وجود دارد که حضور برخی مواد و لوازم در آشپزخانه سلامتی‌تان را تهدید می‌کند، در اینجا یک لیست مفید از چیزهایی آورده‌ام که به شما کمک می‌‌کند مواردی را که خطرات بهداشتی دارند، دور بریزید یا به مراکز بازیافت تحویل دهید.

فنجان‌ها

فنجان‌ها

انبوه فنجان‌ها

همه ما یک کابینت داریم که پر است از فنجان قهوه، فنجان سوغاتی، فنجان کریستال و انواع اقسام فنجان‌های تک و توک دیگر، که باز کردن آن شجاعت می‌خواهد. این پشته‌های فنجانی که سال تا سال هم سراغشان نمی‌رویم، می‌توانند در لحظه محو شوند. در خانه تکانی امسال به جز چند مورد که واقعا دوستش دارید، از شر بقیه خلاص شوید.

 

آشپزخانه تمیز

آشپزخانه تمیز

اگر وارد یک رستوران جدید شوید و با یک آشپزخانه و غذا خوری شلوغ روبرو شوید، برمی‌گردید و از در خارج می‌شوید و در چنین رستورانی شام نمی‌‌خورید. پس چرا این کار را در خانه انجام می‌دهید؟

والش معتقد است، برای تحت کنترل گرفتن آشپزخانه باید حذف کردن سریع چیزهایی که نیازی ندارید را شروع کنید. او دور ریختن هر چیزی را که برای تهیه، ذخیره‌سازی، یا آماده سازی غذا استفاده نمی‌شود، پیشنهاد می‌کند. هر چیز شکسته، رنگ آمیزی و یا آسیب دیده و تکراری را بیرون بریزید و در نهایت این استراتژی را در پیش بگیرید که نگذارید دیگر چنین انباشته‌های از مواد غیرضروری در آشپزخانه ایجاد شود.

ظروف و اشیا ناسالم

ظروف و اشیا ناسالم

لیوان‌ها و کاسه‌های شکسته

می‌دانم، سخت است که از کاسه یا لیوان شخصی و مورد علاقه‌تان دست بکشید، اما اگر در حالی که لب پر شده از آن استفاده کنید، اولا که ممکن است لب یا دستتان آسیب ببیند، به علاوه، اگر خیلی قدیمی باشد ممکن است حاوی سرب باشد که خوردن سرب هم ضرری جدی دارد. حال که حرف سرب به میان آمد، نگاهی دقیق به ظروف سرامیکی آشپزخانه خود نیز بیاندازید. کاسه‌های سرامیکی یا فنجان‌های لعابدار با پریدگی‌های احتمالی در رنگشان، حتما چندتایی از این ظروف را دارید، قسمت شکستگی این ظروف سرامیکی لب‌پریده نیز پس از شستشو حالتی خاکستری به خود می‌گیرند که دلیل آن ممکن است وجود سرب باشد.

کیسه‌های پلاستیکی

همه ما کیسه‌های خرید پلاستیکی را در زیر سینک خود نگه داشته‌ایم. توده‌ای از کیسه‌ها که برای انواع حشرات جای امنی است. پس وقت آن است که آنها را در سطل بازیافت قرار دهید و به استفاده از کیسه‌هایی قابل بازیافت اقدام کنید. استفاده از کیسه‌های خرید پارچه‌ای، هم برای محیط زیست مناسب است و هم پایدارتر است و دوام بیشتری دارد. البته که تمیز کردن آنها بسیار اهمیت دارد. شستشوی آنها باید به طور منظم با ماشین لباسشویی با تنظیمات مناسب باشد. یادتان باشد قبل از استفاده مجدد مطمئن شوید که خشک هستند.

بطری های کنسرو

پس از یکبار استفاده، مهر و موم در قوطی‌های کنسرو به درستی کار نخواهد کرد. بله می‌توانید از درهای پلاستیکی و پارچه‌ای برای این قوطی‌ها استفاده کنید اما فقط تا چند روز، بعد از آن حتما باید مواد داخل کنسرو را در ظرف دیگری بریزید و قوطی فلزی را دوربیاندازید.

ظروف پلاستیکی

اگر درِ ظروف پلاستیکی‌تان به درستی بسته نمی‌شود، بهتر است بدانید که بسته‌بندی نامناسب می‌تواند منجر به آلودگی مواد غذایی در فریزر و یخچال شود. پس قرار دادن ظروف پلاستیکی در سطل بازیافت بهترین تصمیم در این مواقع است.

کفگیر قدیمی

اگر کفگیرتان شکسته شده، ذوب شده، یا زنگ زده، رهایش کنید، با یک کفگیر جدید ماهیتابه و قابلمه شادتری هم خواهید داشت!

دستگیره‌های قابلمه

افراد زیادی با دستگیره‌های کهنه و نیمه سوخته کار می‌کنند. سعی کنید شما از این دسته افراد نباشید!

ظروف و اشیاء ناسالم

ظروف و اشیاء ناسالم

تابه‌های خش دار

تابه خش دار یا زنگ زده از آن دست مواردی است که حتما باید به سطل بازیافت بفرستید. موادی که از سطوح آسیب دیده تابه خارج می‌شوند برای سلامتی مضر هستند.

در بازکن قوطی کنسرو

بر اساس یک مطالعه که سال ۲۰۱۳ توسط NSF International (یک سازمان بهداشت عمومی و ایمنی) انجام شد، با آزمایش روی تعدادی از در بازکن‌ها مشخص شد که انواعی قارچ، مخمر، E. coli و سالمونلا روی همه دربازکن‌های قدیمی موجود است. چرا که دربازکن‌ها معمولا سطوحی دارند که به خوبی تمیز نمی‌شوند. در این مورد به مخاطره افتادن سلامت کودکان و کسانی که دارای سیستم ایمنی ضعیف تری هستند، جدی است. پس حتما در بازکن ها را پس از هربار استفاده با آب گرم و شوینده بشویید و هر چندوقت یکبار تعویضشان کنید.

اسفنج و داروهای اضافه

اسفنج و داروهای اضافه

اسفنج‌ها

اسفنج‌ها از آن دست وسایلی هستند که باید زود به زود دور انداخته شوند، چون شستشوی ظروف با اسفنج آلوده به انتقال آلودگی کمک می‌کند.

دارو

بسیاری از مردم در آشپزخانه خود برای نگهداری داروهای مصرفی یک کشو دارند، اما حواستان به تاریخ مصرف آن‌ها هم هست؟ در خانه تکانی امسال از روی تاریخ‌های درج شده روی داروها، موارد منقضی را دور بریزید. داروی تاریخ مصرف گذشته دردی از شما دوا نخواهد کرد.
ادویه جات قدیمی
ادویه جات قدیمی

ادویه جات قدیمی

ادویه‌جات، مانند هرچیز دیگری عمر مفید خود را دارند. اگر نگهداری آنها بیش از یک یا دو سال به درازا بکشد، عطر و بویشان تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. اگر به سختی می توانید بوی ادویه‌ای را متوجه شوید، مطمئن باشید طعمی هم به غذای شما نخواهد داد و باید دور ریخته شود.

قهوه

اگر طرفدار نوشیدن قهوه هستید، حتما همیشه یک قوطی قهوه در خانه دارید، اما می‌دانید قهوه پس از سه تا شش ماه خراب می‌شود؟ اگر یادتان نمی‌آید قهوه‌تان چقدر قدیمی است، یک فنجان از آن دم کنید، اگر بویش قوی نیست، پس وقتش رسیده آن‌ها را دور بریزید.

سبزی های خشک

زمان مفید استفاده از سبزی خشک هم محدود است، معمولا شش ماه تا یک سال زمان برای استفاده داریم، غیر از آن اگر رنگ سبزی به زرد متمایل و یا کدر شده، وقت آن است که دور ریخته شوند.

لوازم قابل استفاده

مجددا یادآوری می‌کنم به جز مواد غذایی تاریخ مصرف گذشته و ظروف آسیب دیده وسایل دیگری را نیز باید از آشپزخانه خارج کنید. مهم نیست که این ظرف، وسیله یا دستگاه هدیه عروسی بوده یا نه، هر دستگاهی که سالم است اما در یک سال گذشته از آن استفاده نکرده‌اید را به موسسه خیریه اهدا کنید. در این صورت هم شما از فضای اضافه شده در آشپزخانه خود لذت خواهید برد و هم شخص دیگری از کمک شما.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.