جاذبه های گردشگری: روستای اندج

20
۵
(۱)
روستای اندج
روستای اندج

روستای اندج

روستای اندج در ۱۷ کیلومتری شهر «معلم کلایه» واقع و از دو طرف با رودخانه احاطه شده است. در روستای اندج از دود و دم و آلودگی هوا خبری نیست و هنوز زندگی، رنگ و بوی اصالت ِروستایی دارد. این روستا دارای چشم اندازهایی بدیع و دلگشا از کوه‌های بلند، صخره‌های شگفت‌انگیز و رودخانه‌های خروشان است. در واقع نام این روستا ریشه در موقعیت منحصربه‌فرد آن دارد. آنا دژ یا دژ اناهیتا (ایزد بانوی آبها) نام اصلی این روستا بوده است که بعد از حمله اعراب به ایران به اندج تغییر یافته است.

روستای اندج

روستای اندج

قلعه چال و دولوکان

در جنوب شرقی روستای اندج قلعه‌ای به نام قلعه چال بر روی یک کوه بنا شده. در این قلعه تاریخی آثاری از یک برج نگهبانی دیده می‌شود که در ساخت آن از سنگ‌های لاشه و ملات ساروج استفاده شده است.بخش‌های جنوبی و غربی این قلعه را دره‌های ژرف فرا گرفته و تنها راه دسترسی به آن از میانه شرقی است. علاوه بر قلعه چال در جنوب روستا دو اتاق در دل صخره تراشیده‌ شده‌اند که خاصیت رمز‌آلود به آن داده‌اند. اتاق‌هایی که گفته می‌شود زیستگاه پنهانی حسن صباح بوده است.

روستای اندج

روستای اندج

جاذبه های گردشگری

علاوه بر صخره‌های با ابهت این روستا که در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است، گردش آب در کل مسیرهای آن و وجود خانه‌هایی با مصالح بومی نظیر سنگ، گل، خشت و چوب از جمله جاذبه‌های گردشگری این روستا هستند. معماریخانه‌های دژ آناهیتا متأثر از نوع فعالیت‌های اقتصادی و معیشتی ساکنین و شرایط طبیعی محیط است. سقف اکثر خانه‌ها مسطح است و در تمام خانه‌ها فضاهایی مانند انبار، طویله، انبارهای علوفه، اتاق‌های خواب و پذیرایی وجود دارد.

روستای اندج

روستای اندج

دکتر آتوسا مومنی مسئول گروه کاوش‌های دره اندج و رود الموت قزوین در گزارش‌های خود درباره ی کشف آثار منحصربه فردی از دوره پیش از تاریخ و پیش از اسلام در این منطقه خبر داده است. گورستان‌هایی با ساختارهای ویژه و مزرعه‌ای به نام کاسیگر با کوره‌های سفالگری نیز در کاوش‌های این دره شناسایی شده است. با وجود جاذبه‌های فراوان گردشگری، هنوز امکانات رفاهی و اقامتی چندانی جز تعدادی از منازل روستایی و دو سوییت اقامتی دهیاری در این روستای استثنایی وجود ندارد و به همین دلیل طبیعت آن همچنان دست نخورده ناب باقی مانده‌است. اگر قصد طبیعت‌گردی کوتاه در گذر از تاریخ را دارید روستای اندج می‌تواند مقصدی بکر برای شما باشد.

روستای اندج
روستای اندج

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۵ / ۵. تعداد نظرات: ۱

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.