تقارن یا عدم تقارن؟ مسئله این است

75
۳.۵
(۲)

ما در این مطلب به بررسی این نوع از طراحی‌ ها و اصول اولیه آنها خواهیم پرداخت. از موارد مهمی که باید به آن اشاره‌ کنیم استفاده از این نوع طراحی‌ ها در منزل و یا چیدمان مبلمان است. مبلمان از جمله وسایل بسیار مهم منزل است که بار سنگین طراحی و وزن ترکیب‌ بندی را بر عهده دارند. سؤالی که در اینجا مطرح می شود تقارن یا عدم تقارن در دکوراسیون است.

تقارن یا عدم تقارن
تقارن یا عدم تقارن

چیدمان متقارن

همانطور که می‌ دانید انسان ذاتاً به وجود تقارن در تمام امور تمایل دارد. این موضوع از کودکی و از بدو تولد انسان در ذات او وجود داشته است. یکی از دلایل مهم آن را می‌ توان ثبات و استحکام موجود در چیدمان متقارن دانست. زمانی که شما مبلمانی خریداری می‌ کنید می‌ توانید به راحت‌ ترین شکل ممکن آنها را در چیدمان متقارن قرار دهید. قرار دادن تعداد زوج مبلمان در اطراف یک میز عسلی و یا قرار دادن دو به دوی مبل‌ ها رو به هم می‌ تواند بهترین گزینه برای رسیدن به طراحی متقارن در منزل باشد. علاوه بر مبلمان توجه به عناصری غیر از مبلمان هم یکی دیگر از عوامل مهم و مؤثر در چیدمان متقارن است. شما باید به‌ تمامی عناصر موجود در اتاق نشیمن دقت کنید. مثلاً اگر شومینه‌ ای بزرگ در دیوار انتهایی منزلتان وجود دارد می‌ توانید از آن به‌ عنوان یک نقطه مرکزی استفاده کرده و بقیه وسایل را بر اساس آن بچینید. مبلمان را در اطراف آن قرار دهید تا هم به طراحی متقارن برسید و هم از عنصر مهمی مثل شومینه در جایگاه درستی استفاده کنید. جلومبلی از دیگر وسایلی است که اصولاً همه افراد آن را هماهنگ و به همراه مبلمان خریداری می‌ کنند. این جلومبلی‌ ها می‌ توانند از مهمترین وسایل در چیدمان باشند. با قرار دادن یکی از آنها در مرکز و چیدن مبل‌ ها در اطراف آن به‌ راحتی می‌ توانید به یک ترکیب‌ بندی ساده برسید. افرادی که همیشه به نظم و قواعد خاصی پایبند هستند و می‌ خواهند به ترکیبی مستحکم و با‌ثبات در منزلشان برسند اصولا این نوع ترکیب‌ بندی بهترین گزینه برایشان خواهد بود. این چیدمان مبلمان به شما این امکان را می‌ دهد که مانور بیشتری روی دیگر وسایلتان بدهید و با ترکیب و تغییر آن ترکیب فوق العاده ای را رقم بزنید. در ترکیب‌ بندی متقارن باید کمی خلاقیت را چاشنی کارتان کنید. این نوع طراحی باید به‌ گونه‌ ای باشد که در نگاه اول مبلمان شما جدا از فضا نباشد و عنصری مجزا تلقی نشود. یکی از اصول اصلی چیدمان متقارن همین تلفیق هماهنگ عناصر با هم است.

تقارن یا عدم تقارن
تقارن یا عدم تقارن

رنگ در چیدمان متقارن

رنگ از مهمترین عناصر در طراحی داخلی به شمار می‌ رود پس هرگز رنگ‌ ها را فراموش نکنید. اگرمبلمان را متقارن می‌ چینید سعی کنید از رنگ‌ ها به‌ صورت نامتقارن استفاده کنید در این صورت ازلحاظ بصری همه‌ چیز زیباتر و رنگی‌ تر به چشم می آید و شما ترکیب هیجان‌انگیزتری را خواهید داشت. همچنین این کار اتاق را از یکنواختی خارج می‌ کند. در این چیدمان حتماً یک نقطه هیجان‌ انگیز نیز اضافه کنید مثلاً یک لامپ عجیب‌ و غریب و یا یک قالیچه که از محور طولی یا عرضی خارج‌شده باشد وجود یک کار هنری در کنار چیدمان متقارن مبلمان می‌ تواند به شما امکان فرار از تکرار را بدهد.

تقارن یا عدم تقارن
تقارن یا عدم تقارن

چیدمان نا‌متقارن

اگر شما ازجمله افرادی هستید که مدام دنبال تغییرات و ایجاد فرم‌ های هیجان‌ انگیز هستند بهترین گزینه برای شما چیدمان نامتقارن است. این نوع چیدمان به‌ شدت به میزان استفاده شما از عناصر در محیط بستگی دارد. هر شی‌، رنگ، بافت، عنصر و یا خط در این نوع ترکیب‌ بندی‌ وزنی را به خود اختصاص می‌ دهند. اگر به این موضوع واقفید که مبلمان تنها عناصر مهم در منزل نیست می‌ توانید با ترکیب‌ بندی درست آنها را در کنار عناصر دیگر قرار دهید و به ترکیبی متعارف برسید. بنابراین تنها مبل‌ ها در نقطه دید مرکزی قرار نمی‌ گیرند بلکه عواملی خواهند بود برای تکمیل طراحی شما در یک مجموعه عالی.

نمونه‌ های متفاوت بسیاری برای طراحی نامتقارن وجود دارد. مثلاً می‌ توانید از یک یا چند مبل یک نفره در طراحی و دکور اتاق نشیمن استفاده کنید و آنها را در نقاط مختلف متناسب با شرایط قرار دهید. همچنین وجود مبل دو نفره در مقابل تلویزیون و اضافه کردن تک‌ صندلی‌ ها در کنار مبلمان و در ترکیب با آنها شما را برای رسیدن به طراحی مناسب برای منزلتان کمک می‌ کند.

همچنین استفاده از مبلمانی با طرح، جنس و یا رنگ متفاوت در کنار دیگر مبل‌ ها، استفاده از تعداد مبلمان فرد و تقسیم آنها در کنار عناصر مهم دیگر و یا ترکیب یک مبل و جلومبلی با قفسه کتابخانه می‌ تواند به شما ترکیبات مناسبی را ارائه دهد.

باید توجه داشته باشید که ترکیب‌ بندی نامتقارن از موارد دشوار در طراحی دکوراسیون داخلی به شمار می‌ رود. بنابراین ایجاد چیدمان نامتقارن ولی متوازن کاری بسیار دشوار است و شما باید بتوانید با استفاده از عناصری مثل رنگ سنگینی و وزن لازمه را در هر نقطه‌ ای ایجاد کنید.

همچنین به یاد داشته باشید که این طراحی ازجمله چیدمان‌ های پویا، چالش‌ برانگیز و تکرار نشدنی است. ممکن است شما بخواهید امروز مبل‌ ها را در یک مجموعه در کنار هم قرار دهید ولی فردا آنها را در کنار عناصر دیگر بگذارید اما باید دقت داشته باشید هنگام خرید مبل‌ ها از ابتدا به نوع چیدمانتان فکر کنید. هنگام خرید شاید لازم باشد شما یک مبل یک نفره و یا یک مبل دو نفره با رنگی متفاوت را به ترکیب مبل‌ ها اضافه کنید.

در طراحی نامتقارن همه‌ چیز باید به یک اندازه در محیط اطراف به چشم بیاید و تنها یک نقطه و یا یک عنصر نباید جلب‌ توجه کند. طراحی نامتقارن در کل کمتر سخت‌ گیرانه به نظر می‌ رسد. شما کافیست فقط به وزن عناصر و رنگ‌ ها دقت کنید سپس هر طور که مایلید آنها را بچینید. در این صورت بقیه عناصر خود به‌ خود به شما کمک خواهند کرد و شما را به ترکیب دلخواهتان خواهند رساند.

تقارن یا عدم تقارن
تقارن یا عدم تقارن

رنگ در چیدمان نامتقارن

عناصر با بافت‌ های پیچیده، رنگ‌ هایی که کمی به مشکی تمایل دارند و تیره‌ تر هستند وجود خطوط زیاد در یک عنصر و… از عواملی هستند که وزن بیشتری نسبت به بقیه دارند و باید در چیدمان آنها دقت بیشتری داشت. ترکیبات نامتقارن مدرن‌ تر و شادتر از ترکیبات متقارن به نظر می‌ آیند و در چیدمان معاصر بیشتر از آن استفاده می‌ شود. فقط در این ترکیبات سعی کنید از آشفتگی دوری‌کنید زیرا این نوع چیدمان به‌ خودی‌ خود کمی نامنظم می‌ نماید.

به‌ طور کلی هر دو چیدمان از بهترین انتخاب‌ ها برای طراحی داخلی و طراحی دکوراسیون منزل به‌حساب می‌ آیند و بسته به سلیقه شما می‌ توانند در ترکیبی مناسب انتخاب شوند. تنها چیزی که نباید فراموش کرد حس شما نسبت به اطرافتان است ببینید که در کدام فضا راحت‌ تر حرکت می‌ کنید و کدام چیدمان به شما حس بهتری را منتقل می‌ کند. زیاد سخت نگیرید در هر صورت با تغییرات کوچک و کم و زیاد کردن عناصر موجود می‌ توانید هر کدام از این نوع طراحی‌ های داخلی را به یکدیگر تبدیل کنید.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۳.۵ / ۵. تعداد نظرات: ۲

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.