تغییر دکوراسیون کم هزینه اما پرفایده!

5
۰
(۰)

در همین زندگی روزمره یکی از بزرگترین بسترهای گذران عمر شما خانه است. محلی که در آن استراحت می کنید به علائق خود می پردازید و با خانواده خود ارتباط برقرار می کنید. لازم به گفتن نیست که بخشی از انرژی، آرامش و آسایشی که در خانه فراهم است از دکوراسیون آن و نحوه قرارگیری و چیدمان اشیا کنار هم حاصل می شود پس چگونگی آن می تواند عامل کسالت یا نشاط شما شود. هر قدر هم از دکوراسیون داخلی منزل خود راضی باشید پس از مدتی فضای آن برای شما تکراری و کسل کننده می شود. این موضوع رنج آورترین قسمت طراحی داخلی است چرا که معمولاً با صرف هزینه قابل توجه و وقت زیاد به یک نتیجه مطلوب رسیده ایم اما هر چه زمان بیشتر می گذرد همه چیز عادی تر جلوه می کند. از سوی دیگر افزودن لوازم و تجهیزات دکوراتیو بزرگ مانند مبلمان و میز ناهارخوری جدید نیز نه تنها مقرون به صرفه نیست بلکه حتی ممکن است به طور کامل با دکوراسیون جاری در محیط هم سازگار نباشد. در این شرایط چه راهی به ذهنتان می رسد؟ اگر کمی با حوصله باشید احتمالاً تغییر یا در واقع تغییرات کوچک! در ادامه راه حل هایی برای یک تغییر دکوراسیون کم هزینه را با شما درمیان می گذاریم.

تغییر دکوراسیون کم هزینه
تغییر دکوراسیون کم هزینه

چینش را تغییر دهید

از آنجایی که ما همیشه به دنبال تنوع هستیم پس تغییر هم باید به‌ طور مستمر انجام گیرد. بنابراین خرید دائمی وسایل و تجهیزات دکوراتیو چندان منطقی به نظر نمی‌ رسد یا لااقل با بودجه بسیاری از مردم سازگاری ندارد. اما تغییر چینش لوازم قدیمی یک راه بی هزینه و یک شانس مناسب برای ایجاد یک جلوه جدید به شمار می‌ رود. در این مواقع کافی است مکان مبلمان، میز ناهارخوری، آباژور و میزهای عسلی را تغییر دهید. هر چند این شیوه پس از چندین سال و تکرار مداوم دیگر کارایی خود را از دست می‌ دهد اما امتحان آن خالی از فایده نیست.

همچنین تغییر مکان قاب عکس‌ ها، فرش‌ ها و حتی فرم و حالت برخی پرده‌ های بزرگ نیز می‌ تواند نتایج قابل قبولی به همراه داشته باشد. با این وجود به خاطر داشته باشید چینش اسباب و وسایل در دکوراسیون داخلی باید با نورپردازی اجراشده در آن نیز همخوانی داشته باشد. در حقیقت اگر از نورپردازی تأکیدی برای جلوه قاب عکس‌ ها و تابلو های نقاشی روی دیوار منازل استفاده می‌ کنید تغییر مکان آنها با حجم نوری که در بالای سرشان قرار می‌ گیرد سازگار باشد. یک قاب بزرگ در زیر یک چراغ کوچک که تنها بخشی از نقش آن را روشن می‌ کند چندان جذابیتی ندارد و موجب ایجاد سایه و نقاط تاریک در قسمت اصلی قاب می‌ شود. حال آنکه این سایه باید اطراف بدنه قاب عکس ایجاد شود.

همچنین جا به جایی مبلمان و میز ناهارخوری در دکوراسیون داخلی باید با توجه به فضای اطراف آنها انجام شود. قرار دادن یک ست مبلمان راحتی در فضایی تنگ و کوچک و در مقابل چینش یک میز و صندلی ناهارخوری در یک فضای باز بیش از اینکه جلوه‌ ای زیبا خلق کند یک بی‌ نظمی و عدم تناسب را در ذهن بیننده القا می‌ کند. تغییر چیدمان را امتحان کنید و لزومی هم ندارد حتما یک اتفاق خیلی بزرگ را رقم بزنید. حتی درحد کوچک و کم آن هم می تواند شما را تا مدتی راضی کند. اما اگر دراین زمینه محدودیت داشتید ناراحت نشوید. راه های فراوان دیگری نیز وجود دارد که کمی ساده تر است!

تغییر دکوراسیون کم هزینه
تغییر دکوراسیون کم هزینه

بازی رنگ‌ ها با کوسن

در بسیاری از مواقع بیش از فرم و حالت وسایل دکوراتیو و چینش آنها آنچه موجب کسالت و خستگی شما می‌ شود یکنواختی رنگ‌ های اجرا شده در طراحی داخلی است. هر قدر که در محیط زندگی شما تنوع رنگ بیشتری دیده شود یکنواختی و کسالت کمتری انتظار می‌ رود. با این حال اگر در دکوراسیون داخلی منزل خود از رنگ‌ های مشابه هم استفاده کرده‌ اید نیز چندان دیر نیست. می‌ توانید با خرید چند کوسن یا حتی تعویض روکش آنها و ایجاد یک تنوع رنگ بی‌ نظیر تغییری قابل‌توجه در فضای خانه خود ایجاد کنید.
افزون بر این اگر در طراحی داخلی منزل خود از رنگ‌ های خنثی مانند سفید یا خاکستری به‌ طور غالب استفاده کرده‌ اید می‌ توانید به‌ طور فصلی روکش کوسن‌ های خود را تغییر دهید. برای مثال در فصل زمستان می‌ توانید از رنگ‌ های گرم نظیر قرمز، نارنجی و زرد و در تابستان از رنگ‌های سرد مانند آبی یا سبز استفاده کنید.

تغییر دکوراسیون کم هزینه
تغییر دکوراسیون کم هزینه

تعویض روکش مبلمان یک تغییر نسبتاً کوچک و کمخرج با نتایج جذاب

مبلمان در دکوراسیون داخلی منزل یکی از بزرگترین اجزای دکوراتیو محسوب می‌ شود. در نتیجه زیبایی، طرح، رنگ و جذابیت آن بیش از هر چیز دیگری در فضای داخلی خود را به نمایش می‌ گذارد. اگر تغییر رنگ کوسن‌ ها نیز چاره‌ ساز نیست یا آن را پیش از این امتحان کرده‌ اید تعویض روکش مبلمان می‌ تواند یکی از گزینه‌ های پیش روی شما باشد. این کار از هزینه بسیار کمتری در مقایسه با خرید یک ست جدید مبلمان برخوردار است.

علاوه بر این برای بسیاری از افراد که با سختی و مشقت زیاد یک مبلمان مطابق با سلیقه و شرایط منزل خود را پیدا کرده اند خرید دوباره یک ست با وجود خلق یک فضای جدید شاید نتواند تمام نیازهای آنها را برآورده سازد. ما معمولاً در هنگام خرید مبلمان با محصولاتی مواجه می‌ شویم که یا ابعاد آنها برای منزل ما مناسب نیست یا فرم آنها با سایر اجزای دکوراتیو خانه سازگاری ندارد و یا از قیمت بالایی برخوردار هستند. در نتیجه تعویض روکش مبلمان از مزیت‌ های بیشتری در مقایسه با خرید یک مجموعه جدید برخوردار است. همیشه لازم نیست روکش همه قطعات مبلمان را عوض کنید. گاهی تعویض رویه یک کاناپه یا مبل تک آنقدر تغییر ایجاد می کند که به اندازه کافی متعجب و خوشحالتان کند. اگر تا به حال به داشتن یک مبل پر نقش و نگار در خانه فکر نکرده اید فرصت خوبی است که با تعویض رویه یک یا تعداد محدودی از مبل هایتان این کار و لذت آن را تجربه کنید.

تغییر دکوراسیون کم هزینه
تغییر دکوراسیون کم هزینه

خانه‌ ای سبز داشته باشید

تعجب‌ آور است اما در بسیاری از منازل با وجود تنوع رنگ مناسب باز هم یکنواختی و بی‌ روحی خاصی به چشم می‌ خورد. این معضل بیشتر در منازلی با دکوراسیون‌ های مدرن مشاهده می‌ شود به‌ خصوص هنگامی‌ که ساکنان آن به چنین فضایی عادت نداشته باشند. در چنین مواقعی افزودن عناصر طبیعی مانند گلدان و گیاهان خانگی می‌ تواند به تلطیف فضای داخلی و افزایش روح جاری در آن کمک کند. گیاهان معمولاً به رنگ سبز هستند و این رنگ در روانشناسی موجب آرامش می‌ شود. استفاده از گل و گیاه درخانه نه تنها دکوراسیون خانه شما را زیبا می کند بلکه با آوردن بخشی از طبیعت به خانه موجب می شود شما از لطافتی که در فضا ایجاد می شود و یک سرگرمی جدید که رسیدن به این گل و گیاه و تماشای رشد و جوانه زدن گیاهان دلبندتان است برخوردار شوید. حس بی نظیری است که اگر تاکنون امتحانش نکرده اید توصیه می کنیم اگر شده با یک گلدان کوچک این کار را شروع کنید.

تغییر دکوراسیون کم هزینه
تغییر دکوراسیون کم هزینه

خرید مبلمانی متفاوت با کارایی مشابه

برای بسیاری از ما خرید مبلمان به معنای یک هزینه هنگفت و سرسام‌ آور است. از سوی دیگر مبل‌ های مرسوم و موجود در بازار همگی از ساختاری مشابه هم برخوردارند. چه یک مبل راحتی انتخاب کنید یا محصولی رسمی و مجلسی یک نشیمن بزرگ به همراه تکیه‌ گاهی مرتفع و پایه‌ هایی کوتاه و بلند اجزای همیشگی مبلمان را تشکیل می‌ دهند. پس چندان عجیب نیست که پس از تغییر چندباره مبلمان باز هم احساس کسالت و خستگی کنید. در واقع به لحاظ روانشناسی شما از ساختار همیشگی مبل‌ ها احساس خستگی می‌ کنید نه طرح و رنگ آنها. اما چاره چیست؟

چاره در استفاده از مبلمانی با ظاهری کاملاً متفاوت اما کارایی مشابه است. پاف ها در واقع یکی از محصولات جذاب و دوست‌ داشتنی موجود در بازار مبلمان هستند که ایجاد یک فضای نشیمن کوچکترین کاری است که از عهده آنها برمی‌ آید. تنوع بی‌ نظیر و بدون محدودیت در شکل، طرح، رنگ و پارچه مورد استفاده در آنها موجب می‌ شود که شما بتوانید هر آنچه در ذهن خود تصور می‌ کنید را در میان پاف ها پیدا کنید. این محصولات معمولاً از ابعاد بسیار کوچکتر و قیمتی کمتر نسبت به مبلمان برخوردارند. در نتیجه می‌ توان به تعداد زیاد از این محصولات خریداری و استفاده کرد. افزون بر این پاف ها می‌ توانند به‌ عنوان میز عسلی و سکوی تکیه‌ گاه پا نیز استفاده شوند.

تغییر دکوراسیون کم هزینه
تغییر دکوراسیون کم هزینه

مبل تک یک خرید کوچک برای خلق زیبایی‌ های بزرگ

در منازلی که به لحاظ مساحت با محدودیت مواجه نیستند همواره فضاهای خالی وجود دارد که ما به‌ اشتباه و بدون نیاز با وسایل حجیم آنها را پر می‌ کنیم. برای مثال یک میز ناهارخوری بزرگ دیگر را برای این فضا سفارش می‌ دهیم و یا یک ست مبلمان اضافی را در آنجا قرار می‌ دهیم بی‌ آنکه از آنها استفاده خاصی بکنیم. در مقابل می‌ توان به‌ جای این هزینه هنگفت با خرید یک یا دو مبل تک و قرار دادن آنها در این فضاهای خالی استفاده بهتری از آنها کرد. استفاده از مبل تک در کنار مبلمان یا به تنهایی با یک یا دو اکسسوری مناسب از ترفندهای بسیار جذاب و معمولی است که در دکوراسیون مدرن استفاده می شود. حسن این کار صرفه‌ جویی در مساحت، هزینه و انتخاب محصولی مناسب در میان تنوع بی‌ نظیر مبل‌ های تک است.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.