تشکیل باوهاوس جدید در شیکاگو با مدیریت لازلو موهولی ناگی László Moholy-Nagy (بخش سوم)

18
۱
(۱)

با توجه به تاریخ آغاز جنگ جهانی دوم ۱۹۳۹، توجه می نمائید که بین دو جنگ در اثر فشار حکومت نازی در آلمان، تقریبا همه معماران و طراحان مستقل آلمانی به آمریکا و روسیه و برخی کشور های اروپای غربی کوچ نمودند.) موهولی یکی از استادان اولیه از باوهاوس در وایمار و دسائو بود، او هم با توجه به حضور نازی ها مجبور به ترک آلمان در سال ۱۹۳۳شد. فلسفه باوهاوس در کار حرفه ای اعضای اصلی چندی که به اینجا مهاجرت کرده و زندگی می کردند شکل گرفت. هر چند که آنها سرزمین و فرهنگ های بومی خود را ترک نموده بودند ، اما اعتقادات و وفاداری خود به اصول باوهاوس را ترک نکردند.

برای اولین بار ابتکار عمل را در ادامه میراث باوهاوس اصلی، گروهی با دغدغه کسب و کار معماری و طراحی در شیکاگو ، به نمایندگی از انجمن هنر و صنایع به دست گرفتند. در سال ۱۹۲۲ انجمن هنر و صنایع در شیکاگو تاسیس شد برای پیشبرد استفاده از طراحی خوب در صنعت به منظور آنکه با محصولات اروپایی رقابت بهتری داشته باشند. انجمن امیدوار به ایجاد یک مدرسه برای آموزش هنرمندان و طراحان علاقه مند به کار در صنعت بود.
برخی از اعضای انجمن به باوهاوس به عنوان یک مدل از آنچه که می باید پی گیر ایجاد دوباره آن بودند می نگریستند. در سال ۱۹۳۷ انجمن از والتر گروپیوس دعوت کرده بود به طور مستقیم یک مدرسه طراحی جدید در شیکاگو تاسیس نماید. از آنجا که والتر گروپیوس در آن زمان یک توافق با دانشگاه هاروارد را پذیرفته بود، او یکی از نزدیک ترین همکاران خود، لازلو موهولی ناگی را به جای خود توصیه می نماید. در اکتبر ۱۹۳۷ موهولی مدیر مدرسه ای به نام ” مدرسه آمریکایی طراحی جدید باوهاوس” گردید.

با توجه به مشکلات مالی و عوامل دیگر انجمن هنر و صنایع حمایت خود را از باوهاوس جدید برداشت. لیکن در فوریه ۱۹۳۹ لازلو موهولی ناگی مدرسه خود را در دانشکده طراحی شیکاگو افتتاح نمود.حتی بدون پشتیبانی توسط انجمن، موهولی هنوز هم قادر به جلب حمایت از طرف استادان و همکاران کلیدی به ادامه برنامه مدرسه تحت نام جدید باوهاوس بود. بسیاری از استادان و دانشجویان به باوهاوس جدید “دانشکده طراحی” پیوستند و مدرسه نیز همچنان از حمایت اعضای سابق انجمن هنر و صنایع ، به خصوص ” Walter P. Paepckeوالتر پی پیکه برخوردار بود . مدرسه کلاسهای روزانه و شبانه برقرار نمود و کلاس های صبح روز شنبه برای کودکان ارائه شد. در سال ۱۹۴۴، “مدرسه طراحی ” تبدیل به ” انستیتوی طراحی” شد که به معنای سازماندهی مجدد این موسسه بود.

با تغییرات ایجاد شده و مجوز های رسمی صادره دست لازلو در ایجاد تغییراتی که مورد نظرش بود باز شد و توانست مدرسه باوهاوس عصر جدید را راه اندازی نمایند . برنامه تحصیلی مدرسه شامل یک دوره چهار ساله پیش نیاز برای تمام دانش آموزان در کلاس های مختلف پایه بسته به آموزش های قبلی بود . موهولی به عنوان مدیر مدرسه تا زمان مرگش در سال ۱۹۴۶ ادامه کار داد . و پس از آن با سرگئی چرمایف جایگزین شد .
در سال ۱۹۴۹، موسسه طراحی، بخشی از ” Illinois Institute of Technology” موسسه فناوری ایلینویز گردید . موسسه IIT حامل میراث باوهاوس جدید می باشد.
اخیرا درساختمان اولیه ای که لازلو موهولی ناگی در شیکاگو از ۱۹۳۹-۱۹۴۴ مستاجر بود و باوهاوس جدید را در آن پایه گذاشته بود و بعد ها در نهایت بخشی از IIT شد.و درپروسه بازسازی این فضا ، نقاشی دیواری نمای موجود با یک تصویر نمادین از لازلو جایگزین شده است و این ارزش گذاری به حرکتی اصیل است که بنیان معماری و طراحی را در دوران مدرن پایه گذاری نمود.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۱ / ۵. تعداد نظرات: ۱

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.