تزئین خلاقانه خانه با چاشنی ذوق

21
۰
(۰)

راحت ترین کار ساختن چیزهای مختلف برای خانه است. این کار علاوه بر اینکه بسیار لذتبخش و برای روحیه شما خوب است می تواند استعدادها و سلیقه شما را شکوفا کند. همچنین با ساختن انواع وسایل خانه نه تنها در هزینه ها به مقدار زیادی صرفه جویی می کنید بلکه خانه شما رنگ و بویی متفاوت می گیرد که نشان از شخصیت و سلیقه شما دارد. در ادامه به شما راهکارهایی برای تزئین خلاقانه خانه ارائه می دهیم که بتوانید با آنها اوقاتی خوش را تجربه کنید و از این که از خلاقیت و توانایی خود استفاده کرده اید لذت ببرید.

تزئین خلاقانه خانه
تزئین خلاقانه خانه

شیشه‌ های مربا را دور نریزید

یکی از چیزهایی که در بسیاری از خانه‌ ها دیده می‌ شود شیشه‌ های مربا، رب، خیارشور، زیتون و دیگر مواد خوراکی است که به وفور از آنها استفاده می‌ شود. بسیاری پس از استفاده از مواد داخل شیشه آن را دور می‌ ریزند و بعضی دیگر از این شیشه‌ ها برای نگهداری سبزی‌ های خشک، ادویه و دیگر مواد استفاده می‌ کنند. به این می‌ گویند ابتکار و استفاده صحیح از مواد. اما حقیقتش این ابتکار با وجود اینکه بسیار کارآمد است تا حدود زیادی تکراری و کهنه شده. البته که شما می‌ توانید دور شیشه‌ ها را روبان یا نوارهای مختلف بزنید تا ظاهر آن را بهتر کنید اما در این مقاله می‌ خواهیم چند راهکار دیگر به شما ارائه دهیم تا بتوانید از این شیشه‌ ها استفاده‌ های مختلفی بکنید. شما می‌توانید از این شیشه‌ ها به عنوان گلدان استفاده کنید و آنها را از دیوار آویزان کنید. و یا داخل آنها شمع بگذارید و به صورت ردیف به یک پالت وصل کنید و به این شکل در شب نمایی جذاب در حیاط یا تراس خود ایجاد کنید. حتی می‌ توانید با آویزان کردن آنها با استفاده از طناب در طول‌ های مختلف یک لوستر زیبا بسازید. کمی فکر کنید. حتما ده ها راه دیگر به نظر شما می رسد. کودک درونتان از تماشای این هنرنمایی ذوق زده خواهد شد!

تزئین خلاقانه خانه
تزئین خلاقانه خانه

برای کتاب‌ هایتان شخصیت قائل شوید

برای یک اهل کتاب داشتن یک کتابخانه درخور که کتاب‌ های او را سالم و زیبا نگهداری کند امری ضروری است. کتابخانه ها در انواع و اقسام مختلف در بازار موجود هستند و کار شما را راه می اندازند. اما وقتی می‌ توان کتابخانه‌ ای ساخت که رنگ و بوی خودمان را داشته باشد و هنر ما را نشان دهد چرا سراغ خرید آن برویم؟

یکی از راهکارها استفاده از جعبه‌ های چوبی میوه است. من در اتاق خود از این جعبه‌ ها برای ساختن کتابخانه استفاده کرده‌ ام. از آنجایی که این جعبه‌ ها به صورت مجزا از هم هستند دست شما را در چینش باز می‌ گذارند. ضمن اینکه نیازی نیست نگران استحکام آنها باشید کتابخانه من با صدها کتاب سال هاست که دوام آورده است. تنها دقت کنید از صندوق‌ هایی استفاده کنید که سالم باشند و دچار شکستگی نباشند. شما می‌ توانید این صندوق‌ ها را با توجه به سلیقه خود رنگ کنید.

استفاده از کشوی دراور هم برای ساختن چند طبقه در دیوار می‌تواند عالی باشد. اگر دراوری قدیمی و به درد نخور دارید کافی است کشو‌های آن را در بیاورید و به دیوار آویزان کنید. حالا طبقاتی دارید که می‌ توانید در آنها کتاب یا هرچیز دیگری قرار دهید. برای زیبایی بیشتر می‌ توانید کف کشو را با کاغذ کادو یا رنگ به اشکال مختلف دربیاورید.

با استفاده از تکه‌ های چوب و چند تکه طناب محکم نیز می‌توانید انواع قفسه‌ های دیواری را بسازید و از آنها نه تنها به عنوان کتابخانه بلکه در فضاهای دیگر خانه چون آشپزخانه، حمام و … هم بهره ببرید.

راهکار دیگر برای نگهداری کتاب به خصوص کتاب‌ های باریک و مجلات آویزان کردن آنها است. با استفاده از چند تکه پارچه محکم و طناب و چند تکه چوب محکم می‌ توانید محلی برای نگهداری کتاب و مجلات خود ایجاد کنید. می توانید از اعضای خانه در ایده پردازی و اجرای کار کمک بگیرید. مطمئن باشید همفکری و همکاری دو یا سه نفر از اعضای یک خانه برای ساخت یک دکور یا وسیله کاربردی جزو خاطرات به یاد ماندنی خواهد شد.

تزئین خلاقانه خانه
تزئین خلاقانه خانه

میز جلومبلی: یک وسیله همه کاره

پالت‌ ها یکی از لوازمی هستند که بسیار کارآمد هستند. شما می‌ توانید با پالت‌ ها هر چیزی بسازید. میز جلومبلی یکی از آنهاست. با استفاده از یک پالت و چند بلوک سیمانی یا الوار می‌ توانید یک میز جلومبلی بزرگ و زیبا داشته باشید. می‌ توانید پالت را رنگ کنید و یا بر روی آن رومیزی بیندازید تا ظاهری زیبا به خانه ببخشد.

با استفاده از اشکال و سایز‌های مختلف تنه درخت می‌ توانید انواع میزهای جلومبلی ایجاد کنید. اگر تنه‌ های درخت یک سایز و یک شکل دارید با کنار هم قرار دادن آنها بر روی یک پایه چوبی یا در یک قاب چوبی می‌ توانید میزی متفاوت و زیبا بسازید. از تنه‌ های بزرگ نیز می‌ توان به صورت تکی یا چندتایی و یا حتی به صورت افقی و با برشی در عرض آن میزی طبیعی و جذاب ساخت. با این کار یک تیر و دو نشان زده اید. هم با ابتکار و خلاقیت خود، خودتان و دیگران را شگفت زده می کنید و هم با آوردن تکه ای از طبیعت به خانه حال خوش حاصل از همنشینی با عناصر طبیعی را تجربه می کنید. این عناصر مثل چوب، سنگ، گل و گیاه فضای صنعتی زندگی امروز را تلطیف می کنند و شما را به حس های خودتان نزدیک تر می کنند.

تزئین خلاقانه خانه

با ساعتی زیبا هیچوقت زمان از دستتان درنمی‌رود

ساعت هم از جمله وسایل ضروری یک خانه است. شما می‌ توانید از هر چیزی برای ساختن یک ساعت دیواری زیبا استفاده کنید. در این مطلب من تنها چند راهکار را به شما خواهم گفت اما با کمی ابتکار خودتان هم می‌ توانید مدل‌ های بسیار زیاد دیگری هم ایجاد کنید.

می‌ توانید از تخته چوب‌ های پوسیده و به درد نخور برای درست کردن یک ساعت استفاده کنید تنها کافی است که چند تکه از این چوب‌ ها را کنار هم قرار دهید و بنابر سلیقه خود آنها را رنگ کنید. سپس اعداد را بر روی آن بنویسید و در پشت تخته‌ ها مغزی ساعت را قرار دهید. می‌ توانید از عقربه ساعت‌ های قدیمی و بلااستفاده برای ساعت دستساز خود استفاده کنید.

یکی دیگر از راهکارهای ساده برای ایجاد ساعت دیواری استفاده از کارگاه گلدوزی است. اگر علاقه به گلدوزی دارید یک کارگاه بخرید و پارچه خود را در رنگ مورد نظرتان درون آن قرار دهید و اشکال مختلف را بر روی آن گلدوزی کنید و دور تا دور آن را مانند یک ساعت اعداد را گلدوزی کنید. سپس عقربه‌ ها و مغزی ساعت را به پشت آن اضافه کنید. اضافات پارچه را از اطراف کارگاه ببرید. ساعت شما آماده است!
اگر در خانه خود صفحه‌های گرامافون قدیمی دارید که به کارتان نمی‌ آید می‌ توانید از آنها ساعت بسازید و به دیوار آویزان کنید. همچنین استفاده از چوب بستنی یا شاخه‌ های درخت نیز می‌ تواند برای ساختن ساعت دیواری جالب باشد. اگر می‌ خواهید یک ساعت رنگی زیبا برای اتاق کودکتان بسازید می‌ توانید از سیم‌ های رنگی که امروزه به وفور پیدا می‌شوند استفاده کنید. سیم‌ها را دور یک قاب قدیمی بپیچید و قاب را به صفحه‌ ای که از قبل برای ساعت آماده کرده‌اید متصل کنید. هر بار برای دیدن زمان به این ساعت ها نگاه کنید حس خوشی درشما جاری می شود که احترام شما به خودتان را افزون می کند.

تزئین خلاقانه خانه

دیوارهایتان را از سادگی درآورید

در بیشتر خانه‌ ها دیوارها ساده‌ و یکرنگ هستند یا از کاغذدیواری‌های طرحدار در آن استفاده کرده‌ اند که البته یکی از راه های خوب تزئین خانه است. اما دیواری که نقش و نگار خود ما بر روی آن باشد می‌ تواند متفاوت‌ تر و جذاب تر از هر کاغذدیواری دیگری باشد. پس آستین‌ ها را بالا بزنید و از تجربه کردن نترسید.

یکی از ساده‌ ترین کارها این است که دیوار یکرنگتان را کمی بافت دهید. برای اضافه کردن بافت به رنگ ساده می‌توانید از روش ساده‌ ای استفاده کنید. وقتی که رنگ را به دیوار زدید از یک جاروی چوبی که در هر خانه‌ ای پیدا می‌ شود استفاده کنید تا به دیوارتان بافت جالبی بدهید. همچنین اگر اهل نقاشی هستید می‌ توانید بر روی دیوار خود طرح‌ های زیبایی بکشید و آن را از یکدستی درآورید. استفاده از نوارهای مختلف و قالب‌های کاغذی برای درآوردن اشکال مختلف بر روی دیوار نیز می‌ تواند جالب باشد. شما همچنین می‌ توانید با اتصال پالت و یا تخته‌ چوب‌ های مختلف بر روی دیوار خود و سپس رنگ کردن آنها به دیوار خود بافت و طرح بدهید. یکی از کم‌ خرج‌ ترین و ساده‌ ترین لوازمی که با آن می‌ توانید به دیوارهایتان طرح بزنید لوله‌ مقوایی داخل دستمال‌ های رولی است. با خم کردن آنها می‌ توانید شکل گلبرگ را ایجاد کنید و از در کنار هم قرار دادن آنها یک گل زیبا بسازید با رنگ کردن و سپس اتصال این گل ها به دیوار می‌ توانید دیواری زیبا و شاد بسازید.

اینها تنها چند مثال از کارهای متعددی است که می توانید انجام دهید و ابزاری برای تحریک خلاقیت شماست. اگر به توانایی های خود رجوع کنید و نگاهی هم به دور و برتان بیندازید راه های بی شمار دیگری به ذهنتان می رسد که شاید ابزار آن از این روش هایی که گفتیم هم فراهم تر باشد. شما از راه های بسیاری می توانید لذت خلق زیبایی را تجربه کنید و یکی از این راه ها به همین سادگی پیش روی شماست. تجربه اش کنید.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.