ترکیب مدرنیته و سنت با فرش و گلیم دستباف

100
۴.۶
(۵)

آنها در دیگر نقاط جهان نیز از ارزش بسیاری برخوردار هستند و همیشه نزد دوستداران هنر به خصوص از نوع سنتی آن از محبوبیت خاصی برخوردار بوده‌اند. همه‌ ما وقتی به یاد منزل مادربزرگ‌ ها و پدربزرگ‌ هایمان میفتیم اتاق‌ هایی با فرش‌های دستباف بزرگ و عریض را به‌ خاطر می‌آوریم. این درحالیست که این روزها مدام می ‌شنویم که فرش‌ ها کم‌کم جایگاهشان را در دکوراسیون مدرن از دست می‌دهند. شاید به‌ همین دلیل خیلی از ما هنگامی که به ‌فکر دکور کردن خانه ‌هایمان هستیم برای استفاده از فرش و گلیم دچار تردید می‌شویم. از خودمان می ‌پرسیم که چطور ممکن است یک فرش سنتی با مبلمان مدرن، تابلوهای آبستره، آباژورهای امروزی و دکوراسیون مینیمال منزل ما جور دربیاید؟ اما آیا به ‌راستی دوره‌ فرش‌ ها و گلیم‌ های سنتی سر آمده‌ است؟ در ادامه چگونگی استفاده از فرش در دکوراسیون مدرن منزل را به شما می گوییم.

فرش در دکوراسیون مدرن

فرش یا گلیم می‌تواند مبنای دکوراسیون سالن باشد

هنگامی که قصد دارید از یک فرش و یا گلیم سنتی استفاده کنید بهتر است آن‌ را به‌عنوان زمینه‌ اصلی سالن و یا اتاقتان در نظر بگیرید. همانطور که گفتیم آنها پر از نقش و نگار و رنگ هستند. اگر بخواهیم پس از اتمام چیدمان فرشی را با دکوراسیون سالن هماهنگ کنیم ممکن است دچار مشکل شویم و در آخر نتیجه کمی شلوغ شود. پس راه حل چیست؟ پیش از هر چیز فرش مورد علاقه ‌تان را انتخاب کنید. سپس دیگر عناصر خانه‌ را با توجه به شکل ظاهری آن بچینید.

هر چه طرح فرش یا گلیم شما شلوغ ‌تر باشد مبلمان باید ساده‌ تر انتخاب شوند. می‌توانید از نقش و نگار فرش مورد نظرتان ایده بگیرید و از آنها در بعضی از قسمت‌های دکوراسیون استفاده کنید. به‌طور مثال‌ کوسن‌ ها می‌توانند گزینه‌های خوبی برای تقلید طرح و نقش فرش شما در فضا باشند. بدین ترتیب به ‌راحتی بین همه‌‌ اشیای موجود در اتاق هماهنگی ایجاد کرده و به‌دنبال آن هارمونی مطبوعی را وارد فضا‌ی‌ منزلتان می‌کنید.

در تصویر بالا مبلمان، رنگ دیوارها و دیگر اجزا در اوج سادگی انتخاب شده‌اند. گلیم تنها عنصریست که در این فضا طرح و نقش ایجاد کرده ‌است. طرح کوسن ‌ها نیز مشابه با طرح گلیم انتخاب شده‌است تا هماهنگی خوبی را بین مبلمان و گلیم به وجود آورد.

فرش در دکوراسیون مدرن

رنگ فرش راهنمای شماست

طرح ‌ها و نقش‌ و نگار فرش‌ ها و گلیم ‌ها آنقدر چشم‌نواز هستند که معمولا با نگاه کردن به آنها از توجه به رنگ فرش غافل می‌شویم. حال آن‌ که توجه به رنگ زمینه‌ فرش به‌ ما کمک می‌کند که آن‌ را بهتر و راحت‌ تر با دکوراسیون مدرن خانه‌ خود هماهنگ کنیم. به ‌طور مثال اگر زمینه‌ فرش شما آبی‌ است حتی اگر نقش و نگار آن با رنگ‌ های طلایی و زرد و نارنجی ترکیب شده باشد بهتر است در دکوراسیون اتاق از عناصر آبی رنگ استفاده کنید.

اگر طیف ‌های مختلف رنگ آبی را برای این‌ کار در نظر بگیرید دکوراسیون شما از یکنواختی بیرون می آید و هارمونی خوبی ایجاد می‌ کند و یا اگر زمینه‌‌‌ فرش شما رنگی روشن دارد می‌توانید آن‌ را برای رنگ دیوارها، کاغذدیواری و یا پرده ‌ها نیز استفاده کنید. به ‌طور کلی استفاده از رنگ زمینه‌ فرش و گلیم در دیگر عناصر منزل باعث می‌شود که جلوه‌ آن بیشتر شود.

در تصویر بالا زمینه‌ فرش کرم و قهوه‌ ای ا‌ست. دکوراسیون این سالن با دیوارها و کفپوش کرم-استخوانی هماهنگی بی‌نظیری با فرش دارد. همچنین مبلمان و میزی که در مرکز تصویر مشاهده می‌کنید به رنگ قهوه ‌ای هستند. به ‌همین دلیل رنگ قهوه ‌ای زمینه‌ فرش به سرعت توجه هر کسی را به‌خود جلب می‌کند.

فرش در دکوراسیون مدرن

ایجاد کنتراست

بحث رنگ ‌ها به‌ همینجا ختم نمی‌شود. در دکوراسیون مدرن و امروزی وجود کنتراست بین رنگ‌ های یک فضا بسیار محبوب است. حتی اگر سلیقه و سبک شما باعث می‌شود که رنگ ‌های متضاد را ترجیح دهید فرش‌ها و گلیم‌ها همچنان جایگاه خود را در دکوراسیون منزل شما حفظ می‌کنند. به ‌طور قطع هنگام طراحی یک سالن به‌همراه فرشی پر نقش و نگار استفاده از رنگ‌های خنثی مثل سفید و بژ راحت‌ تر است.

اما ریسک کردن همیشه بد نیست. کافیست رنگ دیوارها و یا یکی از مبلمان اصلی شما با رنگ فرش تضاد داشته باشد. بدین ترتیب فضای سالن شما حال و هوایی بسیار مدرن به ‌خود می‌ گیرد. در عین حال هم رنگ مبلمان و یا دیوار و هم رنگ‌ فرش به‌ خوبی خود را نشان می‌دهند. برای آن‌ که این رنگ‌ های متضاد را با اطمینان بیشتری انتخاب کنید می ‌توانید از ترکیب‌ بندی خود فرش نیز کمک بگیرید.

در تصویر بالا به تضاد رنگی فرش و کفپوش دقت کنید. رنگ‌ خاکستری تیره کفپوش با نقش‌ های فرش هماهنگی داشته و رنگ آجری ایجاد کنتراست می‌کند. همچنین در این تصویر دکوراسیون مدرن و مینیمال به‌خوبی با سبک سنتی فرش ترکیب شده‌ است. در این نوع چیدمان توجه داشته باشید که ابعاد فرش را طوری انتخاب کنید‌ که کفپوش به‌ خوبی نمایان شود.

فرش در دکوراسیون مدرن

از چیدمانی نو استفاده کنید

معمولا حس خوبی نسبت به فضاهایی که در آنها از چندین فرش یا گلیم استفاده شده‌ است نداریم. آنها ما را به‌ یاد خانه‌ هایی قدیمی می ‌اندازد که سر تا سرشان از فرش‌ پوشیده شده بود و فضایی خفه در آنها جریان داشت. با تنوعی که در زمینه‌ کفپوش‌ ها به‌وجود آمد بسیاری از ما به‌ سمت استفاده از قالیچه‌ ها و یا فرش ‌های کوچک‌ تر کشیده شدیم.

به ‌همین دلیل شاید نکته ‌ای که قصد گفتنش را داریم به‌ نظرتان عجیب بیاید. شما می‌توانید از چندین فرش، گلیم و یا قالیچه در یک اتاق استفاده کنید و به ‌جای خفه کردن فضای اتاق از دکوراسیونی بسیار مدرن برخوردار شوید. برای این ‌کار می‌ توانید از یک فرش ساده ‌تر به‌عنوان زمینه استفاده کرده و فرشی که کوچک ‌تر و پر نقش تر‌ است را به ‌حالت صاف و یا زاویه‌ دار روی آن‌ پهن کنید. همچنین می‌توانید دو فرش کوچک را به‌هم بچسبانید و فرش بزرگتری به ‌دست آورید. این فرش‌ ها می‌توانند رنگ‌ ها و نقش ‌های یکدیگر را کامل کنند و یا کاملا متضاد یکدیگر باشند تا در فضا کنتراست ایجاد شود.

در دکوراسیون تصویری که مشاهده‌ می‌کنید فرش بنفش رنگ با فرش کرم رنگ دارای تضاد رنگی‌ است. همچنین مبلمان نیز این تضاد را به‌ خوبی تکمیل کرده‌اند. توجه داشته باشید که سادگی مبلمان عنصریست که باعث می‌شود تفاوت نقش این دو فرش چشم را آزار ندهد و فضا را شلوغ نکند و حتی ظاهری بی‌ عیب و نقص را در اختیار ما قرار دهند.

فرش در دکوراسیون مدرن

فضای خالی را پر کنید

بارها از نقش و نگار فرش ‌ها و گلیم ‌ها صبحت کردیم همین موضوع در فضاهای خالی به‌کمک ما می‌شتابد. خیلی از اوقات مخصوصا در سالن‌ های بزرگ به فضای وسیعی برمی‌خوریم که مبلمان کافی برای پر کردن آن را نداریم و یا شاید از شلوغی بیش از حد سالن فراری هستیم اما حتی در این صورت نیز خلوتی بیش از اندازه ممکن است پس از مدتی ما را آزار دهد. در این حالت می‌توانیم از فرش یا گلیم برای پر کردن این قسمت استفاده کنیم. در راهروهای ورودی نیز معمولا همین شرایط وجود دارد. قالیچه های کوچکتر و یا فرش‌ های نواری در این فضاها می‌توانند گزینه ‌های خوبی باشند.

فرش در دکوراسیون مدرن

آیا به ‌دنبال فضایی جذاب هستید؟

اگر از ظاهر خشک و رسمی یک اتاق خسته شده‌اید و قصد جذاب‌ تر کردن فضا را دارید باز هم به فکر استفاده از یک فرش یا گلیم باشید. همانطور که در بالا بارها به آن اشاره کردیم تنوع رنگی فرش‌ ها و گلیم‌ ها بسیار زیاد است. همین موضوع به‌شما کمک می‌کند تا با وارد کردن رنگ ‌ها و نقش ‌های پرحرکت و مشخص در دکوراسیون منزل خود ایجاد جذابیت کنید. همچنین انتخاب فرش ‌ها و گلیم ‌هایی که رنگ‌ های شادتری دارند باعث می‌شود که از حالت سنتی‌ آنها کاسته شود و در نتیجه فضای خانه بیش از پیش حس و حال مدرن به‌ خود بگیرد.

در تصویری که مشاهده می‌کنید به‌ جز ترکیب رنگی گلیم در تزیینات اتاق و رنگ کاناپه و کوسن‌ ها نیز خلاقیت به‌ کار رفته است و در نتیجه دکوراسیونی بسیار شاد و جذاب ایجاد شده است.

باور کردنی نیست که فرش و گلیم با تمام گذشته تاریخیشان بتوانند همچنان در دکوراسیون مدرن نیز دارای چنین تأثیر بی‌نظیری باشند. فراموش نکنید که آنها به شما کمک می‌کنند تا مدرنیته و سنت را با یکدیگر تلفیق کنید و به فضای خانه ‌تان شخصیتی خاص ببخشید. آنها هویت و زیبایی را همزمان وارد دکوراسیون منزل شما می‌ کنند. می ‌توانید برای تکمیل این تلفیق از اشیای دکوری سنتی نیز در کنار تزیینات مدرن خانه استفاده کنید.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۴.۶ / ۵. تعداد نظرات: ۵

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.