ترکیب مبلمان و صنایع دستی در آثار ندا دبس

8
۰
(۰)
ندا دبس
ندا دبس

ندا دبس و رویکرد متفاوتش به طراحی محصول

ندا دوست دارد که آثاری خلق کند که احساسات ما را عمیقا تحت تاثیر قرار می دهند. او بر این باور است که رویکردش در دیزاین و هنر، پاسخ انحصاری به متریالیسم است. ندا ترجیح می دهد مخاطبان خود را به جای محدود کردنشان به محصول نهایی و خرید محصول، در فرآیند ایجاد کار نیز درگیر کند. این هنرمند در مجموعه جدید از کارهایش توانسته است انعکاسی متفاوت از لایه های روح انسانی را به نمایش در آورد.

مجموعه سرگرمی

مجموعه سرگرمی

مجموعه سرگرمی (Funquetry)

ندا با ایجاد نوعی تغییرات خاص و حساسیت از نوع معاصر به هنر خاتم کاری پرداخته و این هنر سنتی شرقی را بر روی میز، کابینت، کنسول و دیگر اقلام تزئینی مورد استفاده قرار داده است. او معتقد است که: «بحث در مورد صنایع دستی همیشه مطرح است اما اغلب اوقات خیلی جدی به آن پرداخته می شود. اما من به دنبال یک رویکردی جدید در مورد صنایع دستی هستم که در آن برای تحرک، لذت و شادی نیزجایگاهی در نظر گرفته شده است.» برای همین هم اسم مجموعه مبلمان خاتم کاری اش را «سرگرمی» گذاشته است.

ندا در مورد مبلمان خاتم کاری اش می گوید: «من علاقه مند به دوگانگی و نحوه توازن و ترکیب ایده های مختلف و متفاوت در داخل یکدیگر هستم.» اواضافه می کند که: «مجموعه سرگرمی از یک تکنیک سنتی با یک رویکرد مدرن و در نوع خود بسیار پیشرو محسوب می شود.» برای خاتم کاری نوارهایی از چوب های رنگی مختلف کنار هم قرار می گیرند و آنچه از این نوارها به جای می ماند سطح مقطعشان است. همان طور که در نمونه کمد مجموعه می بینید او در جاهایی طرح را برش داده و شکاف هایی در الگوی هندسی ایجاد کرده است.

مجموعه تاتامی

مجموعه تاتامی

مجموعه تاتامی (Tatami)

ترکیب مبلمان و صنایع دستی در آثار ندا به هنر خاورمیانه محدود نمی شود. تاتامی مجموعه ای از سینی ها و جعبه ها به رنگ های نئون است که ترکیبی از صنایع دستی بافته شده از ژاپن «تاتامی» با صنایع دستی خاتم کاری از بیروت است. ندا در ژاپن بزرگ شده و مجذوب شباهت ها و همبستگی های احساسی ایجاد شده در او در قبال هر دو فرهنگ شده است. «من همیشه در جستجوی توازن میان ژاپن و لبنان هستم. اعمال اصول سادگی ژاپنی در ساخت صنایع دستی سنتی بیروت یک هویت جدید را در طرح های من ایجاد می کند.»

ندا طراحی را بستری برای تبادل فرهنگی می داند. او در تاتامی این دید خود را به طور کامل اعمال می کند. در تاتامی، او دوران کودکی اش را در ژاپن با تلفیق تختخواب های تاتامی های ژاپنی با خاتم کاری های لبنانی به یاد می آورد. «این ها هر دو بخش هایی حرفه ای از صنایع دستی در دو فرهنگ متفاوتی هستند که بخش عظیمی از وجود من را تشکیل می دهند. هنگامی که آنها را کنار هم قرار دهید. تبدیل به چیزهای دیگری می شوند. چیزهایی فریبنده و زیبا با انعکاس هایی سرزنده.»

مجموعه Refraction یا انکسار که توسط ندا دبس طراحی شده

مجموعه Refraction یا انکسار که توسط ندا دبس طراحی شده

مجموعه انکسار (Refraction)

ندا معتقد است آنچه که ما در مقابل مان می بینیم قسمتی از زندگی است. او با توجه به همین دید فلسفی در مجموعه کارهایش به نام «انکسار»، آینه های مختلف را با هم در یک مجموعه در کنار هم قرار می دهد. هر قطعه آینه با شکل و زاویه خاصش نور بیشتری به فضا می دهد و هم چنین قسمت های دیگر فضا را نیز منعکس می کند. این اثر او به صورت استعاری به اهمیت «آوردن نور بیشتر به زندگی در فضاهای داخلی و گسترش زمینه های دید ما» اشاره دارد.

مجموعه ی You and I تو و من (پروژه ی مشترک ندا دبس و FBMI)

مجموعه ی You and I تو و من (پروژه ی مشترک ندا دبس و FBMI)

مجموعه تو و من (You and I)

«طراحی می تواند نماینده ای برای حل مسائل اجتماعی و چالش های فرهنگی باشد. یک صنایع دستی خاص و یا یک تکنیک ممکن است هویت یا حس تعلق را برای برخی افراد ایجاد کند.» این دیدگاه ایده اصلی شکل گیری مجموعه «تو و من» بود. این مجموعه متشکل از قالیچه هایی است که ندا با همکاری شرکت «فاطمه بن محمد بن زاید» (FBMI) آنها را تولید می کند. FBMI یک شرکت فعال اقتصادی که از زنان بافنده در افغانستان حمایت می کند و آن ها را تقویت می کند. ندا در این مجموعه چهار طرح متمایز دارد که در هر یک از آنها دو نوع فرش متمایز با هم تلفیق می شوند تا یکی شوند. طرح ها و اشکال سنتی فرش با سبک های معاصر روبرو می شوند و درهم تنیده می شوند. قالیچه ها همه دست باف هستند و با استفاده از پشم طبیعی افغان رنگ شده اند.

مجموعه ی You and I تو و من (پروژه ی مشترک ندا دبس و FBMI)

مجموعه ی You and I تو و من (پروژه ی مشترک ندا دبس و FBMI)

عرفان مولانا الهام بخش طراحی

عرفان مولانا نقطه الهام بخشی برای مجموعه فرش ندا بودند. فرش های او سمبل جمله «یک روح در دو بدن» هستند که به بیان ادبی به آن «وحدت در عین کثرت و کثرت در عین وحدت» گفته می شود. هدف او از طرح متفاوت و خاص مجموعه من و تو، ایجاد تلفیقی است از الگو های سنتی و مدرنیته. «من و تو مانند داستانی عاشقانه میان دو بافت، شکل و رنگ است. این داستان می تواند به هر فرهنگی ترجمه شود. همه ی زنان بافنده ای که با آنها کار می کردیم به نوعی با این مفاهیم درگیر بودند.»

نقش زنان در طراحی

ندا در پاسخ به این سوال که «نقش زنان در طراحی های شما چگونه است؟» این گونه پاسخ می دهد: «نقش یک زن در طراحی، متفاوت از نقش یک مرد نیست. کار ما ایجاد یک محصول است که به نیازهای مردم پاسخ می دهد، چه در سبک و چه در عملکرد. اگر تفاوت وجود دارد، شاید این در رویکرد باشد، اما نتیجه نهایی احتمالا یکسان است!»

رنگی به افتخار بیروت

ترکیب مبلمان و صنایع دستی را در آثار ندا دبس دیدید اما جالب است بدانید ندا با متخصصان رنگ نروژی Jotun برای ساختن یک رنگ به نام «بیروت من» (My Beirut) برای دیوارهای گالری اش همکاری کرد. آنها با الهام گرفتن از تن های گرم و بافت های پایتخت لبنان قدیم، رنگی جدید بین قرمز مایل به قهوه ای و خاکستری ایجاد کرده اند. «من تمام رنگ ها و احساساتی که در خیابان هیمزه (Gemmayze) در بیروت قدیمی تجربه کردم را در یک دیگ ذوب قرار دادم و آنها را مخلوط کردم.» اکنون استودیوی نادا در همان خیابان قرار دارد.

منبع: خوگرنیوز

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.