ترکیب طرح و نقش در دکوراسیون خانه به روایت حرفه‌ای‌ها

8
۰
(۰)
الگوی سه تایی در طراحی داخلی
الگوی سه تایی در طراحی داخلی

۱. استفاده از یک الگوی سه تایی:

سه، عددی عجیب و غریب در طراحی است و بهتر است برای طراحی منحصربه‌فرد خودتان این عدد را پایه قرار دهید تا حداقل میزان الگوی شما، سه تایی باشد.

برای این منظور بهتر است شما ابتدا الگویی خاص را برای شروع انتخاب کنید و سپس دو الگوی دیگر را در کنار آن به‌کار گیرید. الگوی اول باید در بزرگ‌ترین مقیاس باشد و نقطه توجه بیشتری را جذب کند. به‌عنوان مثال، می‌توانید از یک گل بزرگ برای الگوی اول استفاده کنید و اهمیت آن را دوچندان کنید.

الگوهای پارچه در دکوراسیون داخلی

الگوهای پارچه در دکوراسیون داخلی

یا اینکه الگوی دوم را نصف الگوی اول انتخاب کنید و یا از یک فرم هندسی استفاده کنید که دارای رنگ‌های مشابه و مکمل الگوی اول باشد.

این الگو نباید به‌عنوان مرکز توجه و نقطه اصلی انتخاب شود. الگوی سوم، در ابعاد کوچک‌تری قرار می گیرد و می‌تواند از هر یک از این دو الگو پیروی کند و یا هر دو را تکمیل کرده و ترکیبی از آنان باشد.

اگر الگو‌های بعدی را به طراحی اضافه می‌کنید، توجه داشته باشید که در حد علامت‌های کوچکی باشند و کمتر در کانون توجه باشند.

نکته‌ای که وجود دارد این است که بهتر است به ابعاد، وزن و حجم این الگو‌ها توجه کنید و آن‌ها را در سه سایز مختلف انتخاب کنید و یا در سه رنگ از آن‌ها استفاده کنید.

رنگ قهوه ای الهام گرفته از طبیعت

رنگ قهوه ای الهام گرفته از طبیعت

۲. از اطرافتان الهام بگیرید:

این الهام گرفتن می‌تواند از یک رنگ که شما بسیار آن را دوست دارید باشد و یا از تکه‌ای پارچه که همیشه برایتان جذاب بوده است و همچنین از اهمیت وسایلی که در اطرافتان وجود داشته است!

مثلا همیشه به صندوقچه کنار خانه‌تان علاقه داشته‌اید و یا یک صندلی که حس خوبی را به شما انتقال می‌دهد. همچنین الهام از طبیعت می‌تواند کمک بزرگی به شما کند. زیرا طبیعت با کم‌ترین خطا، مادر ترکیب‌بندی و رنگ است و می‌تواند منبع بسیار مفیدی برایتان باشد.

رنگ های تند برای پارچه

رنگ های تند برای پارچه

۳. شدت رنگ را تغییر ندهید:

به عقیده برخی از طراحان استفاده از رنگ‌های خالص در طراحی، نمی‌تواند مناسب باشد. اما برخی دیگر اعتقاد دارند که از رنگ‌های اولیه و پر جنب و جوش استفاده کنید و ترکیبی بسازید که این سرزندگی و شدت رنگ را در خود داشته باشد.

استفاده از رنگ‌های اولیه با شدت اصلی در ترکیب گل‌های بزرگ و کوچک و یا اشاره‌های هندسی، می‌تواند ترکیبی هیجان‌انگیز و منحصر به‌فرد برایتان ایجاد کند.

پارچه های مختلف در دکوراسیون داخلی

پارچه های مختلف در دکوراسیون داخلی

۴. پارچه‌ها را احساس کنید:

به غیر از اصول رنگ و شدت رنگ و طرح، جنس پارچه‌ها خود بیانگر خیلی از ویژگی‌های منحصر به‌ فرد آن است. هر یک از پارچه‌هایی که به‌کار می‌برید خود دارای شخصیت و کیفیت متفاوت است و هرکدام حس و حالی مجزا را منتقل می‌کنند.

برخی پارچه‌ها رسمی، برخی غیر رسمی، برخی سرزنده و مدرن، برخی پر ابهت و کلاسیک و … هستند. توجه به شخصیت پارچه و احساسی که در آن جریان دارد، می‌تواند از مهم‌ترین کاربرد‌های پارچه‌ باشد. شما باید بتوانید، حسی را که هر نوع پارچه منتقل می‌کند، به‌راحتی دریافت کنید و در کنار ترکیب بندی مناسب به‌کار بندید.

وزن طراحی در دکوراسیون داخلی

وزن طراحی در دکوراسیون داخلی

۵. وزن طراحی‌تان را تماشا کنید:

از قرار دادن تمام قطعات الگویی در یک طرف اتاق بپرهیزید. حجم‌ها و رنگ‌ها را در سرتاسر اتاق تقسیم کنید و آن را از یکنواختی خارج کنید. قرار دادن حجم‌های یک اندازه در یک سمت اتاق، باعث ایجاد سنگینی بیش از حد و تمرکز بر آن نقطه می‌شود.

حجم‌های بزرگ را به اطراف منتقل کنید تا از شلوغی و تمرکز نا به‌جا فاصله گیرید. همچنین باید گفت هر رنگ، وزن بصری خود را دارد و بهتر است از رنگ هایی که قدرت و میزان وزن یکسانی دارند، در یک نقطه استفاده نکنید و آن‌ها را با فضا و اجسام ترکیب کنید.

رنگ سفید در طراحی داخلی

رنگ سفید در طراحی داخلی

۶. مراقب رنگ‌های سفید باشید:

اگر شما از رنگ سفید استفاده می‌کنید، قدرت و جسارت خاصی را در ارائه طراحی داشته‌اید. اما باید توجه کنید برای داشتن یک ترکیب زیبا از رنگ سفید، بهتر است آن‌ها را در یک خانواده نگاه دارید.

از رنگ‌های هم‌خانواده، مثل کرم، شیری و یا سفید روشن، در کنار آن‌ها استفاده کنید تا اهمیت و جذابیت این رنگ‌ها از دست نرود. اما توجه به هماهنگی نوع سفید‌هایی که به‌کار می‌برید باید در الویت باشد.

اگر سفید‌های شما با یکدیگر مطابقت نداشته باشند، ترکیب دوست داشتنی‌ای که ایجاد کرده‌اید از دست خواهد رفت و پارچه شما دیگر آن اهمیت را نخواهد داشت. پس برای ترکیب‌های خانواد سفید باید بسیار دقت کنید.

انرژی الگوهای مختلف در دکوراسیون داخلی

انرژی الگوهای مختلف در دکوراسیون داخلی

۷. به انرژی الگو‌ها فکر کنید:

الگو می‌تواند تاثیر زیادی بر اتاق بگذارد. اگر شما به وجود هماهنگی بیشتر فکر می‌کنید، باید به ترکیب الگو‌های بزرگ و کوچک توجه کنید و به شخصیت الگو‌ها اهمیت دهید.

هر الگو انرژی مخصوص خود را دارد. طرح های ساده‌تر و خلوت‌تر، فضا را آرام‌تر و رنگ پریده‌تر می‌کنند، در حالی‌که الگو‌های شلوغ انرژی بیشتری دارند و فضا را شلوغ‌تر می‌کنند، ضمن آنکه توجه بیشتری را به خود جلب کرده و میزان انرژی موجود در یک فضا را نیز افزایش می‌دهند.

همچنین به این نکته باید توجه داشت که گاهی طرح‌های کوچک و ریز، خود دارای انرژی مضاعفی هستند که بهتر است در یک محدوده کوچک به‌کار بروند.

تقلب با پارچه‌های همنشین

تقلب با پارچه‌های همنشین

۸. تقلب با پارچه‌های همنشین:

برخی از شرکت‌های پارچه، این تقلب را در طراحی ایجاد کرده‌اند و رنگ‌ها و طرح‌هایی را در هم ترکیب کرده‌اند. این فرایند کار را برای شما آسان‌تر می کند. آن‌ها گاهی سه و یا بیشترین حد یک الگو را با هم ترکیب کرده‌اند و تنها کاری که شما باید انجام دهید، انتخاب پالت رنگی دلخواهتان است تا بتوانید آنچه را که در طراحی مد نظرتان است به‌دست آورید. این امر ممکن است تا حد زیادی اعتماد به‌نفس شما را برای رسیدن به یک طراحی مناسب افزایش دهد.

ترکیب رنگ ها با هم

ترکیب رنگ ها با هم

۹. از مخلوط کردن رنگ‌ها نترسید:

برای این مورد باید فقط به چند نکته توجه داشته باشید.ابتدا طرح‌ها و رنگ‌ها را از هم جدا کنید و اگر تغییری ایجاد می‌کنید، باید در یکی از این موارد باشد. به طور مثال طرح‌های بزرگ را در یک ترکیب با رنگ‌های مختلف به کار ببرید. همچنین بدانید که خانواده سفید‌ها را با هم ترکیب نکنید تا کیفیت رنگ سفیدتان از دست نرود.

ترکیب رنگ های مختلف در دکوراسیون داخلی

ترکیب رنگ های مختلف در دکوراسیون داخلی

می‌توانید الگوهای مخصوص را تغییر دهید ولی حواستان باشد که رنگ‌هایی که در آن استفاده می‌کنید، همگی مکمل یکدیگر و یا در ترکیب مناسبی با هم باشند تا طراحی شما تبدیل به آشفته بازار نشود.

پارچه را الگو قرار دهید و از ترکیب چند پارچه استفاده کنید، اما حواستان باشد که باید یک الگوی پارچه در اولویت قرار گیرد و سپس بقیه پارچه‌ها در میزان کم‌تر و در کنار پارچه اصلی قرار گیرند. این کار خیلی معمول نیست، اما از انجام آن نترسید و تا رسیدن به ترکیب دلخواهتان ادامه دهید.

بافت‌ها را با هم ترکیب کنید. شما می‌توانید یک بافت خشن از چوب را در کنار بافت لطیفی از مخمل قرار دهید و با ترکیب رنگ‌ها و حجم‌ها به طراحی مخصوص خودتان برسید.

ترکیب طرح و نقش در دکوراسیون داخلی

ترکیب طرح و نقش در دکوراسیون داخلی

تمام نکات مطرح شده از کاربردی‌ترین برنامه‌های طراحان حرفه‌ای است، اما باید به این نکته توجه کنید که متناسب با فضا و شرایط خاص، این عوامل نیز می توانند تغییر کنند و یا کاربردی برعکس پیدا کنند. توجه به نور و کاربرد آن در طراحی و رنگ و بافت و … از مهم‌ترین ویژگی‌های یک طراحی حرفه‌ای است. به طور کلی به آنچه که از محیط دریافت می‌کنید و حسی که محیط به شما منتقل می‌کند، بیشتر اهمیت دهید.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.