ترکیب رنگی موفق در دکوراسیون منزل

21
۰
(۰)

یک ترکیب رنگ درست می تواند بیش از نوع و چیدمان مبلمان منزل توجه مخاطبان را به خود جلب کند. پس به سراغ پاتریک مله طراح دکوراسیون داخلی می رویم تا کمی درباره ترکیب رنگی در دکوراسیون خانه خود توضیح دهد. پاتریک مله درباره علاقه خود به رنگ‌ ها می‌ گوید: «من از رنگ‌ها نمی‌ترسم خلق جلوه‌ های جسورانه با رنگ‌ ها را دوست دارم و به رنگ‌ های غنی عشق می‌ ورزم. من چندان تمایلی به کار با رنگ‌ های خاموش و ثالث ندارم و از جنب و جوش رنگ‌ ها در تمام فضای منزل استقبال می‌ کنم»

ترکیب رنگی در دکوراسیون
ترکیب رنگی در دکوراسیون

استفاده از رنگ‌ های هم‌ خانواده

در نگاه اول ورودی خانه پاتریک مله همچون شورشی از رنگ‌ های مختلف چشم بیننده را درگیر می‌ کند اما پس از صحبت با پاتریک متوجه شدیم که او در واقع قصد داشته با این رنگ‌ بندی یک پالت رنگ را تداعی کند. رنگ سفید نخستین اولویت او در رنگ‌ بندی است و آبی و نارنجی در جایگاه بعدی قرار دارند اما راز این رنگ‌ بندی جذاب چیست؟ در حقیقت پاتریک با طیف‌ های مختلفی از دو رنگ مکمل آبی و نارنجی کارکرده است. رنگ‌ های آبی به‌ کار رفته در دکوراسیون داخلی منزل او عبارتند از: آبی کبالت، فیروزه‌ ای، خرچنگی و دریایی و رنگ‌ های نارنجی نیز شامل نارنجی نارنگی و ناننجی گریپ فروتی می‌ شود.

برای پاتریک مله ترکیب رنگ‌ های سفید و آبی چیزی شبیه به پوشیدن پیرهنی سفید با شلوار جین یا یک کت و شلوار آبی است ترکیبی جذاب که بارها آن را مشاهده کرده ایم اما از دیدنش خسته نمی‌ شویم. به عقیده او ترکیب رنگ‌ های آبی و سفید چیزی شبیه به تلفیق سفید و سیاه است با این تفاوت که در آن چیزی شبیه به خشم، قدرت یا تندخویی دیده نمی‌ شود. از سوی دیگر ترکیب آبی و سفید به‌ گونه‌ ای است که می‌ توان بدون نگرانی در سراسر فضای منزل اعم از دیوارها، مبلمان و سایر اشیای زینتی از آن استفاده کرد
ترکیب رنگی در دکوراسیون
ترکیب رنگی در دکوراسیون

استفاده از یک پالت رنگ ثابت در تمام قسمت‌ های خانه نه‌ تنها حس یکپارچگی در دکوراسیون داخلی را تقویت می‌ کند بلکه موجب ایجاد یک هارمونی منظم از تغییرات بین اتاق‌ های مختلف نیز می‌ شود. در نتیجه هنگامی‌ که شما در اتاق نشیمن ایستاده‌ اید، می‌ توانید تا حدودی اتاق‌ های دیگر را نیز مشاهده کنید. درواقع شما توانسته‌ اید از تعدادی رنگ محدود به طرق مختلف استفاده کنید. در خانه پاتریک مله دیوارهای اتاق صبحانه با رنگ آبی مشابه اتاق نشیمن پوشش داده‌ شده است با این تفاوت که در نگاه اول رنگ نارنجی مبل راحتی تأثیری چشمگیرتر بر بیننده می‌ گذارد.

ترکیب رنگی در دکوراسیون
ترکیب رنگی در دکوراسیون

با درصدها بازی کنید

یک روش جذاب برای ایجاد تنوع بارنگ‌ های محدود بازی با میزان استفاده از آنها در بخش‌ های مختلف است. در واقع شما می‌ توانید رنگی که در یک اتاق به شکل محدود استفاده کرده‌ اید را در فضایی دیگر به‌ عنوان پیش‌ زمینه به‌ کار ببرید. این شیوه دقیقاً همان چیزی است که پاتریک مله در اتاق موسیقی خود از آن بهره برده است. او در این فضا از پرده و آباژورهایی به رنگ نارنجی به‌ عنوان رنگ زمینه و به میزان زیاد استفاده کرده و رنگ آبی را تنها برای یکی از صندلی‌ های راحتی در نظر گرفته است.

به عقیده پاتریک مله رنگ سفید پتانسیل بالایی برای خلق یک فضای تازه و مدرن دارد. مردم از مبلمان قدیمی خانه‌ های مادربزرگشان بیزارند اما در واقع فرم این مبل و میز و صندلی‌ ها شگفت انگیز و ماندگار است و رنگ سفید نیز می‌ تواند به آنها جلوه‌ ای مدرن ببخشد. پاتریک در اتاق ناهارخوری منزل خود برای ایجاد تعادل میان ست ناهارخوری قدیمی و دیوارهای نارنجی رنگ سفید را برای صندلی‌ ها انتخاب کرده است.

ترکیب رنگی در دکوراسیون
ترکیب رنگی در دکوراسیون

نکاتی پیرامون ترکیب رنگ‌ها

اگر به استفاده گسترده از رنگ‌ هایی نظیر نارنجی و آبی تمایل ندارید یا دست‌ کم برای این تغییر ناگهانی آماده نیستید بهتر است ابتدا از تغییر رنگ وسایل کوچک نظیر بالش، پتو و قالیچه‌ ها آغاز کنید. در این صورت احتمالاً پس از مدتی سلیقه شما نیز تغییر کرده و به این رنگ‌ ها عادت می‌ کنید. افزون بر این کتاب‌ ها، گل‌ ها وآباژورها یا چراغ‌ های تزئینی و رومیزی نیز راهی کم‌ هزینه و سریع و برای افزودن رنگ‌ های غنی به دکوراسیون داخلی محسوب می‌ شوند.

مصرف بیش‌ازحد رنگ‌ های سرد، خاکستری و طیف‌ های خالی از رنگ‌ های طبیعی و واقعی نیز چندان توصیه نمی‌ شود. این نکته در مورد رنگ کرم نیز صادق است. کرم می‌ تواند در برخی مواقع دوست‌ داشتنی باشد اما در واقع این رنگ تاریخ‌ مصرف دارد و بسیاری از کهنگی و حس کثیفی آن گلایه دارند. بنابراین بهتر است از رنگ سفید به‌ جای کرم استفاده کنید. همچنین بهتر است به‌ جای رنگ ماسه‌ ای از شکلاتی استفاده نمایید.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.