ترفندهای خانه تکانی اتاق نشیمن

7
۰
(۰)
چالش خانه تکانی
چالش خانه تکانی

برای رسیدن به هدف خلاص شدن از شر شلختگی و به هم‌ریختگی اتاق نشیمن فقط لازم است از امروز تا پنج روز دیگر هرروز ۳ تا ۴ ساعت وقت بگذارید. اگر با این تکنیک عمل کنید، نیاز ندارید مرخصی‌های چندروزه بگیرید و حتی با وجود شاغل بودن می‌توانید خانه تکانی نشیمن را بدون اینکه خانه بلبشو شود تمام کنید.

فقط باید به مراحل این چالش و زمانبندی دقیق اجرایش پایبند بمانید. در پایان متوجه می‌شوید که ارزشش را داشت برای خانه تکانی اتاق نشیمن اینقدر وقت و انرژی بگذارید. البته که لازم است اهداف و زمانبندی خود را به دقت روی یک کاغذ بنویسید. در این برگه می‌توانید فضایی را برای کارهای آینده اختصاص دهید تا طریق برنامه‌ریزی از شلختگی مجدد اتاق نشیمن جلوگیری کنید.

اتاق نشیمن مرتب

اتاق نشیمن مرتب

برای اینکه خانه تکانی اتاق نشیمن سریع و بدون حاشیه تمام شود این مراحل را دنبال کنید.

۱. لوازم اضافی را از روی سطوح بردارید

اکثر اوقات از فضاهای اتاق نشیمن برای قرار دادن هر چیزی که دم دستمان است، استفاده می‌کنیم! پس دو کیسه بردارید؛ یکی را برای اقلام دور ریختنی، دومی برای وسایلی که باید بروند خانه خودشان؛ مجله‌ها به آرشیو داخل اتاق، اسباب بازی به اتاق کودکان، کنترل روی میز جلومبلی در کشو میز تلویزیون و ماگ، زیربشقابی و ظرف و ظروفی که روی کنسول طوری جا خوش کرده‌اند که انگار باید همانجا باشند را به آشپزخانه ببرید.

نکته: تابلوی نقاشی روی دیوار و مجسمه‌ داخل قفسه را واقعا دوست دارید یا به دکوراسیون تان نمی‌آید؟ اگر وسیله‌ای جایی در دکوراسیونتان ندارد و هنوز قابل استفاده است، کنارش بگذارید. شاید در جشن نیکوکاری دیوار یک موسسه خیریه از حضورش خوشحال شود.

مرتب کردن همه فضاها

مرتب کردن همه فضاها

۲. داخل کشوها هم مهم هستند

وقتی کف زمین را از به‌هم‌ریختگی نجات دادید، نوبت فضاهای داخلی کمد، میز و ویترین است. مجلات قدیمی، سی دی یا دی وی دی و هر چیزی را که دیگر لازمش ندارید، بردارید و بگذارید در کیسه دورریختنی‌ها تا راهی بازیافت شوند. چطور دلتان را راضی کنید که چیزی که امروز خوار می‌پندارید عاقبت به کارتان نمی‌آید؟ از خود بپرسید در شش ماه آینده چند بار ممکن است از این وسیله استفاده کنید، تا مشخص شود حضورشان در خانه به چه میزان ضررویست؟ اینکه اتاق نشیمنتان بزرگ و جادار است، اصلا دلیل قانع کننده‌ای برای نگه‌داری یک شکلات‌خوری در ویترین، که در بین رقبایش همیشه بازنده است و سال تا سال هم رنگ شکلات را به خود نمی‌بیند، نیست.

جعبه متحرک

جعبه متحرک

۳. فضای ذخیره سازی داشته باشید

داشتن قفسه و وسایلی مثل سبدها و آویزها برای سامان‌دهی خیلی به جلوگیری از به‌هم‌ریختگی کمک می‌کند، اما ممکن است در اتاق نشیمنتان فضایی برای گذاشتن قفسه نداشته باشید یا طرفدار سبک مینیمال باشید و ترجیح دهید همه چیز در بهینه‌ترین حالت خود باشد و نگه‌دارنده‌ها از دسته مبل و دیوار آویزان نباشند. اما به هر حال باید به فکر وسایلی مثل عینک، کتاب و مجله، لیوان و … باشید. وسایلی که پراکندگی‌شان روی میزها توی ذوق می‌زند و از طرفی هم دوست دارید دم دست باشند. می‌توانید یک جعبه متحرک دارای پایه از چوب بسازید یا بدهید برایتان بسازند تا این لوازم را آنجا بگذارید و راحت به هر جای اتاق که خواستید ببرید و از سطح رویش به عنوان میز استفاده کنید. میزهای عسلی که فضای ذخیره‌سازی دارند هم می‌توانند انتخاب خوبی برای این مشکل باشند.
کوسن ها رو پُف دهید
کوسن ها رو پُف دهید

۴.نکات ریز خانه تکانی اتاق نشیمن را جدی بگیرید

بعد از سامان دادن و تمیزکاری فضای داخلی مبلمان نوبت به نظافت می‌رسد؛ در این مرحله با ترفندهایی ساده کارتان سریع تر پیش خواهد رفت و نتیجه زیبا‌تر خواهد بود.

 • گردگیری را از بالای راست به پایین چپ انجام دهید. از کنج بالایی سمت راست دیوار که به سقف رسیده، غبارروبی کنید تا بیایید برسید به سمت چپ پایین. این روش را برای گردگیری قفسه‌ها، پنجره‌ها، مانیتور تلویزیون و … به کار ببرید تا گرد و غبار به بالا برنگردد. کنج ها را با گوشه‌گیر برس‌دار جاروبرقی بکشید و بعد سراغ دستمال بروید.
 • هنگام استفاده از اسپری‌های شوینده آنها را ۳۰ ثانیه قبل روی سطح مورد نظر بپاشید و بعد دستمال بکشید.
 • روزنامه باطله هنوز و همچنان بهترین گزینه برای تمیز کردن و جلوگیری از پرزدار شدن شیشه و سطوح صاف و شفاف است.
 • بعد از کشیدن دستمال مرطوب و نمناک بلافاصله با دستمال خشک و نرم سطوح را پاک کنید تا لکه نیفتد.
نکات ریز خانه تکانی نشیمن

نکات ریز خانه تکانی نشیمن

 • هنگام گردگیری هر چیزی که روی سطوح و یا قفسه هاست و در مرحله قبل مطمئن شدید که جایش همانجاست را داخل کارتن قرار دهید و به اتاق دیگر ببرید و بعد از گردگیری دوباره سرجایشان قرار دهید. با اینطرف و آن طرف گذاشتنشان فقط زمان را هدر می‌دهید.
 • فضای پشت چوب پرده، روی قرنیز، پشت شوفاژ و رادیاتور، زیر مبل، سه راهی‌ها، کلید و پریزها، داخل و بالای کلاهک آباژور، دستگیره و درز پنجره ها را یادتان نرود. کنترل ها را باز کنید و صفحه دکمه هایشان را با الکل تمیز کنید.
 • رنگ پریدگی‌های هر چند جزئی مبلمان را با رنگ مخصوص بپوشانید، واکس روغن جلادهنده به آن‌ها بزنید.
 • قبل از شروع جارو زدن هر چیزی که سر راه است را بردارید و به طور کامل در سمت دیگر اتاق بگذارید.
 • کاور مبل‌ها و پرده‌ها را بعد از گردگیری برای شستشو دربیاورید، نه قبل از آن.
 • هیچ چیز حتی یک کاور کوسن کوچک را در همان اتاق و فضای بسته نتکانید.
 • کوسن‌ها را پُف دهید.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.