ترفندهایی برای چیدمان بهتر اتاق ناهارخوری

8
۰
(۰)

به همین دلیل دکوراسیون اتاق ناهارخوری نیز بسیار حائز اهمیت بوده و بهتر است که با سلیقه، سبک و احتیاجات ما هماهنگی کامل داشته باشد. اگر مدت‌ هاست که از اتاق‌ ناهارخوری خانه‌ خود استفاده نمی‌کنید شاید وقت آن رسیده‌ است که با طراحی بهتر آن دوباره وعده‌ های غذاییتان را به‌این فضا منتقل کنید. همچنین اگر اهل غذا خوردن دسته جمعی نیستید و یا عادت به صرف غذا دور یک میز ندارید می توانید با یک طراحی چند منظوره این بخش از خانه را به کانونی گرم مبدل کنید و از آن استفاده کاربردی تری بکنید.

اتاق ناهارخوری جاییست که افراد برای صرف وعده‌ های غذایی با خانواده‌ دور هم جمع می‌شوند و از اتفاقاتی که طی روز برایشان پیش آمده است صحبت می‌کنند. در مهمانی‌ ها، با دوستان و یا فامیل گرد یک میز می‌نشینند از غذاهای خوشمزه لذت می‌برند و به بحث‌ های شیرین می‌پردازند. در بسیاری از خانواده‌ها صرف شام و ناهار و یا افطار بسیار مهم است و ترجیح می‌ دهند که همه‌ اعضای خانواده در این مواقع کنار یکدیگر باشند. حتما شما هم خاطرات دلنشینی از گردهمایی های فامیلی یا دوستانه دارید که در همین فضا اتفاق افتاده و با مرور آنها یا دیدن تصاویرشان لذت می برید. برای آنکه در این اتاق فضایی بهتر و خاطره‌ انگیزتر در اختیار داشته باشید لازم است که دکوراسیون آن را طوری طراحی کنید که هم راحت و جوابگوی استفاده‌ روزمره‌ باشد و هم به زیبایی خانه بیفزاید.

 

دکوراسیون اتاق ناهارخوری

دکوراسیون اتاق ناهارخوری

سبک خود را پیدا کنید

هنگام دکور کردن یک اتاق پیش از هرچیز بهتر است که برای سبک آن تصمیم بگیرید. ممکن است طرفدار دکوراسیون مدرن باشید. بدین ترتیب از میان انتخاب‌ های فراوانی که برای مبلمان، اشیای دکوراتیو، پرده، نورپردازی، فرش و غیره وجود دارد راحت‌ تر و محدودتر قادر به تصمیم‌ گیری خواهید بود. در عین حال ممکن است که طرفدار یک دکوراسیون کلاسیک و تجملی باشید. برای این منظور نیازی نیست که تماما از اشیای گران‌ قیمت، عتیقه و غیره استفاده کنید یک لوستر بزرگ و پر زرق و برق می‌ تواند فضای اتاق ناهارخوری شما را به‌ کلی تغییر دهد.

دکوراسیون اتاق ناهارخوری

انتخاب میز

مرکز ثقل و توجه در اتاق ناهارخوری میز و صندلی های آن است. پس هنگام طراحی دکوراسیون این اتاق قبل از هرکار باید به‌دنبال ست ناهارخوری مناسب که شامل میز و صندلی‌ هاست باشید. برای انتخاب میز اولین چیزی که باید در نظر داشته باشید جمعیت است. باید توجه داشته باشید که در طول روز چند نفر از این میز استفاده می‌ کنند و همچنین در مناسبت‌ های خاص‌ تر چند نفر به آن اضافه می‌شوند. اگر زیاد اهل مهمانی هستید و بیشتر اوقات تعداد زیادی سر میز ناهارخوری شما غذا می‌خورند بهتر است به‌ دنبال میز‌های بزرگتر باشید. اما اگر تنها چند بار در سال میزبان جمعیت‌های زیاد هستید پس میزهای کوچکتر می‌توانند به‌ راحتی جوابگوی نیاز خانوادگی و روزمره‌ شما باشند. امروزه خانه‌ ها وسعت کمتری دارند. به‌ همین دلیل هنگام انتخاب میز باید به اندازه‌ اتاق و یا فضای‌ ناهارخوری نیز توجه داشته باشید. در فضاهای کوچکتر می‌توانید از میزهای تاشو استفاده کنید. اندازه‌ میز باید طوری در نظر گرفته شود که وقتی همه دور آن نشسته‌ اند همچنان جا برای تکان دادن صندلی‌ها و حرکت وجود داشته باشد. میزهای گرد برای فضاهای کوچک کاربرد بسیاری دارند چرا که تعداد نفرات بیشتری را دور خود جای می‌ دهند و فضای کمتری را نیز اشغال می‌کنند.

دکوراسیون اتاق ناهارخوری

با رنگ‌ها بازی کنید

اتاق ناهارخوری جزئیات زیادی دارد. از ظرف‌ ها گرفته تا کارد و چنگال و رومیزی و تزیینات اتاق. در طراحی دکوراسیون این اتاق خوب است که به رنگ مبلمان و جزئیات توجه ویژه داشته باشیم. اگر به‌دنبال آن هستید که فضای اتاق‌ ناهارخوری شما حالتی سنتی‌ تر و کلاسیک‌ تر به خود بگیرد بهتر است برای مبلمان از رنگ‌ های خنثی استفاده کنید. معمولا قهوه ای، سفید و کرم انتخاب‌ های شیک‌ی هستند. این رنگ‌ ها را می‌ توان به‌ راحتی با دیگر اجزا هماهنگ کرد به همین دلیل دست شما در انتخاب رنگ برای جزئیات نظیر رومیزی، ظروف تزیینی و کاربردی و سایر لوازم مکمل باز خواهد بود. برای جلوگیری از یکنواختی رنگ در فضا می‌توانید از تزییناتی که رنگ‌ های تندتری دارند استفاده کنید. ولی اگر به‌دنبال داشتن فضایی مدرن هستید از رنگ‌ های متفاوت و پرهیجان نترسید. می‌ توانید از رنگ‌ ها و طرح‌ های غیر معمول و متفاوت استفاده کنید و با ترکیب کردن آنها در فضا ایجاد کنتراست کنید.

دکوراسیون اتاق ناهارخوری

نورپردازی

یکی از نکات کلیدی در طراحی دکوراسیون داخلی همه‌ اتاق‌ های خانه نورپردازی‌ است. نوری که در یک فضا استفاده می‌کنید باید مطابق با احتیاجات شما باشد. به‌طور مثال نور متمرکز و مستقیم برای اتاق کار و یا درس مناسب‌ تر است در حالیکه اتاق ناهارخوری به نورپردازی ملایم‌ تری احتیاج دارد تا فضای دلپذیری را در اختیار شما قرار دهد. نکته‌ اصلی برای ایجاد چنین فضایی استفاده‌ از نور در تمام سطوح است به ایین معنا که بهتر است علاوه بر نور لوستر از چراغ‌ هایی که روی زمین کار گذاشته می‌شوند، آباژور‌ها، هالوژن‌ ها و لوسترهای دیواری و همچنین نور طبیعی نیز استفاده کنید. توجه داشته باشید که شکل چراغی که انتخاب می‌کنید در طراحی اتاق تأثیر به‌ سزایی دارد. وقتی برای بالای یک میزگرد از یک لوستر دایره شکل استفاده می‌کنید و یا لوستر‌های بیضی را برای میزهای بیضی ترجیح می‌دهید چشم‌ شما تصویر زیباتری را مشاهده می‌کند و به‌طبع احساس بهتری در فضا ایجاد می‌شود.

در آخر توجه داشته باشید که هنگام انتخاب نورپردازی باید به اندازه‌ اتاق نیز دقت کنید. اگر اتاق ناهارخوری شما وسیع و بزرگ است از لوسترهای پر زرق و برق‌ تر و بزرگتر استفاده کنید تا به فضا جلوه‌ خاصی ببخشد. در اتاق‌ های کوچکتر از چراغ‌ های مدرن‌ تر و کوچکتر استفاده کنید چرا که در دکوراسیون همه‌ چیز به تناسب و هماهنگی برمی‌گردد. در تصویر بالا حالت ردیفی چراغ‌ های لوستر شکل مستطیل میز را تداعی می‌کند.

دکوراسیون اتاق ناهارخوری

تزیینات اتاق ناهارخوری

اتاق ناهارخوری نیز مثل هر اتاق دیگری از خانه به دکور شدن و اشیای تزیینی نیاز دارد. در این اتاق رومیزی و ظرف و ظروف نیز بین این اشیا قرار می‌ گیرند. شما به‌ راحتی می‌ توانید سبک و سیاق خود را با انتخاب نقش و طرح مناسب وارد فضای اتاق‌ ناهار‌خوری خانه‌ خود کنید. به‌ طور مثال دستمال‌ سفره‌ ها را با طرح و رنگ رومیزی هماهنگ کنید. فراموش نکنید که گلدان‌ها، شمع‌ ها و دیگر اشیای دکوراتیو نیز نقش بسیاری در شخصیت بخشیدن به این فضا دارند. می‌توانید دیوارها را با تابلو‌های نقاشی، ظروف دیوارکوب و از این قبیل تزیین کنید. نکته‌ مهمی که در تزیین این اتاق باید مورد توجه قرار بگیرد امتناع از زیاده‌رویست. به‌ همان اندازه که خلوتی ممکن است آسایش شما را هنگام غذاخوردن به‌هم بزند شلوغی نیز چشم‌ را آزار می‌دهد و تأثیر کاملا مشابهی دارد. به‌همین دلیل بهتر است از وسایلی استفاده‌ کنید که بیش از هر چیز نشان دهنده‌ سلیقه‌ شما باشند و روی تعداد کمتری از آنها تمرکز کنید.

دکوراسیون اتاق ناهارخوری

اتاق ناهار‌خوری چند‌منظوره

همه‌ افراد می‌خواهند که از فضای خانه‌ خود به بهترین شکل استفاده کنند. به‌ همین دلیل هنگام طراحی دکوراسیون یک اتاق باید به سبک زندگی خود توجه داشته باشیم. زندگی مدرن امروزی افراد را به سمتی هدایت کرده‌ است که شاید استفاده‌ زیادی از یک اتاق ناهارخوری رسمی نداشته باشند. به‌ جای حذف این مرکز مهم از فضای خانه می‌توانید آن را طوری طراحی کنید که جوابگوی دیگر احتیاجات روزمره‌ تان نیز باشد. اگر به‌ دنبال داشتن دکوراسیون اتاق ناهارخوری به سبک کلاسیک نیستید می‌ توانید آن را در عین حال به یک هوم آفیس و یا یک کتابخانه تبدیل کنید. با انتخاب میز ناهارخوری مناسب، نورپردازی درست، قرار دادن قفسه‌ های کتاب و صندلی‌ های راحت اتاق ناهارخوری تبدیل به یک فضای چند منظوره برای استفاده‌ بیشتر و با کیفیت‌ تر می‌شود. علاوه بر این این کار عادات و سلایق شما را نیز نمایان می‌سازد.

در دکوراسیون اتاق ناهارخوری هر چه فضایتان کوچکتر باشد و کاربری  فضای ناهارخوری  بیشتر لزوم خلاقیت در طراحی و دکوراسیون فضای مورد نظرتان بیشتر می شود. راه حل های بسیاری وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید. در فضاهای یک پارچه که تکلیف جای ناهارخوری چندان مشخص نیست می توانید از گوشه های دنج و معمولا کمتر کاربردی برای این منظور استفاده کنید و ترکیب کاناپه با صندلی های میز نیز می تواند ایده خوبی باشد.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.