ترفندهایی برای تفکیک فضا در خانه های کوچک

48
۲.۵
(۲)

به‌ غیر از اینها شاید شما هم در یک سوییت کوچک زندگی می‌ کنید که در آن باید فضای خواب، نشیمن و کارتان را جای دهید و گاهی فکر می‌ کنید که همه چیز بیش از اندازه شلوغ است. به‌ هر حال مهم نیست که خانه‌ شما بزرگ و یا کوچک است. برای داشتن یک زندگی شاد مهم این است که بتوانید در این فضا برای خود راحتی و آرامش را رقم بزنید. برای این‌ کار شاید اولین قدم این باشد که فضاهای مورد نظرتان را از هم تفکیک کنید. این‌ کار گرچه ممکن است به‌نظر سخت برسد ولی این چنین نیست. شما می‌ توانید با وسایلی که شاید هرگز فکرش را هم نمی‌ کنید یک فضای کوچک را جدا کنید. در این مطلب ۱۰ راه حل دکوراسیون داخلی برای تفکیک فضا در خانه های کوچک را با شما در میان می‌گذاریم. امیدواریم که بتوانید از آنها در جهت داشتن یک زندگی بهتر استفاده کنید.

تفکیک فضا در خانه های کوچک

۱. رنگ‌های جدا کننده

برای تفکیک فضا در خانه های کوچک یکی از جالب‌ ترین راه‌ حل‌ هایی که دکوراسیون داخلی ارائه می‌دهد استفاده از رنگ‌ هاست. آنها به شما این امکان را می‌ دهند که محل اتمام و شروع دو فضای متفاوت را داخل یک فضای واحد بدون استفاده از هیچ شی جانبی مشخص کنید. اگر برای این کار از دو رنگ کاملا متضاد استفاده کنید این تفاوت فضا بیشتر به چشم می‌ آید. استفاده از رنگ‌ ها علاوه بر اینکه شما را در جداسازی فضاها یاری می‌دهد باعث می‌ شود که حس و حال بهتری را نیز وارد منزل خود کنید. توجه داشته باشید که شما می‌ توانید با شناخت روانشناسی رنگ‌ ها برای هر یک از فضاهایی که ساخته‌اید تأثیر متفاوتی را نیز در نظر بگیرید. به‌ طور مثال در یک استودیو و یا سوییت کوچک برای قسمتی که میز کارتان را قرار می‌ دهید از رنگ زرد استفاده کنید تا انرژی بیشتری را برایتان رقم بزند.

تفکیک فضا در خانه های کوچک

۲. کاغذ‌دیواری چیزی بیش از پوشش دیوارها

همه‌ با کاغذ دیواری ها آشنا هستید. از قدیم آنها را به‌ جای رنگ برای دیوارهای خانه استفاده می‌کردند تا طرح و نقش بیشتری را وارد فضای منزل کنند. امروزه کاغذدیواری ها هم از تنوع بیشتری برخوردار هستند و هم با طرح‌ های جالب خود می‌ توانند به‌ صورت ترکیبی در یک فضا استفاده شوند. اکثر طراحان دکوراسیون داخلی شما را تشویق به استفاده از کاغذدیواری‌ های متفاوت در یک فضا می‌کنند. پس بدین ترتیب چرا آنها را طوری کنار هم قرار ندهید که دو فضا را از یکدیگر جدا کنند؟ شما می‌ توانید از دو کاغذدیواری که طرح‌ هایشان با یکدیگر همخوانی دارد و یا تکمیل کننده‌ هم هستند برای جداسازی فضای کوچک خانه‌ خود استفاده کنید. همچنین می‌ توانید از ترکیب کاغذدیواری و رنگ نیز بهره ببرید. توجه داشته باشید که وقتی صحبت درباره‌ جداسازی فضاهای کوچک باشد، همه چیز بر می‌ گردد به اینکه چشمان شما بتواند خط پایان یک فضا را از دیگری تفکیک کند.

تفکیک فضا در خانه های کوچک

۳. پرده‌ها را از پنجره جدا کنید

پرده‌ ها پوشش پنجره‌ ها هستند. اما همانطور که می‌ توانند جلوی دید را به‌ بیرون از پنجره بگیرند می‌ توانند اشیا را نیز پنهان کنند. شاید در اتاق‌ های پرو در مغازه‌ های لباس فروشی دیده باشید که به‌ جای در از پرده استفاده می‌ شود. این‌ کار یکی از روش‌ هاییست که می توان یک قسمت از فضا را از کل جدا کرد. در خانه‌ هایی که فضای کوچکی دارند نیز می‌ توانید از این راه‌ حل استفاده کنید. دکوراسیون داخلی به‌ شما این امکان را می‌ دهد که بدون مصالح خاص و ساخت و ساز وسیع بتوانید در فضای خود تأثیر دلخواه را ایجاد کنید. اگر جلوی قسمتی از خانه که به‌عنوان فضای خواب استفاده می‌ شود یک پرده نصب کنید می‌ توانید به‌ راحتی هنگامی که می‌ خواهید از قسمت نشیمن و یا ناهارخوری استفاده کنید آن را پوشانده و از تیررس چشم‌ ها دور نگه دارید. همچنین به‌ نظر من پرده‌ ها مخصوصا زمانی که برای جداسازی اتاق‌ خواب به‌ کار می‌ روند می‌ توانند تأثیر بسیار لذت‌ بخشی داشته باشند چرا که شما را به‌ یاد اتاق‌خواب‌ های مجللی می‌ اندازند که اطراف تخت را پرده‌ ها فرا گرفته‌ اند. به‌جز پرده‌ ها باقی پوشش‌ هایی که برای پنجره استفاده می‌ شود نیز می‌ توانند به‌عنوان جداکننده استفاده شوند. مثل کرکره‌ ها و یا حصیرها.

تفکیک فضا در خانه های کوچک

۴. فرش‌ها را فراموش نکنید

همانطور که قبلا هم درباره‌ فرش‌ ها در دکوراسیون داخلی صحبت کرده بودیم می‌دانید که آنها تأثیر بسیار جالبی در تفکیک فضاها دارند. با قرار دادن یک فرش در قسمتی از خانه که به‌ طور مثال می‌ خواهید از آن به‌ عنوان سالن نشیمن استفاده کنید فضا را به دو قسمت کاملا مجزا تفکیک می‌ کنید. بدین‌ ترتیب چشم شما می‌ تواند با دیدن فرش به‌ این فکر بیفتد که وارد یک فضای جداگانه و کاملا مجزا شده‌ است. این تأثیر زمانی که در باقی فضا فرشی وجود نداشته باشد می‌ تواند به اوج خود برسد. البته اگر ترجیح می‌ دهید که از کفپوش خالی استفاده نکنید می‌ توانید از فرش‌ هایی که طرح‌ ها و رنگ‌ های متفاوتی دارند برای فضاهای مجزا استفاده کنید. تنها باید هماهنگی آنها را با هم در نظر بگیرید.

تفکیک فضا در خانه های کوچک

۵. کمد لباس برای جداسازی فضا

این عنوان شاید به‌ نظر عجیب برسد. اما استفاده از کمد لباس برای تفکیک فضا در خانه های کوچک مخصوصا در استودیوها و سوییت‌ ها راه‌ حل بسیار متفاوت و جذابی‌ است. به‌ هر حال شما باید لباس‌ هایتان را در گوشه‌ ای از خانه جا بدهید و می‌ دانید که فضای زیادی را نیز اشغال می‌ کنند. در اینجا می‌ خواهم بگویم که می‌توانید با یک تیر دو نشان بزنید. از قفسه‌ لباس‌ هایتان و یا از رگال‌ها برای جداسازی فضای اتاق‌ خواب از باقی خانه استفاده کنید. لباس‌ ها طرح‌ ها و نقش‌ های متفاوت و جذابی دارند که حس‌ و حال خوشایندی را وارد فضای شما می‌ کنند. اگر حرف‌ های من نمی‌ توانند تأثیری که می‌ گویم را به‌ خوبی بیان کنند به‌عکس بالا توجه کنید.

تفکیک فضا در خانه های کوچک

۶. باز هم کتابخانه‌ ها

هر چقدر هم که از کتابخانه‌ ها می‌ نویسم باز هم استفاده‌ های جدیدی از آنها جلوی راهم سبز می‌ شود. این عناصر پر از قفسه و شاید گاهی حجیم کاربردهای فراوانی دارند. یکی از آنها تفکیک فضا در خانه های کوچک است. فرقی نمی‌ کند که قصد جداسازی محل خواب را از باقی فضا در یک استودیو دارید و یا می‌ خواهید نشیمن و ناهارخوری را از هم تفکیک کنید. شاید حتی می‌ خواهید در یک اتاق‌ خواب بزرگ برای فرزندانتان فضاهای مجزایی را فراهم کنید. در هر صورت کتابخانه‌ ها به کمک شما می‌ شتابند. وجود کتاب‌ ها با جلد‌های رنگینشان و امکان قرار دادن وسایل تزیینی در قفسه‌ ها باعث می‌ شود که این محصول جداکننده بتواند همزمان کاربرد دکوری نیز داشته باشد. اگر نمی‌ خواهید فضا را با ابعاد بزرگ یک کتابخانه اشغال کنید می‌ توانید از کتابخانه‌ های کوتاه‌ تر استفاده کنید. آنها درعین حال از بسته شدن بیش‌ از حد فضا نیز جلوگیری می‌ کنند.

تفکیک فضا در خانه های کوچک

۷. اختلاف سطح را جدی بگیرید

برای جداسازی فضاهای کوچک نیازی نیست که حتما از یک وسیله‌ جانبی استفاده کنید. گاهی یک اختلاف سطح جزئی می‌ تواند این تأثیر را برای شما ایجاد کند. اختلاف سطح‌ هم مثل باقی مواردی که درباره‌ شان صحبت کردیم چشم را در تفکیک فضا یاری می‌ کند. این اختلاف سطح ممکن است خود به خود توسط یک نیم طبقه در فضای خانه وجود داشته باشد اما شما هم می‌ توانید آن را با استفاده از پنل‌ های چوبی و یا حتی تختخواب‌ هایی که روی کشو‌های بزرگ قرار گرفته‌ اند ایجاد کنید.

تفکیک فضا در خانه های کوچک

۸. تاج تخت نیز یک جداکننده است

شاید خیلی از شما به تخت‌ هایی که تاج‌ های بلند و پر زرق و برق دارند علاقه‌ مند باشید. امروز می‌ خواهم به شما بگویم که آنها تنها جنبه‌ تزیینی ندارند. تاج تخت خود به‌ تنهایی می‌ تواند به‌ عنوان یک جداکننده در فضا عمل کند و شما را در جداسازی دو قسمت مختلف یک فضا یاری دهد. از تاج تخت در قسمت دیگر فضا می‌ توان به‌ عنوان یک دیوار کوتاه استفاده  و آن را تزیین کرد تا تأثیر متفاو ت‌تری در فضا داشته باشد.

تفکیک فضا در خانه های کوچک

۹. آیینه‌ ها و انعکاسشان

آیینه‌ های قدی امروزه از قاب‌ هایشان درآمده‌ اند، درون کمد‌ها رفته‌ اند و جای خود را به‌ مدل‌ های کوچکتر دیوارکوب داده‌ اند که بیشتر حالت تزیینی دارند. اما همین آیینه‌ های قدی می‌ توانند همچنان برای جداسازی فضاهای کوچک مورد استفاده قرار بگیرند. مزیت آیینه‌ های قدی به‌‌ عنوان جداکننده نسبت به باقی موارد این است که انعکاس نور در آنها باعث بزرگتر دیده شدن فضا نیز می‌ شوند. پس درواقع شما می‌ توانید دو کاربرد بی‌ نظیر که هر دو نیز برای یک فضای کوچک بسیار مهم هستند را در اختیار داشته باشید.

تفکیک فضا در خانه های کوچک

۱۰. انواع پارتیشن‌ ها

و بالاخره به‌ انواع پارتیشن‌ ها می‌رسیم. از آنجایی که آنها رایج‌ ترین نوع جداکننده‌ ها هستند آخرین عنوان این مطلب را به‌ خود اختصاص داده‌ اند. در باب استفاده از پارتیشن‌ ها بحث زیادی وجود ندارد. آنها به‌ منظور جدا کردن دو فضا از هم ساخته شده‌ اند. اما شاید جالب باشد که بدانید امروزه تنوع آنها آنقدر زیاد است که برای هر فضایی می‌ توانید یک گزینه‌ مناسب را پیدا کنید. پارتیشن‌ های جمع‌ شو می‌ توانند یکی از بهترین انتخاب‌ ها برای فضاهای کوچک باشند چرا که در صورت لزوم می‌ توانید با جمع کردن آنها فضا را بزرگتر کنید. از پارتیشن‌ هایی که حالت دکوری و تزیینی بیشتری دارند نیز می‌ توانید برای داشتن فضایی جذاب‌تر استفاده کنید.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۲.۵ / ۵. تعداد نظرات: ۲

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.