ترفندهایی برای تغییر دکوراسیون بدون هزینه

15
۰
(۰)
تغییر چیدمان وسایل یکی از راه‌های موثر و رایگان تغییر دکوراسیون است
تغییر چیدمان وسایل یکی از راه‌های موثر و رایگان تغییر دکوراسیون است

با تغییر چیدمان شروع کنید

تغییر چیدمان وسایل یکی از راه‌های موثر و رایگان تغییر دکوراسیون است. سعی کنید این کار را با همراهی یک نفر دیگر انجام دهید تا برای چیدن مبلمان با یکدیگر هم‌فکری کنید و با کمک هم مبلمان را جابه‌جا کنید. اگر فضای کافی دارید از جابه‌جا کردن مبل‌ها، میزناهارخوری و تخت‌خواب نترسید. می‌توانید الگوهای مدنظرتان را روی کاغذ بکشید و با نظر همراهتان چندتایی از آن‌ها را امتحان کنید تا به بهترین نتیجه برسید. در جابه‌جا کردن وسایل بزرگ سعی کنید حواستان به نورپردازی، دیوار‌ها و وضعیت تابلو‌ها و گلدان‌هایی که نیاز به نور دارند باشد. اگر فضای کافی تغییر چیدمان مبل‌ها و میزهای بزرگ را ندارید می‌توانید میزهای کوچک، آباژور و صندلی‌ها (اگر متفاوت‌اند) را جابه‌جا کنید.

به اتاق نگاه کنید و ببینید برای تضاد بخشیدن یا جان‌دارتر کردن فضا چه رنگ‌هایی لازم است

به اتاق نگاه کنید و ببینید برای تضاد بخشیدن یا جان‌دارتر کردن فضا چه رنگ‌هایی لازم است

از جادوی رنگ‌ها غافل نشوید

افزودن یک رنگ جدید به هر چیزی می‌تواند کل ظاهر آن را تغییر دهد. از رنگ‌ استفاده کنید. رنگ‌ مقرون به صرفه‌ است، به راحتی استفاده می‌شود و تغییرات بزرگ ایجاد می‌کند. مثلا رنگ کردن بخش پشتی کتابخانه شاید در نگاه اول مهم به نظر نرسد اما تاثیر زیادی در دیده‌شدن آن و رنگ بخشی به اتاق دارد. میز و لوازم کهنه و رنگ‌ورورفته‌ای که هنوز دوستشان دارید را با رنگ جان تازه ببخشید. به اتاق نگاه کنید و ببینید برای تضاد بخشیدن یا جان‌دارتر کردن فضا چه رنگ‌هایی لازم است. مثلا می‌توانید از یک روبان قرمز برای نگه داشتن یک پرده‌ی سبز استفاده کنید یا لبه‌ی یک گلدان سفید ساده را یک رنگ گرم بزنید.

رنگ کردن را از لوازم کوچک مثل میز گلدان‌ها شروع کنید. پارچه‌ها را هم می‌شود رنگ کرد. با اضافه کردن نقش به کوسن‌ها شروع کنید. قبل از شروع حتما رنگ را روی پارچه تست کنید و سراغ وسایلی که خیلی برایتان مهم هستند نروید! چون به‌هرحال ممکن است نتیجه کار برایتان مطلوب نباشد. اگر رنگ کردن وسیله‌ها برایتان تصمیم سختی است، برای جاندار کردن فضای خانه حتی می‌توانید سراغ بوم نقاشی بروید. نگران این نباشید که نقاش نیستید. خانه شماست و شما می‌دانید چه رنگ‌هایی را دوست دارید. می‌توانید اشکال هندسی مختلف را با رنگ‌های سرد روی بوم بکشید یا رنگ‌ها بدون الگوی خاصی روی آن بپاشید. نقاشی‌تان را می‌توانید روی دیوار بالای یک مبل نصب کنید یا روی پایه آن در گوشه‌ای قرار دهید. در فروشگاه‌ها معمولا نمونه رنگ‌ها را رایگان یا با قیمت خیلی کم در اختیار شما قرار می‌دهند. اسپری هم می‌تواند انتخاب مناسبی باشد.

استفاده از المان‌های شخصی اتاق پذیرایی را ویژه می‌کند

استفاده از المان‌های شخصی اتاق پذیرایی را ویژه می‌کند

کمی مسئله را شخصی کنید!

ترکیب بازتاب‌های شخصی از سلیقه شما، مسافرت‌ها و ریشه‌های خانوادگی شما اتاق پذیرایی را خاص و ویژه می‌کند. پرتره‌های پدر و مادر و مادربزرگ و پدربزرگ‌ ها، نقشه مکان‌هایی که به آن‌ها سفر کرده‌اید یا دوست دارید سفر کنید، کلاژی از عکس‌های عزیزان و دوستانتان، همگی چیزهایی هستند که یک اتاق پذیرایی شخصی به شما می‌دهند. اگر هنرمندید و نقاشی یا وسیله‌ی خاصی ساخته‌اید، از نمایش دادن آن نترسید. سعی کنید برای آن جای مناسبی در اتاق بیابید.

دور ریختن اضافی‌ها به دیده شدن بقیه لوازم کمک بزرگی می‌کند

دور ریختن اضافی‌ها به دیده شدن بقیه لوازم کمک بزرگی می‌کند

اضافی‌ها را دور بریزید!

تغییر در دکوراسیون و بهتر کردن آن همیشه مساوی با افزودن لوازم جدید نیست. گاهی دور انداختن لوازمی که اثر سابق یا کاربرد قبلی خود را ندارند نیز می‌تواند در تغییر دکوراسیون موثر باشد. ممکن است بعضی از وسایل را واقعا دوست داشته باشید اما سعی کنید پا روی دلتان بگذارید و دورریختی‌ها را دور بریزید. نگران نباشید. باز شدن فضا و خلوت شدن محیط هم به افزایش آرامش آن کمک می‌کند و هم جا برای وسیله‌های جدیدی که لازم‌ هستند و واقعا به آن‌ها احتیاج دارید باز می‌شود. همچنین بقیه لوازم بهتر دیده می‌شوند.

به خانه عشق اضافه کنید

به خانه عشق اضافه کنید

به خانه عشق اضافه کنید

گاهی دکوراسیون زیبا و کامل بنظر می‌رسد، همه اکسسوری‌ها و اشیاء تزئینی سرجای خودشان نشسته‌اند، ترکیب بندی فرم‌ها و هارمونی رنگ‌ها درست است، اما احساس صمیمیتی که از یک خانه داریم را به خودمان و میهمانان منتقل نمی‌کند و حس و حالی رسمی دارد. می‌توان با چند ایده کوچک خانه را خودمانی تر کرد مثلا می‌توانید:

  • یک کوبلن بافت روی پشتی صندلی ساده چوبی بیاندازید.
  • یک جمله غیرانگیزشی و بامزه را بنویسید و قاب کنید و به دیوار اتاقتان بزنید.
  • لوازم کلاسیکی مثل مجلات، کتاب، عود و شمع را در یک سینی کوچک جمع کنید و روی میزجلو مبلی بگذارید.
  • رنگ رویه‌ی کاناپه‌ها را به یک رنگ بازیگوش تغییر دهید.
  • با یک جفت از کفش‌های کودکیتان دسته در را تزئین کنید.
  • تنها یک دیوار کوچک و باریک را با کاغذ دیواری طرحدار و شلوغی بپوشانید.
  • دستگیره‌های کشوهای اتاق خواب یا اتاق کارتان را با منگوله‌های بافتنی رنگارنگ زینت دهید.
ایرادها را برطرف کنید

ایرادها را برطرف کنید

ایرادها را برطرف کنید

ممکن است ایرادها و نواقص به ظاهر بزرگی در دکوراسیون خانه وجود داشته باشد که با یک جمله و یک راهکار ساده حل می‌شوند؛ اینجا ۶ ایراد رایج و ایده‌هایی برای حل شدنشان را ببینید.

۱.مشکل: اشیاء دکوری جذاب در آشپزخانه ندارید.
راهکار: سیب‌های قرمز، پرتقال و لیموترش‌ها را از یخچال بیرون بیاورید و در ظرف‌های شیشه‌ای بریزید. این بلورهای رنگارنگ می‌توانند بخشی از تزئینات آشپزخانه شما باشند.

۲.مشکل: دکوراسیون آشفته بنظر می‌رسد.
راهکار: با قرار دادن تلویزیون یا شومینه به عنوان نقطه مرکزی و چیدن سایر مبلمان دور آن در اتاق وحدت و انسجام ایجاد کنید.

۳.مشکل: میزناهاری کوچک است.
راهکار: یک رانر ظریف و نازک که پترن کمرنگی دارد را روی میز بیاندازید و با یک گلدان کوچک میز را به دو بخش مجزا تقسیم کنید.

۴.مشکل: دیوار ساده است.
راهکار: نیازی به قاب عکس و تابلوهای نقاشی و آثار هنری نیست. با یک پارچه گلدار می‌توانید دیوار را از یکنواختی در بیاورید.

۵.مشکل: مبلمان کسل کننده است.
راهکار: ممکن است رنگ مبلمان خنثی و یا سبکش کسل کننده باشد. به جای اینکه روی هر مبل یک کوسن قرار دهید، کوسن‌هایی با ابعاد و طرح‌های متنوع را روی یک کاناپه جمع کنید.

۶.مشکل: خرابی روی دیوار وجود دارد.
راهکار: ممکن است بخشی از دیوار آسیب دیده باشد که نتوانید با قاب آن را بپوشانید. آینه قدی در این موارد و برای پوشاندن ایرادات دیوار در ارتفاع پایین مناسب است.

شما هم می‌توانید با این ایده‌های این چنینی و با خلاقیت خودتان نواقص دکوراسیون را برطرف کنید.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.