ترفندهایی برای آشپزخانه ای تمیزتر، لوازم آشپزخانه ای سالم تر

14
۰
(۰)
نظافت یخچال
نظافت یخچال

یخچال

کمتر وسیله ای مثل یخچال است که با کمی غفلت غیرقابل کنترل شود. بسیاری از کارشناسان توصیه می کنند هر ماه یک بار از بالا تا پایین یخچال را نظافت کنید اما اگر حوصله اش را ندارید حداقل هر فصل این کار را انجام دهید. کار نظافت یخچال را با بیرون آوردن غذاها از یخچال و گذاشتن شان در جایی خنک شروع کنید. مرحله بعدی بیرون آوردن قفسه ها و کشوها از یخچال و کنار گذاشتن شان است. جوش شیرین و آب راه حل مناسب نظافت یخچال هستند.

نظافت ماشین ظرفشویی

نظافت ماشین ظرفشویی

ماشین ظرف شویی

ماشین ظرف شویی مانند ماشین لباس شویی از دسته لوازمی است که خیلی ها فکر می کنند خود به خود تمیز می شود! اما این طور نیست. رسوبات، خرده صابون و خرده های غذا باعث می شوند کارایی ماشین با مشکل مواجه شود. بهتر است هر ۴ تا ۶ هفته ماشین ظرف شویی را نظافت کنید. فیلتر غذا و آشغال را خالی و آن را نظافت کنید. سپس داخل ماشین را با پارچه ای خشک یا اسفنج پاک کنید. از صابون دست یا مواد شوینده پرهیز کنید چون ممکن است به اجزای ماشین آسیب برساند. در آخر از سرکه سفید یا جوش شیرین برای از بین بردن لکه های رسوبات استفاده کنید.

نظافت مایکروفر

نظافت مایکروفر

مایکروفر

هنگام استفاده از این وسیله ریختن خرده های غذا امری طبیعی و عادی است. حتی اگر با دیدن خرده های غذا درون مایکروفر کنار بیایید باید بدانید که در نهایت کارایی وسیله شما کاهش پیدا می کند. پس آن را هر روز پاک کنید و هفته ای یک بار با بخار تمیزش کنید. کلید اصلی در مورد این وسیله پیشگیری است. موقع گرم کردن یا پختن روی غذایتان را بپوشانید تا غذا کمتر بپرد و درون مایکروفر بریزد و هرروز قبل از اینکه خرده های غذا سفت شوند، درون مایکروفر را با اسفنج یا حوله خیس پاک کنید. برای لکه های سرسخت یک فنجان آب را به مدت دو الی سه دقیقه در مایکروفر گرم کنید. بخار لکه های محکم شده را نرم می کند.

نظافت اجاق گاز

نظافت اجاق گاز

اجاق گاز و فر

احتمالا بیشترین بار پخت و پز تعطیلات روی دوش اجاق و فر بوده است. بنابراین تمیز کردنش کمی سخت اما لازم است. شبکه ها و شعله های روی گاز را بردارید و ۲۰ دقیقه در آب و صابون خیس کنید بعد با اسفنج تمیزشان کنید. برای روی گاز اسپری های مخصوص بسیار راهگشا هستند. اما برای فر نیز باید سینی ها و جوجه گردان را بردارید و در آب کف آلود در سینک خیس کنید تا به راحتی شسته شوند.

نظافت استیل ضد لک

نظافت استیل ضد لک

استیل ضد لک

تعداد وسایل استیل ضد لک هر روز در آشپزخانه ها بیشتر می شود. اگرچه ممکن است نام استیل ضد لک شما را گول بزند و فکر کنید کثیف نمی شود اما متاسفانه دربرابر زنگ زدن و لک مقاوم نیست. این لوازم هر روز باید نظافت شوند. برای پاک کردن سطوح استیل از اسفنج نرم و دستمال های میکروفیبر استفاده کنید. بهتر است از دستمال های پاک کردن استیل استفاده نکنید چون ممکن است روی سطوح خط بیندازند. می توانید از سرکه رقیق شده، جوش شیرین، حلال های الکلی و اسپری شیشه شوی بدون کلراید استفاده کنید.

نظافت کابینت ها

نظافت کابینت ها

کابینت‌ها

کار در آشپزخانه ای تمیز با کابینت‌ های بزرگ به هم ریخته و آشفته لو می دهد که شما آن طور که باید اهل نظافت نیستید. بنابراین تمیزکاری کابینت ها را هم در دستور کار خود قرار دهید. کار را با بیرون آوردن همه چیز و دسته بندی ظروفی که می خواهید نگه دارید و ظروفی که واقعا لازم ندارید، شروع کنید. بعد تمام کف و دیواره های کابینت را پاک کنید تا گردوخاک از بین برود. حالا فرصت مناسبی است که بفهمید برای بهبود وضعیت و نگهداری و مرتب کردن ظروف چه کاری از دستتان برمی آید.

نظافت دیوارها

نظافت دیوارها

دیوارها

دیوارها هم به نوبه خود از لکه هایی که روی شان پاشیده شده ضربه می خورند. تمیز کردن دیوارها را هر از گاهی به برنامه جارو کردن اضافه کنید. این کار باعث می شود گرد و خاک روی دیوار نماند و دیوار شفاف به نظر برسد. برای لکه ها با تکه پارچه ای دیوار را پاک کنید. برای لکه های سرسخت از جوش شیرین و آب استفاده کنید. اگر همه این تلاش ها اثری نداشت از لکه بر شیمیایی استفاده کنید.

نظافت کف آشپزخانه

نظافت کف آشپزخانه

کف آشپزخانه

تمیز کردن کف آشپزخانه با جاروکشی مرتب شروع می شود. اما لکه های غذا و روغن توجه بیشتری نیاز دارند. کفپوش های لمینتی به تی کشی و کمی شوینده نیاز دارند. برای لکه های سرسخت می توانید با پاک کننده و فشار دست آن را از بین ببرید. هنگام تی کشیدن استفاده از کمی مایع ظرفشویی و آب همه چیز را حل می کند.

نظافت خروجی سینک

نظافت خروجی سینک

خروجی سینک

مهم نیست آشپزخانه چه قدر تمیز به نظر برسد اگر بو بدهد به نظر کثیف می آید. خروجی سینک هم از منبع های اصلی بوی بد آشپزخانه هستند. روش های متعددی برای از بین بردن بوی ناخوشایند خروجی سینک وجود دارد. محلول غلیظ خمیرمانند با آب لیمو و جوش شیرین درست کنید و محلول را در خروجی سینک بریزید. بگذارید چند دقیقه بماند. بعد آب سرد را به مدت یک دقیقه باز کنید. می‌توانید جوش شیرین را در خروجی سینک بریزید و سپس سرکه اضافه کنید و بگذارید پنج دقیقه به همین حالت بماند. ۳۰ ثانیه آب داغ روی آن ها بگیرید و کار بوی نامطبوع تمام است.

نظافت پنجره ها

نظافت پنجره ها

پنجره ها

وقتی شیشه کثیف و خاکی باشد داشتن چشم انداز زیبا چه فایده ای دارد؟ در فرآیند تمیزکاری پنجره ها را از قلم نیندازید. قبل از اینکه شروع کنید مطمئن شوید زمین، دیوارها و پیشخوان درمقابل روش های نظافتی شما مصون هستند. راه حل آب گرم آغشته به مایع شوینده بهترین راهکار است. برای پاک کردن پنجره از اسفنج استفاده کنید. در مرحله بعد شیشه ها را با حوله خشک کنید.

نظافت ظروف و قابلمه ها

نظافت ظروف و قابلمه ها

ظروف و قابلمه ها

ماهیتابه کثیف حتی تمیزترین آشپزخانه ها را کثیف جلوه می دهد. پس آثار سوختگی را از ماهیتابه ها و قابلمه ها بزدایید و ظرف مسی و کریستالی را برق بیاندازید.

از بین بردن پشه ها با ساخت تله!

از بین بردن پشه ها با ساخت تله!

پشه ها

آشپزخانه ای تمیز با پشه هایی که دوروبر ویزویز می کنند چه فایده ای دارد؟ بنابراین قبل از هرچیز جلوی ورود پشه ها را به خانه تان با بستن در و پنجره ها بگیرید. در قدم بعدی در ظرفی سرکه بریزید رویش را با پلاستیک بپوشانید و روی پلاستیک چند سوراخ ایجاد کنید. طعمه -مثلا یک توت فرنگی- را روی پیشخوان بگذارید تا پشه ها را جلب کند. پشه ها می آیند توی ظرف می افتند، گیر می کنند و می میرند.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.