تاثیر گرافیک بر طراحی داخلی با تمرکز بر آثار موندریان

16
۰
(۰)
پیت موندریان
پیت موندریان

پیت موندریان

پیت موندریان در سال ۱۸۷۲ در شهر آمرسفورت هلند متولد شد. او که یکی از پیشگامان هنر انتزاعی شناخته می شود، تا ۲۰ سالگی نقاشی را به شکل خودآموز فرا گرفت و در سال ۱۸۹۲ برای تحصیل در رشته نقاشی به آکادمی هنرهای زیبا آمستردام رفت. در آن دوره، بیشتر کارهای پیت موندریان طبیعتگرایانه یا امپرسیونیستی بود و عمدتا برای طراحی آن ها از منظره ها الهام می گرفت. آسیاب های بادی، رودخانه ها، درختان و مزارع تقریبا وجه مشترک بیشتر نقاشی های موندریان در آن زمان بودند.

نقاشی درخت خاکستری که در سال 1911 توسط موندریان کشیده شد

نقاشی درخت خاکستری که در سال ۱۹۱۱ توسط موندریان کشیده شد

موندریان و سبکی نو

هنگامی که جنگ جهانی اول در سال ۱۹۱۸ به پایان رسید، موندریان که اول جوانی به پاریس رفته بود، پس از شش سال مجددا به فرانسه بازگشت و تا سال ۱۹۳۸ نیز در آنجا ماند. پاریس بعد از جنگ غرق در نوآوری های هنری بود و در این فضای آزاد، خلاقیت های پیت موندریان شکوفا می شد. در اواخر سال ۱۹۱۹ او شروع به خلق نقاشی هایی مبتنی بر خطوط شبکه ای کرد و یک سال بعد (۱۹۲۰) در کنار هنرمندان دیگری نظیر بارت ون لک سبکی جدید و جسورانه به دنیای هنر ارائه داد، سبکی که موندریان به سبب آفرینش آن شهرت بسیار یافت؛ سبک د استایل.

یکی از نقاشی های موندریان که در موزه MOMA نیویورک نگهداری می شود

یکی از نقاشی های موندریان که در موزه MOMA نیویورک نگهداری می شود

در نقاشی های اولیه این سبک، خطوطی که فرم های مستطیلی را تشکیل می دهند نسبتا نازک و به رنگ خاکستری بودند. این خطوط تیره رنگ با رسیدن به لبه های نقاشی به جای توقف ناگهانی به آهستگی محو می شدند. نقاشی های اولیه موندریان در این سبک اغلب کوچک و با رنگ های اولیه سیاه یا خاکستری بودند که در میانه آنها بیشتر رنگ سفید قرار می گرفت. نقاشی های موندریان به مرور تغییر می کرد و در سال ۱۹۲۱ تقریبا به اوج تکامل هنری خود نزدیک شد.

طراحی نمای بیرونی ساختمان بر اساس آثار موندریان

طراحی نمای بیرونی ساختمان بر اساس آثار موندریان

سبک د استایل

این سبک هنری که «د استایل» (به آلمانی: De Stijl) نام داشت با قواعد سنتی نقاشی فاصله داشت و با حالتی انتزاعی و ساده و البته با تاثیر از سبک کوبیسم نوعی هنر مدرن را در اوایل قرن بیستم به نمایش می گذاشت. د استایل یا «نئوپلاستیسیسم» به فارسی «نو شکل آفرینی» ترجمه شده است. نقاشی های این سبک تنها از سه رنگ اصلی (قرمز، آبی و زرد) و خطوط افقی و عمودی تشکیل می شدند و در آن بر حجم های بنیادی به خصوص مکعب تاکید می شد. بنابراین، ترکیب رنگ و هندسه تنها ابزارهای موندریان در خلق آثاری زیبا بودند. موندریان امیدوار بود که این آثار به ظاهر ساده بتوانند به یک زبان مشترک میان فرهنگ های مختلف تبدیل شوند.

خانه ای با معماری به سبک De Stijl

خانه ای با معماری به سبک De Stijl

تاثیر موندریان بر هنر مدرن در کارهای هنرمندان دیگر و جنبش های هنری پس از او قابل مشاهده است. این جنبش که اکنون بیش از یکصد سال از عمر آن می گذرد الهام بخش بسیاری از نقاشان، معماران و حتی طراحان دکوراسیون شد. به عقیده برخی، د استایل در کنار «باهاوس» دو جنبش هنری چشمگیر قرن بیستم هستند.

طراحی دکوراسیون با الهام از آثار پیت موندریان
طراحی دکوراسیون با الهام از آثار پیت موندریان

پیت موندریان و تاثیر آثارش بر طراحی دکوراسیون

طی یک قرن اخیر نقاشی های موندریان تقریبا در بسیاری از جنبه های روزمره زندگی انسان تاثیر خود را گذاشته است. معماران، طراحان دکوراسیون و طرحان مبلمان هر یک به نوعی تلاش کرده اند تا با اقتباس از آثار و ترکیب بندی های موندریان طرح هایی جدید و خلاقانه به بازار عرضه کنند.

خطوط افقی و عمودی در سبک د استایل نقش کلیدی را دارند، با این وجود خطوط منحنی به طور کامل نادیده گرفته نشده اند. برای مثال در دکوراسیون داخلی فوق تعادل خوبی میان خطوط صاف و منحنی با تاکید بر رنگ های قرمز و زرد و آبی دیده می شود. خطوط منحنی اگرچه به مقدار کمی در این طراحی به کار رفته است اما به دلیل کنتراست رنگ ها همگی به خوبی دیده می شوند.

طراحی دکوراسیون با الهام از آثار پیت موندریان

طراحی دکوراسیون با الهام از آثار پیت موندریان

خط در طراحی دکوراسیون به سبک د استایل

در طراحی دکوراسیون به سبک د استایل ممکن است نواحی بدون رنگ بسیاری دیده شوند. از این نواحی فضای مناسبی برای اجرای طرح های متفاوت اما منطبق به منظور جلوگیری از یکنواختی به شما می دهد. برای مثال دیوار بالای این آشپزخانه و لوستری که از سقف آویزان است با خطوط مورب و دایره ای خود مانع از تکراری شدن دکوراسیون شده اند.

برخلاف منحنی ها که عمدتا با کنتراست رنگ ها جلب توجه می کنند، خطوط افقی و عمودی در سبک د استایل با پهنای زیاد خود را نشان می دهند. این خطوط بسته به نوع کاربردشان در افزایش عمق یا ارتفاع بصری اتاق نقش موثری دارند.

دکوراسیون اداری به سبک De Stijl

دکوراسیون اداری به سبک De Stijl

دکوراسیون اداری به سبک د استایل

دکوراسیون های اداری به دلیل تمایل به سادگی و دارا بودن خطوط عمودی و افقی حاصل از کمدها و کشو با سبک د استایل هماهنگی خوبی دارند. به بیان ساده تر، دکوراسیون اداری به طور ذاتی برخی مولفه های د استایل نظیر خطوط صاف را در دل خود دارد، پس فضای مناسبی برای اجرای چنین سبکی را فراهم می کنند. افزون بر این، سبک د استایل به دلیل سادگی و برخورداری از رنگ سفید در بزرگتر جلوه دادن یک فضای اداری کوچک موثر است.

استفاده تنها از خطوط صاف برای ساخت حجم در سبک د استایل رایج است. این شیوه ای بود که حتی موندریانو سایر نقاشان این جنبش هنری نیز از آن بهره می بردند. بنابراین در طراحی دکوراسیون به این سبک قفسه ها و کتابخانه هایی را مشاهده خواهید کرد که چهارچوب آنها بیش از بدنه شان جلب توجه می کند.

حجم سازی با خطوط در طراحی دکوراسیون با الهام از آثار موندریان

حجم سازی با خطوط در طراحی دکوراسیون با الهام از آثار موندریان

رنگ در طراحی دکوراسیون به سبک د استایل

شاید برخی تصور کنند که استفاده از سه رنگ اصلی و دو نوع خط کمی برای طراحی دکوراسیون ناکافی به نظر می رسد اما در واقع این خطوط صاف موازی با اضلاع اتاق و پنجره هاست و نتیجه آن در کنار تنوع رنگ محدود یک نظم و هماهنگی در تمامی فضا خواهد بود.

سه رنگ آبی و قرمز و زرد در اغلب موارد رنگ های مورد علاقه نوجوانان هستند. بنابراین دکوراسیونی به سبک د استایل چه به لحاظ رنگ و چه از لحاظ ایجاد فضای بیشتر برای اتاق خواب نوجوانان و کودکان مناسب خواهد بود. خطوط افقی و عمودی د استایل عملا با خطوط مبلمان اتاق کودک یعنی میز تحریر و کتابخانه همخوانی دارد و عملا به شکلی با این وسایل درهم تنیده می شوند که چشم انسان چندان به فضای اشغال شده توسط آنها توجهی نمی کند.

سه رنگ آبی و قرمز و زرد در اغلب موارد رنگ های مورد علاقه کودکان و نوجوانان هستند. بنابراین دکوراسیونی به سبک د استایل چه به لحاظ رنگ و چه از لحاظ ایجاد فضای بیشتر برای اتاق خواب کودکان مناسب خواهد بود. خطوط افقی و عمودی د استایل عملا با خطوط مبلمان اتاق کودک یعنی میز تحریر و کتابخانه همخوانی دارد و عملا به شکلی با این وسایل درهم تنیده می شوند که چشم انسان چندان به فضای اشغال شده توسط آنها توجهی نمی کند.

آثار موندریان و سبک د استایل در طراحی مبلمان و دیگر اجزاء دکوراسیون نیز تاثیر گذار بوده است که در مقالات دیگری به آن ها خواهیم پرداخت.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.