بیمارستان کودکان Lady Cilento

42
۳.۵
(۲)

بیمارستان کودکان Lady Cilento،یک مرکز تخصصی و آموزشی اطفال است که خدمات بهداشتی سطح سوم و چهارم را به بیماران در سرتاسر Queensland ارائه می دهد. (کوئینزلند -به صورت مختصر به عنوان QLD ) دومین ایالت بزرگ و سومین ایالت از لحاظ جمعیت واقع در شمال شرق کشور استرالیا است.) نمای بیرونی از ترکیب دو رنگ سبز و بنفش ،که با توجه به رنگ گلهاو گیاهان کاشته شده در باغ مجاورمی باشد طراحی شده است و به خوبی نشان دهنده آن است که این ساختمان برای کودکان طراحی شده است.

در فرم و شکل این ساختمان ترکیبی از برج و یک لژ سلطنتی (دارای بالکن با جایگاه مخصوص) حالتی مجسمه ای همراه با محوطه سازی دیده می شود. این ساختمان بسیار کاربردی و شامل برخی از پیشرفته ترین امکانات تشخیصی و درمانی است. ” کار طراحی با تحقیق در مورد شجره نامه و نشانه شناسی از بیمارستان معاصر آغاز شد و بیمارستان ازسال ۱۹۸۰ تا به امروز مورد مطالعه و تحقیق قرار گرفت و همین موضوع در موفقیت طراحی معماری این پروژه تاثیر به سزایی داشته است. پروژه کوئینزلند فرصتی برای رقابت پارادایمهای زیر بود:درطراحی ساختمان علاوه بر اینکه باید به این نکته توجه شود که یک مر کز درمانی است باید دقت شود که همین ساختمان می تواند یک نشانه شهری و همچنین می تواند به نوعی سنگ محک برای جامعه بریزبن باشد.

طراحی با رویکردی به نام خاستگاه سلامت انجام شده است که ترکیبی است از استراتژی های طراحی که از تحقیقات به دست آمده. این استراتژی هاعبارتست از :حمایت از سلامت و تندرستی بیمار،پیدا کردن مسیری روشن، ارتباط با محیط بیرونی، ایجاد محیطی سبز و پایدار برای بیماران و کارکنان. بنابراین می توان گفت کانسپت طراحی بر اساس ایده ای به نام ” درخت زندگی ” است. این بخش به گفته لیون در مراحل اولیه ی برنامه ریزی از طریق یکسری کارگاههای آموزشی در اختیار کارکنان بیمارستان وکاربران آن قرار گرفت.

شبکه ای از فضاهایی با دوبرابر ارتفاع (شاخه) از دو دهلیز عمودی (تنه) در مرکز طرح پرتو افکنده اند. فضاهای شاخه ای فراتر از خطوط خیابان به شکل یک سری از بالکنهای خارجی گسترش یافته اندکه در آن کاربران می توانند شهر را ببینید. هر شاخه نسبت به یک نقطه عطف مهم در شهر – به ساختمان های بلند در مرکز بریزبن، به پارک مجاور، به کوه های دور و به رودخانه بریزبن متمایل است. فضاهای شاخه ای علاوه بر اینکه ارتباط محیط داخل و خارج را برقرار کرده اند درآوردن نور طبیعی روز به داخل ساختمان نقش موثری را ایفا می کنند. فضاهای عمودی و افقی که شکل درخت را تشکیل می دهند در واقع سیستم جریان و گردش عمومی واصلی در بیمارستان هستند. آنها یک نقشه ذهنی برای ساختمان ایجاد کرده اند و نشانه های خارجی قاب ها به عنوان وسیله ای برای جهت یابی در داخل ساختمان استفاده می شود. هنر دو بعدی و سه بعدی به صورت گسترده در سراسر ساختمان برای افزایش رفاه بیمار وایجاد جذابیت برای بیماران جوان مورد استفاده قرار گرفته است. یک گروه از طوطی های رنگ روشن ساکن فضای دهلیز مرکزی و تصاویری از پروانه ها، سوسک ها و حشرات که بر روی پانل های چوب (که خطوط فضاهای عمومی بیمارستان را تشکیل می دهند) چاپ شده است.

رنگ های مورد استفاده در خارج و داخل ساختمان از رنگ های چشم اندازهای کوئینزلندگرفته شده است،که عبارتند از: رنگ های خنثی و خاموش در چشم انداز مناطق دور افتاده همراه با رنگهای پر جنب و جوش تر پرندگان عجیب و غریب ، پروانه، جنگل انبوه و … در مناطق مختلف کوئینزلند.دسترسی به فضای سبز یک عنصر کلیدی از طراحی است،که شامل :باغ پشت بام ، دیوار سبز، باغ حیاط سرپوشیده و دید به پارک عمومی در نزدیکی آن است. فضای سبز به عنوان بخشی از برنامه توانبخشی بیمارستان استفاده می شود.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۳.۵ / ۵. تعداد نظرات: ۲

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.