به فکر هفت سین باشیم

14
۳
(۱)
هفت سین مدرن
هفت سین مدرن

هفت سین خلاقانه

هوژان زنگنه (Hozan Zangana) یکی از معدود طراحانی است که به طور ویژه محصولی برای هفت سین طراحی کرده است. هوژان که یک طراح عراقی- هلندی است، چندسال پیش وقتی به فکر طراحی مجموعه ظروف هفت سین افتاد که همسرش برای چیدمان هفت سینش در هلند به مشکل برخورده بود و آن چیزی که دلش می خواست را پیدا نمی کرد. هوژان هم با الهام از ظرافت های خط نستعلیق یک مجموعه سرامیکی برای هفت سین طراحی کرد، مجموعه ای که نه تنها در عین ظاهر مینیمالش، چشم نواز و جذاب است که کاربرد خلاقانه ای نیز دارد. اکثر ما عادت کرده ایم از ظروفی دقیقا یکسان برای سین های هفت سین استفاده کنیم و سنجد را در همان ظرفی بگذاریم که سرکه. هوژان اما برای هر کدام از سین های جایگاهی منحصر به فرد در نظر گرفت. ایده ای که در نهایت به طراحی این مجموعه رسید.

تخم مرغ رنگی هایی با تکنیک طوفان فکری

تخم مرغ رنگی هایی با تکنیک طوفان فکری

تکنیک طوفان فکری

یکی از تکنیک های ساده و رایج خلاقیت، تکنیک طوفان فکری (Brain Storm) است. در این تکنیک قرار است به ایده های زیاد و در عین حال غیرمعمول برسیم.

روش تکنیک طوفان فکری:

شما و اعضای خانواده تان دور هم جمع می شوید، یک نفر مدیریت جلسه را بر عهده می گیرد. موضوع طوفان فکری یعنی همان «هفت سین» را با یک ماژیک روی کاغذ می نویسد و به دیوار می زند (یا روی تخته وایتبرد یا آینه و …) بعد از آن هر کدام از اعضای خانواده یک واژه راجع به موضوع می گویند: مثلا «ستاره» یا «نقاشی کشیدن». مدیر تمامی واژه ها را لیست می کند، فارغ از اینکه این واژه در لحظه اول چقدر مرتبط با موضوع به نظر می رسد. در این روش سرعت در بیان ایده ها مهم است و اگر کسی وقتی نوبتش شد ایده ای نداشت، باید بگوید «بعدی». بارش ایده ها وقتی تمام می‌شود که یک دور کامل همه اعضا پشت سر هم گفته باشند بعدی وهیچ ایده ای به ذهنشان نرسد. در پایان جلسه همه ایده ها در اختیار همه قرار می گیرد و با حذف تکراری ها و استقبال از ایده های غیرمعمول تلاش می شود، ایده ها با هم ترکیب شوند و به چند گزینه نهایی برسند.مثلا با استفاده از این تکنیک می توانید به تخم مرغ رنگی هایی برسید که برخلاف همیشه رنگ نشده اند. تخم مرغ رنگی هایی که رویشان ایموجی کشیده شده، جملات امیدوار کننده نوشته شده، لباس پوشیده اند یا روزنامه پیچ شده اند و یا حتی شکسته اند و یا تخم مرغ رنگی هایی که اصلا تخم مرغ رنگی نیستند و با مقوا یا نمد ساخته شده اند.

اصول تکنیک طوفان فکری:

تکنیک طوفان فکری چند قاعده اصلی دارد:

۱.بدون محدودیت: قاعده اصلی این است شما هیچ محدودیتی ندارید؛ درست است که قرار بر این است که راجع به هفت سین ایده بدهید اما لازم نیست به دنبال کلیشه ها باشید. پس سعی کنید خودسانسوری نکنید و اگر چیزی به ذهنتان می رسد بگویید. هر چند ارتباط کمی با موضوع داشته یا نشدنی باشد.

۲.نقد ممنوع: در این تکنیک هیچ ایده ای نقد نمی شود.

۳. کمیت: سعی کنید تا انجا که می توانید ایده بگویید و بازی را زود تمام نکنید.

سفره هفت سین با تکنیک SCAMPER

سفره هفت سین با تکنیک SCAMPER

تکنیک SCAMPER

اسم این تکنیک از ابتدای هفت واژه برداشته این هفت واژه این معانی را دارند: جایگزین کردن، ترکیب کردن، سازگار کردن، تغییر دادن، به‌کارگیری برای کاربردهای دیگر، حذف کردن و معکوس کردن.

روش تکنیک اسکمپر:

در این تکنیک شما به تنهایی یا با گروهی که دارید، مثلا در اینا اعضای خانواده تان به ایده پردازی با هر کدام از این هفت راه می پردازید. مثلا «جایگزین کردن»؛ در مرحله جایگزین کردن می توانید به این فکر کنید که اصلا سفره هفت سین را می توان با چه چیزی جایگزین کرد؟ چرا هفت سین همیشه روی یک میز یا سفره چیده می شود؟ ممکن است این ایده به ذهنتان برسد که هفت سین را می توان از یک درخت آویزان کرد، روی یک پلکان چید یا دور یک استوانه نصب کرد. برای هر کدام از هفت روش این تکنیک یک طوفان فکری کوتاه برگزار و در نهایت جمع بندی کنید.

اصول تکنیک اسکمپر:

۱.هدفمندی: قاعده اصلی در این تکنیک هدفمند کردن ایده پردازی است.

۲.توجه به گذشته: توجه کردن به «آنچه هست» قاعده بعدی است. یعنی در هر مرحله هفت سین معمول در نظر گرفته و سعی می شود، تغییراتی در همین سفره ایجاد شود.

۳.سرعت: قاعده دیگر سریع بودن است. اسکمپر به دلیل محدودیتی که در تعداد ایده ها دارد خیلی زود به نتیجه می رسد.

سفره هفت سین با تکنیک PMI

سفره هفت سین با تکنیک PMI

تکنیک PMI

نام تکنیک پی ام آی از ابتدای واژه هایی به معنای «مثبت»، «منفی» و «جالب» ساخته شده است. در این تکنیک سعی می شود از همه ابعاد به یک موضوع نگاه شود.

روش تکنیک پی ام آی:

در این تکنیک ابتدا همه اعضا باتوجه به وجه مثبت موضوع ایده پردازی می کنند. مثلا مصادف بودن بهار و فصل نوزایی طبیعت با زمانی که دور هفت سین جمع می شویم، یک ویژگی مثبت است و امسال می توانیم نمونه های بیشتری از این نمادهای نوزایی را در سفره داشته باشیم و به جز سنبل مابقی سین ها را هم به دسته گل شبیه کنیم و در میز هفت سین بگذاریم. پس از توجه به وجوه مثبت نوبت به ایده پردازی با توجه به ویژگی های منفی می رسد. مثلا برای کسی که طرفدار زندگی مدرن است، پایبندی صرف به سنت ها ممکن است یک ویژگی منفی محسوب شود، چنین کسی فکر می کند چطور می شود از این حس گذشتگی و کهنگی رها شد؟ شاید با استفاده از تکنولوژی و ابزارهای دیجیتال و گذاشتن یک تبلت با عکسی از هفت سین در لحظه تحویل سال روی میز! تکنیک جالب به ایده های جالب و بامزه می پردازد. چه چیزی برای شما جالب است؟ همان را به ایده تبدیل کنید مثلا یک سفره هفت سین با تم یا رنگ مورد علاقه تان بچینید.

اصول تکنیک پی ام آی:
قاعده اصلی این تکنیک دور از ذهن بودن ایده هاست.

هفت سین خلاقانه

هفت سین خلاقانه

نکته پایانی اینکه در تمامی این روش ها برای دسته بندی ایده هایتان و رسیدن به نتیجه نهایی می توانید از «نقشه ذهنی» استفاده کنید. نقشه ذهنی به ایده هایی که هر لحظه و درهم و برهم به ذهنتان هجوم می آورد، سامان می دهد. در نقشه ذهنی هنگام نوشتن ایده ها موضوع اصلی را وسط صفحه می نویسید و سپس موضوعات فرعی را در شاخه های جداگانه ای که موضوع اصلی مرتبط می شود، هر کدام از موضوعات و ایده های فرعی خود به چندین و چند ایده دیگر تقسیم می شوند، تا آنجا که هیچ راهی را نتوانید به نقشه ذهنتان اضافه کنید. شما هم اگر روش و ایده خلاقانه ای برای هفت سین دارید با ما به اشتراک بگذارید.

هفت سین خلاقانه

هفت سین خلاقانه

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۳ / ۵. تعداد نظرات: ۱

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.