بهره گیری از ۳D پرینتر ها (چاپگر های سه بعدی) در ابتدای راه ؟!

0 11
۰
(۰)

صنایع خودروسازی نیز که هر سال در حال تغییر و ارائه مدلهای جدید هستند نیز به شدت به این تکنولوژی وابسته می شوند .

مورد بعدی صنایع ساخت جواهر و طلا می باشد که ارزش ها بالا و تعداد بسیار محدود و گاه در حد یک و دو عدد می باشد. مورد بعدی معماری و ساخت ماکت و نمونه های اولیه در ابعاد کوچک می باشد . استفاده در ساخت عناصر و شخصیت های اصلی انیمیشن ها نیز از دیگر موارد استفاده از پرینتر های سه بعدی می باشد.

در صنایع کفش و صنایع خانگی نیز پرینتر های سه بعدی وارد عمل شده اند.

گرچه که بخشهای تحقیقاتی از اولین قسمتهائی هستند که از تکنولوژِی پیشرفته چاپ سه بعدی بهره گرفتند لیکن امروزه استفاده از این تکنولوژی در موسسات آموزشی تحقیقی از ضروریات می باشد.

در خصوص ساخت ماکت های دقیق از پروژه های معماری عظیم پرینترهای سه بعدی اعجاز می کنند.

استفاده از این تکنولوژی در صنعت ساختمان شاید به نظر دور از ذهن بیاید لیکن به تدریج استفاده از تکنولوژی پرینتر سه بعدی در ساختمان نیز آغاز شده است و شرکت های زیادی در این مسیر حرکت نموده اند ، شرکت چینی WinSun از جمله این شرکت ها است که چند پروژه در چین دارد ، یک آپارتمان شش طبقه و یک خانه از اینگونه پروژه ها می باشد.

کمیته ملی نوآوری امارات متحده عربی نیز در حال تلاش برای استفاده از این روش برای ساخت یک ساختمان اداری در دبی است. کار را با شرکت بین المللی WinSun و چند شرکت دیگر آغاز نموده است و کمیته در نظر دارد تا با استفاده از یک چاپگر ۲۰ فوت ( حدود ۶ متر و نیم ) همه چیز را در محل بسازد به جای ساخت قطعات در محل دیگر و حمل به محل برای مونتاژ آنها.

این پروژه با استفاده از تقویت ویژه بتن (SRC)، پلاستیک تقویت شده با فیبر (FRP) و شیشه های تقویت شده با فیبر گچ (GRG). حتی مبلمان داخلی نیز با استفاده از یک چاپگر سه بعدی تهیه خواهد شد. ضمن آنکه دیواره های داخلی و خارجی توسط همین متد تولید می شوند. استفاده از این روش در ساخت و ساز این امکان را در آینده فراهم می آورد که ساختمان های اداری در زمان کوتاهی در حد چند هفته ساخته شوند ، هزینه های کارگری بین ۵۰ تا ۸۰ درصد کاهش یابد و از پرت مصالح ساختمانی نیز تا ۶۰% کاسته شود.

عده ای می گویند از آنچه که از پروژه های قبلی WinSun در چین برداشت می شود، احتمالا این یک شیرین کاری طراحی شده برای تبلیغات و جلب رسانه ها می باشد . ساختمان های ساخته شده توسط این فرآیند کمی متفاوت از ساختارهای مرسوم ساخته شده است ، اما هیچ مزیت تکنولوژیکی از چاپ تری دی متصور نیست. در اینصورت مساله قیمت تمام شده کمتر و همچنین سرعت و دقت عمل بسیار مهم می گردد که امید است از دیگر نتایج بکارگیری این تکنولوژی باشد.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

نظر بدهید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد