بهترین راه برای نورپردازی آشپزخانه کدام است ؟

20
۰
(۰)
-چراغ های سقفی RECESSED LIGHTING
-چراغ های سقفی RECESSED LIGHTING

چراغ های سقفی RECESSED LIGHTING

با اینکه ده هاست از چراغ های سقفی در آشپزخانه ها استفاده می شود اما هنوز بسیار کاربردی و محبوبند. این چراغ ها از تنوع بالایی در چیدمان و روشن کردن بخش های مختلف فضا برخوردارند و قابل تطبیق با انواع دکوراسیون آشپزخانه هستند. چراغ های سقفی به دلیل نصبشان روی سقف، فقط تابش نور به سمت پایین دارند و خود سقف را روشن نمی کنند و اگر سقف آشپزخانه تان تزئیناتی دارد که نمایان بودنش برایتان مهم است، این نورها احتمالا مناسب نیستند. البته چراغ های سقفی با این حال سایه ای نیز ایجاد می کنند که باتوجه به سبک و فضای خانه تان این مود می تواند نکته ای مثبت یا منفی برای نورپردازی باشد. ویژگی دیگر چراغ های سقفی این است که گرچه خودشان به لحاظ فرمی مینیمال هستند اما می توانند با سبک های مختلف معماری داخلی آشپزخانه ترکیب شوند.

چراغ های ریلی TRACK LIGHTING

چراغ های ریلی TRACK LIGHTING

چراغ های ریلی TRACK LIGHTING

چراغ های ریلی روی ریلی خطی که بر حسب نیاز روی سقف یا دیوار پیش بینی شده، نصب می شوند و این قابلیت را دارند که از زوایای مختلفی، حوزه های متنوعی را با نورپردازی پوشش دهند. تغییر زوایای حوزه نور در دکوراسیون آشپزخانه، به کاربر این امکان را می دهد تا هرزمان تمرکز نوری درمحدوده دلخواه داشته باشد. از طرفی نورپردازی منحصر به فردی را برای فضای آشپزخانه بوجود می آورد که بسیار جذاب است. تنها نکته ای که شاید در انواع دکوراسیون قابل پذیرش نباشد ظاهر نسبتا صنعتی چراغ های ریلی است.

چراغ سقفی پر نور  FLUSH-MOUNT CEILING FIXTURES

چراغ سقفی پر نور  FLUSH-MOUNT CEILING FIXTURES

چراغ سقفی پر نور FLUSH-MOUNT CEILING FIXTURES

استفاده از این نوع چراغ ها در آشپزخانه ها بسیار معمول است. بزرگترین مزیت آنها این است که فورا تمام فضا را به طور کامل روشن می کنند. تامین روشنایی عمومی فضای آشپزخانه با این نوع چراغ ها بسیار مطلوب است ولی برای روشنایی های موضعی مانند روشنایی روی میز کانتر یا میز کار لازم است نیز می توان از انواع دیگر چراغ ها کمک گرفت.

چراغ های آویز   HANGING PENDANT LIGHTS

چراغ های آویز   HANGING PENDANT LIGHTS

چراغ های آویزچندتایی HANGING PENDANT LIGHTS

چراغ های آویز چندتایی به دلیل ظاهر زیبا و تنوع و پیچیدگی های فرمیشان، مورد توجه هستند. معمولا طول چراغ های آویز چندتایی و ارتفاعی که از سطح زمین دارند، قابل تنظیم است. در صورتی که محل نصبشان ثابت است و قابلیت انتقال ندارند. نکته مهم این است که برای فضای آشپزخانه بهتر است یک چراغ آویز چندتایی، آن هم در وسط فضا پیش بینی و نصب شود. چرا که تابش چراغ های آویز چندتایی ایجاد سایه می کند و نصب بیش از یک عدد از آنها با ایجاد سایه های زیاد، باعث بهم ریختگی بصری آشپزخانه می شود. بنابراین بهتر است اگر در مرکز آشپزخانه چراغ آویز پیش بینی شده، نیازبه روشنایی در حوزه های دیگر آشپزخانه با نصب چراغ های موضعی تامین شود.

نور پس زمینه BACKLIT SURFACE

نور پس زمینه BACKLIT SURFACE

نور پس زمینه BACKLIT SURFACE

کابینت آشپزخانه، قفسه، آینه و سطوح دیگر با نور پس زمینه می توانند به جذابیت فضا و ایجاد فضایی دلپذیر کمک کنند. نور پس زمینه برای خلق سبکی میانه و دکوراتیو از نورپردازی است و همیشه به همین شیوه مورد استفاده قرارمی گیرد. بنابراین روشنایی اصلی و کامل آشپزخانه به چراغ هایی از انواع سقفی، موضعی و غیره نیاز دارد.

نوارهای ال ای دی  LED STRIPS

نوارهای ال ای دی  LED STRIPS

نوار ال ای دی LED STRIPS

ریسه ها یا نوارهای LED نیز برای تنظیم حال و هوای نورپردازی دکوراتیو، یا برجسته کردن ویژگی های طراحی خاص بسیار کارآمد هستند. آنها می توانند به صورت یکپارچه و یا منقطع به منظور ایجاد جلوه های متفاوت، به سطوح مختلف اضافه شوند. نوارهای LED را می توان هم برای ایجاد جلوه های دکوراتیو و هم تامین نور به کار برد. به طور مثال نصب این نوارها در زیر کابینت به خصوص بالای میز کار، علاوه برایجاد جلوه ای جذاب از نورپردازی، روشنایی میز کار را هم تامین می کند.

چراغ دیواری WALL SCONCE

چراغ دیواری WALL SCONCE

چراغ دیواری WALL SCONCE

چراغ های دیواری کاملا تطبیق پذیر هستند. از چراغ های دیواری می توان برای اهداف متنوعی در نورپردازی آشپزخانه استفاده کرد. این یک قانون نیست، اما معمولا تمرکز نور چراغ های دیواری به سمت سقف است. چراغ های دیواری با ایجاد نقاط کانونی نور ،به ایجاد فضایی دلنشین و راحت در آشپزخانه کمک می کنند.

روشنایی زیر کابینت UNDER –CABINET LIGHTING

روشنایی زیر کابینت UNDER –CABINET LIGHTING

روشنایی زیر کابینت UNDER –CABINET LIGHTING

در این روش می توان تعدادی چراغ مستقل از انواع FLUSH یا LED STRIP به صورت نواری زیر کابینت ها نصب کرد تا روشنایی مطلوب برای آشپزخانه تامین شود. با توجه به توضیحات نسبتا مختصری که در مورد انواع نورپردازی های فضای آشپزخانه ارائه شد می توانیم بگوییم بهترین روش روشنایی آشپزخانه ها، نصب چراغ های مستقل یا نواری زیر کابینت های بالایی است، به این دلیل که نوربه صورت مستقیم روی میز کار می تابد و ایجاد سایه نمی کند.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.