برندگان ایرانی جایزه‌ی معماری خاورمیانه ۲۰۱۸ را بشناسید

27
۰
(۰)
مسجد ولیعصر
مسجد ولیعصر

مسجد ولیعصر (عج)

مسجد ولیعصر واقع در چهارراه ولیعصر در کنار تئاتر شهر، طراحی شده توسط گروه معماری حرکت سیال برنده‌ جایزه‌ بهترین پروژه‌ فرهنگی و اجتماعی سال شد. برخلاف دیگر مساجد، طراحی این مسجد فاقد عناصری مانند گنبد و مناره است و هدف از طراحی این ساختار افقی غیرمرسوم،‌ ایجاد یک تحول در معماری مساجد است. نظر هیئت داوران بر این بود که، از‌ آنجایی‌که مسجد به عنوان یک مرکز فرهنگی و اسلامی در جامعه ایفای نقش می‌کند، این طرح سبب تعامل بین ساختمان و جامعه خواهد شد.‌ به گفته‌ هیئت داوران طراحی اماکن مذهبی بسیار چالش برانگیز است؛ اما اخیرا خاورمیانه پروژه‌های معاصر درخشانی که فرهنگ مردم خاورمیانه را به گونه‌ای دیگر تعریف می‌کند، به خود دیده است. درواقع این ساختمان تفسیر مجددی از فضاهای مذهبی ارائه می‌دهد.
مسجد ولیعصر
مسجد ولیعصر
رضا دانشمیر، مدیرعامل گروه معماری حرکت سیال در هنگام دریافت جایزه بیان‌کرد که «در ایران پروژه‌های مذهبی بسیار حائز اهمیت هستند؛ به همین خاطر تمرکز ما بر این بود که مردم چطور درمورد ساختمان‌های مذهبی فکر می‌کنند و چطور طرح و ایده‌ این ساختمان‌ها زندگی اجتماعی را شکل می‌دهد. ما تلاش کردیم با درنظرگرفتن این ایده‌ها و ارزیابی مجدد آن‌ها به جامعه نشان دهیم که معماری اماکن مذهبی می‌تواند چیزی متفاوت از طراحی‌های گذشته باشد. خیلی از افراد طراحی این مسجد را به دلیل اینکه معماری سنتی و قدیمی مساجد و اماکن مذهبی را به چالش کشیده بود مورد انتقاد قراردادند؛ اما ما می‌خواهیم یک رویکرد جدید و تازه را در این بخش ایجاد کنیم، که شاید بتواند یک منبع الهام برای دیگران باشد.»
آوا سنتر
آوا سنتر

آوا سنتر

پروژه‌ی آوا سنتر تهران، طراحی شده توسط گروه معماری حرکت سیال، جایزه‌ بهترین پروژه‌ تجاری سال را از آن خود کرد. این پروژه که در نیاوران واقع شده شامل چهار طبقه‌ تجاری و شش طبقه پارکینگ در طبقات میانی ساختمان است؛ چرا که به درخواست مستقیم شهرداری لازم بود که این ساختمان فقدان پارکینگ عمومی آن منطقه را جبران کند.
طراحی نورگیر در آوا سنتر
طراحی نورگیر در آوا سنتر
هر دو قسمت تجاری و پارکینگ آوا سنتر یک پروژه‌ی یکپارچه است که شامل دو نورگیر عمودی است که از تمام طبقات می‌گذرد و موجب بهره‌مند شدن تمام طبقات مجموعه از نور طبیعی می‌شود. داوران درباره‌ این پروژه بیان کردند که، طراحی این ساختمان نشان می‌هد که معماری تجاری می‌تواند بسیار فراتر از کابردهای تجاری باشد. همچنین گفتند که پارکینگ مجموعه به شکل فضایی انعطاف‌پذیر و قابل تغییر طراحی شده است که می‌توان از آن به عنوان گالری یا بازار موقت استفاده کرد که کاملا منحصر‌‌به‌فرد است.
رضا دانشمیر مدیرعامل شرکت معماری سیال هنگام دریافت جایزه گفت آوا سنتر به خاطر طراحی منحصر به فرد ساختار و عملکردش برجسته شد و علاوه‌بر آن این پروژه سبب ایجاد یک نقطه‌ کانونی و مرکزی در منطقه‌ اجرای طرح شده است. دانشمیر افزود ایران پتانسیل بسیار خوبی دارد و معماران جوانی در آن شروع به ظهور کرده‌ و گرایش‌ها، فکرها و ایده‌های جدید بسیاری در ایران اتفاق افتاده است.
شهر شناور
شهر شناور

شهر شناور

شهر شناور طراحی شده توسط کامران حیرتی، برنده‌ بهترین ایده‌ طراحی مفهومی سال و جایزه‌ MEA شد. جزیره‌ شناور برای منطقه‌ سلمانشهر طراحی شده و هدف از طراحی آن پاسخ به بحران‌های متداول اقتصادی است که مردم آن منطقه با آن مواجه می‌شوند؛ زیرا آن‌ها به تدریج فعالیت‌های اجدادی خود مثل کشاورزی و ماهیگیری را ترک کرده و به دنبال موقعیت کار و اقتصادی مناسب در مناطق دیگر هستند.
این پروژه قصد دارد شریط اقتصادی مردم محلی را احیا کرده و مجددا نظر آن‌ها را به فعالیت در همان منطقه جلب کند. جزیره‌ شناور مجتمعی مرکب از انواع فضاهای اجتماعی، تجاری و مسکونی است که به دریا ختم می‌شود و درحالی‌که شیوه‌ زندگی سنتی را حفظ می‌کند، تعامل مردم با دریا را بیشتر خواهد کرد.
شهر شناور
شهر شناور
شهر شناور یک طرح مدولار است که شامل مکعب‌هایی به ابعاد سه متر می‌شود که در جهت‌های مختلف به شکل فرورفتگی و برآمدگی قرارگرفته‌اند. معماران به گونه‌ای این پروژه را طراحی کرد‌ه‌اند که کمترین ضربه‌ ممکن را به خط ساحلی بزند.
داوران از این پروژه به دلیل پیشنهاد یک نمونه‌ خلاقانه استقبال کردند. همچنین اضافه کردند که این ساختمان همزمان یک مجموعه با ایجاد کاربری‌های جدید، یک زیربنای شهری بدیع است. کامران حیرتی هنگام دریافت جایزه بیان کرد، مهم‌ترین مطلب این بود که «من بسیار به معیشت و زندگی مردم محلی آن منطقه توجه کرده بودم و این طراحی را دقیقا برای آن‌ها انجام دادم.»
جایزه معماری خاورمیانه 2018
جایزه معماری خاورمیانه ۲۰۱۸

برندگان و تقدیرشدگان ایرانی جایزه معماری خاورمیانه ۲۰۱۸

در این رقابت آثار معماری ایرانی دیگری نیز برگزیده شدند؛ در بخش پروژه مسکونی ویلای صفادشت؛ اثر کامران حیرتی، در بخش پروژه تجاری گالری سارو؛ اثر مهدی قنواتی و امین قربانی و در بخش معمار برگزیده امیرحسین تبریزی شایسته تقدیر شناخته شدند. مجموعه آموزشی فضیلی؛ اثر محمد شماعی‌زاده و شیرین شریف‌فر در بخش آموزشی و عمومی برگزیده بهترین اثر شد و همچنین محمد خاوریان نیز به عنوان معمار جوان سال انتخاب شد.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.