برنامه‌ روزانه و هفتگی برای داشتن خانه‌ ای مرتب و تمیز در سال نو

62
۵
(۱)
برنامه‌ی روزانه و هفتگی برای داشتن خانه‌ ای مرتب و تمیز در سال نو
برنامه‌ی روزانه و هفتگی برای داشتن خانه‌ ای مرتب و تمیز در سال نو

وقتی بالاخره عزمتان را جزم کردید و تصمیم به نظافت منزل گرفتید، با بی ‌برنامگی اراده ‌خود را از بین نبرید. اگر بی برنانه باشید بی‌شک کارها را نیمه ‌تمام رها خواهید کرد و سر خانه اول بازخواهید گشت. در عوض سعی کنید کارها را با برنامه ریزی پیش ببرید. به عنوان مثال برای خانه‌ای با دو سرویس بهداشتی و سه اتاق‌ خواب، می‌توانید به این ترتیب عمل کنید:

 • عصر چهارشنبه: نظافت آشپزخانه، پذیرایی و در صورت امکان بوفه
 • پنجشنبه: نظافت اتاق ‌خواب‌های کوچک، کمدها و حمام مهمان
 • جمعه: نظافت حمام و اتاق ‌خواب مستر

اتاق‌ خواب‌ ها

 • هر روز پس از بیدار شدن، تخت را مرتب کنید. شاید کمی برایتان سخت باشد ولی سعی کنید به جای اینکه یک راست به سمت آشپزخانه بروید، زمانی را صرف مرتب کردن تخت‌ خوابتان‌ کنید. استفاده از کاور می‌تواند کار شما را راحت‌تر کند. اغلب افراد مرتب کردن تخت را کاری بیهوده می‌‌دانند ولی همین کار به‌ظاهر کوچک که به زمان زیادی هم نیاز ندارد، تاثیر بسزایی در نظم ظاهری اتاق ‌خواب خواهد داشت. علاوه ‌بر این، با این کار روزتان را زیباتر شروع خواهید کرد و همچنین پیش از خواب نیازی به جابه‌جا کردن وسایل روی تخت نخواهید داشت.
 • لباس ‌ها را روی هم تلنبار نکنید. هنگامی که خسته به خانه برمی‌گردید، احتمالا ترجیح می‌دهید لباس‌‌هایتان را روی تخت یا صندلی پرت کنید. ولی توصیه ما این است برای چند ثانیه حوصله به خرج دهید و لباس‌هایتان را در کمد آویزان کنید یا داخل دراور قرار دهید. اینگونه اتاق ‌خوابی مرتب‌تر خواهید داشت.
 • کیف ها را مرتب کنید. کیف پول، کیف آرایش و کیفی را که هر روز استفاده می‌کنید، هر آخر هفته خالی کنید و وسایلی که واقعا لازم دارید را از نو داخلش قرار دهید. شکلاتی که یک ماه است انتهای آن مانده، چسب زخمی که از جعبه‌‌اش خارج شده، لوازم آرایشی که این روزها مناسبتان نیست و … فقط جایی در کیف اشغال کرده‌اند.
برنامه‌ی روزانه و هفتگی برای داشتن خانه‌ ای مرتب و تمیز در سال نو
برنامه‌ی روزانه و هفتگی برای داشتن خانه‌ ای مرتب و تمیز در سال نو

حمام و سرویس بهداشتی

 • پس از هر بار دوش گرفتن حمام را مرتب کنید. بی شک مسواک زدن، اصلاح صورت، دوش گرفتن و … کمی کثیف‌ کاری به دنبال خواهد داشت. اجازه ندهید این کثیفی‌‌ها روی هم جمع شوند و همیشه اسفنج یا یک تکه پارچه برای تمیز کردن سریع حمام، در خانه داشته باشید. اینگونه حمام‌ همیشه از تمیزی برق خواهد زد.
 • سینک را با جوش شیرین و سرکه شستشو دهید. استفاده از جوش شیرین و سرکه، راهی آسان برای باز کردن لوله ‌هاست. برای جلوگیری از انسداد لوله ‌ها و دردسرهای بزرگتر، هرچندوقت ‌یک ‌بار سینک را با این روش تمیز کنید.

آشپزخانه

 • آشپزخانه را پس از هر بار آشپزی تمیز کنید. به جای اینکه ماهی یک‌بار زمان زیادی را صرف تمیز کردن آشپزخانه کنید، پس از هر بار آشپزی این کار را انجام دهید. مثلا زمانی که غذا در حال پختن است را غنیمت بشمارید و روی کابینت‌ ها را دستمال بکشید. با این کار ناگهان با آشپزخانه‌ای کثیف و شلخته مواجه نخواهید شد.
 • ظرف‌ ها را روی هم تلنبار نکنید. همه ما پس از غذا خوردن، لم دادن و تماشای تلوزیون را به ظرف شستن ترجیح می‌دهیم. پس بهتر است پس از آماده کردن غذا، ظروفی که در سینک جمع شده‌اند را بشویید تا بعد از صرف آن کار کمتری داشته باشید. اگر ماشین ظرفشویی دارید، عادت کنید پس از هر بار غذا خوردن، ظرف ‌ها را داخل ماشین قرار دهید تا سینک‌تان همیشه تمیز و مرتب بماند!
 • لکه‌ها را فورا پاک کنید. در آشپزخانه هم مثل حمام، بهتر است هر لکه‌ای که بر اثر ریختن قهوه یا شیر روی کابینت‌ها ایجاد می‌شود را سریعا پاک کنید. با این کار از به‌جا ماندن لکه‌ها جلوگیری خواهید کرد.

اتاق نشیمن

 • روی میز جلومبلی را خالی کنید. کارت دعوتتان را برای یک دقیقه روی میز جلومبلی گذاشته‌اید تا بعدا آن را به اتاق کار ببرید، خسته بودید و دستکش‌هایتان را هنگام رسیدن همینطور انداخته‌اید، روی میز تا بعدا ببرید در سبد مخصوصش در کمد بگذارید. اما گاهی نگاه می‌‌کنید و می‌بینید آن دعوتنامه، دستکش، تکه بیسکوئیت کاغذ پیچی شده و … یک روز و یا یک هفته روی گوشه میز مانده‌اند. پس تمیز کردن میز جلومبلی را در دستور کار هر شب خود قرار دهید.

خانه

 • هر شب پیش از خواب، خانه را مرتب کنید. قبل از رفتن به تخت‌ خواب، نگاهی کلی به اطراف بیندازید و کاغذ باطله‌ای که روی زمین افتاده را درون سطل زباله بیندازید و یا ظرفی که روی کانتر مانده را در ماشین ظرفشویی بگذارید. بدین‌ ترتیب هر روز در خانه‌ای مرتب، چشم باز خواهید کرد.
 • سطل بازیافتی‌ها را بیرون ببرید. اجازه ندهید ظروف پلاستیکی، قوطی‌های نوشابه، جعبه‌های شیرینی و دیگر وسایلی که برای بازیافت از زباله‌های‌تر جدا کرده‌اید، یک هفته بیشتر در خانه‌تان بمانند چرا که ماندنشان به انتشار بیماری و آلودگی در خانه کمک می‌کند.

ورودی خانه

از انباشته شدن جلوگیری کنید. ورودی خانه محلی است که همه اعضای خانواده از آن استفاده می‌کنند و معمولا هم فکر می‌کنند اجازه دارند، کفش، کیف، کت، چتر و … را همانجا رها کنند. اما ورودی خانه هر چقدر هم که بزرگ باشد نباید محلی شود برای انباشته شدن همه این وسایل و لباس‌ها تا بیرون رفتن بعدی. پس به طور منظم همه چیز را از ورودی جمع کنید و سرجای خودشان برگردانید.
برنامه‌ی روزانه و هفتگی برای داشتن خانه‌ ای مرتب و تمیز در سال نو
برنامه‌ی روزانه و هفتگی برای داشتن خانه‌ ای مرتب و تمیز در سال نو

قوانین کلی برای داشتن خانه‌ای همیشه مرتب

بی‌شک همکاری، کارها را آسان‌تر خواهد کرد پس برای نظافت منزل از بچه‌ها کمک بگیرید. راه‌های زیادی برای مشارکت بچه‌ها در کارهای خانه وجود دارد. ولی بهتر است برای ایجاد انگیزه در آن‌‌ها، کارها را به یک بازی مهیج تبدیل کنید. برنده‌ بازی کسی خواهد بود که در زمان کمتر، کار بیشتری انجام دهد! یا می‌توانید حین تمیزکاری، با آهنگی شاد حال و هوایتان را عوض کنید.

برنامه ‌ای برای نظافت منزل داشته باشید

برای مدیریت و کنترل هرچه بیشتر کارها، هر ماه زمانی را به نظافت منزل اختصاص دهید.

روزی یک‌ بار ماشین لباسشویی بزنید

این مورد کاملا بستگی به تعداد نفرات و نیاز خانواده‌ها دارد و شاید شما نیازی به استفاده‌ روزانه از ماشین لباس‌ شویی نداشته باشید. ولی من روزی یک‌ بار ماشین لباسشویی را روشن می‌کنم. عادت کنید هر روز صبح، روشن کردن لباسشویی اولین کاری که انجام می‌دهید، باشد. اگر شاغل هستید و پیش از خروج از منزل، زمانی برای خشک کردن لباس‌ ها ندارید، درصورت امکان لباسشویی را در حالت انتظار قرار دهید و پس از بازگشت به خانه، مجددا ماشین را برای خشک کردن لباس ‌ها روشن کنید. همچنین می‌توانید ماشین را پیش از خروج منزل پر کرده و پس از بازگشت، روشن کنید. در هر صورت سعی کنید در طول روز، راهی برای صرفه‌ جویی در زمان پروسه‌ روشن کردن لباسشویی پیدا کنید.

هر شب حداقل ۱۵ دقیقه به نظافت منزل اختصاص دهید

هر شب زمان کوتاهی را برای یک تمیزکاری خانوادگی در نظر بگیرید. وقتی همه‌ اعضای خانواده در حال کار کردن باشند، قطعا شما هم برای همکاری انگیزه پیدا می‌کنید. وقتتان را تنظیم کنید و کارهای ضروری‌‌تر را در اولویت قرار دهید. زمانی که شما در حال تمیز کردن آشپزخانه یا پر کردن لباسشویی هستید، از بچه ‌ها بخواهید اتاقشان را مرتب کنند یا مسئولیت‌ های کوچک‌ دیگری را بر عهده بگیرند. فراموش نکنید که در طول این ۱۵ دقیقه، ابتدا سراغ کثیف‌ترین و نامرتب‌ترین مناطقی بروید که پیش از خواب حتما باید تمیز شوند.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۵ / ۵. تعداد نظرات: ۱

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.