بررسی انواع الگوهای چیدمان پارکت هاو کفپوش برای بیشترین بهره وری از فضا

61
۰
(۰)

الگوی چیدمان پارکت ها نکته بسیار مهمی درفرآیند بازسازی و تعمیر خانه است. یک چیدمان خوب می تواند کمک کند تا فضای شما بزرگتر به نظر برسد و انرژی در آن به خوبی جریان پیدا کند. اهمیت چیدمان پارکت آنقدر زیاد است که با تغییر الگوها و دیدن تغییرات ایجاد شده در محیط قطعا تعجب خواهید کرد. اما دقت کنید هنگام در نظر گرفتن طرح مناسب برای کفپوش های چوبی چندین گزینه مختلف وجود دارد. از نوارهای مستقیم کلاسیک گرفته تا طرح های پارکت موزاییکی هر کدام در فضا تأثیرات خاص خودشان را می گذارند. گزینه های زیادی پیش روی شماست. شما باید گزینه ای را انتخاب کنید که بهترین عملکرد را در فضا داشته باشد

چیدمان پارکت

چیدمان مستقیم

این نوع چیدمان محبوب ترین و متداول ترین گزینه برای نصب پارکت های چوبی است. در حالت معمول اغلب پارکت ها را به صورت مستقیم نصب می کنند اما یک نکته مهم که در این نقطه اهمیت دارد این است که آیا نحوه نصب آنها به صورت موازی با ورودی و یا عمود بر در ورودی باشد. استفاده از پارکت هایی که دارای خطوطی عمود بر در ورودی هستند حالت دعوت کنندگی دارند. یعنی خطوط در امتداد حرکت شما را تشویق می کنند که به داخل خانه وارد شوید اما این نکته را نیز در نظر داشته باشید که اگر پارکت ها موازی بر در ورودی نصب شوند اتاق بزرگتر و عریض تر به نظر خواهد رسید. انتخاب حالت موازی و یا عمودی پارکت ها انتخابی معمول و همیشگی است و احتمال ابنکه از این انتخابتان پشیمان بشوید بسیار کم است.

چیدمان پارکت

عرض های نامساوی

شما در این نوع چیدمان با عرض های متفاوتی از تخته های پارکت که به صورت مستقیم چیده شده اند کفپوشی با نمایی روستایی و القا کننده سبک های قدیمی تر خواهید داشت. ترکیبی از تخته های باریک و پهن در عین اینکه سبک خاص و متفاوتی دارد ضایعات کمتری را در هنگام نصب تولید می کند. مخصوصا اگر برای کفپوش هایی با چوب سخت مورد استفاده قرار بگیرد. انتخاب این نوع نصب برای پارکت های کفپوش قطعا خانه تان را منحصر به فرد می کند.

چیدمان پارکت

مورب

شاید برایتان جالب باشد که نصب پارکت ها به شکل مورب قبلا روشی متداول برای اغلب خانه ها بوده است. همانطور که امروزه نصب پارکت ها به شکل مستقیم متداول است. نصب کفپوش ها به شکل مورب برای فضاهای بزرگ و باز گزینه بسیار خوبی است. اغلب اوقات این سبک با زاویه  ۴۵ درجه انجام می شود. برای خانه ها و فضاهایی که خطوط دیوارها عمود نیست و کمی قناسی دارد زاویه ۱۰ درجه یک انتخاب همیشگی است. چرا که ایرادهای دیوار و همچنین کف را می پوشاند و لازم نیست تمام خطوط به صورت کامل با هم موازی باشند. این نوع کفپوش به دلیل زیبایی اش می تواند همچون یک نقطه کانونی و تزئینی برای فضا باشد.

الگوهای محبوب پارکت

الگوهای تکراری که برای نصب پارکت ها مورد استفاده قرار می گیرند گاهی بین مردم بسیار مشهور و متداول می شوند. دو الگوی محبوب یکی الگوی استخوان شاه ماهی ( Herringbone) است که به عنوان الگویی محبوب از سال های پیش متداول بوده است و دیگری الگوی چورون (Chevron pattern) که به دلیل تمیز بودن خطوط و تکرار شدن الگو شکل مدرن تری به خود گرفته است.

چیدمان پارکت

استخوان شاه ماهی

در الگوی استخوان شاه ماهی که برای کفپوش های پارکت مورد استفاده قرار می گیرد خطوط وسط مانند زیگ زاگ هستند و انتهای قطعات مساوی چوب ها با یکدیگر تداخل دارند. تاریخچه این الگو به زمان امپراتوری روم باز می گردد درست زمانی که مزایای پایداری این ساختار و الگو کشف شد یعنی ۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیرهای رفت و آمد در محیط های باز را با این الگو می ساختند. اگر چه اکنون از این الگو هم برای کفپوش محیط های داخلی و هم محیط های خارجی استفاده می شود اما پیش از قرن شانزدهم و در فرانسه تنها برای فضاهای خارجی مورد استفاده قرار می گرفت. در قرن شانزدهم تعدادی از خانواده های سلطنتی این نوع الگو را برای کفپوش داخل خانه هایشان مورد استفاده قرار دادند. این الگو وقتی در فضاهای داخلی مورد استفاده قرار گرفت از مدل اصلی آن کمی فاصله گرفته و بسیاری از جنبه های زیبایی آن مورد توجه قرار گرفت. امروزه این الگو با طیف های رنگی مختلف از کمرنگ به پررنگ و یا ابعاد متفاوت مورد استفاده قرار می گیرد. در این الگو با ضخامت های مختلف و رنگ های مختلف می توان تنوع بی نهایتی ایجاد کرد. این الگو بسیار شیک، کلاسیک و زیباست.

چیدمان پارکت

شورون

الگوی شورون بسیار شبیه الگوی استخوان شاه ماهی است درهر دوی این الگوها تخته های چوب  به حالت زیگزاگی در کنار یکدیگر قرار گرفته اند و تفاوت آنها در محل اتصال و قطعات الگوست. در الگوی استخوان ماهی قطعات درست به شکل مستطیل هستند و با هم تداخل دارند. اما درالگوی شورون تمام قطعات متوازی الاضلاع هستند و درست در امتداد یک خط با زاویه مناسب در کنار هم قرار می گیرند. این الگو به دلیل داشتن خطوط بلند و تمیز در آن ظاهری مدرن دارد.

این دو الگو در خانه های سلطنتی، کاخ ها و قلعه ها در دوران رنسانس استفاده می شدند. درکاخ ورسای تنها یکی از اتاق های کاخ با الگوی شورون پارکت شده است و باقی اتاق ها با الگوی ورسای (Versailles) پارکت شده است. الگوی ورسای قطعاتی  مربع شکل دارد و در بسیاری از کاخ ها مورد استفاده قرار می گرفت.

انتخاب الگوی شورون برای پارکت خانه تان چه در ابعاد کوچک و چه به شکل گسترده سر شما را به سمت خودش خواهد چرخاند و سبکی منحصر به فرد به خانه تان می دهد.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.