برترین دفاتر اداری –(دفتر مرکزی شرکت پیکسار Pixar)

11
۱
(۲)

داستان طراحی ساختمان اصلی مجموعه پیکسار به سال ۱۹۹۹ بازمی گردد. زمانی که استیو جابز مدیر عامل پیکسار از Bohlin Cywinski Jackson طراح معروف که به واسطه طراحی منزل بیل گیتز در واشنگتن شهرت بسیاری داشت درخواست کرد تا ایده ای برای طراحی دفتر پیکسار که قرار بود بیش از ۱۰۰۰ نفر را در خود جای دهد ارائه کند.

بر اساس آخرین زندگی نامه استیو جابز قرار بود که فضای استراحت مجموعه برای گردهمایی کارکنان در نظر گرفته شود. به همین دلیل می بایست به صورتی طراحی میگردید که کارکنان را تشویق کند از دفاتر کار خود خارج شوند و بتوانند در این محیط با کسانی ملاقات کنند که قبل از آن ممکن بود با این حجم از کارکنان هیچوقت امکان آشنایی با آنها را نداشته باشند

این محوطه شامل محل های پذیرایی، کافی شاپ، زمین فوتسال، سالن بدن سازی، دو سالن نمایش که در هرکدام دارای ۴۰ صندلی و یک آمفی تئاتر بزرگ قرار گرفته است. جابز بر این باور بود کسانی که کمتر اجتماعی هستند و در شرایط عادی شاید منزوی باشند مجبور شوند در این مکان با دیگران ارتباط برقرار کنند. حتی اگر این مکان جایی باشد که افراد دستان خود را می شویند. امروزه اما شرکت پیکسار بیشتر از یک چنین مجموعه ای برای کارکنان خود در نظر گرفته اما ایده اصلی که پشت این کار قرار داشت همچنان ارتباط افراد با یکدیگر است.

استیو جابز همیشه به جهت نگاه دقیقش به طراحی ها مخصوصا در طراحی محصولات اپل شهرت دارد اما جالب است بدانید علاوه بر محصولاتش در طراحی این ساختمان نیز نگاه دقیق او دیده می شود. او علاقه زیادی به طراحی با سازه های فلزی داشت و می توان به وضوح این علاقه را در طراحی دفتر مرکزی پیکسار مشاهده کرد.

طراحی دفاتر به صورت U شکل و ۵ الی ۶ دفتر کار برای هر بخش طراحی شده است. بعضی از کارمندان برای خود اتاق شخصی دارند بعضی دیگر به صورت گروهی کار می کنند. در این میان حتی عده ای ایستاده کار می کنند.

همانطور که در تصویر می بینید دفتر John Lasseter انیماتور معروف، از اسباب بازی های مختلف پر شده اما این پایان ماجرا نیست. در بخش انیمیشن پیکسار هرکس می تواند دکور مورد علاقه خود را داشته باشد.

دفتر استیو جابز اما شاید ساده ترین و خلوت ترین طراحی را داشته باشد. ست صندلی های Eames Plywood و یک میز Noguchi که قبل از این در خوگر مورد بررسی قرار گرفته است و یک اسکوتر تنها چیزی است که در اتاق او دیده می شود.
در بخش های دیگر مجموعه صندلی های مربوط به سال ۱۹۳۰ استادیوهای والت دیزنی قرار گرفته است.

فضای باز این مجموعه توسط گروه معماری معروف Peter Walker Partners طراحی شده که می تواند محلی برای استراحت صحبت کردن و غذا خوردن کارکنان نیز باشد.
فضای باز مجموعه شامل یک امفی تئاتر با ۶۰۰ صندلی، زمین فوتبال، گلخانه سبزیجات که توسط سرآشپزهای پیکسار مورد استفاده قرار می گیرد ، یک استخر، زمین والیبال و بسکتبال قرار گرفته است.

ایجاد محیط کاری که که افراد از کار کردن در آن لذت بببرند یکی از سخت ترین زوایای طراحی دفاتر مدرن است. بدون شک یکی از موارد جالبی که در طراحی پیکسار صورت گرفته وجود شخصیت های کارتونی پیکسار در سرتاسر محوطه می باشد.در این تصویر می توانید یکی از اولین کارکترهای معروف پیکساز Luxo Jr را مشاهده نمایید.

در انتها مواردی وجود دارد که می توانید برای اینکه محیط شرکت خود را به حال و هوای پیکسار نزدیک کنید، در نظر بگیرید:
۱- از محیط شرکت به نحوی استفاده کنید که برای کارمندان یادآوری شود چرا برای شرکت شما کار می کنند.
۲-محیط شرکت را طوری ایجاد کنید تا کارمندان بخواهند کار کنند، نه اینکه مجبور باشند کار کنند.
۳-اجازه دهید کارمندان میزها و بخش کاری خود را با سلیقه خود و آنگونه که دوست دارند بچینند.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۱ / ۵. تعداد نظرات: ۲

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.