با معروف‌ترین طراحان مبلمان معاصر آشنا شویم: شارلوت پریاند

26
۰
(۰)
شارلوت پریاند
شارلوت پریاند

شارلوت پریاند

شارلوت پریاند یکی از برجسته‌ترین طراحان زن در مبلمان معاصر است. اثرگذاری این طراح چنان زیاد است که حتی اگر کوچکترین اطلاعاتی درباره خود او ندارید، تاثیر طراحی‌ها و آثار او را حتما در گشت و گذارتان درحوزه مبلمان دیده اید.

شارلوت پریاند و تیم طراحی لوکوربوزیه

شارلوت پریاند و تیم طراحی لوکوربوزیه

پریانددر سال ۱۹۰۳ در شهر پاریس به دنیا آمد. او در سن ۱۷ سالگی وارد دانشگاه هنر شد و ۵ سال به مطالعه و طراحی مبلمان در رشته طراحی دکور پرداخت. وی در سال ۱۹۲۷ به شرکت لوکوربوزیه درخواست داد و با جمله ” ما به کوسن احتیاجی نداریم ” روبه رو شد. اما او ناامید نشد و در شروع سال جدید، نمایشگاهی را برپا کرد و آثارش مورد علاقه منتقدان بسیاری قرار گرفت.

او همچنین توانست توجه لوکوربوزیه را به خود جلب کند و به استخدام این شرکت درآید و برای ۱۰ سال به‌عنوان طراح و مسئول لوازم داخلی و مبلمان و تجهیزات، در این شرکت فعالیت کند. شارلوت همچنین موفق شد، برخی از معروف‌ترین طرح‌های مبلمان قرن بیستم را وارد زندگی مردم کند.

شارلوت پریاند در ژاپن

شارلوت پریاند در ژاپن

او به مدت ۳ سال با یک طراح فرانسوی، به طراحی سربازخانه‌ها و مبلمان موقت برای آن‌ها پرداخت، ولی با تسلیم شدن فرانسه در جنگ، کار او نیز پایان یافت، اما وی همچنان با پسر عمویش، جین پروو، به طراحی مبلمان و تجهیزات داخلی مشغول بود.

در سال ۱۹۴۰ دعوت‌نامه‌ای برای وی از ژاپن به منظور گسترش روابط تجارت و صنعت ژاپن با غرب فرستاده شد. پریاند به ژاپن رفت و برای مدت ۳ سال در آنجا مشغول به طراحی شد و به شدت تحت تاثیر طراحی و هنر شرق قرار گرفت. این امر سبب شد مواد گرم‌تر و طبیعی‌تری به آثار او وارد شوند. آثار پریاند به‌طور کلی دارای ویژگی ساده و روستایی و بسیار نزدیک به فرم رنسانسی بود که بعد لمسی از زندگی طبیعی به آن افزوده شد.

شارلوت پریاند

شارلوت پریاند

او در طول اقامت خود در ژاپن، تکنیک‌های محلی چوب کاری و بافندگی را مورد بررسی قرار داد و با برگشت به فرانسه به معرفی کاه و بامبو به‌عنوان عناصر جدید در طراحی پرداخت که این عناصر قدرت زندگی را در طراحی های او را به وجود آوردند.

پس از بازگشت به فرانسه، او همچنان همکاری خود را با طراحان قبلی ادامه داد و کم‌کم طراحی‌های مخصوص خود را آغاز کرد. رفته رفته در آثار او ویژگی‌های مینیمالیستی دیده شد و در نهایت از پیشگامان مدرنیست در طراحی مبلمان شناخته شد.

شارلوت پریاند، در سال ۱۹۹۹ درگذشت و تا آن هنگام همچنان فردی بانفوذ در طراحی و جنبش مدرن محسوب می‌شد. سبک کاری پریاند، مورد تقلید و سرمشق بسیاری از طراحان پس از وی قرار گرفت و امروزه تمام این ویژگی‌ها در وسایل روزمره زندگی ما به‌راحتی پیدا می‌شوند.

پریاند همچنین به طراحی فضای باز برای air france پرداخت و فرم ساده را وارد طراحی‌اش کرد. همچنین چندین طرح مختلف برای لوکوربوزیه، که این بار با برجسته کردن ویژگی‌های آثار خود همراه بود، هدیه آورد.

طراحی های ساده ی شارلوت پریاند

طراحی های ساده ی شارلوت پریاند

طراحی های صندلی های چرمی و فولادی شارلوت پریاند

طراحی های صندلی های چرمی و فولادی شارلوت پریاند

Les Arcs نام صندلی با ترکیب فولاد و چرم است که در سال ۱۹۶۰ برای سایت اسکی به همین نام به وسیله او طراحی شدو بسیار مورد استقبال قرار گرفت .طراحی ساده و درعین حال زیبای این صندلی باعث شد که هنوز هم این صندلی برای فضاهای مدرن بسیار مناسب باشد و طرفداران زیادی داشته باشد.

طراحی های شارلوت پریاند

طراحی های شارلوت پریاند

صندلی با پایه‌های منحنی جلو و عقب، قفسه‌های کتابخانه با چوب کاج و باریک و جداول رنگی و آلومینیومی، ساخت کتابخانه‌های عظیم برای کتابخانه دانشگاهی در پاریس، صندلی‌های ساده با فریم‌های رولی و… از مهم‌ترین آثاری هستند که او به زندگی مدرن هدیه داد. باید گفت که همه ی آثار او دارای یک لمس روستایی ساده و شیک بودند که حس زیبای مدرنیته را در خود به همراه داشتند.

آشپزخانه اوپن طراحی شارلوت پریاند

آشپزخانه اوپن طراحی شارلوت پریاند

یکی از مهم‌ترین کارهایی که پریاند آغازگر آن بود، ایجاد آشپزخانه‌ای مدرن، بدون دیوار بسته یا به عبارتی آشپزخانه اپن بود. او با این حرکت یکی از مهم‌ترین اتفاقات زندگی معاصر را رقم زد و زنان را از پستوی انتهای راهرو با فضایی بسته، به فضایی آزاد آورد.

اهمیت به زنان، به‌عنوان عضوی مهم و اساسی در خانواده با وجود تمام محدودیت‌های آن زمان در فرانسه که زن را به‌عنوان یک آشپز می‌دانستند، یکی از تأثیرگذارترین کارهایی بود که وی به‌عنوان یک طراح زن انجام داد.

او اعتقاد داشت که زنان می‌توانند در کنار خانواده و در فضایی آزاد و در هم‌فکری و گفتمان با اعضای خانواده‌شان از آشپزی کردن لذت ببرند. این حرکت در عین زیبایی و ایجاد جریان زندگی، حرکتی انقلابی نیز محسوب می‌شد.

حرکاتی از این دست در آثار وی زیاد دیده می‌شود و خود سبب شروع جنبش‌های بسیاری در طراحی معاصر گشت.

طراحی بار در آپارتمان اثر شارلوت پریاند

طراحی بار در آپارتمان اثر شارلوت پریاند

او همچنین یک بار در آپارتمان اجاره ای ساخت که از مواد ساده شده، کریستال براق رنگی، جدول‌ها و آشپزخانه و یک گرامافون تشکیل شده بود. منتقدی در ستایش اثر وی نوشت: “هیچ چیز تازه‌تر و یا جوان‌تر از آن را نمی‌توان تصور کرد.” او با این حرکت تمام عناصر ساده در طراحی مدرن را، به شکلی به‌کار برد که توانست همه را حیرت‌زده کند. همچنین از این سازه، با‌ نام ” بار در زیر شیروانی” بعد‌ها به عنوان یکی از مهم‌ترین آثار وی نام برده شد و الگوی اصلی‌ترین سازه‌های او قرار گرفت.

طراحی های مبملن راحتی شارلوت پریاند

طراحی های مبلمان راحتی شارلوت پریاند

استفاده پریاند از لوله‌ها و مصالح فلزی صنعتی در طراحیمبلمان بسیار جالب بود. او با استفاده از این مصالح، صندلی‌ها و مبلمان راحتی تاشو را ساخت که آغازی مدرن را در طراحی مبلمان رقم زد. اما همچنان به دلیل همکاری با لوکوربوزیه و پروو، امضای هر سه به‌عنوان طراح در زیر این آثار قرار گرفت و از اهمیت پریاند به‌عنوان یک طراح زن کاست.

طراحی های زیبا و ساده ی شارلوت پریاند

طراحی های زیبا و ساده ی شارلوت پریاند

موارد مختلفی بر او و آثارش تأثیر گذاشتند. به عنوان مثال کتاب ” چای ” که متعلق به فرهنگ مردم ژاپن است، تأثیر زیادی بر آثار او گذاشت.
این کتاب سبب شد که پریاند به رویکرد یکپارچه و هماهنگی میان معماری و زندگی دست پیدا کند. این کتاب و تفکر در آن، پریاند را به ایجاد هماهنگی میان مبلمان و آنچه که در زندگی روزمره، ما را از زیبایی‌ها و سادگی دور می‌کند، راهنمایی کرد. او به این عناصر و تجهیزات داخلی به‌عنوان یک عنصر در رسیدن به آرامش و دوری از هیاهوی روزمره زندگی نگاه کرد و به تلطیف زندگی شهری کمک بسیاری می‌کرد.

طراحی های پریاند

طراحی های پریاند

در اینجا چندی از مهم‌ترین کارهای شارلوت پریاند بیان شد، اما باید دانست او مانند تمام طراحان زن در غریبی و دور افتادگی بسیاری، به فعالیت و تاثیر در زندگی روزمره و راحت برای انسان شهری پرداخت، ضمن آنکه در کنار طراحان دیگر، به اندازه‌ای که سهم او از تمام زحماتش بود، یاد نشد.

عکس‌های شارلوت پریاند در موزه

عکس‌های شارلوت پریاند در موزه

ما امروزه تمام ویژگی‌های هنری او را هرچند کوچک، در خانه و عناصر طراحی داخلی حس می‌کنیم. البته باید به یاد داشته باشیم که هدف مهم پریاند در تمام آثارش این بود؛ سادگی در عین زیبایی و قدرت. با تجمل‌گرایی خود را بیشتر در مکافات و دغدغه‌های زندگی روزمره اسیر می‌کنیم، اما با آوردن سادگی در چند عنصر مهم و اساسی می‌توان به‌راحتی آرامش را به خود هدیه دهیم.

مبلمان های چوبی شارلوت پریاند

مبلمان های چوبی شارلوت پریاند

مبلمان های چوبی پریاند از زیبایی و سادگی خاصی برخوردار است و تنوع آنها بسیار زیاد است. انواع مبل راحتی ، میزهای عسلی ، کتابخانه و صندلی را می توان در آثار او دید.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.