با این ترفندها اتاق کودکتان با بزرگ شدنش کارآییش را از دست نمی دهد

14
۰
(۰)
تختخواب کودک daybed
تختخواب کودک daybed

مبلمان انعطاف‌پذیر

هنگامی که قصد انتخاب مبلمانی برای اتاق خواب کودک دارید، این قانون را از یاد نبرید: سادگی برابر است با انعطاف! به‌طور معمول مبلمان هرقدر که از ساختاری ساده‌تر برخوردار باشد، کارایی بیشتری دارد.

به‌عنوان مثال تختخواب‌ های مبل مانند که در اصطلاح به daybed معروف‌اند، علاوه بر ایجاد فضای راحت برای خوابیدن، یک مکان امن و مناسب برای بازی و مطالعه کودکان فراهم می‌کند.

این تختخواب‌ ها برای کودکان بزرگ‌تر از ۳ سال به‌راحتی قابل استفاده هستند و محدودیت سنی ندارند. در واقع daybed با وجود سادگی، به دلیل کاربری متفاوت خود حتی برای کودکان نیز جذابیت دارد.

فراموش نکنید که مبلمان اتاق کودک باید به‌راحتی قابل جابجایی باشد و به اندازه‌ای فضا اشغال کند که مانع فعالیت‌های آنها نباشد.

استفاده از فضای ذخیره سازی باز و بسته در اتاق خواب کودک

استفاده از فضای ذخیره سازی باز و بسته در اتاق خواب کودک

فضای ذخیره‌سازی

کودکان به وسایل خود دلبستگی زیادی دارند و هرچه بزرگ‌تر می‌شوند، اسباب و لوازم مورد نیاز آنها افزایش می‌یابد. در نتیجه شما هر سال با انبوهی از لباس‌ها، اسباب‌بازی‌ها و کتاب‌های جدید مواجهید و باید محلی در دسترس برای نگهداری آنها ایجاد کنید.

استفاده ترکیبی از ایده‌های ذخیره‌سازی باز جلوه‌ای بزرگ‌تر به اتاق خواب کودک می‌بخشد و در عین حال زیبایی و تنوع رنگ اتاق خواب را حفظ می‌کند.

به‌عنوان مثال، پاتختی‌هایی که در کنار تختخواب قرار می‌گیرند، فضای ذخیره‌سازی بسته‌ای هستند که با جای دادن لوازم کوچک و بزرگ مختلف در خود، از بی‌نظمی اتاق جلوگیری می‌کنند و در مقابل قفسه و کتابخانه‌ ها ایده‌ای برای ذخیره‌سازی باز هستند که با استفاده از فضای عمودی و بی‌استفاده، به افزایش مساحت مفید اتاق کمک می‌کنند.

استفاده از رنگ‌های خنثی در اتاق خواب کودک

استفاده از رنگ‌های خنثی در اتاق خواب کودک

استفاده از رنگ‌های خنثی

بر اساس اصول رنگ‌آمیزی اتاق خواب کودک، استفاده بیش از حد از رنگ‌های متنوع، موجب کاهش عمق بصری و کوچک جلوه دادن اتاق می‌شود.

برای اتاق کودکان به جای رنگ‌های جنسیتی کلیشه‌ای نظیر آبی و صورتی که گاه به دلیل فراوانی در محیط به‌سرعت جلوه و اثر خود را دست می‌دهند، بهتر است از رنگ‌های خنثی بیشتر استفاده کنید.

رنگ‌هایی نظیر خاکستری، بژ، سفید و سیاه از جمله رنگ‌هایی هستند که در ترکیب با طیف‌های سرد و گرم جلوه زیبایی از خود به نمایش می‌گذارند.

به‌عنوان مثال اگر دختر شما به رنگ بنفش علاقه دارد، می‌توانید در طراحی اتاق خواب او دیوارها را به رنگ سفید و پرده، بالش و سایر تزئینات نظیر قاب عکس و آباژور را به رنگ بنفش درآورید. همچنین می‌توانید یکی رنگی از دیوارها را نیز متفاوت از رنگ‌های خنثی انتخاب کنید.

به‌طور حتم استفاده از این شیوه بیش از به‌کارگیری گسترده از رنگ بنفش در سرتاسر اتاق زیبایی خواهد داشت و عمق فضا را نیز حفظ خواهد کرد.

به‌کارگیری الگوهای منظم در اتاق خواب کودک

به‌کارگیری الگوهای منظم در اتاق خواب کودک

به‌کارگیری الگوهای منظم

گنجاندن الگوهای متنوع نظیر کاغذ دیوارها و نقش‌های منظم روی قالی موجب ایجاد تعادل و القای نظم بیشتر به فضای اتاق خواب کودک می‌شود.

این الگوها در اتاق‌هایی به رنگ خنثی موجب افزایش انرژی و نشاط می‌شود و از ایجاد فضایی یکنواخت و کسل‌کننده جلوگیری می‌کند. همچنین الگوهای منظم تاثیر زیادی در بروز خلاقیت در کودکان دارد.

فراموش نکنید که الگوهای منظم هم می‌توانند گیج‌کننده باشند؛ بنابراین، بهتر است که دو یا سه الگو با اندازه‌های متفاوت بزرگ، متوسط و کوچک در اتاق خواب کودک استفاده کنید تا به‌راحتی توسط او قابل تفکیک باشند. الگوهای بزرگ را می‌توان بر روی دیوار، متوسط را در نقوش فرش و کوچک را در پتو و رو بالشی به کار برد.

نورپردازی در اتاق خواب کودک

نورپردازی در اتاق خواب کودک

نورپردازی ملایم

نورپردازی یکی از اجزای مهم در دکوراسیون اتاق خواب کودک است که بر عملکرد فضا تأثیر زیادی دارد. برای درک این موضوع کافی است دقت کنید که چقدر در یک فضای کم‌نور و تاریک به فعالیت می‌پردازید؛ طبیعتاً بسیار کم.

کودکان شما نیز در اتاق خواب خود به نور زیادی برای انجام تکالیف شبانه و بازی کردن نیاز دارند. اتاق‌های کم‌نور چشم را تحت فشار قرار می‌دهند، اما نورپردازی مناسب به طرز جالبی می‌تواند یک فضای بسته و کوچک را بزرگ و راحت جلوه دهد و خلاقیت کودکان را نیز تحریک کند.

به‌طور کلی نورپردازی به سه نوع کلی، موضوعی و تأکیدی تقسیم می‌شود و طراحان دکوراسیون برای ایجاد یک فضای جذاب‌تر، استفاده ترکیبی از تمام نورپردازی‌ها را توصیه می‌کنند.

نورپردازی محیطی یا کلی توسط لامپ‌های سقفی و لوسترها صورت می‌گیرد، در حالی که نورپردازی موضعی صرفاً برای روشنایی بخشی از اتاق نظیر میز مطالعه انجام می‌شود و بر کیفیت انجام کارهایی نظیر مطالعه و انجام تکالیف تأثیر مثبتی دارد.

در مقابل نورپردازی تأکیدی کاملاً اختیاری است و شامل چراغ‌هایی کوچک بر روی دیوارها برای برجسته کردن قسمت‌هایی از دکوراسیون نظیر یک قاب عکس می‌شود.

انعکاس شخصیت در اتاق خواب کودک

انعکاس شخصیت در اتاق خواب کودک

انعکاس شخصیت

کودک شما باید احساس کند که اتاقش تنها برای اوست؛ بنابراین، دکوراسیون اتاق کودک باید شامل عناصری باشد که او به‌راحتی با آنها ارتباط برقرار می‌کند.

به‌عنوان مثال، اگر فرزند شما به انجام کارهای هنری اشتیاق دارد، بهتر است فضایی از اتاق خواب را برای نمایش آثار او اختصاص دهید. این فضا می‌تواند به صورت کلاسیک شامل دیواری برای نصب قاب عکس‌ها و میزی برای چیدن مجسمه‌ ها باشد و یا به شکلی خلاقانه با نصب یک ریسمان بر روی دیوار و آویزان کردن نقاشی‌های کوچک کودکان از آن، با استفاده از گیره‌های کوچک صورت گیرد.

همچنین بهتر است برخی لوازم مورد علاقه کودک نظیر لوازم نقاشی، ورزش یا کتاب‌ها و آلات موسیقی نیز در معرض دید باشند تا اشتیاق انجام این فعالیت‌ها در او تقویت شود.

افزون بر این، ممکن است کودک شما از قوه تخیل بالایی برخوردار باشد و حیوانات، شخصیت‌های کارتونی و حتی دایناسورها را نیز دوست بدارد، اما شما زمان و پول لازم برای اجرای نقاشی‌های دیواری در اتاق خواب او را نداشته باشید، خصوصاً زمانی که می‌دانید این علایق ممکن است در طول زمان تغییر کنند و مواردی دیگر جایگزین آنها شوند. در این صورت بهترین راه‌حل استفاده از عکس برگردان‌های دیواری است که به‌آسانی به دیوار چسبیده و به‌راحتی نیز از آن جدا می‌شود.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.