باغ های دیدنی استان اصفهان

95
۱.۵
(۲)

باغ هشت بهشت اصفهان

باغ هشت بهشت اصفهان،در شهر تاریخی و زیبای اصفهان و در خیابان چهار باغ عباسی واقع شده است. این باغ به همراه کاخ باشکوهی که در دوره‌ی صفویه توسط شاه اسماعیل اول احداث شده، محل سکونت زنان شاه بوده است. زیبایی و معماری باشکوه باغ هشت بهشت و کاخ آن به‌اندازه‌ای است که موجب حیرت گردشگران می‌شود.

در محوطه باغ هشت بهشت، درختان بلند و سر به فلک کشیده و حوضچه زیبایی که با رقص فواره‌هایش زیبایی محوطه باغ را دوچندان کرده است، به چشم می‌خورد. تالارهای کاخ، معماری منحصر به فردی دارند و کاشی‌های آن با تصاویر حیوانات و گیاهان خوش‌نقش و نگار مزین شده‌اند. همچنین نقاشی و گچ‌بری‌هایی در سقف و دیوارهای این کاخ به چشم می‌خورد که به دست هنرمندان آن زمان خلق شده است. در طبقه دوم کاخ هشت بهشت در و پنجره‌های خاتم‌کاری که نمودی از هنر معماران ایرانی در دوران صفویه است را می‌توانید مشاهده کنید. باغ هشت بهشت به نام‌های دیگری نظیر باغ هشت در بهشت و باغ بلبل نیز معروف است. در چند سال اخیر باغ هشت بهشت به پارک تبدیل شده و جزء آثار ملی ایران ثبت شده است.

باغ-هشت-بهشت-اصفهان،-باغهای-استان-اصفهان.webp

باغ پرندگان اصفهان

باغ پرندگان اصفهان در سال ۱۳۷۵، در نزدیکی زاینده رود احداث گردیده است. مساحت باغ پرندگان ۵۵۰۰۰ متر مربع است. این باغ یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری اصفهان بشمار می‌رود و در آن حدود چهار هزار قطعه از ۱۳۰ گونه پرنده وجود دارد. برای پرندگان آبچر، برکه‌ای در میان باغ و برای گونه‌های دیگر مانند طوطی جنگل‌های مصنوعی ایجاد کرده‌اند. باغ پرندگان علاوه بر کاربری آن به عنوان یک جاذبه و مرکز گردشگری، یک مرکز علمی و تحقیقاتی نیز هست. این باغ بخشی از پارک جنگلی ناژوان و رودخانه‌ی زاینده رود است.

باغ گل‌های اصفهان

باغ گل‌های اصفهان بهترین مکان برای گردشگرانی است که به گیاهان و طبیعت علاقه دارند. باغ گل در جنوب شرقی میدان بزرگ مهر در کنار رودخانه زاینده رود توسط شهرداری اصفهان احداث شده است. این باغ وسعتی نزدیک به ۶۷۰۰۰ متر مربع دارد و بیش از ۷۰۰ گونه گیاهی در آن نگهداری می‌شود. باغ گل‌ها شامل قسمت‌های مختلفی از جمله باغ صخره‌ای، باغ ایرانی، باغ گیاهان دارویی، باغ رز، آب‌نماها، برکه، آمفی‌تئاتر روباز، مجموعه پرچین و طرح گل فرشی ایرانی است. همچنین گلخانه باغ گل‌ها برای پویایی این باغ در فصل زمستان احداث گردیده است که هفتصد متر مربع مساحت دارد.

باغ-گلها-اصفهان-889x500-1.webp

باغ انگورستان اصفهان

باغ انگورستان یکی از قدیمی‌ترین باغ‌های اصفهان است که قدمت آن به دوره نادرشاه افشار می‌رسد. این باغ بهکاخ چهل‌ستون متصل می‌شود. مجموعه باغ انگورستان سفره‌خانه و حیاط سرپوشیده‌ای است که با گچ‌بری‌ها و کاشی‌کاری‌هایی ماهرانه توسط استادان هنرمند ساخته شده است.

انگورستان-ملک.webp

باغ هزار جریب اصفهان

خیابان چهار باغ بالا به دلیل باغ‌های متعددی که در آن واقع شده یکی از معروف‌ترین خیابان‌های شهر اصفهان محسوب می‌شود. انتهای خیابان چهار باغ، باغ هزار جریب قرار دارد. این باغ از درختان تنومند چنار و کاج و یک جوی آب روان برخوردار است. صدای دل‌نشین آواز پرندگان و جوی آب آرامش و زیبایی باغ هزار جریب را دوچندان کرده است. زیبایی این باغ در گذشته به حدی بوده که هربرت آن را بهشت شاه عباس نامیده است. قسمتی از این باغ در دانشگاه اصفهان قرار دارد.

باغ زرشک اصفهان

باغ زرشک اصفهان یکی از باغ‌های معروف در گذشته‌های نه‌چندان دور بوده است. این باغ در خیابان چهار باغ در جنوب زاینده رود واقع شده است. باغ زرشک مجموعه‌ای از عمارتی بزرگ و زیبا و دریاچه و آبشار است. احداث کارخانه صنایع پشم در این باغ خسارات زیادی به آن وارد کرده است.

باغ-زرشک.webp

باغ کومه اصفهان

باغ کومه در خارج از شهر اصفهان در منطقه ای به نام لنجان واقع شده است. باغ کومه در گذشته، شکارگاه شاه عباس بوده است. نهر آب زیبایی از میان این باغ عبور می کند و پرندگان زیادی نیز در آن پرواز می کنند.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۱.۵ / ۵. تعداد نظرات: ۲

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.