بازگشت به سبک دکوراسیون سنتی ایرانی

65
۰
(۰)

اما حال چه شده است که مدرنیته در همه‌ زمینه‌ ها به خصوص در دکوراسیون خانه ما را تا این حد از هنر و فرهنگ باستانی دور کرده است؟ تأثیر گذشت زمان ‌بر تغییر ذائقه و سلیقه‌ ما انسان ‌ها غیر قابل ‌انکار است اما گاهی برای ما ایرانیان با کشوری به این قدمت و فرهنگ و هنری به این پرباری بازگشت به سبک دکوراسیون سنتی ایرانی می ‌تواند خود یک پیشرفت محسوب شود. برخلاف نظر عموم هیچ الزامی در کار نیست که دکوراسیون خانه‌ شما تماماً سنتی و یا تماماً مدرن باشد. گاهی می ‌توان با ترکیبِ این دو روش دیزاینی زیبا و چشم‌ نواز به وجود آورد. تنها با کمی دقت و ظرافت در طراحی می ‌توانید در آن ‌واحد یک سرای ایرانی و یک آپارتمان شیک و مدرن را یکجا داشته باشید. باید توجه داشت که اگر این کار با عجله و بی‌ دقت انجام شود چیزی برجای نمی ‌گذارد به جز شلختگی و بی ‌نظمی. برای موفق شدن در این امر کافی است تنها یکی از این دو روش را انتخاب کنید: اول این است که شما قسمتی از منزل را به سبک سنتی ایرانی و قسمت دیگر را به شکل مدرن بیارایید. قرار دادن یک تخت سنتی و یک فرش ایرانی در یک اتاق به انضمام یک سماور قدیمی و چند عدد کالای دکوری دستساز ایرانی زیبا می‌تواند یک بخش سنتی جالب‌ توجه ایجاد نماید و شما می ‌توانید در سایر بخش‌ های خانه دکور مدرن و مبل‌ های چرم خود را نیز داشته باشید. روش دوم ترکیبی موزون از این دو نوع دکوراسیون است. می‌ توان برای این کار از یک ست مبلمان مدرن با پایه‌ چوبی در کنار پنجره‌های مشبک و تعدادی زیورآلات معرق‌ کاری شده استفاده کرد در این روش به‌ هیچ ‌عنوان سعی بر تساوی بخش سنتی ایرانی و مدرن نیست بلکه باید اجازه دهید یک بخش ‌بر بخش دیگر برتری داشته باشد. این‌ گونه می‌توانید دکوراسیونی بسیار چشم‌ نواز و خلاقانه ایجاد کنید.

دکوراسیون سنتی ایرانی

استفاده از هنرهای کهن ایرانی در دکوراسیون خانه

ایرانیان همواره به هنر و هنرمندی شهره بوده ‌اند. ازجمله زیباترین و اصیل ‌ترین انواع هنر ایرانی می‌ توان به کاشیکاری، منبت‌ کاری، شیشه ‌سازی، معرق ‌کاری و… اشاره نمود. همانطور که در ساختمان‌ های کهن بناشده به سبک سنتی ایرانی می‌بینیم این هنرها کاربردی اساسی در صنعت معماری داشته است. از پنجره‌ های مشبک گرفته تا کاشیکاری‌ های سقف و طاق برخلاف چیزی که ما فکر می‌کنیم این هنرها مختص مساجد و کاخ ‌ها و … نبوده و در منازل عادی مردم نیز به ‌وفور استفاده می‌شده است. استفاده از شیشه‌های رنگی در ساختمان ‌سازی می ‌تواند اولین راه ورود سنت به مدرنیته باشد. پنجره‌ های مشبک رنگی می ‌توانند با تغییر نور سفید به یک رنگین ‌کمان زیبا حال و هوای منزل را به ‌طور کامل عوض کرده و آن را به سبک سنتی ایرانی نزدیک ‌تر کند. استفاده از پنجره‌ های مشبک با شیشه‌ های رنگی در اتاق پذیرایی و یا آشپزخانه می‌تواند ایده‌ ای جالب و خلاقانه باشد.

همچنین امروزه در همه‌ کشورهای دنیا استفاده از آجر، سفال و هنر کاشیکاری به‌ عنوان یک تزیین ناب و خاص برای منزل به‌ وفور به چشم می ‌خورد. این هنر می‌ تواند هم در نمای داخلی و هم در نمای خارجی منزل به کار رفته و تأثیر به سزایی در ایرانی سازی دکوراسیون خانه داشته باشد. مثلا آجر و یا کاشی کردن یک دیوار به سبک سنتی و قرار دادن یک تخت چوبی با چند کوسن با طرح سنتی بر روی آن و یک فرش ایرانی در مقابلش.

دکوراسیون سنتی ایرانی

فرش، پارچه و هنر دوخت ایرانی

شاید اصلی‌ ترین رکن دکوراسیون خانه‌ ایرانی استفاده از فرش ایرانی باشد. فرش ایرانی با دارا بودن رنگ ها و نقوش خاص و منحصر به ‌فرد دنیایی از طرح و زیبایی را به خانه‌ شما هدیه می‌کند. به علت گوناگونی و تنوع رنگ‌ ها و طرح‌ های فرش ایرانی قابلیت انتخاب یک فرش مناسب برای هماهنگ کردن آن با سایر اجزای خانه به ‌راحتی فراهم می ‌شود. همچنین در دکوراسیون خانه به سبک سنتی ایرانی استفاده از هر گونه محصول و پارچه‌ دستباف به ‌عنوان رومیزی، پادری، کوسن، پشتی، تابلو فرش‌ های دیواری و… به‌ شدت رونق داشته است. امروزه شما به ‌راحتی می‌ توانید کوسن ‌هایی با طرح ایرانی سنتی و همچنین پارچه‌ هایی نظیر ترمه و… تهیه‌ کرده و به منزل خود حال و هوایی سنتی ببخشید. همچنین پرده‌ هایی به سبک سنتی ایرانی و هماهنگ کردن آن با یک فرش ایرانی مناسب می‌تواند منزل شما را به یک کاخ شرقی بدل سازد.

دکوراسیون سنتی ایرانی

مبلمانی به سبک سنتی

از قدیم ‌الایام استفاده از چوب و به خصوص انواع چوب‌ های کنده‌ کاری ‌شده و طرحدار در مبلمان ایرانی رونق فراوان داشته است. ترکیب چوب و پارچه از دیرباز از ترکیب‌ های مورد علاقه در دکوراسیون سنتی ایرانی بوده است. در غالب موارد با نگاه کردن به عکس‌ های تاریخی ایرانی تخت‌ ها، صندلی ‌ها، میزها و کمدهایی را می ‌بینیم که دارای پایه ‌های برجسته و تمثال ‌های چوبی هستند.

همچنین استفاده از شبکه‌ های چوبی در ساخت انواع و اقسام وسایل بسیار پرسابقه است. امروزه مبلمان جدید با سبک سنتی ایرانی غالباً دارای طرح‌ های شبکه‌ ای و با روکش شیشه‌ ای بوده و بسیار مورد پسند دیزاینرهای مدرن است.

همچنین در خانه‌ های سنتی ایرانی استفاده از نقاشی و مینیاتور بر روی لوازم و اثاثیه‌ منزل بسیار به چشم می‌ خورد. امروزه تعداد زیادی از تولیدکنندگان با الهام گرفتن از سبک سنتی ایرانی به تولید مبلمانی دارای نقاشی‌ های قدیمی می‌ پردازند. این نوع مبلمان به منزل شما حالتی اشرافی و شاهانه می‌بخشد اما لازم به ذکر است که مبلمان دارای نقاشی به علت پرکار بودن و شلوغ نشان دادن محیط تنها برای منازل بزرگ با فضای زیاد مناسب‌ است.

دکوراسیون سنتی ایرانی

یک پیشنهاد خوشرنگ برای تزیینات

اگر تا به ‌حال به انواع و اقسام هنرهای ایرانی دقت کرده باشید باید متوجه شده باشید که رنگ خاصی کم ‌و بیش در تمامی آنها به چشم می‌خورد و آن رنگی نیست به ‌جز «فیروزه‌ای». رنگ فیروزه‌ ای در ابتدا به دلیل وفور هنر فیروزه کاری در ایران رونق گرفت. پس از استفاده‌ فیروزه بر روی ظروف و جواهرات و حتی دوخته شدن آن بر پارچه‌ ها و لباس ‌ها این رنگ به ‌نوعی نماینده سنت ایرانی شد.

همانطور که در گذشته رنگ فیروزه‌ ای نقش مهمی در تزیین منازل و دکوراسیون خانه داشته است امروزه نیز می‌توان از این رنگ در گوشه و کنار منزل استفاده کرد تا به سبک سنتی ایرانی نزدیک و نزدیک ‌تر شد.

بد نیست بدانیم که استفاده از اجسام دکوری و تزیینی کوچک از قبیل گلدان، شمعدان، ظرف و ظروف و… می‌توانند نقش مهمی در زیبایی دکوراسیون خانه داشته باشند. با استفاده از تزییناتی به رنگ فیروزه‌ ای و ترکیب آن با یک فرش ایرانی دارای همین رنگ سبک سنتی ایرانی را در حد اعلای آن در دکوراسیون خانه وارد کنید.

دکوراسیون سنتی ایرانی

استفاده از نمادهای سنتی ایرانی در سرویس بهداشتی

شاید باورش کمی سخت باشد اما بهتر است بدانید که امروزه تقریباً می‌توانید تمام لوازم سرویس بهداشتی با طرح ‌های سنتی ایرانی را به ‌راحتی در بسیاری از فروشگاه‌ ها بیابید و شاید موضوع جالب ‌تر این باشد که این ایده در ایران آغاز نشده بلکه پدیدآورنده‌ این ایده یک طراح دکور اروپایی بوده است. به کار بردن سبک سنتی شرقی در کشورهای اروپایی تنها برای افراد بسیار متمول مقدور بوده است و این طرح ‌ها از گران‌ ترین و دست ‌نیافتنی ‌ترین دکورها محسوب می‌شده ‌اند.

استفاده از طرح‌ های ایرانی اصیل مانند طرح ترمه، اسلیمی و… بر روی سینک ‌های دستشویی شاید در ابتدا ایده‌ جالبی به نظر نیاید اما مطمئن باشید پس از هماهنگ کردن آن با یک ست آیینه‌ سنتی ایرانی و یک قالیچه‌ ایرانی در ورودی سرویس بهداشتی فضایی دل‌نشین به وجود می‌ آید که به ‌سختی حاضرید از آن دل بکنید.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.