این سیزده مدرسه متفاوت را بشناسیم (بخش دوم)

25
۵
(۱)
دبیرستان P-TECH، مدرسه‌ای که پلی از دبیرستان تا کالج است.
دبیرستان P-TECH، مدرسه‌ای که پلی از دبیرستان تا کالج است.

۷-مدرسه P-TECH در بروکلی نیویورک

مدرسه P-TECH در سال ۲۰۱۱ توسط IBM راه اندازی شد تا نوجوانان نیویورکی را بدون گذراندن دوره چهارساله دبیرستان ‌به کالج بسپارد. دانش‌آموزان در P-TECH شش سال مشغول به تحصیل هستند. دانش آموزان هنگام تحصیل دوره‌های مربیگری و کارآموزی را در زمینه‌های STEM (علوم، تکنولوژی، مهندسی و ریاضیات) می‌گذرانند و مدرک فوق دیپلم را از کالج فن‌آوری شهر نیویورک کسب می‌کنند. بعد از آن به دنبال مدرک کارشناسی می‌روند. در واقع این مدرسه با سیستم آموزشی که دارد به جوانان فرصتی می‌دهد که راحت‌تر وارد بازار کار بشوند. امسال اولین گروه از دانش‌آموزان دبیرستان P-TECH فارغ‌التحصیل شدند.

مدرسه Steve Jobs ، مدرسه‌ای که فکر می‌کند متفاوت است

مدرسه Steve Jobs ، مدرسه‌ای که فکر می‌کند متفاوت است

۸-مدرسه Steve Jobs در آمستردام، هلند

مدرسه استیو جابز مدرسه‌ای است که مسئولانش فکر می‌کنند از تمامی مدارس متفاوت‌تر است. همان‌طور که از نامش معلوم است این مدرسه شیوه آموزشی معمول را به طور کامل رد می‌کند و از روش آموزشی مخصوص به خود استفاده می‌کند.

Maurice de Hond بنیان‌گذار مدرسه می‌گوید: «در این سیستم، با توجه به شخصیت هر دانش آموز به او برنامه آموزشی داده می‌شود. این برنامه آموزشی هر شش هفته توسط خود دانش‌آموزان، اولیا و مربیان ارزیابی می‌شود و تغییر می‌کند. در تبلت همه دانش آموزان ۴ تا ۱۲ سال برنامه‌ای نصب شده است که در یادگیری فردی آنها مفید است. دانش‌آموزان این مدرسه خودشان سیستم آموزشی را طراحی می‌کنند و به دنبال علایق خود می‌روند. در واقع در مدرسه استیو جابز هیچ دانش‌آموزی همانند دیگری کار نمی‌کند و هر کودک به دنبال میسر خود است.»

مدرسه Brightworks، مدرسه‌ای که به طور خطرناک آموزش میدهد

مدرسه Brightworks، مدرسه‌ای که به طور خطرناک آموزش میدهد

۹-مدرسه Brightworks در سان‌فرانسیسکو، کالیفرنیا

مدرسه Brightworks در سال ۲۰۱۱ توسط Gever Tulley تأسیس شد. در این مدرسه دانش‌آموزان کارهایی انجام می‌دهند و ابزارهایی به آنها داده می‌شود که از نظر والدین آنها خطرناک است و به هیچ عنوان اجازه کار با آن وسایل را به دانش‌آموزان نمی‌دادند. در این مدرسه دانش‌آموزان اجازه دارند با آتش‌بازی کنند، لوازم‌خانگی را از هم جدا ‌کنند و همچنین در تمام ساعتی که در مدرسه هستند می‌توانند خود را مشغول انجام پروژه‌های هنری کنند.

Tulley و Justine هماهنگ کننده برنامه‌های مدرسه Brightworks میگوید: «ما از دانش‌آموزان دعوت می‌کنیم که در این شیوه آموزشی همکاری کنند تا از مهارت و خلاقیت‌هایشان حمایت شود.» این مدرسه در یک انبار بزرگی قرار دارد که پر از وسایل و ابزارهای فنی، هنری و تجهیزات مختلف است.

مدرسه Carpe Diem، مدرسه‌ای که مانند یک دفتر اداری ساخته شده است

مدرسه Carpe Diem، مدرسه‌ای که مانند یک دفتر اداری ساخته شده است

۱۰-مدرسه Carpe Diem در آیکن، اوهایو

مدرسه Carpe Diem بیشتر شبیه یک ساختمان اداری است تا اینکه شبیه مدرسه باشد. سالن اصلی این مدرسه که به عنوان سالن آموزش شناخته می‌شود از ۳۰۰ میز با پارتیشن‌بندی تشکیل شده است که هر میز مخصوص یک دانش‌آموز است. در این میزها هر دانش‌آموز یک رایانه شخصی دارد که به وسیله آن آموزش می‌بیند.

دکتر رابرت سامرز مدیر این مدرسه می‌گوید: «هر دانش‌آموز دارای شخصیت متفاوتی است و ما سعی می‌کنیم آنها را برای زندگی بعد از مدرسه آماده کنیم. هدف ما از این سیستم یادگیری این است که محیط آموزش را شخصی کنیم و دانش‌آموزان تمام مشکلات آموزش خود را به صورت آنلاین حل کنند.» در این مدرسه دانش‌آموزان در مقاطع سوم تا دوازدهم آموزش می‌بینند. دانش‌آموزان شعبه Indianapolis توانسته‌اند آموزش خود را از سه سال به یک سال برسانند.

مدارس Innovaساخته شده توسط طراحان جهانی، انریکه کاسترو مندلی - رویترز

مدارس Innovaساخته شده توسط طراحان جهانی، انریکه کاسترو مندلی – رویترز

۱۱-مدارس Innova در پرو

در مدارس Innova سیستم‌های آموزشی با هم ترکیب شده‌اند. این مدرسه از شکل‌ها مختلف آموزشی تشکیل شده است؛ آموزش آنلاین همراه با تکنولوژی و همچنین کار گروهی که سازگار با محیط طراحی شده است. Carlos که سرمایه‌گذاری میلیاردی این پروژه را برعهده داشته، این مدارس را در سال ۲۰۱۱ با کمک شرکت IDEO بنا کرده و امروزه ۲۹ مدرسه به نام Innova در سراسر این کشور وجود دارد.

در این مدرسه دانش‌آموزان نیمی از ساعت درسی خود را توسط آموزش‌های آنلاین آموزش می‌بینند و باقی ساعت خود را به وسیله آموزش‌های سنتی می‌گذرانند. هزینه تحصیل برای دانش آموزان این مدرسه از مهدکودک تا کلاس یازدهم ۱۳۰ دلار در ماه است که هزینه چندانی ندارد. سیستم آموزشی مدرسه Innova بسیار موفق بوده است. در سال ۲۰۱۳, ۶۱ درصد از دانش‌آموزان این مدرسه موفق به کسب رتبه در آزمون‌های ریاضی شدند که این رقم برای باقی مدارس ۱۷ درصد است.

Blue School، مدرسه ای آمیخته شده با خلاقیت

Blue School، مدرسه ای آمیخته شده با خلاقیت

۱۲- Blue School در نیویورک

خلاقیت در Blue School پادشاه است! این مدرسه در سال ۲۰۰۶ توسط گروهی به نام Blue تأسیس شد. این گروه در تلاش برای ایجاد یک مسیر در نحوه فعالیت مدارس بودند که شوق پژوهش را وارد سیستم آموزشی کنند. دانش‌آموزان این مدرسه فرصت این دارند را که با مشکلات و مسائل دنیای واقعی بیشتر آشنا شوند. در سیستم «یادگیری پویا» به دانش‌آموزان در هر سنی که باشند آموزش داده می‌شود که ایده‌های جدید خود بیان کنند و آنها را اجرا کنند.

Samaschool ، مدرسه‌ای که می‌گوید خیلی دیر نیست

Samaschool ، مدرسه‌ای که می‌گوید خیلی دیر نیست

۱۳-Samaschool در سان‌فرانسیسکو، کالیفرنیا

پیدا کردن کار مناسب در مناطق کم ‌درآمد بسیار سخت است. به همین دلیل سان فرانسیسکو مدرسه‌ای به نام Samaschool ساخته شده است که به بزرگ‌سالانی که به دنبال کار هستند، کمک می‌کند که با گذراندن دوره‌های مهارت‌های دیجیتالی و کارآفرینی وارد بازار کار شوند. دانش‌آموزان این مدرسه می‌توانند بین دوره‌های ۱۰ هفته‌ای حضوری که ۸۰ ساعت است و یا دوره‌های آنلاین که بین ۲۰ تا ۳۰ ساعت طول می‌کشد یکی را انتخاب کنند.

فارغ‌التحصیلان این مدرسه توانسته‌اند از بین مشاغل مختلف در پست سرپرست خدمات به مشتریان و کارشناسی سئو مشغول به کار شوند. Tess Posner مدیر مدرسه Samaschool می‌گوید: «بزرگ‌ترین نتیجه‌ای که دانش‌آموزان از این سیستم آموزشی به دست آوردند، پیدا کردن کار مرتبط با مهارت آنها بوده است.»

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۵ / ۵. تعداد نظرات: ۱

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.