این سیزده مدرسه متفاوت را بشناسیم (بخش اول)

20
۰
(۰)
مدرسه شناور Makoko در لاگوس، نیجریه
مدرسه شناور Makoko در لاگوس، نیجریه

۱-مدرسه شناور Makoko در لاگوس، نیجریه

اگر به مناطق فقیرنشین سری زده باشید قطعاً با مدارسی که چند پایه تحصیلی در کنار هم در یک کلاس مشغول به آموزش هستند، بر خورد کرده‌اید. در لاگوسِ نیجریه مدرسه‌ شناوری بر روی آب به نام Makoko به عنوان یک فضای یادگیری برای همه سنین ساخته شده است. این مدرسه به مساحت ۱۰۰ مترمربع در ۳ طبقه ساخته شده و دارای ظرفیت ۱۰۰ دانش‌آموز است. شرکت معماری NLÉ، بنیاد Heinrich Böll و سازمان ملل متحد برای ساخت این مدرسه با هم همکاری داشته‌اند. این مدرسه شناور علاوه بر کلاس درس، زمین‌بازی و سرویس‌های بهداشتی نیز دارد. سازمان ملل تا سال ۲۰۵۰، ۲۸ کشور آفریقایی را با افزایش جمعیت دو برابر برآورد کرده است. آفریقا در حال حاضر دارای جوان‌ترین قشر جامعه است و نیاز به رشد دارد، اما متأسفانه بیشترین قشر جوان منطقه به امکانات آموزشی دسترسی ندارند.

دبیرستان Ørestad، مدرسه‌ای در یک مکعب

دبیرستان Ørestad، مدرسه‌ای در یک مکعب

۲-دبیرستان Ørestad در کپنهاگ، دانمارک

مدرسه Ørestad در واقع در داخل یک فضای بزرگ مکعبی شیشه‌ای ساخته شده است. ۳۵۸ دانش‌آموز دبیرستانی در این فضا مشغول به تحصیل هستند که کلاس‌های آن نیز شباهتی با کلاس‌های مدارس عادی ندارد. بنیان‌گذاران و مدیران این مدرسه با ساخت این فضا از آموزش‌های سنتی اجتناب کرده‌اند. در این مدرسه دانش‌آموزان تشویق می‌شوند که در یک فضای باز با یکدیگر همکاری کنند. مدیران مدرسه امیدوار هستند که این شیوه باعث انعطاف‌پذیری سیستم فکری دانش‌آموزان در موضوعات گوناگون زندگی شود.

Allan Kjær Andersen مدیر مدرسه می‌گوید: «ما می‌خواهیم دانش‌آموزان در کنار هم و با یکدیگر با تحقیق و همکاری مسائل و مشکلات را حل کنند و به همین دلیل لازم داریم که یک فضای باز داشته باشیم که دانش آموزان با پیرامون خود در ارتباط باشند.» فضای داخلی این مدرسه از فضاهایی به شکل استوانه‌های بزرگ تشکیل شده است. این استوانه‌ها به عنوان یک محیطی دنج و آرام برای یادگیری، دانش‌آموزان را تشویق می‌کند که نقش فعالی در تحصیل و آموزش خود داشته باشند.

در این فضا دانش‌آموزان گروه‌های موقتی تشکیل می‌دهند، دروس خود را مطالعه می‌کنند و از معلمان خود کمک و راهنمایی می‌گیرند. آندرسن می‌گوید: «آموزش و ارائه دانش به اندازه کافی پاسخگو نیست، بلکه باید راهی پیدا شود که به دانش‌آموزان یاد دهیم که دانش را به علم تبدیل کنند؛ این مسئله در مدارس مدرن بسیار مهم است.»

مدرسه Big Picture Learning، مدرسه‌ای در دنیای واقعی

مدرسه Big Picture Learning، مدرسه‌ای در دنیای واقعی

۳- مدرسه Big Picture Learning در پراویدنس، رودآیلند

مدرسه‌ای در دنیای واقعی؛ در این مدرسه دیوارهای بین آموزش و کار از بین می‌رود و دانش‌آموزان از ابتدا یاد می‌گیرند که احساسات خلاقانه خود را بیان کنند. بر همین اساس دانش‌آموزان در کنار مربیان خود در هر حرفه‌ای که به آن علاقه دارند، مشغول به کار می‌شوند. مهم‌ترین عنصر آموزش در این مدرسه این است که دانش‌آموزان در دنیای واقعی و محیط کار تربیت می‌شوند و آموزش می‌بینند.

این سیستم در حال حاضر در ۵۵ مدرسه سرتاسر امریکا در حال اجرا است. به این ترتیب، هر دانش‌آموز در این مدرسه یک دوره LTI در واقع همان دورهای کارآموزی را می‌گذراند. این دورها با توجه به علاقه دانش‌آموزان و نیاز مربیان اجرا می‌شود؛ از دوره‌هایی همانند تعمیر اتومبیل تا آموزش نگارش نامه‌های حقوقی.

پیش دبستان Egalia، مدرسه‌ای بدون توجه به جنسیت

پیش دبستان Egalia، مدرسه‌ای بدون توجه به جنسیت

۴-پیش دبستان Egalia در استکهلم سوئد

پیش‌دبستانEgalia بدون در نظر گرفتن جنسیت و بر اساس برابری بین همه دانش‌آموزان در استکهلم سوئد به آموزش می‌پردازد. این سیستم در مدرسه دیگری به نام Nicolaigården نیز اجرا می‌شود. در این دو مدرسه دانش‌آموزان بدون در نظر گرفتن جنسیت به تحصیل می‌پردازند تا فکر و ذهن بچه‌ها به سمت برابری در شرایط مساوی سوق داده شود. در این مدرسه بچه‌ها را با اسم صدا می‌زنند، به هیچ عنوان از ضمیر دختر و پسر استفاده نمی‌کنند و به این صورت از هر نوع تبعیضی اجتناب می‌شود.

Lotta Rajalin مدیر مدرسه Egalia می‌گوید: «این برابری شامل جنسیت، مذهب، سن و ناتوانی‌ها می‌شود و به بچه‌های یاد می‌دهد که در هر شرایطی برابر هستند. به همین دلیل کودکان یاد می‌گیرند، باتوجه به اعمالی که انجام می‌دهند خود را ارزیابی کنند نه اینکه ارزیابی آنها بر اساس اعتقادات کلیشه‌ای باشد. در نتیجه پایه و اساس دموکراسی در عمل و تئوری بدون هیچ تبعیضی در آن‌ها شکل می‌گیرد.»

مدرسه AltSchool، مدرسه‌ای با آموزش‌های نوین

مدرسه AltSchool، مدرسه‌ای با آموزش‌های نوین

۵- مدرسه AltSchool در سان‌فرانسیسکو، کالیفرنیا

مدرسه AltSchool یکی از مدارسی است که آموزش سنتی را به کل کنار گذاشته است. آموزش در این مدرسه به روش‌های نوینی انجام می‌شود که باعث پیشرفت مهارت‌های تکنولوژی در دانش‌آموزان می‌شود و دانش‌آموزان دید انعطاف‌پذیری نسبت به تغییرات جهان پیدا می‌کنند. برای مثال در این مدرسه بچه‌ها با داشتن آیپدهایی که در اختیارشان است مشغول به طراحی مدل‌های سه‌بعدی خانه‌سازی می‌شوند. با کمک آموزش‌های پیشرفته‌ای که در این مدرسه انجام می‌شود به دانش‌آموزان کمک می‌شود که از تخیل و خلاقیت خود برای یادگیری آموزش‌های نوین استفاده کنند.

Max Ventilla مدیر مدرسه AltSchool می‌گوید: «آموزش فراتر از کار با اعداد و ارقام است. ما باید از دیدگاه کودکان به آنها آموزش دهیم تا مسائل را درک کنند و برای رسیدن به هدف خود تلاش کنند.» مدرسه AltSchool که کودکان ۴ تا ۱۴ ساله را آموزش می‌دهد، در سال ۲۰۱۳ در سان‌فرانسیسکو شروع به کار کرد و اکنون شعب آن در بروکلین، نیویورک و پالو آلتو، کالیفرنیا در حال توسعه است.

مدرسه فنی و حرفه‌ای Sra Pou، مدرسه‌ای برای ساخت جامعه.

مدرسه فنی و حرفه‌ای Sra Pou، مدرسه‌ای برای ساخت جامعه.

۶- مدرسه فنی و حرفه‌ای Sra Pou در روستای Sra Pou، کامبوج

مدرسه Sra Pou توسط معماران فنلاندی به نام Rudanko و Kankkunen طوری طراحی شده است که تمام کودکان در هر سنی که باشند می‌تواند در این مرکز آموزش ببینند و مهارت‌های جدید یاد بگیرند. ساخت این مدرسه برای ساکنان روستای Sra Pou یک درس بود که به آنها یاد بدهد که چگونه می‌توانند با استفاده از مواد محلی و در دسترسشان، ساختمان‌هایی این چنینی بسازند.

در اصل این مدرسه قصد دارد به دانش‌آموزان و خانواده‌هایشان آموزش دهد که به جای کار کردن در مشاغل کم‌درآمد می‌توانند با مهارتهایی که کسب می‌کنند، کالاها و محصولات خانگی تولید کرده و آن را به فروش برسانند. زمانی که در این مدرسه آموزش داده نمی‌شود از این ساختمان به عنوان فضایی برای تشکیل جلسات دموکراتیک و تصمیم‌گیری‌های سیاسی استفاده می‌شود.

ادامه مطلب

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.