ایرباس و داستان صندلی راحت برای مسافران اکونومی

9
۰
(۰)
صندلی‌های لِیِر
صندلی‌های لِیِر

 

شرکت انگلیسی ِلیِر (Layer) با همکاری صنایع هوایی ایرباس در حرکتی انقلابی پارچه ای هوشمند برای استفاده در صندلی های اکونومی ایرباس طراحی کرده که به مسافران اجازه می دهد شرایط نشستن شان را با استفاده از تلفن همراه و بدون گشتن دنبال دکمه تنظیم روی صندلی رصد و کنترل کنند. این صندلی متفاوت برای نشستن که موو نامیده می شود طراحی شده تا تجربه سفر با اکونومی برای سفرهای کوتاه تا میان مدت را بهبود ببخشد.

فناوری های تک صندلی لِیِر

فناوری های تک صندلی لِیِر

در حال حاضر هر صندلی در مرحله نمونه اولیه، از نشیمن های بافته شده یک تکه که با چارچوب کامپوزیتی سوراخ سوراخ سبک محافظت می شود ساخته شده. روکش صندلی هوشمند که از پشم پلی‌ استر ترکیب با الیاف هادی به صورت دیجیتالی بافته شده، به مجموعه ای از حسگرهایی که هم بدن مسافر و هم شرایط صندلی را رصد می‌کنند متصل شده. این حسگرها برای تغییر دما، سفتی صندلی، فشار و حرکت تعبیه شده اند. مسافر با تلفن همراه و استفاده از اپلیکیشن لِیِر موو (Layer Move) می تواند تمام این شرایط را رصد و کنترل کند. اپلیکیشن و صندلی هم نام هستند و هر دو موو نامیده شده ‌اند.

اپلیکیشن موو

اپلیکیشن موو

اپلیکیشن موو داده های جمع آوری شده از حسگرها را تحلیل می کند و پیام های هدف گذاری شده را به مسافر می رساند و به آن ها می گوید چه طور می توانند راحت تر باشند. این اپلیکیشن و فناوری های-تک برای راحتی مسافران آن ها را به بلند شدن و چرخیدن در کابین برای بهبود گردش خون، انجام حرکات کششی در صندلی یا نوشیدن آب به اندازه کافی ترغیب می کند. کاربران می توانند شرایط صندلی شان را با اپلیکیشن و انتخاب حالت های مختلفی مثل «ماساژ»، «وقت غذا» یا «خواب» تنظیم کنند.

صندلی های لیر

صندلی های لیر

بنجامین هوبرت، (Benjamin Hubert) طراح صنعت و موسس لِیِر می گوید: «ما در لِیِر باور داریم طراحی خوب باید برای همه دسترس باشد. اکثر اوقات طرح های جدید صندلی ها در هواپیما روی نوآوری بیزنس کلاس تمرکز می کند. ما از جلو بردن این پروژه با ایرباس و پیدا کردن راه هایی برای بهبود و اضافه کردن ارزش تجربه اکونومی کلاس هم برای مسافر و هم خطوط هوایی هیجان زده هستیم.»

صندلی های لیر در اکونومی کلاس ایرباس

صندلی های لیر در اکونومی کلاس ایرباس

روکش هوشمند بافت‌ های مختلفی تحمل نگهداری اجسام با سطوح متفاوت را دارد. در طول پرواز، صندلی به صورت اتوماتیک خودش را با توجه به وزن، اندازه و حرکات مسافر و با فرستادن پیامی به الیاف رسانا برای تغییر سفتی صندلی تطبیق می دهد. همچنین لِیِر مشکل «فاصله پا» را که مسافران به دلیل لم دادن غیر ضروری در سفرهای کوتاه ایجاد می کردند با ثابت کردن پشتی صندلی به عقب حل کرده است. به جای لم دادن، مسافران می توانند با تعیین تنظیمات صندلی شان راحت باشند.

صندلی های سبک و پایدار

صندلی های سبک و پایدار

لیر علاوه بر بهبود تجربه پرواز، قصد داشت پایداری هواپیما را هم بهتر کند. هم صندلی بافته شده و هم چارچوب سبک ساخته شده از آلومینیوم و کربن به صورت واضحی از وزن هواپیما کم کرده اند. استفاده نکردن از مواد فومی غیرپایدار که معمولا در صندلی های هواپیما استفاده می شود کارایی سوخت را هم بالا برده است.

جزیره مرکزی پشت صندلی

جزیره مرکزی پشت صندلی

پشت هر صندلی «جزیره ای مرکزی» (Central Island) وجود دارد که شامل میز غذا، سامانه سرگرمی درون پروازی دلخواه (IFE) و جیب کوچکی برای وسایل است. محلی برای گذاشتن لپ تاپ هم بین صندلی ها وجود دارد که مکانی امن برای نگهداری وسایل حین بلند شدن و نشستن هواپیما در اختیار مسافران می گذارد.

میزهای صندلی لیر

میزهای صندلی لیر

میز به صورت عمودی جمع می شود و ارتفاعش قابل تنظیم است. این میز قابلیت چرخش دارد که هم نیمی از آن باز می شود و هم می توان از تمام مساحتش استفاده کرد. در صورت نیاز به مسافران فضایی برای تکیه دادن پا و استراحت زانو می دهد. دسته ها هم کاملا تاشو هستند و مسافران گزینه‌ تبدیل به حالتی نیمکت مانند را حین سفرهای گروهی دارند. به لطف الیاف حساس به فشار، صندلی‌ها می توانند جا ماندن شیء روی نشیمن یا وسیله در جیب را متوجه شوند و پس از نشستنِ هواپیما هشدار آن را دریافت کنند.

پروژه موو

پروژه موو

موو تنها پروژه‌ لِیِر نیست که با توجه به نیازهای مشتری ساخته شده. استودیوی این شرکت به تازگی با شرکت لندنی تولید عینک کایت همکاری می کند. در این پروژه از صورت مشتریان اسکن سه بعدی تهیه می شود و بعد از این اسکن‌ ها برای تولید چارچوب کاملا اندازه و مناسب استفاده می شود.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.