ایده های دکوراسیونی برای فضاهای کوچک

4
۵
(۱)

زندگی شهری و در آپارتمان زندگی کردن همیشه مشکلاتی به همراه داشته است. مهمترین مشکل کمبود فضا و جاگیری وسایل در خانه های کوچک است اما جای نگرانی ندارد. شاید شما بار‌ها به این موضوع فکر کرده ‌اید که چگونه می ‌توانید فضا را بزرگتر از قبل نشان دهید و یا امکانات بیشتری در محیط منزلتان ایجاد کنید. یکی از مهمترین مسائل توجه به مبلمان‌ کوچک و کم‌ جا، قفسه ‌های متحرک، میز‌های عسلی جمع و جور و … است. ما در این‌ مطلب به بررسی این موارد خواهیم پرداخت تا بتوانیم راه‌ حل‌ هایی برای دکوراسیون آپارتمان کوچک ارائه دهیم.

دکوراسیون آپارتمان کوچک
دکوراسیون آپارتمان کوچک

نیمکت

استفاده از نیمکت‌ مزیت ‌های زیادی دارد. شما می ‌توانید یک نیمکت را متناسب با میز ناهارخوری و همچنین متناسب با مبلمان و یا صندلی ‌های تلویزیون خریداری کنید. از لحاظ رنگ و بافت می ‌توانید ترکیبی مناسب را انتخاب کرده و اینگونه از آنها بهترین استفاده را بکنید. یک نیمکت ساده می ‌تواند در مواقع ضروری همراه میز‌ ناهارخوری استفاده شود و یا هنگام شلوغی منزل به ‌عنوان همراه در کنار مبلمان قرار گیرد. همچنین اگر نیازی به آن نداشتید می ‌توانید آن را در زیر میز ناهارخوری پنهان کنید و یا در هر گوشه و کناری قرار داده و به شکلی دیگر از آن استفاده کنید.

دکوراسیون آپارتمان کوچک

استفاده از زیر پله

در برخی منازل فضا‌هایی در زیر پله‌ ها قرار دارند که عموما بلا‌استفاده هستند. شما می ‌توانید با استفاده از این فضا‌ها و طراحی مخصوص آنها را به آنچه که نیاز دارید تبدیل کنید. می ‌توانید آن را تبدیل به قفسه ‌هایی برای قرار دادن وسایلتان کنید می ‌توانید کمددیواری در آن تعبیه کنید، یک اتاق کار کوچک ایجاد کنید و یا اینکه آن را به کمد لباس و یا جاکفشی کشویی تبدیل کنید. این نقطه ها از گوشه ‌ای‌ ترین فضا‌های خانه هستند و در طراحی داخلی مدرن بیشتر مورد توجه قرار دارند.

دکوراسیون آپارتمان کوچک
دکوراسیون آپارتمان کوچک

استفاده از تختخواب های کف متحرک

استفاده ازتختخواب هایی که دارای کف متحرک هستند و می توانید از فضای زیر آن برای قراردادن وسایل مختلف منجمله پتو و ملحفه مهمان استفاده کنید یکی از راه های استفاده بهینه از فضاست.

دکوراسیون آپارتمان کوچک

کشو‌ها را فراموش نکنید

کشو‌ها بهترین چیزی هستند که می توانند در فضا‌های کوچک و شلوغ‌ به کار گرفته شوند. میز تحریرهای کشویی، قفسه ‌های دارای کشو و سیار برای قرار دادن وسایل دم دستی، میز‌ ناهارخوری های کشودار برای قرار دادن قاشق و چنگال و … می ‌توانند از گزینه ‌هایی باشند که به شما کمک بسیاری در سازماندهی منزلتان کنند. کشو‌ها می ‌توانند فضای شما را بسته نگه دارند همچنین وسایلی که فقط محیط را شلوغ می‌ کنند و نمی ‌توانند به ‌عنوان عنصری مهم در طراحی داخلی مورد استفاده قرار گیرند را در خود پنهان می ‌کنند.

دکوراسیون آپارتمان کوچک
دکوراسیون آپارتمان کوچک

رنگ

رنگ‌ ها از مهمترین عناصر در طراحی داخلی هستند. این رنگ ‌ها هستند که می توانند یک فضای بزرگ را کوچک و برعکس فضایی کوچک را بزرگ نشان دهند. توجه به رنگ ‌های روشن در طراحی داخلی بسیار مهم و کار‌آمد است. رنگ ‌های روشن فضا را از آنچه که هست بزرگتر نشان می ‌دهند بنابراین در طراحی آپارتمان ‌های کوچک به ‌شدت به شما کمک می ‌کنند. همچنین استفاده از عناصر شیشه ‌ای می ‌تواند به شما این امکان را بدهد تا فضایی را ایجاد کنید که همه چیز در آن دیده می ‌شود و وسیع ‌تر است اما باید در این مورد به این موضوع توجه کنید که همیشه نیاز به نظافت و سازماندهی وجود دارد و شما باید دقت کنید که این عنصر برعکس عمل نکند و محیط دل‌ انگیز خانه کوچکتان را تبدیل به آشفته بازار نکند.

مبلمان کم جا

با توجه به تمام نکات بالا باز هم باید به این موضوع توجه کرد که مبل‌ ها از مهمترین و کاربردی ‌ترین وسایل منزل هستند. اما باید سعی کنید از این وسایل به بهترین شکل استفاده کنید تا آنها به شما در طراحی داخلی کمک کنند نه این که تبدیل به عنصری اضافی و دست و پاگیر شوند.

دکوراسیون آپارتمان کوچک
دکوراسیون آپارتمان کوچک

رنگ و بافت در خانه

نکته دیگر توجه به رنگ ‌ها و بافت ‌ها است اما باز هم باید یاد‌آوری کنیم که با تمام نکاتی که باید در فضاهای کوچک به آن توجه کرد مسئله دیگری نیز وجود دارد و آن هم اهمیت وسایل از دیدگاه شما است. شاید شما به رنگ نارنجی علاقه داشته باشید اما با‌ توجه به انرژی و قدرتی که این رنگ دارد به این موضوع فکر کنید که نمی ‌توانید از آن در فضای کوچک منزلتان استفاده کنید. باید به شما بگویم این فکر اشتباه است. شما باید در ابتدا به علایق و سلیقه خودتان توجه کنید. وجود عناصر و رنگ ‌های دوست داشتنی در منزلتان می ‌تواند یک محیط‌ کوچک را نیز تبدیل به فضایی پر از آرامش برای زندگی بهتر کند.

دکوراسیون آپارتمان کوچک

قرار دادن وسایل در جای صحیح

در طراحی داخلی و دکوراسیون منزل یکی از مهمترین ویژگی‌ ها قرار دادن هر عنصر در جای مناسب است. اگر حتی شما به تمام نکات بالا توجه کنید و وسایل درستی را تهیه کنید اما ندانید که چه چیز را کجا قرار دهید باز هم به مشکل خواهید خورد. تنها باید سعی کنید همه چیز را با توجه به کار‌ایی در نقطه ‌ای مناسب از لحاظ بصری قرار دهید. مثلا قرار دادن قفسه ‌های کتاب در گوشه ‌ای بلااستفاده قطعا بهتر از قرار دادن آن در کنار و یا مقابل پنجره است.

دکوراسیون آپارتمان کوچک
دکوراسیون آپارتمان کوچک

مبلمان چند منظوره

یکی از راه های استفاده بهینه از فضا استفاده از مبلمان چند منظوره است. شاید بهترین مبلمان چند منظوره ای که می شناسید مبل تختخوابشو باشد. مبلی که می توانید به راحتی از آن استفاده کنید و هر گاه که مهمان دارید از آن به عنوان تختخواب بهره ببرید. خوشبختانه این نوع مبلمان در کشور ما توسط تولید کنندگان مختلفی عرضه شده است و شما به آسانی می توانید مبل تختخوابشوی مناسب با سبک منزل و سلیقه خود را پیدا کنید.

دکوراسیون آپارتمان کوچک

راه ‌حل دیگر استفاده از تختخواب‌ های تاشو و یا دیواری است. شما به ‌راحتی می ‌توانید آنها را جمع کنید، به دیوار متصل کنید، تبدیل به میز و مبل کنید و … . اما فراموش نکنید که این امر تنها مربوط به اتاق ‌های کوچک نیست بلکه می ‌تواند برای اتاق‌ های بزرگ چند منظوره نیز کاربرد داشته باشد.

دکوراسیون آپارتمان کوچک
دکوراسیون آپارتمان کوچک

میز‌های کوچک، بهترین گنجینه‌ ها

میز‌های عسلی و میز‌های دست و پاگیر را کنار بگذارید. میز‌هایی که قابلیت گنیجینه شدن را دارند انتخاب کنید. این میز‌ها می ‌توانند با بالا رفتن سطح میز یا با دارا بودن کشوهایی محلی برای ذخیره مجله ‌ها، روزنامه ‌ها، کتاب‌ های خانواده و حتی محلی برای وسایل دم ‌دستی اتاق نشیمن باشند. با بالا رفتن سطح میز یا استفاده از کشو همچنین می ‌توانید در یک سطح فضای مشخص از امکان استفاده بیشتری از یک میز عادی برخوردار باشید.

دکوراسیون آپارتمان کوچک

قفسه کتاب

بی ‌شک یکی از هیجان ‌انگیز‌ترین قسمت ‌های خانه از گذشته تا به حال کتابخانه‌ ها بوده اند. در آپارتمان‌ های کوچک استفاده از کتابخانه ‌های بزرگ بسیار مشکل است. همچنین استفاده از کتابخانه به ‌صورت کلاسیک گاهی متناسب با طراحی مدرن منازل نیست. سعی کنید از قفسه ‌های چند منظوره کتاب استفاده کنید. کتابخانه های کوچک و جمع و جوری که فضای زیادی اشغال نمی کنند و می توانید درون آنها کتاب و برخی لوازم دیگر را قرار دهید.

دکوراسیون آپارتمان کوچک
دکوراسیون آپارتمان کوچک

قفسه های دیواری

در منازل کوچک استفاده از دیوارها اهمیت ویژه ای می یابد. قفسه های دیواری امکان بسیار خوبی برای شما ایجاد می کنند که به صورت کاربردی یا تزئینی بتوانید از آنها استفاده کنید. وجود قفسه در اتاق خواب یا اتاق نشیمن می تواند زیبایی خانه را بیشتر کند و در عین حال دست شما را برای دکور خانه بازتر نماید.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۵ / ۵. تعداد نظرات: ۱

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.