ایده هایی برای داشتن طبیعت در خانه

29
۳.۷
(۳)

دوستداران طبیعت می توانند به راحتی از عناصری که در طبیعت موجود است در دکوراسیون داخلی استفاده کنند. بافت نرم، رنگ های خارق العاده و شگفتی های موجود در دنیای بکر طبیعت همه می توانند به ما در طراحی داخلی خانه ایده های فوق العاده ای بدهند. برای این کار کافی است تا با دیدی متفاوت تر به طبیعت نگاه کنیم. الهام گرفتن از طبیعت نتیجه ای زیبا به همراه دارد. خانه ای پر از حس زندگی و آرامش مطمئنا نیاز همه است. مسلما چنین فضایی برای رشد کودکان نیز مناسب است. برای آوردن طبیعت در خانه مطلب زیر را بخوانید.

الهام گرفتن از سایه رنگ طبیعت

طبیعت پر از رنگ است کسانی که دوستدار طبیعت هستند می ‌توانند از رنگ ‌های موجود در آن الهام بگیرند. اما باید توجه داشت که طبیعت فقط دارای رنگ سبز برگ و قهوه‌ای چوب‌ نیست. نقش و نگارهای بال پروانه، سایه‌ رنگ کوه‌ های یک منطقه‌ کوهستانی، آبشاری در دل صخره‌ ها و … همه‌ اینها جزو طبیعت هستند که می‌ت وان با هوشمندی هرچه تمام ‌تر برای زیباتر کردن نمای داخلی خانه از آنها استفاده کرد. می ‌توان برای کاغذ دیواری، طرح کاشی‌ های دیوار آشپزخانه و یا گلخانه، دیوار اتاق بچه ‌ها قسمتی از دیوار اتاق نشیمن و … از این ایده‌ ها بهره برد. تا به حال به رنگبندی لاک یک لاکپشت دقت کرده ‌اید؟ توجه کرده ‌اید که رنگ سبز روی برگ درختان چه سایه رنگی دارد؟ با این اشاره‌ هایی که شد می ‌توان در رنگ آمیزی دیوارها به شکل طبیعی‌ تری بهره گرفت. ایده رنگ قهوه ‌ای چوب دم دستی ‌ترین گزینه برای یادآوری طبیعت است اما تصور کنید کل طبیعت به رنگ قهوه ‌ای می ‌بود. به راستی که چه خسته کننده و ملال آور می ‌شد.

طبیعت در خانه

مانند طبیعت تغییرایجاد کنید

آب ‌ها همیشه در جریانند٬ برگ ‌ها روزی سبز و روزی زرد می ‌شوند. فصل ‌ها در گذرند. درخت‌ ها قد می ‌کشند و بر شاخ و برگشان اضافه می ‌شود. طبیعت همیشه در حال تغییر است. شما که دوستدار طبیعت هستید پس باید در این راستا دنباله روی طبیعت باشید. جای گل ‌های پژمرده را با گل‌ های باطراوت عوض کنید. بهتر است گلدان ‌های جدیدی بخرید. می ‌توانید مقداری از پس ‌اندازتان را به تعویض کاغذ دیواری اختصاص دهید. جسور باشید. مطمئنا نتیجه ‌ای که حاصل می ‌شود پشیمانتان نمی ‌کند. مبل ‌های گل گلی و یا راه راه انتخاب مناسبی برای این خانه ‌هاست. از بافت ‌هایی استفاده کنید که از جنس خود طبیعت است. به عنوان مثال می ‌توان یکی از دیوارها‌ی اتاق نشیمن را آجرنما کرد. آجر از جنس خاک است و ذهن را ناخودآگاه به یاد آرامش موجود در طبیعت می ‌اندازد. شومینه یکی از آن گزینه‌ های صحیح برای خانه‌ دوستداران طبیعت است. اگر در شومینه از سفال ‌های نسوز به شکل چوب استفاده می ‌کنید برای دکور هم که شده در کنار شومینه می ‌توان ردیفی هیزم قرار داد. می ‌توان روی میز غذاخوری یک گلدان بلوری با چند شاخه گل و یا شکوفه قرار داد. این شکوفه‌ ها احساس آرامش و زیبایی خاصی به آشپزخانه شما می ‌دهند. چوب یکی از متریال ‌هایی است که حس طراوت و تازگی به همراه دارد. قفسه‌ کتابخانه، میز جلومبلی، میز و صندلی ناهارخوری و یا کابینت ‌های آشپزخانه نمونه‌ وسایلی هستند که می ‌توانند از جنس چوب هم باشند. طراحان خلاقیت و نوآوری زیادی در دکوراسیون مدرن به خرج می دهند. در طراحی برخی میزها از شاخه ‌های درختان بدون ایجاد تغییر خاصی می ‌توان بهره برد. این شاخه ‌ها ظاهر طبیعی ‌تری را به همراه دارند. برای وسایل تزئینی چوب از تنوع بالایی برخوردار است.

طبیعت در خانه

راهکارهای ساده برای آوردن طبیعت در خانه

برای آنکه طبیعت را وارد فضای زندگی کنیم راه حل ‌های زیادی وجود دارد که در عین حال بسیار ارزان هم هستند. مثلا می‌ توان از برگ ‌های زرد خزان به همراه میوه‌ بلوط و کاج در تزئین میز استفاده کرد. روی چنین میزی وجود چند شمع روشن بیشتر خودنمایی می ‌کند. می ‌توان گلدانی را پر از سنگ ‌‌های صیقل خورده‌ و زیبا کرد و شاخه‌ درختی را در وسط آن قرار داد. می ‌توان این شاخه‌ ها را رنگ آمیزی کرد و متناسب با سایر دکوراسیون فضای زیبا و جذابی خلق کرد. صدف‌، ستاره‌ دریایی، یک آکواریوم کوچک و هر چیزی که شما را  به یاد دریا می اندازد می ‌تواند بخشی از طبیعت را وارد خانه کند. علاوه بر گلدان ‌های گل، لاستیک کهنه‌ ماشین می ‌تواند به آسانی نقش یک باغچه‌ کوچک را در بالکن خانه ایفا کند. فقط کافی است کمی سلیقه به خرج دهید و روی آن را رنگ ‌آمیزی کنید. اگر فضای کافی در اختیار ندارید و به باغچه سبزیجات علاقه مندید می‌توانید از گلدان ‌های مخصوص این کار در آشپزخانه‌ تان استفاده کنید و سبزیجات مورد نیازتان را در آن بکارید. سنگ‌ های صیقل خورده‌ کنار ساحل بیشترین کمک را به دوستداران طبیعت می کنند. با این سنگ‌ ها می‌ توان هر ایده ‌ای را پیاده کرد. با این سنگ‌ ها می توان تابلوهای زیبایی خلق کرد. از کنده‌ های درخت می توان به عنوان صندلی در کنار شومینه استفاده کرد. قفس دو مرغ عشق و یا چهچه قناری فضای بسیار دل انگیزی را ایجاد می کند. البته حیوانات خانگی به مراقبت و نظافت ویژه ‌ای نیاز دارند.

طبیعت در خانه

چه فضایی را می‌خواهید در خانه‌ داشته باشید؟

قبل از هر کاری باید مشخص کنید که می‌ خواهید با محیطی که در اختیار دارید چه فضایی را به وجود آورید. هر وسیله ‌ای نقشی به عهده دارد. هدف شما یک اتاق خواب به شکل غار است؟ یک اتاق نشیمن به شکل کوهستان؟ یک آشپزخانه با تم دریا و یا یک اتاق خواب برای کودکتان با فضای جنگل؟ برای هر کدام از این فضاها می ‌توان تمیهدات متفاوتی در نظر گرفت. اگر می ‌خواهید فضایی خلق کنید و هر چیزی که شما را یاد طبیعت می ‌اندازد را در آن بچینید مطمئنا نشیمنی شلوغ خواهید داشت که در آن کمتر احساس آرامش خواهید کرد. سنگ ‌های تراش نخورده به عنوان تزئین فضای خالص و شفاف کوهستانی را برایتان زنده می ‌کنند حال اگر در کنار آن یک گلدان نخل بگذارید تناقض ایجاد کرده ‌اید زیرا در محیط کوهستان درخت نخل وجود ندارد و یا اینکه برای ایجاد یک فضای جنگلی باید به جای گلدان‌ های کوچک از گلدان ‌های بزرگ و درختچه استفاده کرد. همچنین می ‌توانید از تخته سنگی کوچک که روی آن گلسنگ وجود دارد در کنار این درختچه ‌ها استفاده کنید و جلوه‌ ویژه ‌ای به اتاق نشیمن بدهید. هیچ نگران نگهداری از گلسنگ در فضای آپارتمانی نباشید. کافی است با آبپاش هر روز روی آن بپاشید. نورپردازی می‌ تواند نقش مؤثری در ایجاد فضای مورد نظر داشته باشد.

طبیعت در خانه

گلخانه‌ های عمودی

شاید دوست داشته باشید نقطه‌ کانونی خانه تان گلخانه باشد اما فضای آن را در اختیار نداشته باشید. شاید چون دوستدار طبیعت هستید دیگران به شما حیوان خانگی را پیشنهاد می ‌دهند اما ممکن است وقت و یا هزینه آن را نداشته باشید. اما باغچه‌ های عمودی به آسانی کمک می ‌کنند تا در دل زندگی شهری گوشه ‌ای از طبیعت را وارد خانه کنید. داشتن هوای سالم حق طبیعی هر شخصی است. اما آلودگی شهری این حق را برای ما کمرنگ کرده است. بنابراین باغچه ‌های عمودی باعث می‌ شود تا در خانه‌ خود با هوایی سالم و پاک خستگی یک روز کاری را به در کنید. باغچه‌ های عمودی را می توان در هر جای خانه استفاده کرد. می توان یکی از دیوارهای آشپزخانه را به آن اختصاص داد و یا اینکه با باغچه‌ عمودی اتاق نشیمن خود را جذاب ‌تر کرد. رنگ سبز علاوه بر اینکه جذاب و زیباست خستگی چشم را هم رفع می کند. به بهانه‌ این گیاهان هم شده یادتان می ‌افتد که نور طبیعی باید به داخل خانه بتابد. طبیعت پر از نور و روشنایی است. خانه‌ تان را از نور خورشید بی بهره نگذارید.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۳.۷ / ۵. تعداد نظرات: ۳

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.