۲۱ ایده برای نورپردازی اتاق خواب

0 402
۰
(۰)

شاید با خودتان بگویید اتاق خواب فقط فضایی برای خواب است و لاغیر؛ اما اگر اتاق را فقط برای خوابیدن در نظر گرفته‌اید، باز هم باید نورپردازی درستی برای آن داشته باشید.

نورپردازی اتاق خواب فقط به این معنا نیست که با یک لوستر سقفی، نور مناسب برای اتاق را فراهم کنید. گاهی نورپردازی برای زیبا کردن اتاق خواب انجام می‌شود تا فضایی آرام‌بخش در خانه داشته باشید.

اینجا قرار است درباره نورپردازی اتاق خواب صحبت کنیم و راهکارهایی برای بهبود ارائه دهیم. 

نورپردازی برای اتاق خواب

با انواع لوستر اتاق خواب آشنا شوید

وقتی از نورپردازی صحبت می‌کنیم، اولین چیزی که به ذهنمان می‌رسد لوستر است. با توجه به فضای اتاق‌خواب هر لوستری را نمی‌توانیم برای روشنایی آن انتخاب کنیم. در این بخش انواع لوستر اتاق خواب و نکاتی که براساس آن‌ها بهترین لوستر را پیدا می‌کنید، معرفی می‌کنیم تا بهترین روشنایی را برای اتاقتان فراهم کنید.

  • اتاق خواب چند متر است؟ اولین نکته‌ای که لازم است در نظر بگیرید، ابعاد اتاق خواب است. اگر اتاق خواب کوچکی دارید و تنها فضایی برای خواب محسوب می‌شود، باید از لوسترهایی با ابعاد کوچک‌تر انتخاب کنید. خوبی دنیای لوستر این است که هر مدل براساس تعداد شاخه‌ها، اندازه یا بهتر بگویم قطر متفاوتی دارد و شما می‌توانید مدل انتخابی را با قطر مناسب اتاق خواب خرید کنید.
  • اتاق را برای چه کارهایی در نظر گرفته‌اید؟ در اتاق‌خواب‌هایی که فضا برای فعالیت‌های شخصی مانند آرایش‌کردن و ست‌کردن استایل خاص یا حتی مطالعه وجود ندارد، یک لوستر تک لامپ می‌تواند نیاز نوری شما را تامین کند. در چنین اتاقی، استفاده از لامپ‌های تزیینی کوچک یا لوسترهای دیواری هم می‌تواند برای فضای شما کافی باشد. 
  • اتاق‌خواب با چه سبکی دکور شده است؟ احتمالا با انواع سبک‌های دکوراسیون آشنا هستید. معروف‌ترین سبک‌های امروز سبک مدرن، مینیمال و بوهو هستند که طرفدارهای زیادی پیدا کرده اند و باید برای انتخاب بهترین لوستر اتاق خواب به سبک دکوراسیون اتاق خوابتان توجه کنید. اگر به سبک مینیمال علاقه دارید، می‌توانید در اتاق‌خواب مینیمال که با رنگ روشن تزیین شده است، از لوسترهای چند شعله ساده و مینیمال استفاده کنید. لوستر با مدل لامپ های آویز، مدل‌های جدیدی از لوستر هستند که می‌توانید از آنها برای نورپردازی اتاق خواب مدرن خود استفاده کنید. 

نورپردازی با ال ای دی در اتاق خواب

امروزه بسیاری از طراح‌های دکوراسیون داخلی، از نورپردازی با ال ای دی در بخش‌های مختلف خانه استفاده می‌کنند و نورپردازی اتاق خواب نیز از این قاعده مستثنی نیست.

به کمک چراغ‌های ال ای دی می‌توانید مدل‌های متنوعی از نورپردازی را در فضای اتاق خواب ایجاد کنید. 

مزیت نورپردازی با ال ای دی در اتاق خواب این است که می‌توانید از چراغ‌های ال ای دی رنگی کمک بگیرید و فضایی رنگی برای اتاق خواب فراهم کنید. این روش می‌تواند به شما در طراحی یک اتاق خواب منحصر به‌فرد کمک کند.

با چراغ‌های ال ای دی، می‌توانید فضایی مدرن و متفاوت در اتاق خواب داشته باشید. همان‌طور که می‌دانید فرم و شکل‌ در سبک مدرن جایگاه ویژه‌ای دارد و چراغ‌های ال ای دی به شما اجازه می‌دهند روشنایی اتاق را به هر فرم و شکلی که می‌خواهید، طراحی کنید.

می‌توانید چراغ‌های ال ای دی سقفی نیز تهیه و از آنها برای روشنایی و نورپردازی اتاق خواب خود استفاده کنید. این مدل چراغ‌ها برخلاف ال ای دی‌های رایج در خانه‌ها روشنایی خوبی از خود ساطع می‌کنند و به خوبی می‌توانند فضای بزرگ را روشن کنند. نکته مهم انتخاب درست ابعاد ال ای دی است چون ابعاد آن رابطه مستقیمی با میزان روشنایی آن خواهد داشت.

چراغ‌های ال ای دی

چراغ‌های ال ای دی

نور مخفی سقف اتاق خواب

شاید یکی از جذاب‌ترین ایده‌های نورپردازی اتاق خواب، همین نور مخفی باشد؛ زیرا روشنایی ملایم و خاصی به فضای اتاق می‌بخشند و محیطی متفاوت برای آرامش بیشتر شما ایجاد می‌کنند. 

شما می‌توانید از نور مخفی برای سقف اتاق خواب یا نورپردازی بخش‌های دیگر اتاق خواب استفاده کنید. 

البته نورهای مخفی، روشنایی محدودی دارند و بیشتر با هدف تزیین اتاق و ایجاد فضایی رویایی استفاده می‌شوند. اگر می‌خواهید روشنایی بیشتری در اتاق خواب داشته باشید، می‌بایست در کنار نور مخفی سقف اتاق خواب از شیوه‌های دیگر روشنایی مثل لوسترهای دیواری یا آباژور رومیزی بهره ببرید.

نور مخفی سقف اتاق خواب

البته نورهای مخفی می‌توانند نوعی نورپردازی با ال ای دی نیز محسوب شوند. شما می‌توانید با مخفی کردن ال ای دی‌ها در فرورفتگی دیوار یا سقف و حتی پشت تاج تخت‌خواب، یک نورپردازی مخفی و احتمالا کم هزینه ایجاد کنید.

چراغ‌های ال ای دی


لامپ های تزیینی برای اتاق خواب 

وقتی صحبت از لامپ‌های تزیینی می‌شود، مدل‌های متنوعی از نورپردازی‌های اتاق را می‌توان در نظر گرفت که از جمله آنها می‌توان به لامپ های آویز (به غیر از لوسترها) و لامپ‌های تزیینی مانند انواع آباژور اشاره کرد. 

لامپ های تزیینی برای اتاق خواب یکی از بهترین ایده‌های تزیین این بخش از خانه است که با کمی خلاقیت می‌توانید نورپردازی ویژه‌ای برای اتاق خوابتان طراحی کنید.

لوستر اتاق خواب

یکی از ساده‌ترین و معمول‌ترین لامپ‌های تزیینی برای اتاق خواب، همان لوسترهای سقفی هستند که اگر از میان طرح‌های فانتزی انتخاب شوند جنبه تزیینی برای اتاق هم دارند. 

در زیر چند نمونه لوستر سقفی متفاوت را نشان می‌دهیم تا نقش تزیینی و دکوراتیو لوستر را بیشتر در اتاق خواب درک کنید. 

مهم این است که بسته به فضای اتاق و سبک چیدمان وسایل، مدلی هماهنگ با دکور اتاق خواب انتخاب کنید. مثلا می‌توانید برای ورود رنگ به اتاق‌خواب از لوسترهای رنگی کمک بگیرید یا جنس و رنگ لوستر را با جزییات موجود در اتاق خواب هماهنگ کنید.

لوستر اتاق خواب

لامپ های آویز برای اتاق خواب

یکی از مدل‌ لامپ های تزیینی برای اتاق خواب، مدل لامپ‌های آویزی هستند که از سقف تا حتی نزدیکی زمین به کمک سیم آویزان می‌شوند. این لامپ‌ها لزوما روشنایی کافی به اتاق خواب شما نمی‌دهند و بیشتر جنبه دکوری برای اتاق دارند.

این لامپ‌ها می‌توانند جایگزین آباژورهای قدیمی‌تر باشند و در دو طرف تخت خواب آویزان شوند. 

لامپ های آویز برای اتاق خواب

لامپ های آویز برای اتاق خواب

البته ممکن است با خودتان بگویید آباژورها قرار است جایگزین لامپ‌هایی باشند که به ناچار ما را از تخت بیرون می‌آوردند که آنها را خاموش کنیم! برای همین به شما می‌گوییم که این لامپ‌ها نیز از بندهایی برخوردارند که به آنها آویزان شده و امکان خاموش شدن، بدون نیاز به جابجایی زیاد را به شما می‌دهند. 

آباژور برای تزیین اتاق خواب

از دیگر انواع لامپ های تزیینی برای اتاق خواب، آباژورها هستند. 

آباژورها در طرح و رنگ‌های بسیار متنوعی تولید می‌شوند و شما می‌توانید به‌راحتی بسته به سبک دکوراسیون اتاق خواب و طرح تخت‌خواب، بهترین مدل را وارد اتاقتان کنید. 

دیوارکوب های تزیینی برای اتاق خواب

انواع دیوارکوب نیز می‌تواند انتخاب بسیار مناسبی برای اتاق خواب باشد که این مدل چراغ هم در طرح‌های متنوع و مدرنی در بازار وجود دارد.

دیوارکوب‌ها همزمان با آنکه نور خوبی می‌دهند، فضایی از اتاق شما اشغال نمی‌کنند و به‌همین دلیل یکی از انواع لوازم نورپردازی اتاق محبوب محسوب می‌شوند. اما نکته حائز اهمیت برای استفاده از این نوع نورپردازی، فراهم‌بودن شرایط سیم‌کشی اتاق خواب، برای اتصال چنین وسیله‌ی روشنایی‌ای است. 

آباژور برای تزیین اتاق خواب

دیوارکوب های تزیینی برای اتاق خواب

برای نورپزدازی درست اتاق خواب باید درست طراحی کنید

در بالا روش‌های مختلف برای نورپردازی اتاق خواب از چراغ ال ای دی گرفته تا انواع آباژور و دیوارکوب را به شما معرفی کردیم. گفتیم برای نورپردازی اتاق خواب باید به اندازه و کارایی آن توجه کنید و متناسب با سبک دکوراسیون اتاق یا حتی خانه بهترین ایده را برای روشنایی اتاق پیدا کنید.

اگر تا به‌حال فکری برای روشنایی متفاوت اتاق خواب نکرده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم حتما سری به بازار روشنایی بزنید و با خرید یک لوستر یا لامپ تزیینی و ال ای دی، فضایی متفاوت برای این اتاق ایجاد کنید.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد افراد امتیاز دهنده: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

نظر بدهید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد