ایده‌هایی برای کتابخانه‌های دیواری

45
۰
(۰)

این تنها یک کتابخانه‌ی کج نیست

شاید شما هم از دیدن کتابخانه‌هایی که قفسه‌های مستطیل شکل منظمی دارند و شاید تا حدی حوصله سر بر باشند، خسته شده‌اید. شاید با تصور کردن این کتابخانه‌ها شما هم با خود می‌گویید که آن‌ها چه‌طور می‌توانند جلوه‌ی جدیدی به دکوراسیون داخلی خانه‌ی ما ببخشند. من با دیدن تصویر زیر، متوجه شدم که طراحی‌های جدید کتابخانه‌های دیواری کاملا با آن‌چه که در ذهن ما وجود دارد متفاوت است. این کتابخانه، ظاهر یک کتابخانه‌ی کلاسیک را دارد که قفسه‌های آن کج شده باشند. در عکس زیر از تمامی دیوار برای این کتابخانه استفاده شده‌است. به‌همین دلیل وقتی که از دور تماشا می‌کنیم به‌نظر می‌رسد که با یک کاغذ دیواری با طرح لوزی شکل مواجهیم. درواقع این کتابخانه، حتی بدون وجود کتاب‌ها می‌توانست به‌سان یک دیوار کاذب بسیار خاص در نظر گرفته شود. البته کتاب‌ها رنگ‌ و بوی متفاوتی به ظاهر کلی این دکوراسیون می‌بخشند. نور پردازی نیز می‌تواند تأثیر بسیاری در ظاهر کلی چنین کتابخانه‌هایی داشته باشد.

رنگ‌ها را فراموش نکنیم

همان‌طور که بارها در بسیاری از موضوعات مربوط به دکوراسیون داخلی خوانده‌ایم، رنگ‌ها تأثیرات به‌سزایی در حس و حالی که از چیدمان یک منزل می‌گیریم، دارند. چرا که آن‌ها ارتباط مستقیم با روان‌شناسی و حالات روحی انسان دارند. درباره‌ی کتابخانه‌ها هم وضعیت مشابه است. اگر قصد خرید یک کتابخانه‌ی دیواری را دارید، توجه داشته باشید که دستتان برای بازی با رنگ‌ها بیشتر است. هم قفسه‌ها و هم رنگی‌ که به زمینه‌ی کتابخانه روی دیوار می‌زنید را می‌توانید خودتان انتخاب کنید. برای این‌کار لازم است که قبلا روی تأثیر رنگ‌ها فکر کنید. به‌طور مثال با انتخاب رنگ آبی برای کتابخانه‌ی دیواری منزل خود می‌توانید آرامش را وارد فضا کنید. اما اگر قصد دارید که علاوه بر تزئین کردن دیوار، به‌طور مثال بچه‌ها را تشویق به کتاب خواندن کنید، می‌توانید ترکیبی از رنگ‌های سبز و زرد را ترجیح دهید. این رنگ‌ها کتابخانه‌ی دیواری منزل شما را جای جالب‌تری نشان می‌دهند و باعث می‌شوند که حس و حال کشف آن در فردی که از مقابلش رد می‌شود ایجاد شود.

در کتابخانه‌ی دیواری خود غرق شوید

اگر شما هم از آن دسته آدم‌هایی هستید که هنوز هم کتابخانه‌ها را به‌خاطر به نمایش گذاشتن کتاب‌ها، علاقه‌ی قلبی‌ شما، دوست دارید، این عنوان را دوست خواهید داشت. برای چنین افرادی، داشتن جایگاهی که بتوانند آن را دنج بخوانند و از هیاهو دور شوند و به دنیای کتاب‌ها سفر کنند، همیشه دغدغه‌ی بزرگی‌ست. شاید بسیاری از شما در مجلات یا در فیلم‌ها پنجره‌هایی را دیده باشید که هره‌‌های عریضی دارند و افراد روی آن‌ها می‌نشینند و به‌فکر فرو می‌روند و باز شاید با خود فکر کرده باشید که کاش در خانه‌ی من هم یکی از این‌ها وجود داشت. کتابخانه‌های دیواری این فرصت را به شما می‌دهند. می‌توانید آن‌ها را در دو طرف یک پنجره نصب کنید و از قسمت پایین‌ آن‌ها که معمولا می‌تواند کشویی داشته باشد به‌عنوان نشیمن استفاده کنید. اگر پنجره‌ی مناسب این کار در خانه‌ی شما وجود ندارد، می‌توانید با قرار دادن یک دراور کوتاه در وسط دو کتابخانه‌ی دیواری همان تأثیر را ایجاد کنید. بدین ترتیب فضایی هم برای قرار دادن اشیا خواهید داشت.

متفاوت فکر کنید

هنگام خرید یک کتابخانه‌ی دیواری، بسیاری از ما بلافاصله به قفسه‌هایی که تا سقف می‌رسند فکر می‌کنیم. این کتابخانه‌های می‌توانند در بسیاری از انواع دکوراسیون موجب افزایش جذابیت فضا شوند. اما گاهی این کتابخانه‌ها برای ما زیاد از حد بزرگ هستند و یا اصلا با دکوراسیون داخلی فضای خانه‌مان هماهنگی ندارند. در چنین شرایطی نیازی نیست که داشتن یک کتابخانه‌ را از سرمان بیرون کنیم. امروزه طراحی‌های بسیار متفاوتی برای کتابخانه‌های دیواری وجود دارد. تقریبا از هر چیزی که فکرش را کنید می‌توانیم یک کتابخانه بسازیم. به‌طور مثال اگر خانه‌ی شما به سبک صنعتی دکور شده‌است می‌توانید از کتابخانه‌هایی استفاده کنید که به‌شکل لوله‌هایی که روی دیوار کار شده‌اند باشند. و یا اگر شما فردی هستید که به رمز و رازها علاقه‌مند هستید می‌توانید از کتابخانه‌‌های نامرئی استفاده کنید. این کتابخانه‌ها از قفسه‌هایی ساخته می‌شوند که به گیره شباهت دارند. هر یک از قفسه‌ها تقریبا تا ۷ کیلو کتاب را تحمل کنند و مهم‌تر از آن به‌هیچ عنوان از پشت کتاب‌ها دیده‌ نمی‌شوند.

آشتی کتاب‌ها و تکنولوژی

خیلی وقت‌ها جدا کردن تکنولوژی، که مهم‌ترین عنصر آن نیز تلویزیون است، از هم‌تای قدیمی‌ترش یعنی کتاب کار درستی نیست. برای بسیاری از ما هر یک از این دو جایگاه مخصوص خود را دارند و نمی‌توانیم یکی را به دیگری ترجیح دهیم. این قسمت از شخصیتمان را می‌توانیم به‌راحتی در دکوراسیون داخلی خانه نمایان سازیم. در هر حال یکی از عوامل مهم در طراحی دکوراسیون هر فضایی شخصیت بخشی به آن با توجه به سلایق و علایق هر فرد است. کتابخانه‌های دیواری می‌توانند برای این منظور گزینه‌های بسیار خوبی باشند. اما این کار را چه‌طور انجام دهیم؟ شاید شما هم با انواع میز تلویزیون که به‌شکل بوفه‌ هستند و در اطرافشان کمدها و قفسه‌هایی برای قرار دادن وسایل تزئینی وجود دارد آشنا باشید. این میزها را می‌توانیم با کتابخانه‌های دیواری جایگزین کنیم. بدین ترتیب نشان می‌دهیم که اهمیت هر دوی این عناصر در زندگی ما به یک اندازه است. همچنین دیگر نیازی نیست که از دیوار جداگانه‌ای برای قرار دادن میز تلویزیون استفاده کنیم و در فضا صرفه‌جویی می‌کنیم. این روش برای خانه‌هایی که فضای کوچکی دارند نیز بسیار کارآمد است. برای خود من، تصویر تلویزیونی که با کتاب‌های مختلف احاطه شده‌است بسیار جذاب به‌نظر می‌رسد.

فضای خالی را پر کنیم

از کتابخانه‌های دیواری می‌توانیم برای فضاهای خالی که به‌راحتی نمی‌توان با دیگر وسایل پر کرد، استفاده کنیم. فضای خالی گاهی به‌دلیل وجود سقف زیر شیروانی یا فضای زیر پله ایجاد می‌شود و گاهی در محل دیوارهایی که یک در در میانشان قرار گرفته‌است. این فضاها معمولا آن‌قدر وسیع هستند که خالی ماندشان چشم را آزار می‌دهد و همچنین حالتی دارند که قرار دادن هر وسیله‌ای در مقابلشان هماهنگی دکوراسیون خانه را از بین می‌برد. کتابخانه‌های دیواری به‌دلیل انعطاف پذیر بودن، می‌توانند این مشکل را به‌راحتی رفع کنند. همچنین به‌هیچ عنوان در فضای اتاق احساس وجود یک وسیله‌ی اضافی را به ساکنین القا نمی‌کنند. چرا که می‌توانیم به آن‌ها به‌عنوان تزئین دیوارها نگاه کنیم.

کتابخانه‌ها نیز به دکور نیاز دارند

آخرین مرحله‌ی هر قسمت از طراحی دکوراسیون یک فضا تزئینات است. خواه در چیدمان مبلمان، خواه زمانی یک میز را برای گوشه‌ای از خانه در نظر می‌گیریم. زمانی که می‌خواهیم دستی به سر دیوارها منزلمان بکشیم و البته پس از تهیه‌ی یک کتابخانه‌ی دیواری. کتابخانه‌ها نیز مثل همه‌ی عناصر خانه، باید دکور شوند. گرچه کتاب‌ها، خودشان به‌‌دلیل داشتن رنگ‌ها و طرح‌جلد‌های متفاوت می‌توانند به‌عنوان اشیای تزئینی در نظر گرفته شوند، ولی باز هم اضافه کردن دیگر اشیای دکوری می‌تواند ظاهر کتابخانه‌ی منزلمان را از یک‌نواختی دراورد و آن را متفاوت‌تر جلوه دهد. برای این‌کار می‌توانیم از بسیاری از عناصر تزئینی استفاده کنیم. اگر اهل مجسمه‌ها، آثار هنری و تابلو‌های نقاشی هستید، تردید نکنید. آن‌ها چه زمانی که در قفسه‌ها، بین کتاب‌ها قرار داشته باشند و چه زمانی که به دیواره‌های کتابخانه نصب شوند، می‌توانند جایگاه خود را در دکوراسیون به‌خوبی پیدا کنند. اگر اهل موسیقی هستید، از کاست‌های قدیمی، صفحه‌ها، ضبط صوت‌ها و دیگر اشیای مرتبط استفاده کنید. شاید شما نیز مثل من به یادگاری‌هایتان دل‌بسته باشید. در این صورت چه چیز بهتر از قرار دادن آن‌ها در کنار کتاب‌های عزیزتان؟ به‌طور کلی زمانی که صحبت از تزئین کردن فضایی باشد، خودتان را در قید بند و اشیایی که به‌ اصطلاح دکوری هستند قرار ندهید. هر آن‌چه که از لحاظ بصری برای شما جذابیت دارد، می‌تواند به‌عنوان تزئین استفاده شود. پس بزرگ فکر کنید.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.