ایجاد کتابخانه ای بزرگ در فضایی کوچک چگونه ممکن است؟

8
۰
(۰)

چاره  کار این است که راهکارهایی را بیابید که در فضای کوچک خانه کتابخانه های بزرگی ایجاد کنید. اما چگونه؟ جواب این سؤال در دست ماست. در ادامه مطلب با ما همراه شوید. به معرفی چند راهکار برای ایجاد کتابخانه ای بزرگ در فضایی کوچک می پردازیم.

ایجاد کتابخانه ای بزرگ در فضایی کوچک

ایجاد کتابخانه ای بزرگ در فضایی کوچک

علاوه بر اینکه داشتن کتابخانه ای بزرگ که در آن انواع و اقسام کتاب برای خواندن و مطالعه وجود دارد بسیار لذتبخش است کتابخانه می تواند در زیباسازی فضا و دکوراسیون داخلی نقش به سزایی بازی کند. آیا از خانه ای که با چنین قفسه های زیبا و غنی تزیین شده است لذت نمی برید؟ ساخت یک کتابخانه کار سختی نیست تنها شرط آن این است که کمی خلاقیت داشته باشید و ذوق و ابتکار! این چند اتاق کوچک به شما نشان می دهند که چگونه می توانید یک کتابخانه بزرگ را در فضایی کوچک ایجاد کنید.

ایجاد کتابخانه ای بزرگ در فضایی کوچک

کتابخانه دراتاق نشیمن

آیا می دانید که هر قسمت از خانه، راهروها و اتاق نشیمن می تواند یک کتابخانه بزرگ داشته باشد؟ اتاق نشیمنتان را تصور کنید. در پشت مبلمان موجود در این اتاق قفسه هایی بزنید و کتابخانه ای به سبک انگلیسی ها پدید آورید. درست است که طبقه هایی که در پشت مبل قرار می گیرند به راحتی قابل دسترس نیستند اما شما می توانید کتاب هایی را که قبلا بارها و بارها خوانده اید در این قسمت قرار دهید. در عوض یک کتابخانه بزرگ و زیبا خواهید داشت.

ایجاد کتابخانه ای بزرگ در فضایی کوچک

کتابخانه دراتاق غذاخوری

اگر فضای خانه شما به گونه ایست که اتاقی را به غذاخوردن اختصاص داده اید بسیار خوش شانس هستید چرا که می توانید کتابخانه ای درآنجا بسازید. جالب است بدانید که اتاق غذاخوری یکی از گزینه های بسیار مناسب برای این کار است. در این اتاق شما می توانید از تمام فضای دیوار برای ساخت یک کتابخانه زیبا استفاده کنید. حتی یک کمد طبقه ای با در شیشه ای و لامپی که درون آن کار شده است می تواند تبدیل به یک کتابخانه شود.

ایجاد کتابخانه ای بزرگ در فضایی کوچک

کتابخانه دراتاق خواب

در نهایت چه کتابخانه ای دنج تر از کتابخانه ای که در اتاق خواب ساخته شده باشد؟ اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که مایلند در تختخواب کتاب بخوانند این چیدمان برایشان بهترین است. در این حالت دیگر مجبور نیستید که برای برداشتن کتاب مورد علاقه تان چندان تکان بخورید!

قبل از شروع کار این کارها را بکنید

از آنجایی که ساخت یک کتابخانه آن هم با این وسعت هزینه دربردارد بهتر است قبل از آنکه شروع به کار کنید به این چند نکته حتما توجه کنید. افرادی که در جریان ساخت کتابخانه های مختلف قرار گرفته اند بهترین شیوه ها را برای اجرای این پروژه می دانند. بنا بر تجربیات برخی از افراد محلی که تصمیم به انجام این کار گرفتند توجه به این چند نکته پیشنهاد می شود:

تحقیق کنید

قبل از شروع هر کاری لازم است تا به مقدار کافی تحقیق کنید و اطلاعات لازم را به دست بیاورید. با کمی جست و جو در سایت های مختلف دکوراسیون داخلی شما می توانید به نکات مهمی دست یابید که می توانند قدم به قدم با متن و عکس راهنماییتان کنند. اگر هم از یک نجار ماهر کمک می خواهید می توانید با جست و جو از این وبسایت ها کمی خلاقیت و تنوع را چاشنی کارتان کنید.

راحت باشید و استرس را از خودتان دور کنید

دقت کنید که قرار است بخش بسیار هیجان انگیز و فرهنگی به خانه خود اضافه کنید. این کتابخانه وظیفه دارد اطلاعات شما را بالا ببرد شما را با دنیاهای مختلف آشنا کند و آرامش را به ارمغان آورد. پس اجازه ندهید که مراحل ساخت آن آرامش را از شما سلب کند و خسته تان کند. این را در نظر باشید که شما قبل از شروع کار تمام جوانب را در نظر گرفته اید و چیزی از قلم نیفتاده است ( اگر غیر از این است قبل از اقدام حتما برنامه ریزی کنید و همه چیز را روشن کنید). این را در ذهن داشته باشید که قرار نیست یک اثر هنری خلق کنید بلکه قرار است جایی برای قرار دادن کتاب های دوست داشتنیتان در محل زندگی خود ایجاد کنید.

حتما عوامل شخصی سازی را در آن رعایت کنید.

توجه کنید که این کتابخانه متعلق به شما و اهل خانه است. پس این شما هستید که باید از نحوه قرارگیری آن، رنگ، شکل و البته کتاب هایی که درون آن قرار می گیرند لذت ببرید. درست است که جست و جو در اینترنت به شما راهنمایی های گسترده ای می دهد و خط فکری شما را مشخص می کند اما زدن امضای شخصی شما در طراحی و ساخت آن لذتی بس فراموش نشدنی را به ارمغان خواهد آورد.

از وسایل و منابعی که در اختیار دارید استفاده کنید

همانطور که گفتیم ساخت یک کتابخانه هزینه دارد. پس برای کاهش این هزینه اگر پیش تر کمدی چوبی ساخته اید و از الوار آن چیزی برایتان باقی مانده است حتما در ساخت این کتابخانه هم از آنها استفاده کنید. این کار هم فضای شما را از تلنبار کردن چوب های بلااستفاده آزاد می کند و هم هزینه های شما را برای خرید وسایل کاهش می دهد.

کمی به جیبتان هم نگاه کنید

قبل از آنکه اقدام به ساخت و یا سفارش کتابخانه کنید حتما کمی هم به جیبتان نگاه کنید. هزینه ها را برآورد کنید و ببینید که اصلا می توانید دست به چنین کاری بزنید یا اینکه مجبورید به تماشای تصاویر این کتابخانه های زیبا بسنده کنید.

صبوری کنید

انجام هر کاری زمان می برد پس توقع نداشته باشید که خلق یک اثر هر چند ساده در عرض چند ساعت تمام شود و شما بتوانید به سرعت از آن استفاده کنید. برای خود یک تقویم کاری تهیه کنید. اینگونه علاوه بر اینکه مشخص می کنید که در هر روز چه کارهایی قرار است انجام شود زمان به اتمام رسیدن پروژه خانگی خود را هم خواهید دانست و دقیقه شماری نمی کنید.

از سایر افراد خانواده هم کمک بگیرید.

اگر استخدام نجار برای انجام این کار را به کل کنار گذاشته اید و دوست دارید خودتان دست به کار شوید از همکاری و همدلی اهل خانه کمال استفاده را ببرید. دقت کنید که اگر برای خود شریک های قابل اعتماد و خلاقی دست و پا کنید می توانید زودتر از موعد مقرر به اهداف خود برسید.

استفاده از لامپ در کتابخانه

حتما یک لامپ کوچک در قسمتی از این کتابخانه قرار دهید. این کار علاوه بر نور پردازی های لازم و بخشیدن حسی مثبت به کتابخانه در زمان هایی که چراغ اتاق خاموش است به شما کمک می کند تا با همان نور ملایم کتاب خود را بیابید.

شاید تعدادی از افراد وجود کتابخانه آن هم به این بزرگی را در خانه نپسندند اما کتابخانه لحظه به لحظه به شما یادآوری می کند که چه کتاب هایی را خوانده اید و نخوانده اید. این کتاب است که درس های بسیار بزرگی بدون آنکه مجبور به تجربه اتفاق های مختلف باشید به شما می دهد.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.